سوئیس, کاری

کار در سوئیس

شرایط کار در کشور سوئیس

سوئیس کشوری است که در بخش غربی مرکز اروپا واقع شده و دور تا دور آن را خشکی فرا گرفته است. به عبارتی کشورهای ایتالیا از جنوب، فرانسه از غرب، آلمان از شمال و اتریش و لیختن اشتاین از شرق آن را در بر گرفته اند. جمعیت 8 میلیون نفری این کشور غالبا در فلات سوئیس پراکنده شده اند. مردم سوئیس غالبا فروتن و بسیار پایبند به قانون هستند. آن ها میراث غنی و بزرگ کشورشان را گرامی داشته و فرهنگ بومی و هنرهای مرتبط با آن را زنده نگه داشته اند. قطعا کشور سوئیس چیزی بیشتر از شکلات‌ های مرغوب و محبوبش برای ارائه به توریست های این کشور دارد. اگر شما هم مانند بسیاری از مهاجران دیگر خواهان کار در سوئیس و زندگی در این کشور زیبا و آرام هستید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات جامع و کاملی درباره کار در سوئیس به دست آورید.

نگاهی اجمالی به کشور سوئیس

این کشور دارای 26 ایالت می باشد که مردم ۱۷ ایالت آن به زبان آلمانی با یکدیگر صحبت می کنند. اما ساکنان ۴ ایالت غربی آن یعنی ژنو، نوشاتل (Neuchâtel)، ژورا (Jura) و کانتون وو (Vaud) به زبان فرانسوی با یکدیگر مکالمه دارند. پایتخت کشور سوئیس شهر برن است. این شهر از لحاظ جمعیت دومین و از لحاظ وسعت پنجمین رتبه را در میان شهر های کشور سوئیس دارد. مردم شهر برن گویشی سوئیسی آلمانی یا آلمانی برنی دارند. شهر های زوریخ، ژنو و بازل از جمله شهرهای مهم سوئیس قلمداد می شوند. اغلب دفاتر و سازمان های بین المللی مانند مقر فیفا، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل و ساختمان اصلی بانک تسویه حساب های بین المللی در این شهر ها قرار گرفته اند. همچنین کشور سوئیس زادگاه صلیب سرخ، یکی از قدیمی ترین و شناخته‌ شده‌ ترین سازمان های بشردوستانه در دنیا محسوب می شود.

در کشور سوئیس سیستم دولت از لحاظ ساختاری شبیه جمهوری فدرال می باشد و بر اساس قوانین کشور سوئیس رئیس دولت همان رئیس‌جمهور است.

مردم کشور سوئیس انسان های مذهبی هستند. دین غالب در این کشور مسیحیت کاتولیک و پروتستان می باشد. تعداد کاتولیک‌ ها و پروتستان‌ های این کشور تقریباً برابر است. البته بنا بر قوانین کشور سوئیس مردم در انتخاب دین خود آزادند و دولت تبلیغ دین خاصی را نمی کند. مردم مدرن سوئیس به هر دینی احترام می گذارند این دیدگاه سبب شده تا جوامع یهودی، هندو، بودایی و مسلمان نیز بتوانند در این کشور زندگی کنند. بعد از کشور سوئد کشور سوئیس رتبه بالاترین سن امید به زندگی در اروپا را کسب کرده است.

کار در سوئیس

حدود دو سوم مساحت کشور سوئیس از جنگل، دریاچه و کوه پوشیده شده است اما این کشور دارای منابع معدنی نمی باشد. همچنین با وجود آب و هوا متعادل و زمین های زراعی خوب برای کشاورزی اما رشد اقتصادی این کشور بیشتر بر پایه “خدمات” است، در واقع خدمات مهم ترین بخش اقتصاد کشور سوئیس را تشکیل می دهد. این خدمات شامل بانکداری، تضمین و گردشگری است. بعد از خدمات، کشاورزی و سپس صنعت دارای نقش پررنگی در رشد اقتصادی این کشور هستند. در واقع به طور کلی اقتصاد کشور سوئیس به سه بخش تقسیم می شود: بخش تجارت و خدمات، بخش کشاورزی و باغداری و بخش صنعت. از این رو بیشتر موقعیت های شغلی موجود در سوئیس، در خصوص این صنایع می باشد.

مزایای کار در سوئیس

زندگی در کشور سوئیس خود به تنهایی دارای مزایای بسیاری است. اما مهاجرت از طریق کار به این کشور مزایای منحصر به فرد خود را دارد. برخی از مهم ترین مزایای کار در کشور سوئیس عبارت است از:

 • زندگی در کشوری با استانداردهای بالای زندگی و امکانات رفاهی بی نظیر
 • بهره مندی از طبیعت زیبا و آب و هوای سالم و پاکیزه ای که در این کشور وجود دارد
 • امکان داشتن تعطیلات کاری زیاد در هر سال و در نتیجه تعادل بین زندگی و کار
 • امکان دسترسی به خدمات باکیفیت بهداشتی و درمانی با هزینه مقرون به صرفه و اقتصادی
 • برخورداری از سیستم آموزشی بسیار با کیفیت و معتبر در سراسر دنیا
 • زندگی و کار در کشوری با میزان تورم نزدیک به صفر
 • راهی برای دریافت اقامت دائم و تابعیت کشور سوئیس
 • استفاده از زبان انگلیسی (به عنوان زبان دوم)
 • کار در کشوری با نرخ بیکاری و فقر پایین
 • دسترسی به اینترنت پرسرعت در سراسر کشور سوئیس
 • امکان دسترسی به حمل و نقل عمومی گسترده و پیشرفته
 • کار و زندگی در کشوری پیشرو در زمینه برابری جنسیتی
 • وجود امنیت بالا و نرخ پایین جرم و جنایت در کشور سوئیس
 • دسترسی به سیستم های خدماتی دقیق و مطمئن
 • داشتن امنیت شغلی و امکان ارتقا شغلی
 • و…

شرایط کلی کار در سوئیس

نرخ بیکاری در کشور سوئیس پایین است. بنا بر آخرین آمار نرخ بیکاری در کشور سوئیس 4.8 درصد در سال به ثبت رسیده است. بنابراین  برای همه افراد توانمند که دارای مهارت های بالای شغلی هستند فرصت های زیادی موجود است. همانطور که کمی پیش تر گفتیم، به طور کلی اقتصاد این کشور به سه بخش تقسیم می شود. همچنین نیمی از درآمد حاصل از صادرات سوئیس از مهندسی مکانیک یا الکترونیک و بخش مواد شیمیایی می باشد. فرصت های شغلی خوبی برای افراد در بخش های ذکر شده وجود دارد.

فرهنگ کار در سوئیس

مردم کشور سوئیس بسیار به وقت شناسی و صادق بودن حساس اند، آن ها به شدت بر روی نحوه برخورد، لباس و استایل خود در قرار های کاری، دقت می کنند. از دیگر ویژگی های فرهنگ سوئیسی پایبندی همیشگی به قانون است. در واقع مردم سوئیس به خاطر محافظه کاری و قانون‌ مداری شهرت جهانی دارند. این خصلت محافظه کاریشان در کسب و کار و روابط کاری نیز کاملا مشهود است. از این رو سوئیسی ها در روابط کاری خود بسیار رسمی و محافظه کار هستند. اگر شما نیز می خواهید در این کشور از لحاظ کاری جایگاه خوبی پیدا کنید، باید به این موضوع اهمیت دهید.

در این کشور مذاکره کنندگان بسیار سخت گیر، رسمی و در عین حال عادلانه رفتار می کنند. توانایی ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی در کشور سوئیس اهمیت بسیاری دارد.

قوانین کار در کشور سوئیس

ساعت کاری در کشور سوئیس مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی است. طبق قانون ساعات کاری هفتگی بین 40 تا 44 ساعت می باشد، البته حداکثر میزان ساعت کاری هفتگی برای کارگران اداری، صنعتی و فنی در حدود 45 ساعت و برای شرکت های بزرگ تجاری حدود 50 ساعت تعیین گردیده است. معمولاً در پایان ماه، حقوق کارکنان با کسر سهم بیمه تامین اجتماعی و نیز کسر مالیات به آن ها پرداخت می گردد.

در کشور سویس سن بازنشستگی برای زنان تا 64 سالگی و برای مردان تا 65 سالگی مقدر شده است. در صورتی که شخصی خواهان ادامه کار خود پس از سن بازنشستگی باشد باید یک قرارداد جدید منعقد کند.

شرایط لازم برای کار در سوئیس به عنوان یک مهاجر غیر اروپایی

از شرایط لازم برای کار در سوئیس دریافت پیشنهاد کاری یا جاب آفر از سوی کارفرمای سوئیسی می باشد. پس قبل از هر اقدامی برای مهاجرت کاری به سوئیس و کاریابی در این کشور باید به فکر تهیه یک رزومه (CV) قوی شامل اطلاعات شخصی، سابقه کار، مهارت یا تخصص کاری و انگیزه نامه جهت کار در سوئیس و… باشید. فراموش نکنید که تمامی این ها که مطابق با رزومه شغلی سوئیسی به کارفرمایان این کشور ارائه دهید. چرا که کارفرمایان سوئیسی ابتدا فرد از طریق رزومه اش می شناسند و سپس برای مصاحبه کاری و گزینش نهایی دعوت می کنند. همچنین شخص متقاضی کسب مجوز کار در سوئیس باید دارای شرایط ذکر شده در پایین را نیز باشد:

 • شخص متقاضی باید تقریبا سن 22 تا 39 سال داشته باشد.
 • شخص متقاضی باید دارای تجربه کاری کافی و مناسب در کار مورد نظر باشد.
 • شخص متقاضی باید حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشد.

داشتن ویزای کاری سوئیس یکی از لازمه های ورود به سوئیس و کار در این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این ویزا توصیه می کنیم مقاله ویزای کاری سوئیس را مطالعه فرمایید.

انواع کار در کشور سوئیس برای مهاجران

در کشور سوئیس نیز مانند سایر کشور های دنیا انواع مختلفی از مشاغل وجود دارد که هر یک از افراد با توجه به اهداف، محدودیت ها و… خود می توانند در آن ها مشغول به کار در موقعیت شغلی شوند. انواع کار موجود در کشور سوئیس برای مهاجران به شرح زیر است:

مشاغل تمام وقت

طیف گسترده ای از شماغل تمام وقت در کشور سوئیس وجود دارد که مهاجران در صورت وجود شرایط به خصوصی می توانند در آن ها مشغول به کار شوند. مهم ترین شرایط لازم برای کار در مشاغل تمام وقت برای مهاجران عبارتند از:

 • نبود نیرو ماهر سوئیسی یا اروپایی برای کار در آن موقعیت شغلی
 • داشتن مهارت بالا در خصوص مهارت های لازم برای کار در آن موقعیت شغلی
 • تسلط کافی به زبان مورد نیاز برای کار در آن موقعیت شغلی
 • نداشتن سابقه کیفری و اعتیاد
 • و…

معمولا مهاجران ماهر در حوزه مهندسی و فناوری، داروسازی، مشاوره، بانکداری، بیمه و فناوری اطلاعات در این کشور به صورت تمام وقت مشغول به کار می شوند.

کار در اینگونه مشاغل است که باعث می شود مهاجران بتوانند اقامت دائم و تابعیت این کشور را به دست آورند.

مشاغل پاره وقت

بیشتر دانشجویان و دانش آموزانی که برای تحصیل به سوئیس نقل مکان کرده اند، در این کشور به مشاغل پاره وقت مشغول هستند. این نوع مشاغل به تامین بخشی از هزینه های زندگی در سوئیس کمک می کند و نمی تواند پاسخگو تمام هزینه های زندگی در این کشور باشد. چرا که هزینه های زندگی در سوئیس نسبتا بالا است و از شغلی پاره وقت نمی توان انتظار تامین تمام این هزینه ها را داشت.

در این کشور تنوع زیادی از مشاغل پاره وقت وجود دارد که اکثر افراد حداکثر 15 ساعت در هفته به آن ها می پردازند.

مشاغل فصلی

مانند سایر کشور های جهان که گردشگری رونق خوبی در آن ها دارد، مشاغل فصلی بسیاری در سوئیس وجود دارند که بیشتر آن‌ ها در حوزه صنعت گردشگری و هتلداری ارائه می‌ شوند. برخی از این گونه شغل ها در کمپ‌ های تابستانی یا کمپ های تعطیلات، اردوگاه های ماجراجویی در فضای باز، ورزش‌ های زمستانی مانند اسکی و اسنو برد، استراحتگاه های اسکی واقع در کوه های آلپ و برخی از جشنواره‌ های سوئیس و… موجود هستند.

خوداشتغالی و کارآفرینی

یکی از روش ها مهاجرت کاری به کشور سوئیس، کارآفرینی از طریق ثبت شرکت در سوئیس، راه اندازی استارتاپ و… می باشد. افرادی که از این طریق به سوئیس نقل مکان می کنند، باید از شرایط و مدارک زیر برخودار باشند:

 • ارائه مدارکی از قبیل پاسپورت معتبر، اجاره نامه محل زندگی و محل کار، رزومه کاری و سابقه مدیریتی در کشور مبداء
 • اثبات تمکن مالی از طریق پرینت بانکی
 • ارائه یک طرح تجاری یا یک بیزینس پلن قدرتمند، سود ده و دارای توجیه اقتصادی برای کشور سوئیس
 • داشتن 500 هزار فرانک سوئیس به عنوان حداقل سرمایه مورد نیاز جهت کارآفرینی در کشور سوئیس
 • پس از تایید طرح توسط دولت سوئیس، متقاضی باید شرکتی با حداقل 10 کارمند سوئیسی در این کشور ثبت کند.
 • دریافت راهنمایی های لازم از شهرداری شهر مربوطه برای اجاره ملک تجاری و محل شرکت

اگر می خواهید در سوئیس کسب و کار خود را راه بیاندازید یا از طریق سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت کنید یا… برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقالات زیر را مطالعه فرمایید:

 • ویزای سرمایه گذاری سوئیس
 • ثبت شرکت در سوئیس
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به سوئیس
 • و…

مشاغل موجود در سوئیس برای مهاجران

پیدا کردن شغل در کشور سوئیس مخصوصا در بخش های دارای کمبود کارگران ماهر، امکان پذیر می باشد. در کشور سوئیس برای مهاجران ماهر در حوزه مهندسی و فناوری، داروسازی، مشاوره، بانکداری، بیمه و فناوری اطلاعات فرصت های شغلی خوبی وجود دارد. برای مثال در مشاغل مهندسی، تقریباً 40 درصد کارگران خارجی هستند. شرکت های چند ملیتی هم از عوامل اصلی ایجاد فرصت های شغلی برای افراد خارجی و انگلیسی زبان می باشند. بعضی از بزرگ ترین شرکت های چند ملیتی مستقر در سوئیس به شرح زیر هستند:

 •  Nestlé
 • Novartis
 • Insurance Zurich
 • Roche
 • Credit Suisse
 • Swiss RE
 • Glencore
 • و…

مشاغل مورد نیاز سوئیس

همانطور که گفته شد، مشاغل مورد نیاز سوئیس، یکی از بهترین موقعیت های شغلی در سوئیس برای مهاجران به حساب می آید. طبق آخرین اطلاعات به دست آمده، در حال حاضر سوئیس با کمبود نیروی ماهر در مشاغل زیر رو به رو است:

 • انواع تخصص های مهندسی
 • مشاغل فنی (تکنسین های گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع و..)
 • مشاغل آی تی
 • پزشک
 • داروساز
 • تحلیلگران سیستم
 • تحلیلگران مالی و …

درآمد حاصل از کار در سوئیس

میزان درآمد حاصل از کار افراد براساس سابقۀ کاری، میزان تحصیلات، حوزه‌ های کاری و جنسیت متفاوت خواهد بود. اما به طور متوسط میانگین درآمد ماهانه در کشور سوئیس 11500 دلار آمریکا برآورد شده است. حقوق و مزایای کار در کشور سوئیس از بهترین ها میان  کشورهای جهان است. در این کشور تبعیضی میان مهاجران و افراد تابع این کشور صورت نمی گیرد.

در جدول زیر میانگین حقوق برخی از مشاغل در سال های اخیر آمده است:

میانگین درآمد عنوان شغل
حسابدار 6775 کرون سوئیس
معمار 8858 کرون سوئیس
وکیل 13728 کرون سوئیس
صندوقدار 5701 کرون سوئیس
سر آشپز 7522 کرون سوئیس
مدیر اجرایی 22803 کرون سوئیس
مدیر ارشد مالی 20300 کرون سوئیس
مهندس عمران 8946 کرون سوئیس
تکنسین کامپیوتر 7727 کرون سوئیس
دندانپزشک 22912 کرون سوئیس
برنامه نویس 8356 کرون سوئیس
مهندس برق 9881 کرون سوئیس
معلم دبستان 6498 کرون سوئیس
مهندس 8420 کرون سوئیس
مهماندار هواپیما 8405 کرون سوئیس

لازم به ذکر است که نرخ مالیات بر درآمد افراد شاغل در کشور سوئیس نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاتر می باشد. البته میزان درآمد افراد نیز به همان میزان بیشتر است.

چگونه در سوئیس کار پیدا کنیم؟

مراجعه به موسسات آنلاین و وب سایت های کاریابی سوئیسی بهترین روش کاریابی در سوئیس برای مهاجران غیر اروپایی می باشند. از جمله معتبرترین این وبسایت ها، موارد ذکر شده در زیر هستند:

 • Jobs
 • Jobscout 24
 • Jobsuchmaschine
 • JobUp
 • Jobwinner
 • Monster
 • Seasonworkers – ski jobs
 • StepStone
 • Total jobs
 • و…

کارهایی که شانس پیدا کردن کار در سوئیس را افزایش می دهد

مدیران، متخصصین و سایر افراد حرفه ای با مهارت های بالا شانس بالایی برای پیدا کردن کار در کشور سوئیس دارند. بنابراین داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کار حرفه ای شانس یافتن شغل در سوئیس را افزایش می دهد. همچنین بهتر است که یکی از زبان های رسمی سوئیس یعنی فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی را بدانید. دانستن و تسلط کافی به یکی از زبان های رسمی این کشور هم باعث می شود شانس بیشتری برای پیدا کردن کار در این کشور داشته باشید. هم باعث می شود دستمزدی که دریافت می کنید به واسطه تسلط به چند زبان، بالاتر برود.

چگونه صلاحیت ها و مهارت های خود را ب کارفرماهای سوئیسی نشان دهیم.

بهترین روش برای نشان دادن صلاحیتتان به کارفرماهای سوئیسی نوشتن یک رزومه قوی و حرفه ای مطابق استانداردهای رزومه های سوئیسی است. همچنین باید مدرک تحصیلی شما معتبر و سابقه کاریتان مناسب باشد. اگر مدرکی در یکی از زبان های رسمی سوئد داشته باشید که نشان دهنده تسلط شما به یکی از زبان های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی باشد قطعا در جلب نظر کارفرمای سوئیسی موثر خواهد بود.

الزامات زبان برای کار در کشور سوئیس

در این کشور چهار نوع زبان و فرهنگ آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش دیده می‌شود. اما به طور کلی زبان رسمی کشور سوئیس آلمانی است و هویت ملی کشور سوئیس با پیشینه تاریخی مشترکش با آلمان گره خورده است. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. مجموعا برای کار و زندگی در کشور سوئیس شما بنابر منطقه ای که برای زندگی در سوئیس انتخاب می کنید، نیازمند تسلط به یکی از زبان های رسمی این کشور هستید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

 1. اخذ اقامت دائم و تابعیت سوئیس از طریق مهاجرت کاری به این کشور، امکان پذیر است؟
 • بله، مهاجرت کاری به سوئیس می تواند یکی از راه های اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور باشد. اصولاً افراد می توانند با درخواست ویزای کار و ورود به این کشور ابتدا یک اقامت 5 ساله را دریافت نموده و در صورت کار مداوم در این مدت، اقامت خود را تمدید نمایند و کارت اقامت دایم دریافت کنند. و نهایتا و با گذشت 3 تا 5 سال از دریافت کارت اقامت دائم و کار و حضور دائمی در این کشور، برای اخذ تابعیت سوئیس اقدام کنند.پاسپورت کشور سوئیس رتبه چهارم را در رتبه بندی پاسپورت های جهان دارد و بسیار معتبر می باشد.

2. شنیده می شود که نرخ مالیات بر درآمد افراد شاغل در کشور سوئیس نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاتر است.  نرخ مالیات بر درآمد افراد شاغل در کشور سوئیس چه رقمی است؟

 • بله، نرخ مالیات بر درآمد افراد شاغل در کشور سوئیس نسبت به سایر کشور های اروپایی بالاتر می باشد اما میزان درآمد افراد نیز به همان میزان بیشتر است. در کشور سوئیس نرخ مالیات بر درآمد اشخاص 40 درصد می باشد.

سوالی در خصوص کشور سوئیس دارید؟ می توانید آن را از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت پاسخگو سوال شما عزیزان هستند.

4.6/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *