ترکیه

شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه + مزایا و هزینه ها

کارت کیملیک

برای ورود به ترکیه برای اتباع ایرانی در فرودگاه ویزای سه ماهه توریستی کارت کیملیک صادر می شود. اما اگر شما بخواهید بیش از این مدت در ترکیه سکونت کنید نیاز به دریافت کارت اقامتی ترکیه چه اقامت کوتاه مدت یا توریستی و چه بلند مدت دارید. به این کارت اقامت که نشان دهنده ی سکونت شما در ترکیه است کیملیک گفته می شود. کیملیک در واقع کارت اقامت شما در ترکیه است و شماره ی آن مثل کد ملی در بسیاری از کارهای اداری به کار می آید.

صدور کیملیک برای خارجیان در ترکیه

دولت ترکیه برای قانون مند کردن اقامت برای افرادی که قصد دارند به کشور ترکیه سفر و درخواست اقامت کنند کارت شناسایی به نام کیملیک صادر می کند.

کارت های اقامتی که توسط ترکیه برای خارجیان صادر می شود به معنی کارت شهروندی نمی باشد و صرفا دولت با صادر کردن این کارت به شهروندان خارجی که قصد اقامت در این کشور به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت را دارند هویت می بخشد.

دارندگان این کارت صاحب یک کد ملی در ترکیه می شوند که می توانند طبق اختیاراتی که قانون اساسی قبلا برای آنها معین کرده است از مزایای این کارت بهره مند شوند.

کارت کیملیک ترکیه مخصوص خارجیان در سری جدید در بخش رو شامل تصویر شما در سمت راست، شماره (مخصوص خارجیان) که با عدد 99 معمولا شروع می شود و دیگر موارد مانند نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، ملیت و شماره سریال کارت می باشد.

کیملیک کارت در بخش پشت شامل نوع اقامت دریافتی، تاریخ صدور اقامت، تاریخ مجاز بودن اقامت، تاریخ انقضاء اقامت و شهری که در آنجا اقامت را برای اولین بار درخواست داده اید می شود.

کارت کیملیک

مزایای اقامت کارت (کیملیک کارت) چیست؟

 • حضور در ترکیه بدون سرمایه گذاری، ثبت شرکت، افتتاح حساب.
 • استفاده از خدمات درمانی، اجازه یافتن کار و تبدیل کیملیک به اقامت کاری

باید توجه داشته باشید که چنانچه کارت اقامت (کیملیک) را دریافت نکنید و بیشتر از مدت تعیین شده در ترکیه بمانید باید جریمه بپردازید. حتی ممکن است به ترکیه ممنوع الورود شوید.

برای دریافت اقامت راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید با مطالعه مقاله راه های دریافت اقامت ترکیه از آنها مطلع شوید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کیملیک کارت

 1. اصل پاسپورت به همراه کپی رنگی از پاسپورت و صفحه‌ای که مهر ورودتان در آن خورده است.
 2. ارائه پرینت رنگی فرم تکمیل شده درخواست اجازه اقامت.
 3. شماره مالیاتی.
 4. کپی رنگی بیمه نامه همراه با مهر و امضاء.
 5. چهار قطعه عکس شش در چهار.
 6. گواهی تمکن مالی.
 7. اثبات اقامت (همانند ارائه اجاره خانه ثبت شده در دفتر رسمی.)
 8. برگه اقامتگاه (جهت دریافت به اداره نفوس مراجعه نمایید.)
 9. برگه عدم سوء پیشینه.
 10. اثبات عدم نیاز به دریافت کمک مالی.

در صورت گم کردن کیملیک کارت چه کاری باید انجام دهید؟

 1. در مرحله اول به اداره پلیس منطقه ای که مدارک خود را گم کرده اید بروید و اظهار کنید که مدارکتان را دزدیده اند. اگر اظهار به دزدیده شدن کارت خود نکنید، ممکن است که پلیس اهمیتی به این موضوع ندهد.
 2. چنانچه آدرس منزلتان را در اداره نفوس ثبت نکرده اید، با کپی کیملیک اعضای خانواده و اجاره نامه منزل به اداره نفوس محل سکونت خود رفته و برگه ثبت آدرس را بگیرید.
 3. با به همراه داشتن گزارش دریافتی از پلیس، برگه نفوس، یک قطعه عکس برای هر فرد خانواده و کپی پاسپورت همه افراد خانواده به اداره مهاجرت شهر زندگی‌تان مراجعه کنید. اگر از کارت اقامت خود کپی هم دارید، کپی آن‌ها را نیز به همراه داشته باشید.
 4. در اداره مهاجرت بعد از دیدن مدارک توسط مامور، مبلغ 80 دلار آمریکا و 72 لیر به بانک واقع در همان اداره بپردازید.
 5.  قبوض پرداختی را به همراه مدارک به گوچ ادارسی تحویل دهید.
 6. صدور دوباره کارت کیملیک حدود یک ماه زمان خواهد برد. در نهایت ما توصیه می‌کنیم در نگهداری از کارت اقامت خود بسیار توجه کنید چرا که گم کردن آن هم هزینه مالی و هم هزینه زمانی بسیاری برای شما خواهد داشت.

اقامت موقت توریستی ترکیه

کارت کیملیک

اولین قدم برای دریافت اقامت توریستی یک ساله ترکیه، پر کردن فرم راندوو است. این فرم به عنوان فرم درخواست وقت ملاقات برای اقامت محسوب می‌شود.

به طور معمول قرار ملاقات برای افراد مختلف بسته به شهری که در آن اقدام کرده‌اند فرق می‌کند. زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست معمولا بیست روز یا کمی بیشتر طول می‌کشد. این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. همچنین این زمان بسته به این که از کدام شهر ترکیه برای دریافت وقت ملاقات اقدام کرده‌اید، می‌تواند متفاوت باشد.

هزینه‌های زندگی در ترکیه

پس از پرداخت هزینه‌های مربوط به دریافت اقامت توریستی یک ساله یا همان کارت کیملیک ترکیه باید اطلاعات کافی درباره هزینه‌های زندگی در ترکیه را بدانید.

این امر نیز بسته به این که کدام شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنید می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی هزینه زندگی در کشور ترکیه رقمی در حدود 2500 تا 3000 لیر ترکیه است.

برای بررسی کامل به مقاله هزینه های زندگی در ترکیه مراجعه کنید.

این هزینه شامل هزینه تحصیل نمی‌شود. هزینه‌های تحصیل بسته به این که در کدام کالج یا دانشگاه تحصیل کنید می‌تواند تفاوت داشته باشد. بیشترین هزینه‌های زندگی در ترکیه مربوط به هزینه خورد و خوراک، انرژی و حمل و نقل است. در صورتی که برای داشتن شغل در ترکیه اقدام کنید برآورده کردن این هزینه‌ها دشوار نخواهد بود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4.8/5 - (76 امتیاز)

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه ثبت کنید برای “شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه + مزایا و هزینه ها

 1. مهرداد علزاذهع گفت:

  سلام
  برای مردان متقاضی کیمیلیک هم اجازه همسر خانوم میخواد؟؟؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   خیر. نیازی نیست.

 2. نامی گفت:

  سلام من برای کیملیک اقدام کردم وقتی که در ایران بودم راندوو رو ثبت نام کردم، چون مهر ورود به ترکیه داشتم با همون مهر های قبلی ثبت نام کردم ، بعدش که راندوو اومد تاریخش من دوباره از ایران اومدم ترکیه ، مدارک همشون کامل بودن ، یه روزه رفتم گوچ اداره و همه مدارک رو دادم و همون شب برگشتم ایران الان که توی سایت نگاه میکنم ، زده کنسل شده، نمیدونم چرا ، این اتفاق افتاده همه مدارک کامل بودن ولی زده درخواست شما کنسل شده منم به موقع سر تاریخش رفتم اداره تحویل دادم ، بنظر شما چرا برام کارت کیملیک صادر نشده ؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   کنسل شدن کیملیک شما بخاطر خروجی بوده که از کشور ترکیه داشتید. شما از زمان اقدام برای کیملیک تا زمان صدور کارت باید در خاک ترکیه حضور می داشتید.

 3. علی گفت:

  سلام .بنده پاسپورت ندارممم چجوری میتونم کمیلیک کارت بگیرم

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   بدون پاسپورت امکان ندارد.

   1. Araz گفت:

    سلام من ۳ ماه تو ترکیه هستم و تمام کارای کیملیکمو انجام دادم و اینکه باید مادرم از ایران برگه اجازه بفرسته رو نمیدونستم و کاراش تو ایران طول کشیده و من ۹۰روزم پر شده میخاستم بدونم میتونم بعد از تموم شدن کارام و فرستادن برگه اجازه به ترکیه میتونم کیملیکمو بگیرم یانه؟

    1. مدیر وب سایت گفت:

     با درود
     شما باید به ایران بازگردید و مجددا برای دریافت کیملیک کارت ترکیه اقدام کنید.

 4. سیدعلی اکبر داوی گفت:

  هزینه کارت کیلیک چقدر هستش

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   برای آگاهی از هزینه ها لطفا تماس بگیرید.

 5. زهرا گفت:

  سلام اگر خانومی همرا با فرزندشون ک دوتایی پاسپورت دارن بخوان بیان باید حتما برا دریافت اقامت کیمیلیک رضایت همسر رو داسته باشن؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود
   در هر صورت برای دریافت کیملیک و خروج از کشور نیاز به اجازه همسر دارید و صرفا داشتن پاسپورت نمی تواند کافی باشد.

 6. علی گفت:

  در بخش خیاطی معارت دارم

 7. علی گفت:

  من میخواهم برای کار در ترکیه مشغول بشم در شهر قیصریه و العان از افغانستان قاچاقی آمده ام در وان هستم چطوری میتوانم مشغول کار شوم با خانواده آمدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *