تحصیلی, فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

به دلایل متعددی که در این مقاله به تفضیل به آن ها می پردازیم، پزشکی در فرانسه همواره مورد نظر دانشجویان زیادی بوده است. این مقوله به دلیل اشباع متقاضیان این رشته در ایران به سختی صورت می پذیرد و در نتیجه پزشکی در فرانسه پلی برای دانشجویان این رشته است.

با توجه به این که پزشکی در فرانسه دارای تاریخچه منحصر به فردی در دنیا است و همواره زبان زد بسیاری از رشته های پزشکی در سراسر جهان بوده است، خیل عظیمی از افراد تمایل به پزشکی در فرانسه داشته اند.

با توجه به تحقیقات انجام شده این رشته توانسته است 13 جایزه نوبل را در رشته مذکور و رشته های دیگری از جمله فیزیولوژی ازان خود کند و همچنین کشف های بسیار زیادی در رشته پزشکی در دهه اخیر انجام شده است. از آن جمله می توان، به کشف واکسن هپاتیت ب، اولین پیوند کلیه و ویروس ایدز اشاره کرد.

همانطور که می دانید سنت های بزرگ پزشکی فرانسه در کل دنیا به خوبی شناخته شده اند. فارغ التحصیلان و دانشجویان توانسته اند موفق به اخذ تعداد قابل توجه ای جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی و تعداد زیادی مقام اولین پزشکی شوند. این فرایند های افتخارآفرینی در سال های 1950 تا 2010 اتفاق افتاده است.

پزشکی در فرانسه

به صورت کلی می توان گفت: پزشکی در فرانسه برای مدرک دکتری عمومی 9 سال به طول می انجامد. پس از آن متخصصین بایستی 1تا 2 سال برای تخصص تحصیل کنند. برای تحصیل در تمامی این دوران همه دانشگاه های مربوط پزشکی در فرانسه رایگان بوده و مورد تایید وزارت بهداشت کشور مبدا و همچنین کشور فرانسه می باشند که در ادامه آن ها را نام خواهیم برد.

 1. University Pierre et Marie Curie UPMC
 2. University Claude Bernard Lyon 1
 3. University Paris Descartes
 4. University of Strasbourg
 5. Aix-Marseille University
 6. University of Montpellier
 7. University Paris Didort-Paris 7
 8. University Paris-Sud
 9. University of Nantes
 10. University of Rennes1
 11. University of Lille 2 Droit et Sante
 12. University Nice Sophia Antipolis
 13. University Paris-Est Creteil Val de Marne
 14. University Paul Sabatier Toulouse
 15. Central Supelec University
 16. University of Bordeaux

  مراحل تحصیل

تحصیل در فرانسه در سه مرحله انجام می شود:

 1. PCEM
 2. DCEM
 3. دکتری عمومی و دیگر تخصص ها

مرحله اول(PCEM) دو سال به طول می انجامد. در پایان و بعد از آزمون مربوط به آن 15 الی 20 درصد از داوطلبان پزشکی در فرانسه پذیرفته خواهند شد. بنا براطلاعات دو سال اول برای دانشجویانی از جمله پزشکی، داروسازی، ادونتولوژی، پرستاری مشترک می باشد.

بالاترین تعداد دانشجویان پذیرش شده از میان متقاضیان پزشکی در فرانسه، 8 درصد کل دانشجویان پذیرفته این رشته می باشد. این در صورتی امکان پذیراست که نمره دانشجویان غیر بومی و متقاضی بالاتر از آخرین نمره پذیرفته شده دانشجو اتحادیه فرانسه باشد.

بعد از اتمام سال اول، آزمونی مشابه بین رشته های پزشکی، دندان پزشکی و پرستاری برگزار می شود. امکان ثبت نام برای این دانشجویان بیش از 2بار نخواهد بود.

شرایط اخذ پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های فرانسه

مرحله اول اقدام برای گرفتن ویزای مربوط برای پزشکی در فرانسه می باشد. تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا می بایست، برای این امر از طریق کنسولگری فرانسه یا کمپوس ویزای فرانسه اقدام کنند.

در طول سال اول تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشجویان پزشکی می توانند با نشان دادن ویزا به اقامت خود ادامه دهند. پس ازآن تا 30 روز موظف به اقدام در باب بحث اقامت در کشور فرانسه از طریق اداره مهاجرت فرانسه می باشند. بعد از قبولی در سال دوم باید برای اجازه اقامت یا cart de sejour  اقدام نمایند.

نکته مهمی که مشمول تعداد زیادی از متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه می شود، ادامه روند پزشکی ایران در کشور فرانسه می باشد. آن ها می باستی برای DFMS، دیپلم تحصیلات تخصصی یا دیپلم تحصیلات تکمیلی تخصصی ثبت نام بنمایند.

هزینه

کشور فرانسه از معدود کشور هایی است که امکان تحصیل رایگان را فراهم نموده است. همچنین پزشکی در فرانسه مشمول این شرایط خواهد شد.

البته موسسه حقوقی مهاجرتی آوات توانسته است با مشاور های ارزنده و مورد استفاده این شرایط را فراهم آورد.در ابتدا مهاجرانی که برای پزشکی در فرانسه اقدام می کنند می بایستی اقدام به اثبات تمکن مالی برای تحصیل رشته مذکور دراین رشته را انجام دهند.

این روند میتواند با روش هایی از جمله: اظهارنامه بانکی، نامه ضمانت کننده، بورس تحصیلی یا کمک مالی باشد به جز این مورد نیاز به اثبات درمانی با حداقل پوشش 30،000 یورو، 40 دلار مطرح می شود. درآخر بحث اقامت که می بایستی در فرم تایید مسکن یا اقامت در صورت زندگی با دوستان یا بستگان ذکر شود.

همراه داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل رشته پزشکی در کشور فرانسه به عنوان عاملی در گرفتن هزینه رایگان بسیار حائز اهمیت است و باید به آن دقت نمود.

درنتیجه باید مراحلی را برای پذیرش طی نمایید به این صورت که در ابتدا باید پذیرش را به کمپوس فرانسه واقع در میدان فردوسی تهران ارسال نمایید. سپس برای ویزا که از طرف شرکت vfs می باشد اقدام کرد.

درآخر برای تکمیل سخن های گفته شده؛ می بایست به امکان پزشکی در فرانسه به صورت رایگان و همچنین بدون نیاز به مدرک بالای زبان برای تحصیل دراین رشته اشاره کرد. موسسه حقوقی مهاجرتی آوات توانسته این امر را به وقوع بپیونداند و افراد بتوانند دوره زبان فرانسه برای پزشکی در فرانسه را در خود کشور فرانسه بگذرانند. سپس وارد دانشگاهای مرتبط شوند.

مدرک زبان برای تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه

همانطور که گفته شد؛ برای پزشکی در فرانسه در ابتدا باید مدرک زبان فرانسه خود را بدست آورید که این هم از قوانین مرتبط برای انجام این مهم می باشد. منجر به راحت تر شدن تحصیل دانشجو می شود.

نکته مهم این است که بنا بر مطالب قبل به دو روش میتوان این پروسه را به پایان رساند: اخذ مدرک قبل از تقاضای مهاجرت و یا یادگیری زبان فرانسه در خود کشور مورد نظر. البته پیشنهاد شرکت موسسه حقوقی مهاجرتی آوات به دانشجویانی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل زبان فرانسه در کالج ذی ربط را دارند این است که بهتر است از راه دوم برای پزشکی در فرانسه استفاده کنند ولی این امر به هر 2 صورت امکان پذیر است.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

4.1/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *