تحصیلی, سوئیس

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

تحصيل دندانپزشكي در سوئيس

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس یکی از گزینه های افراد متقاضی تحصیل می باشد.در سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی است که مساحتی حدود 41285 و جمعیتی برابر هفت میلیون نفر دارد. پایتخت این کشور برن میباشد. این کشور یکی از کشورهای ثروتمند و دارای امنیت بالا میباشد. مردم ساکن در کشور سوئیس به چهار زبان آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و رومانش صحبت میکنند. طبق اخبار ثبت شده یکی از کشورهای موفق در زمینهی علم پزشکی و دندانپزشکی میباشد.

همچنین دستمزد پزشکان و دندانپزشکان در این کشور بسیار قابل توجه میباشد. به همین دلیل اخذ تحصیل دندانپزشکی در سوئیس به دلیل رقابت شدید افراد متقاضی کمی مشکل صورت میگیرد. البته بسیاری از دانشگاه های سوئیس اجازه پذیرش اتباع غیر سوئیسی را ندارد. اما به هرحال داشتن اطلاعات و بهره مندی از مشاورین و متخصصین میتواند کمک شایانی به افراد متقاضی تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئیس باشد.در هر صورت در ادامه ­ی مقاله درباره پذیرش تحصیلی در دانشگاه های سوئیس  و اقامت سوئیس میخوانیم:

مراحل و شرایط اخذ تحصیل دندانپزشکی در سوئیس:

1- ارسال مدارک دیپلم و زبان

2- ارسال مدرک زبان آلمانی-b2 در صورت تسلط: دانشگاه های سوئیس نسبت به تسلط زبان سختگیرانه­ تر برخورد میکنند و دانش زبان متقاضی برای آنها بسیار حائز اهمیت میباشد.

3- شرکت در آزمونهای ورودی: طبق قوانین این کشور متقاضیان رشته دندانپزشکی باید طبق آزمون ابتدا در یکی از رشته ­های کالبد شناسی و زیست شناسی قبول شود و بعد در رشته ­ی دندانپزشکی تحصیل خود را آغاز کند.

اگر فرد متقاضی بار اول در آزمون ورودی موفق به دریافت رتبه مورد نیاز نشد طبق قوانین کشور سوئیس، متقاضی باید نسبت به آموزش زبان فرانسه اقدام کند و سال بعد دوباره در آزمون ورودی شرکت کند.

نکات آزمونهای ورودی دندانپزشکی در سوئیس:

– آزمون ارزیابی مقدماتی: به منظور نظم بخشی به تعداد زیاد متقاضی و محدودیت ­سازی پذیرش همه ساله یک آزمون ارزیابی با همکاری مرکز بررسی و توسعه آزمون (ZTD) در دپارتمان روانشناسی دانشگاه فرایبورگ برگزار میشود.

این محدودیت سازی پذیرش برای رشته­ های پزشکی، دندانپزشکی و پزشکی انسان و نیز کایروپراکتیک اعمال میشود و از سوی کنفرانس دانشگاه سوئیس پیشنهاد داده میشود.

شرایط زبان برای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس:

سوئیس جز آن دسته از کشورهایی است که دارای سه زبان رسمی و زبان آموزشی میباشد. اما بعضی از دانشگاه های دندانپزشکی در سوئیس دوره های خود را به انگلیسی نیز آموزش میدهند.

مدارک معتبر مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت D دارید مدارک زیرا را نیاز دارید:

– گذرنامه معتبر

– شناسه سفر

– اثبات منابع مالی کافی برای اینکه می توانید در سوئیس خود را ساپورت مالی کنید. این اثبات مالی بصورت کپی از صورتحساب بانکی یا یک نامه از بانک میباشد. در صورت داشتن حامی مالی باید ذکر و اثبات گردد.

– بیمه حوادث: باید برای کشور سوئیس بیمه فرد متقاضی محرز و ثابت شود که فرد متقاضی تحت پوشش بیمه درمانی و حوادث قرار میگیرد.

– انگیزه تحصیل: متقاضی باید در یک نامه تمام تلاش خود را انجام دهد تا هدف و انگیزه را به درستی در نامه به کشور سوئیس ابلاغ کند.

– امضای یک برگه تعهد نامه جهت اینکه پس از تحصیل سوئیس را ترک خواهید کرد.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در سوئیس:

1- امنیت بالای اجتماعی: کشور سوئیس شهرت جهانی خود را مدیون امنیت، ساعت و بانکهای مشهورش میباشد. همچنین این کشور مقر یکی از دو دفتر سازمان ملل متحد، سازمان تجارت جهانی، صلیب سرخ میباشد.

2- مزایای رفاهی چشمگیر در سوئیس: کشور سوئیس یک کشور ثروتمند و در عین حال مرفه محسوب میشود که میتواند شرایط مناسبی را برای دانشجویان ایجاد کند. از آنجایی که یک کشور توریستی نیز محسوب میشود میتواند فرهنگ بالای نسبت به رفتار با دانشجویان خارجی نیز بروز دهند.

3- تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه دنیا: سوئیس از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه آموزشهای پزشکی و دندانپزشکی میباشد. بنابراین تحصیل در مرکز آموزش پزشکی و استفاده از اساتید برجسته به نام جهان میتواند بسیار سرنوشت ساز باشد. در دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس توجه به افزایش دانش فنی با تاکید بر افزایش مهارتهای اجتماعی دانشجویان مورد توجه قرار گرفته و در اهداف آموزشی دانشگاه های سوئیس این ذهنیت که دانشجویان باید بتوانند به طور مستقل کار کنند و در برقراری ارتباط و کار تیمی مهارت داشته باشند، وجود دارد.

4- امتیاز گرفتن اقامت پس از گذران تحصیل: سوئیس یکی از کشورهای است که میتوان پس از پایان تحصیل در رشته مورد نظر مشغول کار شد و از آن طرف میتوان با اقداماتی اقامت کشور سوئیس را گرفته و همانجا مشغول به کار شد. پس به طور طبیعی انتخاب کشور آشنا برای اقامت مطلوبتر است که بتوان در صورت نیاز و علاقه اقامت آنجا را بدست آورد. گرچه تحصیل در سوئیس در رشته دندانپزشکی مشکلات فراوانی را دارد و خود به خود در مرحله اول اخذ اجازه تحصیل در این کشور بسیار موفقیت آمیز بوده و راهی برای اقدامات بعدی و اقامت می باشد.

– زمانبندی و برنامه آموزشی دندانپزشکی در سوئیس: ‌به طور معمول دوره تحصیل دندانپزشکی در سوئیس به مدت پنج سال میباشد (سه سال دوره کارشناسی و دو سال کارشناسی ارشد).

سه سال اول در دوره کارشناسی با دانشجویان پزشکی مشترک است و دو سال بعدی آموزش در دانشکده دندانپزشکی به صورت عملی صورت میگیرد . پس از اینکه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد را به پایان رساندن و در آزمون کارشناسی ارشد قبول شد میتوانند پس از فارغ التحصیلی به سطحی از آموزش میرسند که میتوانند هر گونه مراقبتهای اولیه را انجام دهند.

 زمانبندی تحصیلی: دانشجویان دندانپزشکی طی چهار ترم دوره کارشناسی ارشد که به صورت عملی انجام میگیرد. آموزش های علمی را با آموزش های فنی در آمیخته و توانایی لازم را برای فعالیت های آینده به دست می آورند.

مهارت فنی یادگیری شامل: شیوه های تشخیص، برنامه­ ریزی موردهای درمانی، پیشگیری، درمان، بازسازی دندان، مراقبتهای پس از درمان، مدیریت، مدیریت و روانشناسی بیمار و شیوه های درمان حرفهای میشود.

در طی چهار ترم و یادگیریهای عملی و بالینی، دانشجویان تشخیص های دندانپزشکی را زیر نظر اساتید انجام میدهند و گزینه ­ها و شیوه های درمان را به همراه اساتید خود انتخاب و درباره آن صحبت و بحث میکنند و در انتها به درمان بیمار پرداخته میشود.

کلیه­ ی امتحانات در طول تحصیل و مدرک کارشناسی ارشد به دانشکده مربوط میشود و آنها تنظیم کننده میباشند.

در انتها یک آزمون نهایی چند گزینه­ ای از سوی دانشگاه فدرال میباشد که سوالات حاوی مطالبی با هدف یادگیری از منظر آموزش دندانپزشکی کل سوئیس میباشد و این ارزیابی آخرین آزمون برای اتمام تحصیل دانشجویان دندانپزشکی در دوره­ی کارشناسی ارشد میباشند.

هزینه­ ی تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

هزینه ­ی تحصیل در دانشگاههای مختلف سوئیس متفاوت اما به صورت کلی هزینه­ ی تحصیل دندانپزشکی در سوئیس در حدود 4 تا 8 هزار فرانک برای هر سال میباشد.

میتوان در صورت نمرات بالا در دانشگاه از بورس تحصیلی دانشگاه ها نیز استفاده کرد. بورس تحصیلی شامل هزینه ­ی تحصیل دانشجو میباشد.

معتبرترین دانشگاه های دندانپزشکی سوئیس:

دانشگاه های زیادی در سوئیس اقدام به آموزش پزشکی و دندانپزشکی میکنند اما فقط تعدادی از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران میباشد.

دانشگاه برن، دانشگاه زوریخ، دانشگاه ژنو، دانشگاه لوزان.

این دانشگاها شرایط نسبتا سختی برای پذیرش دارند اما بهرحال دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی سوئیس در دنیا مشهور هستند و ارزش تلاش برای ورود به دانشگاه را دارند.

منبع:سفارت سوئیس

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =