آلمان, ثبت شرکت

همه چیز درباره ثبت شرکت در آلمان

ثبت شرکت در آلمان

آلمان یکی از کشورهای عضو پیمان شنگن است که با وجود صنعت پیشرفته‌ای که دارد مورد توجه افراد بسیاری در سرتاسر جهان قرار گرفته است. به گونه‌ای که تجار با بررسی مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان، سعی بر این دارند که یک شرکت بین المللی در این کشور راه اندازی کنند و با کشورهای اروپایی به داد و ستد بپردازند.

در ادامه به بررسی چگونگی ثبت شرکت در آلمان و مدارکی که مورد نیاز است خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید و با چگونگی سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور رؤیایی بیشتر آشنا شوید.

قوانین مرتبط با تأسیس شرکت در کشور آلمان هیچ محدودیتی برای راه­ اندازی کسب و کار توسط اتباع خارجی ایجاد نمی­ کند و افراد تابع سایر کشورها می­ توانند با ایجاد کسب و کار و مدیریت آن از طریق ثبت شرکت در کشور آلمان اقامت آن را نیز دریافت نمایند.

چرا ثبت شرکت در آلمان؟

چرا ثبت شرکت در آلمان

علل بسیاری برای وجود دارد که سرمایه­ گذاران سراسر جهان را به راه ­اندازی کسب­ وکار و ثبت شرکت در آلمان ترغیب می کند. آلمان از لحاظ اقتصادی یکی از قدرتمندترین کشورهای دنیاست و در بسیاری از رشته­ های علوم و تکنولوژی پیشتاز می باشد. این کشور امکان سرمایه ­گذاری تاجرین و کارآفرینان غیربومی را مهیا کرده و حتی از این امر استقبال می­ کند.

همچنین باید در نظر داشت که مقدار مالیات در این کشور متناسب و شرایط معیشت مردم نیز در سطح بسیار خوبی قرار دارد. این­ها همه عوامل اقتصادی قابل توجهی هستند که راه ­اندازی و ثبت شرکت در آلمان را به خوبی توجیه می ­سازند. علاوه بر این، همان طور که در بالا اشاره شد، با ثبت شرکت، فرد می ­تواند در زمانی تقریباً معادل 6 ماه اقامت بلند مدت یا دائم در آلمان را دریافت نماید. علاوه بر موراد می ­توان دلایل دیگری نیز برای ایجاد و ثبت شرکت در آلمان برشمرد:

1. آلمان تولیدکننده­ ی برتر در جهان است

آلمان کشوری است که به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان با تولیداتی با کیفیت و خوشنام است. علاوه بر این نرخ کارگر در آلمان در سال­ های اخیر رو به کاهش بوده است. رشد بازار جهانی و محبوبیت تولیدات این کشور در سرتاسر جهان، آلمان را به کشوری ایده­ آل برای سرمایه ­گذاری تبدیل کرده است.

2. آلمان نیروهای کار بسیار کارآمدی دارد

سیستم آموزشی آلمان از مدرسه تا دانشگاه، جزء برترین­ های جهان محسوب می ­شود. طبیعتاً نیروهای کار توانمند و کاربلدی از طریق این سیستم وارد بازار کار این کشور می­ شوند.

3. آلمان در خلاقیت و نوآوری حرف اول را می زند

میزان اختراعات و نوآوری­ های آلمان در سرتاسر جهان در سطح بسیار بالایی قرار دارد. نوآوران و مخترعان آلمانی پیوسته با دریافت بودجه­ های کلان تحقیقاتی از دولت، کشور خود را پیشتاز در نوآوری در کل جهان نگه ­می­ دارند.

4. کیفیت زندگی در آلمان در بالاترین سطح است

جامعه امن، مقاوم و مدرن آلمان، آن را حائز استانداردهای عالی زندگی در جهان کرده است. سیستم آموزش عالی و آموزش و پرورش و نظام بیمه آلمان نیز در جهان حرف بسیاری برای گفتن دارد. علاوه بر این­ها نباید از امکانات بالای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برای ساکنان این کشور چشم ­پوشی کرد.

5. زیرساخت ­های عالی آلمان در سطح جهان قابل توجه است

آلمان کشوری است که در قلب قاره اروپا قرار دارد و همین امر آن را به بازاری مناسب برای سرمایه ­گذاران سایر کشورها تبدیل کرده است. زیرساخت­ های برتر و بستر مناسب این کشور برای سرمایه ­گذاری هم از نظر ارتباطات و انرژی و هم حمل ­ونقل جهانی، آلمان را به عنوان مسیری کوتاه و آسان برای رسیدن به موفقیت در کسب ­وکار معرفی می­ سازد.

مقاله پیشنهادی: راه های اخذ اقامت آلمان

مزایای ثبت شرکت در آلمان

 • برای اخذ اقامت و ثبت شرکت در آلمان مدت زمان کمتری مورد نیاز خواهد بود.
 • زندگی در آلمان شرایط عالی دارد.
 • هیچ سرمایه مشخصی برای راه اندازی کسب و کار در نظر گرفته نشده است و فرد می تواند متناسب با وسع خود اقدام به سرمایه گذاری نماید.
 • هیچ الزامی برای استخدام کارمند در نظر نگرفته شده است.
 • فرد متقاضی می تواند شرکت خود را به صورت غیر حضوری در سفارت آلمان ثبت نماید.
 • زندگی با اعضای خانواده از جمله عوامل مهم می باشد.
 • با ثبت نمودن شرکت در آلمان شما از نگرانی هایی که در ایران داشتید بابت تحریم ها رهایی پیدا خواهید کرد.
 • می توانید به صورت آزادانه به تجارت بپردازید.
 • شما می توانید ثبت شرکت در آلمان را به صورت مالکیت 100% انجام دهید و نیازی به وجود شریک آلمانی نخواهید داشت.
 • می توانید در سراسر دنیا افتتاح حساب انجام دهید.
 • امکان درخواست اقامت بلند مدت را دارا می شوید.
 • با ثبت نمودن شرکت در کشور آلمان می توانید اقامت دائم خود و خانواده خود را کسب نمایید (همسر و فرزندان زیر 18سال)
 • شما می توانید طبق قوانین از تجارت آزاد در اتحادیه اروپا بهرمند شوید.
 • درخواست ویزاهایی مانند ویزای کشور انگلستان و آمریکا برایتان آسان می شود و می توانید براحتی به این کشورها سفر نمایید.
 • می توانید به تحصیل رایگان در این کشور بپردازید.
 • تحصیل رایگان برای فرزندان مدیر عامل و سهامداران.

حداقل سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

برای ثبت شرکت در آلمان مبلغ به خصوصی در نظر نگرفته شده اما باید در نظر داشته باشید که تمامی اطلاعات شرکت مورد نظر شما مورد بررسی قرا گرفته و میزان سرمایه مورد نیاز به اطلاعتان خواهد رسید که این مبلغ به مقداری خواهد بود که هزینه احداث و همچنین خوراک یکی ساله شرکت شما را تامین نماید.

برخی از افراد این سوال برایشان پیش خواهد آمد که منظور از مخارج یک ساله شرکت چیست؟ در ادامه به مخارج یکی ساله شرکت اشاره کرده ایم:

 •  برای مدیر شرکت باید حقوق ویژه ای در نظر گرفته شود که حقوق 12 ماهه آن یعنی خودتان از مخارج یک ساله شرکت شمار می رود.
 •  هزینه اجاره دفتر که به صورت یکساله محاسبه خواهد شد.
 •  چنانچه کارمند یا کارمندانی را استخدام نموده اید حقوق 12 ماهه آن‌ها
 •  چنانچه در طی یک سال تبلیغات و… انجام خواهید داد.

مراحل اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

در ابتدا لازم به ذکر است که مهمترین موضوع قابل توجه در اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان داشتن مدارک کامل می باشد که پس از اینکه مدارک خود را ارائه نمودید پس از بررسی های لازم درخواست شما رد و یا پذیرش خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی سرمایه گذاری در آلمان نگاهی بیندازید.

محدودیت های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

"همه

 • علاوه بر دانستن مزایای ثبت شرکت در آلمان باید با محدودیت های آن نیز آشنایی داشته باشید. از جمله محدودیت های ثبت شرکت در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • میزان هزینه های اخذ اقامت آلمان ثبت شرکت در این کشور بالا می باشد.
 • باید مدارک خود را مبنی بر اینکه فعالیت اقتصادی فرد را در کشور مبدا نمایش دهد به این مرکز ارائه نمایید.
 • همچنین قبل از اخذ این ویزا باید در نظر داشته باشید که پرداخت هزینه های مالیات و تمدید هر ساله باید به صورت منظم انجام پذیرد.
 • افرادی که بالای 45 سال سن داشته باشند الزام به احراز دارایی ها داشته و یا باید حقوق بازنشستگی کافی برای زندگی در آلمان داشته باشند.
 •  افرادی که مدرک لیسانس نداشته باشند باید مدرک زبان آلمانی خود را ارائه نمایند.
 •  همسر و فرزندان فرد متقاضی که بالای 16 سال سن دارند باید مدرک زبان A1 داشته باشند.

مشخص کردن نوع فعالیت شرکت

یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که هنگام بررسی مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان، باید به آن توجه کنید.

نوع سرمایه گذاری می‌باشد که شما قصد دارید در این کشور داشته باشید؛ زیرا مدارکی که برای شرکت‌های مستقل نیاز است با مدارکی که برای شرکت‌های زیر مجموعه ارائه می‌شوند متفاوت خواهد بود.

انواع روش‌های ثبت شرکت و سرمایه گذاری جهت آشنایی بیشتر در ادامه بیان شده‌اند. تا بتوانید مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان را با توجه به نیازی که وجود دارد تکمیل کنید.

 • تأسیس رستوران، مغازه و… که به عنوان فعالیت‌های حرفه‌ای فردی در نظر گرفته می‌شوند.
 • تأسیس شرکت سهامی عام یا شعبه مستقل
 • تأسیس نمایندگی
 • تأسیس شرکت با مسئولیت محدود
 • تأسیس شعبه وابسته به شرکتی که در کشور دیگری دایر است. همانند کارگاه تولیدی یا انبار نگهداری کالا

طریقه ثبت شرکت در آلمان

چگونگی ثبت شرکت در کشور آلمان با توجه به نوع شرکت تأسیسی متفاوت است:

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت­های با مسئولیت محدود (GMBH)، بهترین و راحت­ترین نوع شرکت برای تأسیس و ثبت در کشور آلمان هستند. در این سال­ها، رایج­ترین نوع قانونی شرکت­ها، این نوع از شرکت­ها می­باشند که به دلیل ساده و سریع بودن فرایند راه­اندازی آن­ها بسیار مورد توجه واقع شده­اند.

کمترین هزینه اولیه برای ثبت شرکت­ های با مسئولیت محدود در سال 2018، 25000 یورو بوده است که می­تواند در چند مرحله واریز شود. اما لااقل نصف این مقدار باید در هنگام ثبت در حساب فرد تقاضادهنده و آماده پرداخت باشد. این شرکت­ها می­توانند حداکثر توسط 3 نفر ثبت شوند و البته یک نفر باید عنوان مدیریت را برعهده بگیرد.

مدیر لازم نیست حتماً سهام­دار و یا آلمانی باشد. درضمن باید در نظر گرفت که ثبت شرکت باید حتماً ثبت تجاری باشد یعنی نام شرکت باید در Handelsregister قرار بگیرد. مدارکی که در دفتر ثبت تجاری و اقتصادی ثبت شده، باید به امضای همه مدیر عاملان برسد.

میزان زمانی که برای ثبت این نوع از شرکت­ها در آلمان لازم است حدود 2 تا 3 هفته می­باشد. هزینه­ ای که برای ثبت به دولت آلمان باید پرداخت شود در سال 2018 بین 700 تا 800 یورو بوده است البته هزینه وکیل رسمی آلمان را نباید فراموش کرد.

پس از ثبت پرونده در دفتر ثبت تجاری و اقتصادی، شرکت قانوناً ثبت شده و باید در ادامه در اداره تجارت محلی نیز به ثبت برسد.

شرکت سهامی عام

افرادی که در حیطه تجارت جهانی تازه ­کار هستند معمولاً ابتدا با شرکت ­های مسئولیت محدود کار خود را شروع می­ کنند و بهتر است به سراغ شرکت­ های سهامی عام نروند.

تعداد اعضای مورد نیاز برای تأسی و ثبت شرکت ­های سهامی عام در آلمان در ابتدای کار 5 نفر است و لازم است 50000 یورو برای این کار سرمایه شود. سهامی این شرکت­ ها باید در ابتدای کار در بازار بورس ثبت شوند و اساس­نامه این نوع از شرکت­ ها در دفترخانه اسناد رسمی و یا دادگاه ثبت می­ شود. باقی مراحل ثبت شرکت ­های سهامی عام مشابه شرکت­ های با مسئولیت محدود است.

سایر انواع شرکت ­ها

سایر انواع شرکت­ ها نیز قابلیت تأسی و ثبت شدن در آلمان رادارند که تنها به بیان جزئیات مختصری از آن­ ها بسنده می­ شود.

شرکت­ های شراکت کلی

در این شرکت­ ها یک مدیر و تصمیم ­گیرنده وجود ندارد بلکه تمامی شرکا به یک اندازه توانایی دارند.

شرکت­ های شراکت محدودد

این شرکت­ ها مشابه مورد قبلی هستند با این تفاوت که هر یک از شرکا محدودیت ­های مختلفی دارند.

شرکت­ های مسئولیت محدود با شراکت محدود

این نوع از شرکت­ ها ترکیب دو مورد بالا هستند.

شرکت­ های تابعه

 این نوع از شرکت ­ها، غیرمستقل هستند، به شرکت مادر وابستگی دارند و تنها به صورت فیزیکی جدا شده­ اند.

شرکت­ های شعبه ­ای

این نوع از شرکت ­ها، مرکزی جهت فروش و وابسته به شرکت اصلی هستند (غیرمستقل).

یکی از پرطرفدارترین راه های مهاجرت به این کشور مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می باشد. شما انتخاب های دیگری برای سرمایه گذاری در آلمان دارید که می توانید آن ها را نیز انتخاب کنید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان برای فعالیت‌های حرفه‌ای

با توجه به این که فعالیت‌های حرفه‌ای همانند مغازه فروش لباس و… دارای عملکرد مشخصی هستند؛ بنابراین برای افتتاح آن‌ها در کشور آلمان نیاز به مدارک خاصی نخواهید داشت. تنها برای افتتاح برخی از مغازه‌ها همانند؛ رستوران، نیاز به کسب اجازه از مراجع قانونی وجود دارد.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان با مسئولیت‌های محدود

 • شرکت با مسئولیت محدود را می‌توان تنها برای یک نفر ثبت کرد.
 • مدت زمانی که جهت ثبت این شرکت نیاز خواهد بود.
 • نسبت به شرکت‌های دیگر کمتر است، با واگذاری این امر به وکلای متخصص می‌توانید شرکت با مسئولیت محدود را در مدت زمان دو تا سه هفته در آلمان ثبت کنید.

در ادامه مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان با مسئولیت‌های محدود جهت آشنایی بیشتر بیان شده‌اند.

 • مدارک تحصیلی مدیر عامل شرکت و سهامداران (مدیر عامل باید دارای مدرک تحصیلی حداقل لیسانس باشد)
 • مشخص کردن مسئولیت هر کدام از اعضای شرکت در اساسنامه
 • ارائه مدارک شغلی مرتبط (در صورتی که متقاضی قبلاً در کشورهای دیگر فعالیت تجاری داشته باشد)
 • واریز مبلغی در حدود 25000 یورو به حساب شرکت (نیمی از این مبلغ باید به حساب بانکی متقاضی در کشور آلمان واریز شود. مبلغ واریز شده به حساب بانکی کشور آلمان پس از اتمام مراحل ثبت شرکت قابل برداشت خواهد بود.)
 • ارائه Business Plan مناسب جهت مشخص کردن اهداف شرکت
 • ارائه گذرنامه کلیه اعضای شرکت با اعتبار بیشتر از 6 ماه
 • ارائه مدارک شناسایی همانند؛ کارت ملی و شناسنامه به همراه کپی آن‌ها برای کلیه اعضای شرکت
 • ارائه عکس رنگی 3/5 در 4/5
 • تکمیل فرم ارائه شده توسط سفارت
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل یا آلمانی جهت اثبات میزان تسلط متقاضی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضای شرکت

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان به صورت سهامی

با توجه به این که افراد متخصص در زمینه تجارت ترجیح می‌دهند که شرکتشان را به صورت سهامی در آلمان ثبت کنند.

بنابراین مدارک مورد نیاز برای ثبت این نوع از شرکت در ادامه بیان شده است.

ثبت شرکت سهامی می‌تواند توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی صورت بپذیرد.

 • مشخص کردن سهم هر یک از اعضا در اساسنامه یکی از مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان به صورت سهامی است.
 • حداقل 5 نفر باید به عنوان سرمایه گذار در نظر گرفته شوند.
 • میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی در آلمان حداقل 50000 یورو خواهد بود.
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضای شرکت
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل یا آلمانی جهت اثبات میزان تسلط متقاضی
 • ارائه دو نسخه از اساسنامه تنظیم شده
 • ارائه دو نسخه اظهار نامه تکمیل شده
 • ارائه فرم تعین نام شرکت و آرم تجاری به همراه فیش‌های واریزی
 • ارائه طرح جامع و کلی از اهداف شرکت یا همان Business Plan

مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان برای شعبه‌های وابسته

در صورتی که کسب و کاری در یک کشور دیگر داشته باشید و بخواهید شعبه‌ای از آن را در آلمان راه اندازی کنید.

باید درباره مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان برای شعبه‌های وابسته اطلاعات کافی داشته باشید.

در ادامه لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌های وابسته به صورت کلی بیان شده است.

 • مدارک شرکت مادر که در کشور دیگر دایر است.
 • اساسنامه تنظیم شده برای شعبه مورد نظر بر اساس حیطه فعالیت‌های کاری
 • مدارک مربوط به متقاضی (مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی و… به همراه ترجمه آن‌ها)
 • مجوز ارائه شده برای فعالیت‌های صنفی
 • مشخص کردن تعداد افرادی که در این مرکز مشغول به کار هستند و مسئولیت هر کدام از آن‌ها

با توجه به این که پس از ثبت شعبه افرادی که قصد فعالیت در آن را دارند می‌توانند به کشور آلمان مهاجرت کنند؛ بنابراین پس از اتمام مراحل ثبت شرکت، باید مدارک شناسایی خانواده سهامداران نیز برای اخذ اقامت به سفارت این کشور ارائه شود.

دریافت راهنمایی در رابطه با مدارک لازم جهت ثبت شرکت در آلمان

با توجه به این که آلمان یکی از کشورهای اروپایی است و از قوانین خاصی برای اجازه کسب و کار برخوردار می‌باشد؛

بنابراین باید مدارک  را به طور دقیق و بدون کم و کاستی به سفارت این کشور ارائه کنید. در غیر این صورت ممکن است نوع فعالیت مبهم باشد و دولت آلمان اجازه تجارت را برای متقاضی صادر نکند.

اگر با چگونگی فرآیند تکمیل آشنایی کافی ندارید. به شما پیشنهاد می کنیم از وکلای متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تا بتوانید شرکت مورد نظرتان را به راحتی در آلمان راه اندازی کنید  و در زمینه تجارت بین المللی فعالیت داشته باشید.

اگر به هر دلیلی نتوانستید از طریق ویزای سرمایه گذاری به آلمان  و ثبت شرکت مهاجرت کنید شانس خود را برای راه های دیگریی امتحان کنید. توصیه می کنیم که به مقاله ای با نام راه های مهاجرت به آلمان مراجعه کنید.

بیمه شرکت در آلمان

اخذ بیمه برای ثبت شرکت در آلمان ضروری و الزامی نیست اما بنابر احتیاط، توصیه بر پیگیری آن است. بیمه می­تواند شرکت را از خطرات و زیان­هایی که حتی ممکن است حاصل تصمیمات اشتباه باشند، حفظ نماید. اگر شرکت بیمه باشد، تعامل با سایر شرکت ها آسان­ تر و مطمئن­تر است. به همین دلیل توصیه می­ شود بیمه شرکت و کارمندان نیز در هنگام ثبت شرکت در آلمان مورد توجه قرار گیرد.

 

سوالات متداول

1. سرمایه ی اولیه برای ثبت یک شرکت در آلمان چقدر است؟

 • در مورد سرمایه ی اولیه به طور مشخص و دقیق نمی توان مبلغی را ذکر کرد، اما پس از اینکه تمام مدارک شما مورد بررسی ارگان مربوطه در کشور آلمان قرار گرفت یک برآورد اولیه از مبلغ مورد نیاز برای شروع کار شرکت و هزینه ی حدود یک ساله و مصرفی شرکت در اختیارتان قرار می گیرد.

2. آیا پس از ثبت شرکت در آلمان می توان اقامت این کشور را گرفت؟

 • برای گرفتن اقامت آلمان از این روش باید طرح اقتصادی شما برای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی در این کشور بسیار قوی باشد. در این صورت آلمان برای شما اجازه اقامت در نظر می گیرد چون فعالیت اقتصادی شما شامل سود بسیاری برای کشورشان است.
4.3/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *