قبرس

شرایط و راه های اخذ اقامت و تابعیت قبرس

شرایط تابعیت و اقامت قبرس

کشور قبرس سومین جزیره بزرگ واقع شده در دریای مدیترانه است و به دو بخش قبرس شمالی و قبرس جنوبی تقسیم می شود. همچنین کشور قبرس تحت تسلط ترکیه می باشد، قبرس دارای آثار باستانی و مناطق گردشگری بسیار زیبایی می باشد و همین موضوع باعث جذب هرساله گردشگران به این کشور شده است. عده ای از افراد نیز به دنبال دریافت تابعیت و اقامت قبرس هستند و در تلاشند که با گرفتن اقامت این کشور برای همیشه به آن مهاجرت کرده و در آن زندگی کنند.
به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله از شرایط مختلف تابعیت و اقامت قبرس و قوانین مختلف مهاجرت به این کشور صحبت کنیم.

روش های اخذ اقامت و تابعیت قبرس

به روش‌های گوناگونی می‌توان به اقامت دائم و دستیابی و پاسپورت قبرس دست پیدا کرد. روش‌هایی مثل:

 • مهاجرت تحصیلی
 • از طریق کار
 • مهاجرت تحصیلی
 • از طریق سرمایه گذاری
 • اجاره ملک
 • اخذ تابعیت از طریق تولد
 • ازدواج
 • پناهندگی
 • اقامت هنرمندان و افراد موفق

درباره کشور قبرس

کشور قبرس در شرق دریای مدیترانه واقع شده که پایتخت آن، شهر نیکوزیا است. همان‌طور که گفته شد این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده که بخش شمالی، بخش ترک‌نشین و بخش جنوبی به قبرس اروپایی شناخته می‌شود که جزئی از اتحادیه اروپا است.

این کشور در کل یک میلیون و صد هزار نفر جمعیت دارد که 77 درصد از این مقدار یونانی و 18 درصد از آنها ترک‌های قبرسی هستند. از این رو زبان رسمی مردم این کشور، یونانی و ترکی است. از نظر آب و هوایی هم در فصول گرم سال، آب و هوایی کرم و خشک و در فصول سرد هم هوا متعادل و در بسیاری از روزها با بارندگی همراه است.

از نظر اقتصادی هم باید بدانید که اقتصاد این کشور مبنی بر سيستم بازار آزاد است. از عمده صادرات این کشور باید به مواردی مثل صادرات انواع محصولات كشاورزي(گندم، جو، سيب زميني و مركبات)، تنباكو، محصولات صنعتي، انواع البسه، كفش و صنايع دستي اشاره کرد. از عمده وارادتی این کشور هم به انواع مواد خوراكي، دام‌های زنده، نفت و محصولات شيميايي می‌توان اشاره کرد.

"شرایط

مزیت اخذ اقامت و تابعیت قبرس

 •  کسانی که تابعیت و اقامت قبرس را دریافت کنند می توانند بدون ویزا به 150 کشور در دنیا سفر کنند از جمله این کشور ها: بلاروس، فنلاند، برزیل، فرانسه، دانمارک،لهستان، اندونزی، ایرلند و ….
 •  کسانی تابعیت و اقامت قبرس را داشته باشند می توانند به راحتی در این کشور زندگی کنند و یا در صورت عدم زندگی در این کشور می توانند هر چندبار که می خواهند به این کشور سفر داشته باشند
 •  کسانی که اقامت موقت کشور قبرس را داشته باشند می توانند هر چند بار که احتیاج باشد اقامت موقت خود را تمدید کنند
 •  مسلط بودن به زبان خاصی برای دریافت تابعیت و اقامت قبرس نیاز نیست
 •  در صورت دریافت تابعیت قبرس، فرد تابعیت اصلی خود را از دست نداده و می تواند همزمان تابعیت دو کشور را داشته باشد
 •  افراد می توانند مالکیت 100 درصدی زمین و یا ملک خریداری شده در قبرس را داشته باشند
 •  همچنین افراد مختلف می توانند از سیستم آموزشی فوق العاده قبرس بهره مند شوند

معرفی راه های دریافت تابعیت و اقامت

از چند روش می توان اقامت و تابعیت قبرس را به دست آورد از جمله:

اخذ اقامت از طریق کار

سه شرط لازم برای دریافت اقامت قبرس از طریق کار:

 1.  دریافت دعوت نامه کاری از طرف یک کارفرمای قبرسی
 2.  تایید دعوت نامه ی کاری از طرف وزارتخانه و اداره کار قبرس
 3.  تایید عدم حضور یک نیروی کار قبرسی برای آن موقعیت شغلی

پس از آن فرد مورد نظر امکان گرفتن ویزای کاری و اقامت یک ساله این کشور را به دست خواهد آورد. پس از آن امکان تمدید این ویزا تا 5 سال آینده را نیز خواهد داشت. پس از این 5 سال، امکان تبدیل ویزای کاری، به اقامت دائم کشور قبرس وجود خواهد داشت.

اخذ اقامت از طریق تحصیل

روش دومی که به واسطه آن می‌توان به اقامت دائم این کشور دست پیدا کرد، تحصیل است. در کشور قبرس امکان تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دانشگاه‌های این کشور رتبه‌های بالایی دارند و مورد تائید کشورهایی مثل آمریکا و کانادا و برخی کشورهای اروپایی هستند.

پس از به پایان رساندن دوره‌های تحصیلی در این کشور و پیدا کردن شغل مناسب و کار کردن به مدت پنج سال در این کشور، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم وجود دارد.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در قبرس به دو روش انجام می شود:

1. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

در این روش به مبلغی حدود 600 هزار یورو احتیاج است و فرد متقاضیِ اقامت، بعد از گذشت 5 سال درصورتی که به طور کامل مالیات خود را پرداخت کرده باشد و به دولت قبرس بدهکار نباشد می تواند تابعیت این کشور را به دست آورد.

2. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

برای خرید ملک در قبرس مبلغی حدود 2 میلیون 500 هزار یورو احتیاج است، همچنین فرد بعد از خرید ملک خود باید آن را اجاره داده تا ملکش برای کشور قبرس نیز منافعی را به همراه داشته باشد و تنها با اجاره دادن املاک خریداری شده در قبرس افراد مختلف اجازه خرید ملک در قبرس را دارند.

لازم به ذکر است فردی که در قبرس ملک خریداری می کند از همان ابتدای خرید خود می تواند اقامت دائم و پاسپورت قبرس را به دست آورد.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج

چنانچه قصد ازدواج با یک فرد قبرسی را داشته باشید و از این روش مایل به اخذ اقامت این کشور را دارید، باید بدانید که شخص مورد نظر باید در ماه حداقل بالای 1000 یورو درآمد داشته باشد. همچنین باید اثبات شود که این فرد توانایی ساپورت همسر خارجی خود از نظر مالی را خواهد داشت.

پس از ازدواج و به ثبت رساندن آن در سازمان مربوطه، فرد مورد نظر اقامت دو ساله خود را به دست خواهد آورد و سپس تا 3 سال این اقامت را می‌تواند تمدید کند. در صورتی که پس از سه سال این زوج همچنان با هم در ارتباط باشند، امکان به دست آوردن پاسپورت و اقامت دائم این کشور را خواهد داشت.

اخذ اقامت و تابعیت برای هنرمندان و افراد موفق

اگر شما هم جزء هنرمندان، ورزشکاران و یا افراد موفق جامعه هستید و تمایل به گرفتن اقامت و کار کردن در این کشور را داشته باشید، امکان دریافت اقامت موقت 6 ماهه از طرف صاحبان مراکز هنری را خواهید داشت. در صورت تمدید این ویزا، امکان زندگی و کار کردن تا 5 سال آینده در این کشور را خواهید داشت. پس از این مدت، امکان تبدیل ویزای موقت به دائم کشور قبرس را خواهید داشت.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد

یکی از قوانین رایج برای به دست آوردن تابعیت در بسیاری از کشورهای دنیا، تولد و یا سیستم خون است. کشور قبرس هم تابع این قانون است. اگر در زمان بارداری به این کشور از طریق اجاره، خرید ملک، سرمایه‌گذاری و… سفر کنید، پس از تولد فرزندتان در این کشور، شانس به دست آوردن اقامت دائم کل خانواده‌تان را خواهید داشت.

"شرایط

اخذ اقامت و تابعیت از طریق پناهندگی

به دست آوردن اقامت دائم قبرس از این روش، یکی از خطرناک‌ترین روش‌ها است. چرا این کشور یکی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را در مورد پناهجویان اجرا می‌کند و امکان ریجکت شدن به کشور مبدا وجود دارد. در صورت درخواست پناهندگی در این کشور، باید پروسه‌ای بین 18 تا 22 ماه در کمپ‌های مخصوص را پشت سر بگذارید و در صورت قبولی، به اقامت دائم با شرایط خاص دست پیدا کنید.

مدارک لازم

1

 تکمیل فرم درخواست اقامت خود

2

 ارائه پاسپورت خود و کپی از آن

3

 ارائه مدارک کافی که اثبات می کند شما به عنوان مهاجر می توانید هزینه های خود را در کشور قبرس پرداخت کنید

4

 همچنین داشتن یک بیمه خصوصی نیز الزامی می باشد

5

 ارائه اسنادی که اقامت شما را در کشور قبرس را اثبات کند مثل ازدواج شما در قبرس و یا خرید ملک و…

 

چه کسانی نمی توانند تابعیت و اقامت قبرس را ترک کنند؟

 •  افرادی که خدمت نظام وظیفه ی ( سربازی) خود را تکمیل نکرده و یا انجام نداده باشند
 •  افرادی که به دلیل ارتکاب جرمی از سوی دولت روسیه موظف به گذراندن دوره مجازات خود در این کشور می باشند

دلایل از دست دادن غیر ارادی تابعیت و اقامت قبرس

 •  افرادی که با مدارک جعلی توانسته باشند اقامت و تابعیت قبرس را به دست آورند
 •  فردی که علیه دولت قبرس دست به اقدامات امنیتی زده باشد
 •  افرادی که باید به مدت 5 سال کامل در قبرس زندگی کنند ولی در خارج از کشور قبرس و در کشورهای دیگر زندگی می کنند

مشکلات مهاجران بعد از دریافت تابعیت و اقامت

به دلیل مشکلات فراوان مالی کشور قبرس، نرخ بیکاری در این کشور زیاد است و به همین دلیل افرادی که به قبرس مهاجرت می کنند باید به این موضوع توجه کافی داشته و برای تامین هزینه های مالی خود اقدامات لازم را داشته باشند

 •  زبان کشور قبرس یونانی و ترکی است و مردم آشنایی کمی با زبان بین المللی انگلیسی دارند به همین دلیل افرادی که قصد مهاجرت به قبرس و دریافت تابعیت و اقامت آن را دارند باید به یکی از این دو زبان مسلط باشند
 •  درآمد مردم در قبرس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمتر است البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که هزینه های زندگی در قبرس نیز از کشورهایی مثل فرانسه و یا انگلیس کمتر است.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *