ایتالیا, تولد

راه های اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد

اقامت ایتالیا از طریق تولد

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد از جمله راه های مهاجرت به این کشور است که ممکن است ذهن هر فرد متقاضی مهاجرت به ایتالیا را به خود مشغول کرده باشد. این نوشتار سعی کرده است با ارائه اطلاعاتی در مورد اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد جوابگوی سوالات متقاضیانی باشد که خواهان اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد هستند.

امروزه اخذ اقامت ایتالیا از راه های مختلفی همچون سرمایه گذاری، ازدواج، تحصیل و … صورت می ­گیرد که فرد متقاضی مهاجرت به این کشور با توجه به شرایط و امکانات خود یکی از راه ها را برگزیده و از طریق آن به کشور ایتالیا مهاجرت می ­نماید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد نیز از جمله این راه هاست که ممکن است فرد متقاضی مهاجرت به این کشور در صورت داشتن شرایط لازم برای اخذ آن اقدام نماید.

قوانین اخذ تابعیت کشور ایتالیا

کشور ایتالیا نیز همانند کشورهای دیگر قوانین و مقررات خاص خود را در زمینه اخذ تابعیت دارد. کشور ایتالیا برای اخذ تابعیت این کشور سیستم خون را اعمال می­ کند. در سیستم خون تابعیت از طریق والدین به کودک انتقال می­ یابد. به این صورت که کودک به محض به دنیا آمدن از یک پدر و مادر ایتالیایی دارای تابعیت کشور ایتالیا خواهد شد. در واقع در این سیستم تابعیت از طریق نسب به کودک منتقل می شود و محلی که کودک در آن متولد می ­شود ملاک قرار نمی­ گیرد.

بنابراین متقاضیان اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد می ­توانند با مهیا کردن شرایط لازم اقدام به اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمایند.

در سیستم خاک که توسط برخی از کشورها همانند: کانادا، آمریکا، برزیل و … برای اخذ تابعیت اعمال می­ شود کودک به محض تولد در خاک این کشورها به صورت خودکار اقامت و تابعیت این کشورها را به دست می­ آورد. در واقع در این سیستم محل تولد کودک صرف نظر از تابعیت والدین خود ملاک قرار می­ گیرد.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد

همانطور که بیان شد سیستمی که برای اخذ تابعیت ایتالیا از طریق تولد اعمال می ­شود سیستم خون است. سیستمی که از اصلی ترین سیستم ها برای اخذ تابعیت محسوب می­ شود. طبق قوانین این کشور چنانچه کودکی از یک پدر و مادر ایتالیایی متولد شود دارای تابعیت ایتالیایی خواهد بود.

در برخی از موارد ممکن است یکی از والدین پدر یا مادر دارای تابعیت ایتالیایی باشند در این صورت آن کودک به تبعیت از پدر یا مادر ایتالیایی خود می ­تواند اقامت و تابعیت ایتالیا را کسب نماید.

چنانچه کودکی خارج از خاک ایتالیا از یک پدر غیر ایتالیایی و مادری ایتالیا متولد شده باشد باز به تبعیت از مادر می­ تواند تابعیت کشور ایتالیا را کسب نماید. این امر در مورد داشتن پدر ایتالیایی و مادر غیر ایتالیایی نیز صادق است.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد برای کودکانی که در خاک ایتالیا متولد شده و دارای پدر و مادری نامعلوم و یا بدون تابعیت باشند نیز امکان پذیر است. علت آن هم پذیرش سیستم خون در این کشور به عنوان سیستم اصلی و پذیرش سیستم خاک به صورت سیستم فرعی می ­باشد. بدین جهت افرادی که بدون تابعیت هستند نیز می ­توانند تابعیت این کشور را کسب نمایند.

لازم به ذکر است کودکانی که از ژانویه سال 2000 میلادی از یک پدر و مادر خارجی در خاک ایتالیا به دنیا آمده باشند در صورتی اقامت و تابعیت این کشور را کسب می ­نمایند که والدینشان دارای اقامت دائم کشور ایتالیا باشند و یا به مدت 6 تا 8 سال در ایتالیا به صورت دائم زندگی کرده باشند.

پدر و مادر این کودکان نیز می ­توانند پس از تولد فرزندشان اقامت و تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

راه های اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد

راه های اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد به شرح زیر است:

اخذ اقامت و تابعیت به صورت خودکار

تولد کودک از یک پدر و مادر ایتالیایی منجر به اخذ تابعیت ایتالیا برای او خواهد شد چه این کودک در ایتالیا به دنیا آمده باشد چه خارج از آن. در صورتی که پدر و مادر کودک تابعیت کشور ایتالیا را ترک نمایند دراین صورت کودک نیز تابعیت کشور ایتالیا را کسب نخواهد کرد.

برای کسانی که تابعیت کشوری را کسب می­کنند اجازه اقامت در این کشورها به صورت نامحدود امری بدیهی است.

چنانچه خانواده ایتالیایی کودکی را نیز به فرزند خواندگی قبول کرده باشند چنانچه این کودک ایتالیایی نباشد می ­تواند پس از گذشت 5 سال برای کسب تابعیت کشور ایتالیا اقدام نماید.

محل زندگی این کودک برای دولت ایتالیا مهم نمی ­باشد حتی اگر این کودک در خارج از کشور ایتالیا توسط خانواده ایتالیایی به فرزند خواندگی پذیرفته شده باشد باز هم می ­تواند برای اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا اقدام نماید.

مطلبی مرتبط: دریافت ویزای ایتالیا از طریق ازدواج

اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا از طریق طرح دعوی

افرادی که در خارج از خاک ایتالیا از پدر و مادر ایتالیایی متولد شده باشند و همچنین افراد بدون تابعیت می­توانند از طریق طرح دعوی در ایتالیا تابعیت و اقامت این کشور را به دست آورند. این کشور در برخی از موارد به افرادی که تمایل دارند تابعیت این کشور را اخذ نمایند تابعیت کشور ایتالیا را اهدا خواهد کرد که این موارد به شرح زیر هستند:

  • افرادی که در خدمت نیروهای مسلح کشور ایتالیا هستند.
  • افرادی که توسط دولت ایتالیا به استخدام مشاغل دولتی در آمده باشند.
  • افرادی که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی حداقل به مدت 2 سال در کشور ایتالیا زندگی کرده باشند.

لازم به ذکر است اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد و اخذ تابعیت این کشور فقط از طریق ارائه درخواست تابعیت امکان پذیر خواهد بود.

در صورتی که فرد تابعیت کشور ایتالیا را از دست بدهد تمام حق و حقوق شهروندی این کشور را نیز از دست خواهد داد.

با توجه به این که کشور ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا و یکی از اعضای شنگن است افرادی که موفق به اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد می­ شوند همانند: سایر روش‌های اخذ اقامت در این کشور، برای سفر به کشورهای دیگری که از اعضای اتحادیه اروپا محسوب می ­شوند نیازی به اخذ ویزا ندارند.

در نهایت بهتر است به این نکته توجه شود که برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد، فرد متقاضی باید شرایط لازم را داشته باشد تا بتواند بدین طریق موفق به اخذ اقامت این کشور شود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *