ایتالیا, تحصیلی, کاری

کار بعد از تحصیل در ایتالیا

کار بعد از تحصیل در ایتالیا

کار بعد از تحصیل در ایتالیا به عنوان دغدغه ای برای مهاجرانی که به قصد تحصیل وارد این کشور شده و بعد از فارغ التحصیلی خواهان کار و زندگی در این کشور هستند مطرح می­ شود اما برای کار بعد از تحصیل در ایتالیا لازم است متقاضیان با شرایط کاری در این کشور، نحوه پیدا کردن یک کار خوب و مناسب و همچنین با قوانین و مقررات مربوط به کار در این کشور آشنا شوند تا بتوانند با موفقیت در این مسیر گام بردارند. این نوشتار سعی دارد جهت آشنا کردن متقاضیان کار بعد از تحصیل در ایتالیا به توضیح مختصری از شرایط کار در کشور ایتالیا و شرایط لازم برای کار بعد از تحصیل در ایتالیا بپردازد و همچنین موقعیت های شغلی که در این کشور برای فارغ التحصیلان وجود دارد را بیان نماید.

شرایط کاری در کشور ایتالیا

اقتصاد ایتالیا دارای دو تقسیم بندی شمالی و جنوبی است. در مناطق شمالی این کشور به علت وجود صنایع مختلف تقریباً فرصت های شغلی بسیاری برای متقاضیان وجود دارد اما در بخش های جنوبی مسئله بیکاری به مسئله جدی تبدیل شده است و فرصت های شغلی اندکی برای ساکنان این مناطق وجود دارد. از این رو می ­توان گفت کشور ایتالیا در حالت کلی دارای شرایط کاری مناسب برای جویندگان کار نیست چه این افراد از طریق ویزای کار وارد این کشور شده باشند و چه از طریق کار بعد از تحصیل در ایتالیا خواهان پیدا کردن یک شغل مناسب برای خود باشند.

هر چند که پیدا کردن یک شغل مناسب در ایتالیا مشکل است، اما غیر ممکن نیست. به هر حال بهتر است متقاضیان با کسب آگاهی های لازم برای مهاجرت به این کشور به منظور کار و تحصیل و به دنبال آن کار بعد از تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند تا بتوانند در این مسیر با موفقیت گام بردارند.

کار برای دانشجویان و دانش آموزان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ایتالیا

دانشجویان و دانش آموزانی که در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می­ کنند برای تحصیل، کار و اقامت در کشور ایتالیا نیازمند اخذ مجوز نیستند. کافی است این افراد برای مهاجرت به کشور ایتالیا مدارکی را صرفاً جهت اطمینان به همراه خود ببرند و به اداره پلیس این کشور مراجعه نمایند.

کار برای دانشجویان و دانش آموزان خارج از اتحادیه اروپا در ایتالیا

دانشجویان و دانش آموزانی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می­ کنند برای مهاجرت به کشور ایتالیا به منظور کار و یا تحصیل نیازمند اخذ ویزای کاری و یا ویزای تحصیلی این کشور هستند. مدارک لازم به منظور اخذ این ویزاها به سفارت این کشور و یا اداره کنسولگری محل زندگی متقاضی ارائه می ­شود. ممکن است برخی از افراد که از طریق اخذ ویزای تحصیلی وارد این کشور شده اند بخواهند بعد از اتمام تحصیلاتشان در این کشور به کار در این کشور مشغول شوند در این صورت لازم است این افراد ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

متقاضیان برای مهاجرت به کشور ایتالیا باید مدارک زیر را همراه داشته باشند:

  • پاسپورت
  • کارت شناسایی
  • و پس از ورود به این کشور از جمله مدارکی که باید تحویل دهند عبارتند از:
  • ارائه گواهی که نشان دهنده تمکن مالی افراد برای خرید بلیط، تأمین مخارج زندگی و … است.
  • نامه ای نشان دهنده اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا است.
  • ارائه گواهی سلامت

موقعیت های شغلی برای متقاضیان کار بعد از تحصیل در ایتالیا

برای فارغ التحصیلانی که از یکی از دانشگاه های کشور ایتالیا فارغ التحصیل شده و خواهان کار بعد از تحصیل در ایتالیا هستند موقعیت های شغلی در زمینه های گردشگری، صنایع غذایی، مواد شیمیایی، سرامیک، ماشین آلات، آهن و فولاد، وسایل نقلیه موتوری، مد و لباس و کفش وجود دارد. همچنین در شرکت های بزرگی که در این کشور فعالیت می ­کنند مثل: فینمکانیکا، enel و … امکان پیدا کردن یک شغل مناسب وجود دارد.

قوانین کاری در ایتالیا

فارغ التحصیلان بعد از فارغ التحصیلی زمانی را به جست و جوی کار اختصاص می ­دهند. ساعات کاری در هفته برای این افراد 40 ساعت است که با ساعات کاری زمان دانشجویی آن‌ها تفاوت دارد چرا که این افراد در زمان دانشجویی بسته به مقطع تحصیلی خود می ­توانستند حداکثر به مدت 30 ساعت در هفته آن هم به صورت نیمه وقت کار کنند. در مقطع کارشناسی ساعت کاری 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد ساعت کاری 20 ساعت و در مقطع دکتری ساعت کاری 30 ساعت در هفته بود، اما این زمان بعد از پایان تحصیلات و پیدا کردن یک شغل مناسب و خوب به 40 ساعت در هفته و آن هم به صورت تمام وقت افزایش می­ یابد.

نحوه اخذ مجوز کار از طریق ویزای تحصیلی پس از فارغ التحصیلی

همان‌طور که در بالا نیز ذکر شد برای این که افراد بتوانند در کشور ایتالیا به جست و جوی کار بپردازند باید قبل از هر گونه اقدامی ویزای کار کشور ایتالیا را کسب نمایند. اخذ ویزای کار ایتالیا به چند طریق ممکن است:

از طریق اخذ ویزای جست و جوی کار :

مدت اعتبار آن 6 ماه است و متقاضیان موظف هستند در طول این مدت کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

اخذ ویزای کار از طریق دریافت پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای ایتالیایی:

در این حالت متقاضی از طریق دعوت کارفرما به کشور ایتالیا وارد می­ شود. نحوه کار در این حالت به این صورت است که کارفرما ابتدا آگهی استخدام را به مدت 3 ماه داخل کشور ایتالیا و بعد به مدت 3 ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا انتشار می ­دهد اگر در طول این مدت هیچ متقاضی در داخل ایتالیا و یا اتحادیه اروپا برای کار مورد نظر وی پیدا نشد وی اجازه استخدام از خارج از اتحادیه اروپا را کسب خواهد کرد.

اخذ ویزای تحصیلی و تبدیل آن به ویزای کاری ایتالیا:

در این روش فرد از طریق اخذ ویزای تحصیلی وارد این کشور می­ شود و در یکی از دانشگاه های این کشور به تحصیل مشغول می­ شود. پس از اتمام تحصیلات و در صورت تمایل به کار و زندگی در ایتالیا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل می ­نماید. این روش نسبت به سایر روش های دیگر کار در ایتالیا آسان‌تر و راحت تر است، چرا که کشور ایتالیا ترجیح می ­دهد در صورت نیاز به نیروی کار آن را از بین افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های کشور خود انتخاب نماید.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *