ایتالیا, تحصیلی

پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا دارای چه شرایطی است؟

پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا

دانشجویان بسیاری از نقاط مختلف جهان، به دنبال پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا هستند. این دانشگاه‌ها از مقاصد متقاضیانی هستند که به دنبال امکاناتی پیشرفته برای دانشجویان بوده و در سراسر دنیا معتبر شناخته می‌شوند. دانشگاه‌های ایتالیا قدمت بسیار زیادی دارند و شرایط خاصی برای دانشجویان خود در پذیرش از جاهای مختلف دنیا ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا

ایتالیا گنجینه‌های تاریخی و مناطق متنوع و هیجان‌انگیز و طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های اجتماعی برای تحصیلات عالی محسوب می‌شود. بجز میراث تاریخی و فرهنگی ایتالیا، که سابقه‌ای بسیاز غنی در این کشور دارد، ایتالیا کشوری است که افرادی مشهور مثل ماکوپولو و لئوناردو داوینچی یا گالیله را دارد که در زمینه علم شهرت بسیاری را برای ایتالیا کسب می‌کنند.

برای تحصیل در ایتالیا بهتر است بدانید که این کشور در حدود 100 دانشگاه دارد که به چندین دسته تقسیم می‌شوند. این دانشگاه‌ها، شامل دانشگاه دولتی، دانشگاه خصوصی و دانشکده‌های عالی هستند که مستقل بوده و دوره‌های آموزش پیشرفته در زمینه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهند.

برای رفتن به ایتالیا و اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آن باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید. سپس مدارک خود را آماده نموده و در صورت داشتن شرایط دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید، برای درخواست از دانشگاه  اقدام کرده و آن را به سفارت ایتالیا بفرستید.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا

برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی باید تحصیلات دوران متوسطه را به پایان رسانده و دارای مدرک معتبر از آموزش عالی این کشور باشید. برای این دوره‌ها باید در ابتدا مدرک کارشناسی و معادل ان داشته باشید.

دانشجویان پذیرفته شده در این دانشگاه‌ها باید در ابتدا بر اساس نمرات تحصیلی خود رتبه‌بندی شوند. حداقل امتیازی که برای این دوره تحصیلی لازم دارید را باید چک کرده و از آن مطلع شوید. برخی از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه، مثل رشته معماری و پزشکی، برای پذیرش در رشته خود، نیاز به پذیرش در آزمون ورودی دارند.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در  دانشگاه‌های ایتالیا در ابتدا شامل مدارک شناسایی فرد متقاضی می‌شوند. این مدارک شامل مدارک هویتی فرد، عکس پاسپورت متقاضی، رونوشت دانشگاهی وی، جزییات برنامه تحصیلی ارائه شده و شرح دوره مربوط به آن، رزومه فرد مورد نظر، نامه‌های توصیه، نامه انگیزه، زبان، نمونه کار متقاضی، امتیاز رسمی متقاضی، مهلت درخواست برای  دانشگاه‌های ایتالیا در اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه می، اقدامات بعد از نامه پذیرش و درخواست ویزا برای این کشور است.

بعد از هفت روز ورود به کشور ایتالیا، دانشجویان این کشور برای درخواست اقامت به پلیس محلی مراجعه می‌کنند.

مقالاتی مرتبط درباره تحصیل در ایتالیا

ارائه مدرک زبان برای پذیرش در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیایی برنامه تحصیلی خود را به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌کنند. یا این وجود، بیشتر برنامه‌های آنها برای دوره‌های تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. آزمون‌های زبان پذیرفته شده در این کشور، عبارتند از آزمونcols  که در ایتالیا و موسسات فرهنگی دیگر جهان برگزار می‌شود و آزمونcell که با همکاری دانشگاه پروجا در مراکز مجاز برگزار می‌شود.

برای شرکت در این آزمون‌ها باید مدرک زبانی مثل تافل یا آیلتس داشته باشید.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا

برای ورود به هریک از مقاطع تحصیلی ایتالیا باید مدارک مربوط به همان دانشگاه را ارائه کنید. از الزامات ورود برای دوره‌های کارشناسی در این دانشگاه‌ها، داشتن مدرک پایان دوره دبیرستان است.

علاوه بر داشتن این مدرک، فرد متقاضی باید سطح مطالعات خود را با مدارک ایتالیا تطبیق دهد. دوره کارشناسی در کشور ایتالیا سه سال به طول می‌انجامد و شامل دو ترم تحصیلی می‌شود. ترم اول این ماه در سپتامبر آغاز شده و در ماه فوریه به پایان می‌رسد.

ترم دوم نیز از فوریه تا ژوئن به طول می‌انجامد. مدت زمان تحصیل در این رشته‌ها متفاوت بوده و از شش سال تا پنج ماه به طول می‌انجامد. علاوه بر آنچه گفته شد در دوره کارشناسی مبادلاتی برای این دانشجویان در دسترس است که شرایط پذیرش را در دوره‌های کارشناسی نسبت به گروه تحصیلی، متفاوت خواهد کرد.

دانش‌آموزانی که قصد دارند در دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کنند باید رونوشت‌ها و اوراق نشانه‌گذاری شده خود را که دارای گواهی تحصیلی یا معادل آن هستند ارسال کنند.

این متقاضیان بعد از تبدیل نمراتی که به دست می‌آید به نمره‌های رتبه‌بندی شده ایتالیا، مدارک خود را به زبان ایتالیایی ترجمه کرده و به همراه اصل نسخه‌های تایید شده ارائه دهند. این اسناد باید توسط یک شخص یا سازمان شناخته شده قانونی و یا به وسیله دولت ارسال شوند.

شرایط و مدارک لازم برای پذیرش مقطع تکمیلی دکتری در ایتالیا

اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور ایتالیا بر اساس رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر شما متفاوت بوده و شرایط مختلفی خواهد داشت. برای پذیرش در این دانشگاه‌ها باید یک درخواست آنلاین ارسال کرده و بعد از شرکت در یک آزمون مصاحبه، نمره قبولی را دریافت کنید.

برای پذیرش در این مقطع، متقاضی باید مدرک کارشناسی ارشد خود و یا هر مدرک دیگر که معادل آن باشد را دریافت کرده باشد.

چنانچه شرایط لازم را تا پیش از شروع کلاس کسب کرده باشید، می‌توانید برای اخذ پذیرش در این رشته‌ها اقدام کنید.

در صورت دریافت مدارک خود از دانشگاه‌های دیگر خارج از کشور ایتالیا، باید آن‌ها را از لحاظ آکادمیک با سایر کشورها معادل‌سازی کرده و مدارک خود را مورد تایید رسمی دانشگاه قرار دهید.

دانشجویانی که در ایتالیا زندگی نمی‌کنند باید درخواست و مدارک خود را به نمایندگی دیپلماتیک در این کشور تحویل داده و بسته به نوع شرایط خود مدارک مورد نیاز دانشگاه را فراهم کنند.

این مدارک شامل مدارک دانشگاهی و ریز نمرات، نامه از دو نفر از شخصیت‌های دانشگاهی که با متقاضی کار کرده‌اند، نامه انگیزشی، پوروپوزال تحقیقاتی و مدارک زبان در این کشور است.

انتخاب دانشجو تا سی‌ام سپتامبر هر ماه تکمیل شده و کسب مدارک دکتری بین 3 الی4 سال طول کشیده و شامل گذراندن دروش تئوری، انجام کارهای تحقیقاتی و در پایان ارائه پایان نامه و دفاع از آن می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت: کشور ایتالیا در صورت داشتن مدارک و شرایط منطبق با قوانین دانشگاه، شاید یکی از بهترین مقاصد برای انتخاب تحصیل در دوره کارشناسی و دیگر دوره‌های تحصیلی تلقی شود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *