ایتالیا, پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا یکی از راه های موجود برای مهاجرت به این کشور است که اغلب توسط افراد جسور که از وطن خود بنا به دلایلی بریده و خواهان پناه گرفتن در کشوری دیگر هستند انتخاب می­شود. این شکل از مهاجرت دارای ویژگی های منحصر به فردی است و تحت شرایطی خاص انجام می­پذیرد. این نوشتار سعی کرده است ضمن آشنایی مخاطبان با مفهوم پناهندگی شرایط مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا و نیز دشواری هایی را که در این مسیر قرار دارند بیان نماید.

پناهنده و پناهندگی

گاه مسائل و مشکلاتی برای فرد ایجاد می­شود که تصمیم می­گیرد کشور خود را برای همیشه ترک نماید و راهی دیاری غریب و ناآشنا شود. مسائل و مشکلاتی از قبیل ترس از مورد آزار و اذیت قرار گرفتن، زندانی شدن و یا مرگ آن هم به دلایلی همچون داشتن باور و عقیده ای خاص در زمینه مسائل سیاسی و یا مذهبی که مورد پذیرش جامعه نیست، تبعیض نژادی، ملیت، عضویت در یک گروه اجتماعی و افشا شدن فعالیت های آن گروه در جامعه، جنسیت، زبان.

وجود چنین مشکلاتی است که باعث می­شود وطن فرد و یا کشور متبوعش به مکانی ناامن برای او تبدیل شود و در پی یافتن پناهگاهی امن کشور خود و یا کشور متبوعش را ترک نماید. این فرد تا زمانی که کشور امن خود را نیافته پناهجو و به محض یافتن کشور امن و ارائه درخواست پناهندگی به این کشور و موافقت با آن پناهنده نامیده می­شود.

شرایط مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا

همه ساله افراد زیادی خواهان مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا هستند. این افراد بدون این که در نظر بگیرند آیا شرایط پناهنده شدن به ایتالیا را دارند یا نه در مسیری گام برمی­دارند که احتمال موفق شدنشان بدون در نظر گرفتن شرایط بسیار پایین است. مسیری که اغلب دارای مشقت و دشواری های فراوانی است و به سرانجامی ناخوشایند می­انجامد.

از طرفی سختگیری های دولت ایتالیا روز به روز این شرایط را برای متقاضیان مهاجرت به ایتالیا دشوارتر می­کند. بنابراین لازم است قبل از هر گونه اقدامی برای مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا با شرایط پناهندگی در این کشور آشنا شد و پس از کسب اطمینان از دارا بودن شرایط لازم برای پناهندگی در این کشور اقدام کرد. از جمله شرایط مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

فردی که درخواست پناهندگی می­دهد طبق کنوانسیون ژنو که در سال 1951 تصویب شده است باید واقعاً به علت ترس از مورد آزار و اذیت واقع شدن، شکنجه، زندانی شدن و یا در خطر افتادن جان خود درخواست پناهندگی در این کشور را داشته باشد. برای این کار فرد باید ضمن ارائه مدارکی که نشان دهنده این موضوع است بتواند ادعای خود را نیز اثبات نماید.

افراد در این روش یا به صورت غیر قانونی وارد این کشور شده اند یا از طریق ویزای توریستی و ویزای قانونی که در هر دو صورت فرد باید خود را به محض ورود به این کشور به اداره پلیس مهاجرت ایتالیا معرفی نماید و درخواست خود را مبنی بر پناهنده شدن در این کشور ارائه دهد.

فردی که درخواست پناهندگی خود را به این کشور ارائه می­دهد نباید قصد بازگشت به کشور خود و یا کشور متبوعش را داشته باشد.

ارائه درخواست پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در کشور ایتالیا نیز مانند سایر کشورهای اروپایی دارای روندی خاص است.

اولین گام در مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا به محض ورود به این کشور ارائه درخواست پناهندگی می­باشد. متقاضی باید به محض ورود به این کشور درخواست خود را به اداره دولتی پلیس ایتالیا یا یک مرکز پلیس ارائه دهد.

همچنین می­تواند درخواست خود را در دفتر  Questura  در هر کدام از شهرهای ایتالیا ثبت نماید. گام بعدی انجام دو مصاحبه در Questura می­باشد. در مصاحبه نخست از متقاضی انگشت شماری خواهند کرد و مأمورانی که موظف به تحقیق هستند از متقاضی عکس خواهند گرفت.

در مصاحبه بعدی متقاضی آنچه را که به وی گذشته و او را مجبور به ارائه چنین درخواستی کرده است شرح خواهد داد. در این مرحله سندی به فرد داده می­شود که نشان دهنده این است که فرد درخواست دهنده پناهندگی است و این درخواست از طرف دولت ایتالیا به رسمیت شناخته شده است.

دولت ایتالیا طبق قوانین کنوانسیون موظف است درخواست فرد را مورد بررسی قرار دهد. از زمان بررسی درخواست فرد تا اعلام نتیجه متقاضی را به یکی از مراکز ابتدایی پذیرایی (CDA) و یا مراکز پذیرایی از متقاضیان پناهندگی (CARA) اسکان خواهند داد. در بسیاری از موارد متقاضیان به علت کمبود جا در بیرون از این مراکز می­خوابند.

مدت زمان لازم برای بررسی درخواست متقاضی تقریباً 9 ماه است. بعد از گذشت این مدت نتیجه بررسی اعلام می­شود. چنانچه با درخواست پناهندگی فرد موافقت نشود می­تواند از طریق یک دادگاه خاص درخواست تجدید نظر بدهد. ارائه این درخواست باید بین 15 تا 30 روز از تاریخ اعلام نتیجه انجام گیرد. چنانچه رای دادگاه تجدید نظر مبنی بر پناهندگی فرد در این کشور منفی باشد وی موظف است این کشور را ترک نماید.

مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا و قانون دوبلین

کسانی که قصد مهاجرت از طریق پناهندگی در ایتالیا را دارند طبق قانون دوبلین باید این نکته را در نظر داشته باشند اولین کشور عضو اتحادیه اروپا که فرد به آن وارد می­شود مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی او خواهد بود.

چنانچه این کشور با درخواست وی مبنی بر پناهندگی مخالفت نماید وی حق درخواست از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا را نخواهد داشت. به عنوان مثال اگر فرد درخواست پناهندگی خود را در کشور اتریش ارائه داده و این کشور درخواست وی را رد کرده است این فرد دیگر نمی­تواند در کشور ایتالیا درخواست پناهندگی خود را ارائه نماید.

لازم به ذکر است پناهندگی در ایتالیا اغلب به عنوان آخرین راه برای مهاجرت به این کشور مطرح می­شود چرا که این نوع مهاجرت اغلب دشوار بوده و در شرایط پیچیده انجام می­شود.

کسانی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند می­توانند از راه های دیگری همچون تحصیل، کار، ازدواج، ثبت شرکت، سرمایه گذاری و … وارد این کشور شوند.

منبع: سفارت ایتالیا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *