ازدواج, استرالیا

شرایط دریافت ویزای ازدواج استرالیا

اخذ ویزای ازدواج استرالیا

بطور کلی برای ورود و مهاجرت به کشور استرالیا نیاز به ویزای استرالیا است. ویزای استرالیا انواع بسیار مختلفی دارد. یکی از انواع ویزای استرالیا، ویزای ازدواج است و برای افرادی صادر می شود که همسرشان اقامت دائم و یا شهروندی این کشور را دارد. در این مطلب به ویزای ازدواج استرالیا پرداخته ایم و به تمام سوالات شما در مورد انواع این نوع ویزا، هزینه و شرایط اخذ این ویزا پاسخ داده ایم.

ویزای ازدواج استرالیا چیست؟

ویزای ازدواج استرالیا که به آن Australian Partner Visa گفته می شود، زمانی صادر می شود که شما با فردی که در استرالیا زندگی می کند بدین معنی که شهروند استرالیا باشد و یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشد، ازدواج کنید. شما از طریق ویزای ازدواج می توانید به استرالیا مهاجرت کرده و در کنار همسرتان زندگی کنید.

انواع ویزای ازدواج استرالیا

ویزای ازدواج استرالیا به دو دسته کلی تقسیم می شود: Onshore و Offshore. تفاوت در این است که شما از خارج از استرالیا برای دریافت ویزا اقدام می کنید یا در استرالیا حضور دارید و از همان کشور درخواست ویزا را ارسال می نمایید.

هر کدام از این دو نوع کلی ویزای ازدواج استرالیا، به زیرمجموعه های ویزای دائم و ویزای موقت تقسیم می شوند.

ویزای دیگری به اسم ویزای نامزدی استرالیا که به آن Prospective Marriage Visa گفته می شود نیز وجود دارد که قبل از ازدواج و در دوران نامزدی صادر می شود.

در ادامه به توضیحات کامل انواع ویزای ازدواج استرالیا پرداخته ایم:

1- ویزای نامزدی-ساب کلاس 300

اگر شما با فردی استرالیایی نامزد کرده اید یعنی فردی که شهروند استرالیا است و یا اقامت دائم این کشور را دارد، می توانید برای اخذ ویزای نامزدی استرالیا اقدام نمایید. ویزای نامزدی استرالیا به شما اجازه می دهد که به مدت 9 تا 15 ماه در استرالیا اقامت داشته باشید و در طول این مدت شما باید با نامزد خود ازدواج کنید. برای دریافت ویزای نامزدی استرالیا شرایطی وجود دارد مانند:

 • سن هر دو شما باید بالای 18 سال باشد.
 • شما باید از قبل بصورت حضوری یکدیگر را دیده باشید.
 • شما باید برنامه ازدواج داشته باشید و 9 ماه بعد از اخذ ویزای نامزدی، ازدواج کنید.
 • شما باید ثابت کنید که قرار است به عنوان همسر در کنار یکدیگر زندگی کنید.
 • مدارکی مانند سوءپیشینه و مدارک پزشکی نیاز است.

2- ویزای ازدواج-اقدام از خارج از استرالیا

در این نوع از ویزای ازدواج استرالیا Offshore Partner Visas، شما از کشور دیگری برای دریافت ویزای ازدواج اقدام می کنید. اگر شما ایران هستید و با فردی که شهروند استرالیا است و یا اقامت دائم استرالیا را دارد، ازدواج کرده اید باید از طریق دو ویزای زیر اقدام نمایید تا به همسر خود در استرالیا بپیوندید:

 • ویزای ازدواج-ساب کلاس 309

ویزای 309 استرالیا یک ویزای موقت است و 2 سال اعتبار دارد. هزینه ویزای 309 استرالیا 7 هزار و 850 دلار استرالیا است. فرایند اخذ این ویزا بین 5 تا 32 ماه طول می کشد. در 90 درصد موارد متقاضایان 32 ماه منتظر شدند تا ویزای 309 استرالیا را دریافت کنند.

 • ویزای ازدواج-ساب کلاس 100

ویزای 100 استرالیا یک ویزای اقامت دائم است و بعد از تمام شدن اعتبار ویزای 309 استرالیا، می توانید ویزای 100 را دریافت کنید.

از زمانی که ویزای خود را دریافت کردید برای شهروندی استرالیا واجد شرایط می شوید. شما باید برای ویزای 309 استرالیا و ویزای 100 استرالیا بصورت همزمان اقدام کنید. اما ابتدا ویزای 309 که ویزای موقت دوساله است به شما داده خواهد شد و سپس ویزای 100 را دریافت خواهید کرد.

زمانی که برای ویزای 309 استرالیا اقدام می کنید باید خارج از استرالیا باشید اما برای دریافت ویزای 100 استرالیا می توانید یا در استرالیا باشید یا خارج از استرالیا.

3- ویزای ازدواج-اقدام از استرالیا

در این نوع از ویزای ازدواج استرالیا Onshore Partner Visas، شما در استرالیا حضور دارید و از همان کشور برای دریافت ویزا اقدام می کنید. این نوع از ویزای ازدواج به دو ساب کلاس یا زیرمجموعه تقسیم می شود و باید بطور همزمان برای هر دو اقدام نمایید:

 • ویزای ازدواج-ساب کلاس 820

ویزای 820 یک ویزای موقت است که به مدت 2 سال اعتبار دارد. هزینه این ویزا 7 هزار و 850 دلار استرالیا است. برای افرادی که ویزای نامزدی استرالیا یا همان ویزای 300 استرالیا را دارند، این هزینه از 1310 دلار استرالیا می باشد. مدت زمان اخذ ویزای 820 استرالیا بین 6 ماه تا 33 ماه خواهد بود.

 • ویزای ازدواج-ساب کلاس 801

ویزای دائم است و بعد از اتمام اعتبار ویزای 820 مدارک دیگری را سابمیت خواهید کرد و سپس ویزای 801 صادر می شود.

چرا ویزای ازدواج استرالیا به دو شکل موقت و دائم تقسیم شده است؟

شما برای اخذ ویزای ازدواج استرالیا باید همزمان برای دو ویزای موقت و دائم (ویزای 309 و 100) یا (ویزای 820 و 801) اقدام نمایید اما این دو ویزا همزمان برای شما صادر نمی شود. ابتدا ویزای موقت دوساله را دریافت خواهید که از طریق آن می توانید به استرالیا مهاجرت کرده و در کنار همسر خود زندگی کنید. بعد از دو سال، باید مدارکی را ارائه نمایید تا فرایند اخذ ویزای دائم شما به جریان بیفتد.

هزینه ویزا یا اپلیکیشن فی را همان ابتدا پرداخت خواهید کرد و بعد از دو سال که فرایند ویزای دائم شما آغاز می شود دیگر نیازی به پرداخت اپلیکیشن فی نخواهید داشت و هزینه دیگری را نباید پرداخت کنید.

دلیل اینکه ویزای ازدواج استرالیا به شکل دو مرحله ای است و شما هزمان این دو ویزا را دریافت نمی کنید یا اینکه از همان ابتدا ویزای ازدواج با اقامت دائم به شما داده نمی شود این است که اداره مهاجرت کشور استرالیا می خواهد از واقعی بودن ازدواج شما مطمئن شود و اینکه شما وابستگی عاطفی و خانوادگی دارید و در مدت دو سال باهم زندگی کردید و خانواده تشکیل داده اید.

نکته قابل توجه این است که اگر قبل از اقدام برای ویزای ازدواج استرالیا، از ازدواج شما و همسرتان بیشتر از 3 سال گذشته باشد، دیگری نیازی به ویزای موقت نیست و از همان ابتدا ویزای اقامت دائم کشور مذکور به شما داده خواهد شد.

شرایط ویزای ازدواج استرالیا چیست؟

بطور کلی باید شرایط زیر برقرار باشد تا ویزای ازدواج استرالیا برای شما صادر شود. البته هر کدام از انواع ویزای ازدواج استرالیا شرایط و جزئیات خاص خود را دارند که برای دریافت مشاوره بطور اختصاصی می توانید با وکلای مهاجرت و کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید.

اگر شرایط زیر را دارید پس برای اخذ ویزای ازدواج استرالیا واجد شرایط هستید:

 • همسر شما باید شهروند استرالیا باشد و یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد.
 • سن شما باید بالای 18 سال باشد.
 • شما باید ازدواج کرده باشید و زندگی مشترک داشته باشید. از طریق ارائه مدارکی مانند سند ازدواج و غیره این رابطه را اثبات خواهید کرد.
 • باید حداقل 12 ماه از ازدواج شما گذشته باشد تا بتوانید برای ویزای ازدواج استرالیا اقدام نمایید.
 • شما باید در یک رابطه زناشویی واقعی باشید.
 • شما باید بتوانید صحت رابطه زناشویی خود را ثابت کنید.

شرایط اسپانسرشیپ در ویزای ازدواج استرالیا چیست؟

همسرتان به عنوان اسپانسر شما باید شرایطی داشته باشد تا مورد تایید قرار گیرد. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • همسرتان در طول زندگی نمی تواند بیشتر از 2 بار اسپانسر ویزای ازدواج شده باشد. بدین معنی که اگر قبلا اسپانسر دو نفر دیگر برای ویزای ازدواج بوده است، دیگر اجازه اسپانسر شدن برای شما به عنوان نفر سوم را نخواهد داشت.
 • همسرتان نمی تواند اسپانسر شما شود اگر در طول 5 سال گذشته اسپانسر فرد دیگری برای ویزای ازدواج بوده است.
 • اگر همسرتان در طول 5 سال گذشته از طریق ویزای ازدواج توانسته اقامت دائم استرالیا را بگیرد و خودش قبلا از طرف فرد دیگری برای ویزای ازدواج مورد حمایت قرار گرفته و فرد دیگری اسپانسر او بوده، تا زمانی که 5 سال نگذرد نمی تواند برای شما اقدام کند و اسپانسر شما شود.

برای ویزای ازدواج، چطور می توان واقعی بودن رابطه زناشویی را ثابت کرد؟

برای اینکه نشان دهید رابطه زناشویی شما یک رابطه واقعی است باید مدارکی را ارائه نمایید. برخی از این مدارک می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قبوضی که مربوط به هزینه های خانه و زندگی روزمره باشد و خطاب به هر دو شما صادر شده باشد تا از این طریق بتوانید ثابت کنید که در مسائل خانه باهم شریک هستید و باهم زندگی می کنید.
 • حساب بانکی مشترک که نشان دهد شما در مسائل مالی باهم شریک هستید.
 • ریز مکالمات تلفنی که نشان دهد شما بطور مرتب در تماس هستید.
 • عکس های دو نفره و با سایر دوستان که نشان دهد شما باهم هستید و اطرافیان و دوستان نیز از رابطه شما باخبر هستند.

قبل از دریافت ویزای اقامت دائم خود، نیاز است که دو نفر به عنوان شاهد فرمی را به عنوان ضمانت پر کنند تا ثابت شود شما و همسرتان در یک رابطه زناشویی واقعی و متعهد هستید. این دو فرد شاهد باید شما و همسرتان را بخوبی بشناسند و از اقوام یا دوستانتان محسوب شوند.

برای ویزای ازدواج استرالیا به چه مدارکی نیاز است؟

شما زمانی که از خارج استرالیا برای مثال از ایران برای دریافت ویزای ازدواج استرالیا اقدام می کنید، باید مدارک مربوط به ویزای 309 را تهیه کرده و ارسال نمایید. ارسال مدارک بصورت آنلاین از طریق ImmiAccount انجام می شود. تمامی مدارک باید انگلیسی، ترجمه رسمی، اسکن رنگی شده و فایل ها نیز بصورت پی دی اف ارسال شوند.

البته در زمان ارسال مدارک چک لیستی کامل با جزئیات به شما داده خواهد شد اما در اینجا برخی از مدارک اصلی لیست شده است:

 • پاسپورت و کپی از تمامی صفحات
 • کارت ملی
 • شناسنامه
 • عدم سوء پیشینه
 • سند ازدواج
 • نامه ای از تاریخچه رابطه بهمراه مستندات که شامل مواردی مانند تاریخ و چگونگی آشنایی، دوره آشنایی، چرا تصمیم به ازدواج گرفتید، چه مدت پیش هم بودید و چه مدت از هم دور بودید، برنامه آینده شما چیست، چه خاطرات مهم مشترکی دارید و غیره است.
 • اسناد مالی مشترک
 • چگونگی تقسیم وظایف

ویزای ازدواج استرالیا

آیا از طریق ویزای ازدواج می توان شهروند استرالیا شد؟

بله. ازدواج با فردی که شهروند استرالیا است و یا اقامت دائم این کشور را دارد باعث می شود شما نیز بعد از چند سال شهروند استرالیا شوید و پاسپورت استرالیایی دریافت کنید. زمانی که اقامت دائم استرالیا را دریافت کردید سپس برای شهروندی استرالیا اقدام خواهید کرد. البته برای دریافت شهروندی استرالیا شرایط زیر نیاز است:

 • در طول 4 سال گذشته قبل از اقدام برای شهروندی استرالیا بیش از یک سال خارج از استرالیا نبوده باشید.
 • در طول 1 سال گذشته قبل از اقدام برای شهروندی استرالیا بیش از 90 روز خارج از استرالیا نبوده باشید.
 • تسلط مناسب به زبان انگلیسی و آشنایی کامل با کشور استرالیا مثل تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم

آیا از طریق ویزای ازدواج می توانم فرزندانم را با خود به استرالیا ببرم؟

بله. شما در زمان اقدام برای ویزای 309 می توانید فرزندان خود را نیز به عنوان همراه با خود ببرید اما اگر بعد از دریافت ویزای 309 برای فرزندان خود اقدام کنید دیگر امکان ویزای همراه از طریق ویزای 309 وجود ندارد و در این زمان باید از طریق ویزای دیگری که ساب کلاس 445 است و  Dependent Child Visaنام دارد برای مهاجرت فرزندان به استرالیا اقدام نمایید.

جمع بندی و نکات مهم

اگر با فردی که شهروند استرالیا است و یا اقامت دائم این کشور را دارد ازدواج کنید می توانید ویزای ازدواج استرالیا را دریافت کرده و برای زندگی به این کشور مهاجرت کنید. همسرتان بعنوان اسپانسر شما است و ترتیب صدور ویزای ازدواج بدین صورت است که در ابتدا به شما یک ویزای موقت دو ساله داده می شود و شما وارد استرالیا می شوید، بعد از دو سال نیاز است مدارکی را ارائه نمایید که نشان دهد شما در یک رابطه زناشویی واقعی و متعهد هستید و دو نفر نیز به عنوان شاهد این موضوع را تایید می کنند و بعد ویزای اقامت دائم استرالیا به شما داده خواهد شد که می تواند به شهروندی استرالیا بیانجامد.

در صورتی که در مورد جزئیات بیشتر شرایط اخذ ویزای ازدواج استرالیا، تهیه مدارک لازم و نحوه اقدام برای ویزا نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید می توانید با کارشناسان مجرب موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید.

در پایان

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، همه روزه از ساعت 9 الی 17 با مؤسسه مهاجرتی آوات تماس بگیرید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می‌توانید فرم مشاوره مهاجرتی ما را پر کنید. مشاوران ما شرایط شما را بررسی می‌کنند و برای ارائه مشاوره، با شما تماس می‌گیرند.

 

سوال های متداول

1. چه مدت طول می کشد تا ویزای نامزدی استرالیا به ویزای ازدواج تبدیل شود؟

 • تبدیل ویزای نامزدی به ویزای ازدواج تقریبا بالای ۶ ماه به طول می انجامد.

2. شرایط شخص اسپانسر جهت ویزای نامزدی و ویزای ازدواج کشور استرالیا چیست؟

 • شخص اسپانسر شخصی که مقیم یا شهروند کشور استرالیا و بالای ۱۸ سال سن باشد و باید از نظر مالی بتواند همسر خود را در طی ۲ سال حمایت کند.

3. برای اخذ ویزای ازدواج باید از داخل خاک این کشور اقدام کرد یا خارج از آن؟

 • برای اخذ ویزای ازدواج فرد می‌تواند داخل یا خارج از کشور استرالیا باشد. البته شخصی که درخواست ویزای ازدواج کشور استرالیا را می دهد باید قبل از درخواست ویزا حتما باید ازدواج خود را قانونی کرده باشد.

4. چه زمانی میتوان برای اقامت دائم از این روش اقدام کرد؟

 • شهروند یا مقیم کشور استرالیا باید ظرف ۹ ماه بعد از نامزدی ازدواج نماید و بعد از به پایان رسیدن ۹ ماه می تواند ویزای ازدواج را دریافت نماید و بعد از ۲ سال زندگی و به ثبت رسیده توسط اداره مهاجرت استرالیا می تواند اقامت دائم کشور استرالیا را دریافت نماید

5. با استفاده از روش اقامت استرالیا از طریق ازدواج می توان به کار مشغول شد؟

 • یکی از مزیت های این روش این است که می توانید بدون داشتن ویزای کاری به کار نیمه وقت و تحصیل بپردازید.

6. افرادی که قبلا اسپانسر شده باشند امکان دارد دوباره بتوانند اسپانسر شوند؟

 • افرادی که در 5 سال گذشته برای افراد دیگر اسپانسر شده باشند نمی توانند دوباره این کار را انجام دهند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *