استرالیا, اقامت

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد را با شما عزیزان بررسی می کنیم. اصطلاح تابعیت دارای معانی و مفاهیم بسیاری است. گروهی آن را به پیوندی که باعث شکل­ گیری یک ملت می ­شود تعبیر می ­کنند و گروهی دیگر نیز از آن به عنوان وجود رابطه سیاسی و معنوی بین دولت و فرد اشاره می کنند که موجب حمایت دولت از شخص تبعه می­ شود.

تابعیت فرد از لحظه تولد وی شروع می­ شود و تا آخرین لحظه­ زندگی وی ادامه می یابد. تابعیت از راه ­های مختلف به دست می ­آید و مبتنی بر دو اصل است: اصل خاک و اصل خون.

راه ­های اعمال تابعیت

 • اصل خون

اصل خون که از آن به عنوان تابعیت نسبی نیز یاد می ­شود، اصلی است که در آن تابعیت از طریق نسب یعنی پدر و مادر به فرزند منتقل می شود. به عبارت دیگر فرزند از همان لحظه تولد دارای تابعیت والدینش می­ شود و این نوع تابعیت از طریق نژاد او به او منتقل شده و یا تحمیل می شود.

 • اصل خاک

اصل خاک که از آن به عنوان تابعیت ارضی نیز یاد می­ شود، تابعیت فرد از محل تولدش به دست می­ آید. این اصل مورد پذیرش بسیاری از کشورهاست و بسیاری از کشورها به این سیستم عمل می­ نمایند.

روش­ های اخذ تابعیت استرالیا

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که به علت برخورداری از کیفیت بالای سطح زندگی و شرایط اجتماعی، اقتصادی و رفاهی مناسب، مقصد خیلی عظیمی از مهاجران است. مهاجران در بیشتر مواقع خواهان اخذ اقامت دائم و در نتیجه اخذ تابعیت این کشور هستند.

در حال حاضر برای اخذ تابعیت کشور استرالیا اصل خون اعمال می­ شود. در واقع کودکانی که از یک پدر و مادر استرالیایی به دنیا می ­آیند به محض تولد تابعیت این کشور را اخذ می ­نمایند.

با این حال روش­ هایی وجود دارد که از طریق آن می­ توان تابعیت کشور استرالیا را هر چند با وجود سختگیری­ های شدیدی که در این زمینه اعمال می­ شود به دست آورد.

به طور مثال کسانی که به قصد تحصیل و یا سرمایه ­گذاری وارد این کشور شده­اند در ابتدا اجازه اقامت موقت در این کشور را به دست می آورند سپس چنانچه تمایل داشته باشند اقدام به اخذ اقامت دائم می­ کنند.

بعد از گذشت چهار سال از این مدت چنانچه بتوانند شرایط لازم را کسب نمایند می­توانند اقدام به اخذ تابعیت بکنند. برای اخذ تابعیت با این روش متقاضی باید به مدت چهار سال یا بیشتر به عنوان مقیم دائم در این کشور زندگی کند، طی آزمایش هایی که از وی به عمل می ­آید ثابت شود از نظر جسمی و روحی سالم است و چار اختلالات روانی نیست و در نهایت در آزمون ­هایی که مربوط به تست شهروندی کشور استرالیا می ­باشد موفق به کسب نمره قبولی شود.

راه های اخذ تابعیت استرالیا

کشور استرالیا با داشتن شرایط اقتصادی بسیار پیشرفته خود توانسته است یکی از بهترین گزینه های روی میز برای افرادی که می خواهند تابعیت یک کشور خارجی را داشته باشند، هست. برای اخذ تابعیت استرالیا می توان از راه های بسیار گوناگونی اقدام کرد که از جمله این راه ها، می توانیم به موارد زیر اشاره هایی داشته باشیم:

 • تابعیت استرالیا از طریق تولد
 • تابعیت استرالیا از طریق اصل خون
 • تابعیت استرالیا از طریق ازدواج
 • تابعیت استرالیا از طریق ویزای کاری
 • اخذ تابعیت استرالیا از طریق ویزای دائم اقامت

برای مطالعه بیشتر به مقاله راه های اخذ تابعیت استرالیا نگاهی بیندازید.

مراحل اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

همه ساله کودکان زیادی در کشور استرالیا به دنیا می ­آیند. به علت مهاجر پذیر بودن این کشور این کودکان ممکن است از اتباع بیگانه به دنیا آمده باشند.

سوالی که اینجا مطرح می ­شود این است که این کودکان دارای چه تابعیتی خواهند بود؟ آیا به صرف این که در خاک کشور استرالیا به دنیا آمده اند به آنها تابعیت این کشور اعطا خواهد شد یا خیر؟

قانون تابعیت در کشور استرالیا مبتنی بر اصل خون می ­باشد، بنابراین کودکانی که در داخل خاک این کشور به دنیا می­ آیند، به محض تولد تابعیت این کشور را دریافت نخواهند کرد مگر در مواردی که:

 • در زمان تولد کودک پدر و مادر هر دو استرالیایی باشند و تابعیت از طریق نسب به این کودک منقل شود.
 • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر تابعیت استرالیایی داشته باشد.
 • در زمان تولد کودک، یکی از والدین پدر یا مادر اقامت دائم این کشور را داشته باشد.
 • در صورتی که از زمان تولد کودک ده سال گذشته باشد و این کودک در این ده سال در استرالیا زندگی کرده باشد. شرایط لازم را برای اخذ تابعیت به دست خواهد آورد.

از طرفی ممکن است کودک در خارج از کشور استرالیا از پدر و مادری متولد شده باشد. که حداقل یکی از آنها استرالیایی هستند در این صورت به این کودک تابعیت کشور استرالیا اعطا خواهد شد.

حالت دیگری نیز به جزء مواردی که ذکر شد وجود دارد و آن این است که کودک در خارج از کشور استرالیا از والدینی متولد شده باشد که دارای اقامت دائم استرالیا هستند این کودک برای ورود به کشور استرالیا نیازمند اخذ ویزای اقامت است. در این حالت یکی از والدین کودک پدر یا مادر برای وی درخواست اقامت می ­نمایند و خود اسپانسر وی می ­شوند.

برای این کار پدر و یا مادر باید بیشتر از دو سال در این کشور زندگی کرده باشند. این کودک می­ تواند قبل از رسیدن به سن هجده سالگی تقاضای دریافت اخذ تابعیت کشور استرالیا را داشته باشد.

مزایای اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

کسانی که موفق به اخذ تابعیت کشور استرالیا می­ شوند مانند شهروند استرالیایی با آنها برخورد خواهد شد. این افراد می­ توانند از مزایای زیر برخوردار شوند:

1

می­ توانند در رأی­ گیری­ ها شرکت کرده و حق رأی داده باشند

2

می ­توانند پاسپورت این کشور را دریافت نمایند

3

به این افراد شناسنامه استرالیایی داده خواهد شد

4

می­ توانند در سازمان­ های دولتی این کشور مشغول به کار شوند

5

می­ توانند بدون داشتن پاسپورت به این کشور وارد شوند

6

می ­توانند در انتخابات دولتی شرکت نمایند

7

می ­توانند به خدمت نیروهای مسلح (زمینی، دریایی و هوایی) کشور استرالیا درآیند

8

اگر چنانچه کودک خود را درخارج از کشور استرالیا به دنیا آورده باشند می توانند برای او تابعیت این کشور را دریافت نمایند

9

این افراد می­ توانند به عنوان یکی از اعضای جامعه پذیرفته شوند

10

این افراد می­ توانند از حق حمایت دیپلماتیک در خارج از کشور استرالیا برخوردار شوند

11

دولت استرالیا نمی ­تواند کسانی را که تابعیت این کشور را دارند مجبور کند خاک این کشور را ترک کنند

 

لازم به ذکر است کودکانی که در استرالیا به دنیا می­ آیند هیچ هزینه ­ای را از بابت هزینه ­های بیمارستان به والدین خود تحمیل نمی ­کنند. چرا که دولت استرالیا خود هزینه ­های بیمارستان را از زمان بارداری تا زمان تولد کودک تقبل می­ نماید.

در کشور استرالیا انتخاب بیمارستانی که کودک در آن متولد شود بر عهده خانواده نخواهد بود. بسته به منطقه زندگی فرد انتخاب خواهد شد. این کودک از زمان تولد از تمامی امکانات رفاهی این کشور برخوردار خواهد شد.

 

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1.کودکی که در استرالیا به دنیا بیاید تابعیت استرالیا را دریافت میکند؟

 • در حال حاضر برای اخذ تابعیت کشور استرالیا اصل خون اعمال می شود. در واقع کودکانی که از یک پدر و مادر استرالیایی به دنیا می آیند به محض تولد تابعیت این کشور را اخذ می­نمایند.

2.کودکی که دارای پدر و مادر غیر استرالیایی با اقامت دائم است, چه نوع اقامتی دریافت میکند؟

 • به این کودک نیز اقامت دائم تعلق میگیرد.

3.آیا زایمان در استرالیا رایگان است؟

 • زایمان در بیمارستان های دولتی استرالیا رایگان است.

4.با تولد فرزند در استرالیا به پدر یا مادر غیر استرالیایی او اقامت تعلق میگیرد؟

 • خیر. در صورتی که یکی از والدین کودک اقامت موقت داشته باشد و از همسر استرالیایی خود جدا شود باید خاک این کشور را ترک کند.

5.چه تفاوتی بین تابعیت و اقامت دائم وجود دارد؟

 • در اقامت دائم شما به صورت نا محدود از لحاظ زمانی میتوانید در کشور استرالیا زندگی و کار کنید با داشتن پاسپورت ایرانی اما در تابعیت علاوه بر امکانات اقامت دائم شما به عنوان یک شهروند استرالیایی حق رای و سایر امکانات اجتماعی را خواهید داشت.

6.در صورتی که کودک در بیرون از خاک استرالیا به دنیا بیاید وضعیت اقامت او چگونه خواهد شد؟

 • در صورتی که والدین او اقامت دائم داشته باشند و کودک در بیرون از خاک استرالیا به دنیا بیاید, تنها میتواند مانند والدین خود از اقامت دائم برخوردار شود.

7.اگر والدین اقامت دائم نداشته باشند ولی فرزند خود را در استرالیا به دنیا بیاورند امکان دریافت اقامت دائم یا تابعیت برای کودک وجود دارد؟

 • بله این موضوع امکان پذیر است اما با شرایطی سخت و بسیار طولانی.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *