استرالیا

ویزای فارغ التحصیلان استرالیا (485)

یکی از انواع ویزای استرالیا، ویزای تحصیلی است که به دانش آموزان و دانشجویان اجازه می دهد تا در این کشور به تحصیل بپردازند. استرالیا یکی از محبوب ترین کشورها برای دانشجویان بین المللی است و هر ساله تعداد زیادی دانشجوی بین المللی از دانشگاه های استرالیا فارغ التحصیل می شوند. ویزای تحصیلی و دانشجویی استرالیا یک ویزای موقت است و قابل تمدید نیست. اما اگر دانشجویان علاقه داشته باشند که بعد از اتمام دوره تحصیلی در استرالیا و فارغ التحصیل شدن، مدت بیشتری در استرالیا بمانند، می توانند برای ویزای فارغ التحصیلان ساب کلاس 485 اقدام نمایند. در این مطلب به ویزای 485 پرداخته ایم و سعی کردیم به تمامی سوالات شما در مورد شرایط این ویزا و چگونگی اخذ آن پاسخ دهیم. پس اگر با ویزای تحصیلی استرالیا به این کشور مهاجرت کرده اید و اعتبار ویزای شما رو به اتمام است، این مطلب می تواند برایتان کاربردی باشد.

همچنین اگر هنوز ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت نکردید و علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای تحصیلی استرالیا هستید، به لینک زیر مراجعه نمایید:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ویزای تحصیلی استرالیا و انواع آن مراجعه نمایید.

ویزای 485 استرالیا

ویزای 485 استرالیا که به آن ویزای موقت فارغ التحصیلان یا Australia Temporary Graduate Visa گفته می شود، یک برنامه مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی است که با ویزای تحصیلی به استرالیا مهاجرت کرده اند و هم اکنون دوره آموزشی خود را به پایان رسانده اند و از یکی از دانشگاه های استرالیا فارغ التحصیل شده اند و علاقه دارند که در استرالیا کار کنند و در این کشور بمانند. ویزای 485 یک ویزای موقت است اما بعد از چند سال کار و زندگی در استرالیا این امکان وجود دارد که برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که شما باید به کاری مشغول شوید که مرتبط با رشته تحصیلی و حوزه تخصصی شما در دانشگاه است و در همان منطقه از استرالیا بمانید.

استریم های ویزای 485 استرالیا

ویزای 485 به 2 استریم یا نوع تقسیم می شود که عبارتند از:

 • استریم اول که به آن Post study work stream گفته می شود، به شما این امکان را می دهد که به مدت 2 تا 4 سال (بستگی به مدرک تحصیلی شما دارد) در استرالیا اقامت داشته باشید و در این مدت به کار و حرفه ای مشغول شوید که مرتبط با رشته تحصیلی شما در دانشگاه است. همچنین بعد از اتمام اعتبار این ویزا می توانید مجددا برای این استریم اقدام کنید و بیشتر از 2 سال در استرالیا اقامت داشته باشید. پس این استریم مخصوص فعالیت های آکادمیک، شغلی و یا حرفه ای مرتبط با رشته تحصیلی و در ادامه تحصیلات آکادمیک است.
 • استریم دوم Graduate work stream به فارغ التحصیلان اجازه می دهد که به یکی از شغل هایی که در لیست مشاغل با مهارت مشخص شده است، مشغول به کار شوند. در این استریم نیز مدرک تحصیلی شما باید مرتبط با شغلی باشد که انتخاب می کنید و به آن مشغول می شوید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای 485 استرالیا

اگر تصمیم دارید که برای ویزای فارغ التحصیلان ساب کلاس 485 اقدام کنید، باید مدارک زیر را تهیه کنید. البته در زمان اقدام برای ویزا به شما چک لیست کامل مدارک مورد نیاز داده می شود. در اینجا اصلی ترین مدارک لیست شده است:

 • پاسپورت: به کپی تمامی صفحات پاسپورت نیاز است.
 • مدارک فارغ التحصیلی: باید نامه ای را سابمیت کنید که در آن جزئیات مربوط به وضعیت تحصیلی شرح داده شود. برای مثال باید تاریخ شروع دوره تحصیلی و تاریخ پایان تحصیل ذکر شود.
 • ریز نمرات: باید یک کپی از ریز نمرات را نیز ارسال نمایید.
 • مدرک زبان انگلیسی: باید در آزمون زبان بین المللی (آیلتس) شرکت کنید و به نمره مناسب برسید تا نشان دهد سطح زبان انگلیسی شما قابل قبول است.
 • بیمه خدمات درمانی: باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد در طول اقامتتان در استرالیا بیمه خدمات درمانی و سلامت معتبر دارید و یا اینکه خدمات درمانی دولتی MediCare به شما تعلق گرفته است.
 • مدارک تایید شخصیت: به نامه پلیس بین الملل نیاز است. همچنین باید مدارکی را ارائه دهید که ثابت کند سابقه جرم و جنایت نداشته اید. همچنین فرم 80 و 1221 را نیز تکمیل نمایید.
 • مدرک مربوط به ارزیابی مهارت: مانند سایر ویزاهای کاری که در آن موقعیت شغلی متقاضی ویزا بر اساس مهارت های فردی و شغلی است، برای ویزای 485 نیز باید مهارت های شما مورد سنجش قرار بگیرد و گزارشی از ارزیابی مهارت ها به شما داده خواهد شد که باید کپی آن را سابمیت کنید. البته توجه داشته باشید که اگر استریم شما از نوع دوم (انتخاب شغل از لیست مشاغل) باشد به این مدرک نیاز است. اگر برای استریم اول اقدام می کنید که شغلی است در ادامه رشته تحصیلی، نیازی به گزارش ارزیابی مهارت ندارید.

اگر اعضای خانواده شما نیز به عنوان همراه در برنامه مهاجرتی شما بوده اند و قرار است همزمان با شما برای ویزای 485 نیز اقدام کنند، باید مدارک آنها را نیز تهیه و ارائه کنید که عبارتند از:

 • همسر: مدارک شناسایی، سند ازدواج و سایر مدارکی که رابطه شما را ثابت می کند.
 • فرزندان زیر 18 سال: شناسنامه، فرم 1229، رضایت نامه والدین و اظهارنامه قانونی اجازه خروج از کشور.
 • فرزندان بالای 18 سال: مدارک شناسایی، مدارک اثبات وابستگی، فرم 47a

شرایط ویزای 485 استرالیا

جهت اخذ ویزای فارغ التحصیلان 485 باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن شما باید زیر 50 سال باشد.
 • ویزای دانشجویی معتبر داشته باشید.
 • ویزای تحصیلی خود را حداقل 6 ماه قبل از اقدام برای ویزای 485 دریافت کرده باشید.
 • یکی از مدارک تحصیلی زیر را دریافت کرده باشید:
  • مدرک لیسانس (Bachelor degree یا Bachelor degree (Honors))
  • مدرک فوق لیسانس (course work یا extended یا by research)
  • مدرک دکترا (PhD)
 • در یکی از دانشگاه های استرالیا درس خوانده باشید.
 • قبلا ویزای 485 یا ویزای 476 دریافت نکرده باشید (البته این شرط برای استریم نوع دوم است)
 • گزارش مهارت های شما مورد قبول باشد (برای استریم نوع دوم)
 • شغل شما جز لیست مشاغل با مهارت یا skilled occupation list باشد (برای استریم دوم)

شرایط تحصیلی برای ویزای 485 استرالیا

برنامه تحصیلی که در استرالیا پیش بردید نیز باید شرایطی داشته باشد تا برای ویزای 485 مورد تایید قرار بگیرد. این شرایط عبارتند از:

 • دوره تحصیلی شما باید جز CRICOS باشد (بدین معنی که دوره آموزشی در یک موسسه و دانشگاهی باشد که برای دانشجویان بین المللی مشخص شده است).
 • ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید.
 • برنامه آموزشی شما به زبان انگلیسی باشد.
 • حداقل 2 سال یا 92 هفته در مجموع به تحصیل پرداخته باشید.
 • دوره آموزشی را حداقل در طی 16 ماه به اتمام رسانده باشید نه زودتر.

بعد از پاندمی بیماری کووید 19 و شیوع ویروس کرونا و بدلیل اعمال محدودیت های کرونایی، امتیازاتی برای افرادی که تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته اند، در نظر گرفته شده است. برای مثال، دوره ای که آموزش به صورت آنلاین ارائه می شد نیز جز مدت زمان دوره آموزشی محاسبه می شود. اگر تحت تاثیر محدودیت های کرونایی قرار گرفتید باید فرم 1545 را تکمیل نمایید. این فرم باید توسط دانشگاه ارائه دهنده دوره آموزشی نیز تایید و امضا شود.

چگونگی اپلای برای ویزای 485 استرالیا

در صورتی که برای دریافت ویزای 485 استرالیا واجد شرایط هستید می توانید طبق مراحل زیر برای اخذ این ویزا اقدام کنید و درخواست ویزای خود را اپلای نمایید:

 1. ساخت اکانت در ImmiAccount
 2. آپلود مدارک مورد نیاز
 3. پرداخت اپلیکیشن فی
 4. سابمیت درخواست ویزا

ساخت اکانت در ImmiAccount:

ارسال درخواست ویزای فارغ التحصیلان 485 استرالیا به صورت آنلاین و از طریق ImmiAccount (پورتال رسمی رسیدگی به ویزاهای استرالیا) است. بدین منظور باید در ImmiAccount اکانت داشته باشید. اگر از قبل اکانت داشتید که وارد سامانه می شوید در غیر اینصورت باید در این سامانه ثبت نام کنید و یک اکانت جدید بسازید. دستورالعمل مرحله به مرحله چگونگی اپلای درخواست ویزا در این پلتفرم آنلاین قرار دارد و قبل از شروع مراحل می توانید آن را چک کنید. همچنین لیست کامل مدارک مورد نیاز را می توانید در همین بخش مشاهده نمایید. قبل از شروع مراحل اپلای، مطمئن شوید که ساب کلاس ویزا و استریم را درست مشخص کرده باشید.

آپلود مدارک مورد نیاز:

بعد از مشخص کردن نوع ویزا و استریم آن و همچنین تکمیل اپلیکیشن فرم، باید مدارک مورد نیاز را در محل مشخص شده آپلود کنید. به دلیل آنلاین بودن این فرایند، از قبل باید کپی های الکترونیک مدارک را آماده کنید. اسکن رنگی از مدارک بگیرید و فرمت فایل ها باید بصورت پی دی اف باشد.

پرداخت اپلیکیشن فی:

برای اینکه درخواست ویزای شما مورد بررسی قرار بگیرد و پرونده شما معتبر تلقی شود و به آن رسیدگی شود، باید اپلیکیشن فی پرداخت کنید. پرداخت اپلیکیشن فی نیز به صورت آنلاین و از طریق بخش پرداخت در ImmiAccount است.

سابمیت درخواست ویزا:

بعد از پرداخت اپلیکیشن فی می توانید درخواست خود را سابمیت کنید. مطمئن شوید که در تاریخ مشخص و قبل از اتمام موعد، پرونده خود را سابمیت کرده باشید.

مدت زمان اخذ ویزای 485 استرالیا

مدت زمان بررسی درخواست ویزا و صدور آن متفاوت است و زمان آن بستگی به شرایط هر پرونده دارد. جدول زیر مدت زمان تقریبی را نشان می دهد:

استریم ویزا مدت زمان صدور ویزا
نوع اول – Post Study Work Stream بین 8 تا 9 ماه
نوع دوم – Graduate Stream بین 9 تا 10 ماه

 

در نهایت این فرایند، از زمان اقدام برای ویزا تا زمان دریافت ویزا کمتر از یکسال طول می کشد. طبق اعلام اداره مهاجرت از طریق وبسایت وزارت امور داخلی استرالیا مدت زمان بررسی درخواست ویزای 485 به شرح زیر است:

 • 25 درصد متقاضیان ویزا را 10 ماهه دریافت می کنند.
 • 50 درصد متقاضیان ویزا را 10 ماهه دریافت می کنند.
 • 75 درصد متقاضیان ویزا را 11 ماهه دریافت می کنند.
 • 90 درصد متقاضیان ویزا را 13 ماهه دریافت می کنند.

هزینه ویزای 485 استرالیا

همانطور که توضیح داده شد، در زمان اپلای ویزا باید مبلغی را به عنوان اپلیکیشن فی پرداخت نمایید که اپلیکیشن فی ویزای 485 استرالیا هزار و 730 دلار استرالیا است. این مبلغ برای متقاضی اصلی ویزا است و برای همراهان نیز باید بطور جداگانه اپلیکیشن فی پرداخت شود.

مدت اعتبار ویزای 485 استرالیا

ویزای فارغ التحصیلان استرالیا ساب کلاس 485 یک ویزای موقت است و معمولا 18 ماه اعتبار دارد. البته مدت اعتبار این ویزا به مدرک تحصیلی شما بستگی دارد. برای دانشجویانی که استریم اول را انتخاب می کنند و قرار است بعد از فارغ التحصیلی از طرف دانشگاه به فعالیتی مرتبط با رشته مشغول شوند یا افرادی که مدرک لیسانس داشته باشند، معمولا ویزا با اعتبار 2 ساله صادر می شود. اگر مدرک فوق لیسانس داشته باشید می توانید ویزا با اعتبار 3 تا 5 سال نیز دریافت کنید.

اقامت دائم استرالیا از طریق ویزای 485

ویزای 485 استرالیا یک ویزای موقت است اما بعد از دریافت این ویزا و در ادامه می توانید برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. بنابراین دریافت ویزای 485 راهی برای دریافت اقامت دائم است. بدین منظور بعد از اخذ ویزای 485 باید برای یکی از ویزای های کاری استرالیا که از نوع ویزای دائم هستند اقدام کنید که عبارتند از:

 • ویزای 186 – Australia employer nomination scheme
 • ویزای 189 – Australia skilled independent visa
 • ویزای 190 – Australia skilled nominated visa
 • ویزای 491 – Australia skilled work regional visa

جمع بندی و نکات مهم

ویزای 485 استرالیا یا ویزای موقت فارغ التحصیلان برای افرادی صادر می شود که ویزای تحصیلی استرالیا را دریافت کردند، به عنوان دانشجوی بین المللی در استرالیا تحصیل کردند و دوره آموزشی آنها به اتمام رسیده است و قصد دارند که مدت بیشتری را برای سایر فعالیت های آکادمیک و یا تجربه یک شغل مرتبط با رشته تحصیلی خود، در استرالیا اقامت داشته باشند. بنابراین می توانند برای ویزای 485 اقدام کنند. کافیست که مدارک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی و مدارکی که نشان دهد شما دوره تحصیلی را به پایان رسانده اید، ارسال کنید و بعد از حدود 10 ماه ویزای خود را دریافت نمایید. البته ویزای 485 یک ویزای موقت است ولی راهی است برای دریافت اقامت دائم استرالیا. در واقع بعد از اخذ این ویزا فرصتی برایتان ایجاد می شود که برای سایر انواع ویزای کاری استرالیا از نوع دائم اقدام کنید و در نهایت اقامت دائم استرالیا و در ادامه شهروندی استرالیا را دریافت نمایید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *