استرالیا

ویزای آخرین بازمانده استرالیا

اگر خانواده و بستگان شما در استرالیا زندگی می کنند به نحوی که اقامت دائم استرالیا را دارند و یا شهروند این کشور هستند، می توانید از طریق ویزای خانوادگی و خویشاوندی استرالیا به این کشور مهاجرت کنید و شما نیز اقامت دائم استرالیا را دریافت نمایید. بدین منظور یکی از بستگان باید اسپانسر شما شود و با توجه به نسبت فامیلی که دارید می توانید یکی از انواع ویزای خانوادگی استرالیا را دریافت کنید. ویزای خانوادگی دارای چندین نوع و ساب کلاس است. در این مطلب به نوع دیگری از ویزای خانوادگی که ویزای آخرین بازمانده استرالیا است، پرداخته ایم و به تمامی سوالات شما در مورد شرایط اخذ این ویزا، هزینه ها و مدت زمان اخذ ویزا پاسخ داده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ویزای خانواده استرالیا و انواع آن مراجعه نمایید.

ویزای آخرین بازمانده استرالیا چه نوع ویزایی است؟

ویزای آخرین بازمانده استرالیا که به آن Australia Remaining Relative Visa گفته می شود، یک ویزای اقامت دائم استرالیا است که اگر یکی از اعضای خانواده شما (نسبت خانوادگی نزدیک) در استرالیا زندگی می کند، می توانید برای این ویزا اقدام کنید. جهت اخذ ویزای آخرین بازمانده استرالیا، فامیل شما باید اسپانسرتان شود و شما نیز باید مدارکی ارائه نمایید که این نسبت فامیلی را ثابت کند. ویزای آخرین بازمانده دارای 2 ساب کلاس 115 و 835 است و گاهی به آن ویزای خواهر و برادر نیز گفته می شود.

تفاوت بین ویزای 115 با ویزای 835 چیست؟

تفاوت بین ساب کلاس 115 و 835 در این است که ویزای 115 استرالیا برای متقاضیانی که خارج از استرالیا هستند، مثلا از ایران برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا اقدام کردند، صادر می شود. اما ویزای 835 برای افرادی صادر می شود که از داخل استرالیا برای این ویزا درخواست داده بودند. در غیر اینصورت تفاوت دیگری بین این دو ساب کلاس وجود ندارد. هر دو یک شرایط را دارند و هر دو نیز ویزای اقامت دائم استرالیا هستند. پس اگر در ایران زندگی می کنید و خانواده شما در استرالیا هستند، راه مهاجرت شما به استرالیا ویزای 115 استرالیا است.

چه کسی می تواند برای ویزای آخرین بازمانده، اسپانسر شود؟

اعضای خانواده شما می توانند اسپانسر شما شوند اگر اقامت دائم این کشور را داشته باشند و یا شهروند استرالیا باشند. اما منظور کدام یک از اعضای خانواده است و این نسبت فامیلی باید چگونه باشد؟ برای اخذ ویزای آخرین بازمانده استرالیا افراد زیر می توانند اسپانسر شما شوند:

 • پدر یا مادر
 • پدر ناتنی یا مادر ناتنی
 • خواهر و برادر
 • خواهر ناتنی یا برادر ناتنی
 • همسران آنها (همسر والدین یا همسر خواهر یا برادر)

البته توجه داشته باشید که در صورتی این افراد می توانند اسپانسر شما شوند که قبلا اسپانسر فرد دیگری برای دریافت ویزاهای زیر نشده باشند:

 • ویزای آخرین بازمانده استرالیا – ساب کلاس 835
 • ویزای خانوادگی استرالیا – ساب کلاس 104
 • ویزای خانوادگی استرالیا – ساب کلاس 806

اگر فردی که قصد دارد اسپانسر شما شود، قبلا اسپانسر فرد دیگری بوده تا بتواند یکی از ویزاهای نامبرده را دریافت کند، پس برای اسپانسرشیپ مورد تایید قرار نمی گیرد.

برای دریافت ویزای آخرین بازمانده استرالیا چه شرایطی وجود دارد؟

اگر قصد دارید برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا ساب کلاس 115 یا 835 اقدام نمایید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • پدر یا مادر، خواهر یا برادرتان اسپانسر شما شود. سن اسپانسر باید بالای 18 سال باشد و شرایطش مورد تایید قرار بگیرد.
 • اسپانسر باید اقامت دائم استرالیا را داشته باشد و یا شهروند استرالیا باشد.
 • شما یا همسرتان نباید فامیل درجه یک دیگری داشته باشد که خارج از استرالیا زندگی کند.
 • شما و همسرتان نباید فامیل درجه یکی در استرالیا داشته باشد که ویزای موقت استرالیا یا bridging visas داشته باشد.
 • باید تضمین حمایت یا پشتیبانی assurance of support داشته باشید.

تضمین حمایت و پشتیبانی چیست؟

اسپانسر شما باید یک توافقنامه با دولت استرالیا انجام دهد که به آن تضمین حمایت یا assurance of support گفته می شود. این توافقنامه نشان می دهد که اسپانسر حمایت های مالی دولت استرالیا از شما را بازپرداخت خواهد کرد. این توافقنامه به فرایند اخذ ویزای شما کمک می کند و باعث راحتتر شدن صدور ویزا می شود.

برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا به چه مدارکی نیاز است؟

در زمان اقدام برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا ساب کلاس 115 یا 835 به شما چک لیست کاملی از مدارک مورد نیاز داده خواهد شد. همچنین در زمان آماده سازی مدارک مورد نیاز می توانید از وکلای مهاجرت کمک و راهنمایی دریافت نمایید زیرا هرگونه نقص در مدارک و پرونده ارسالی، باعث طولانی تر شدن فرایند بررسی ویزا و صدور ویزا خواهد شد. در اینجا اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای آخرین بازمانده لیست شده است:

 • پاسپورت معتبر و کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • کپی از کارت ملی و شناسنامه در صورتی که نام و یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید.
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا Remaining relative visa form. در زمان ارسال مدارک باید این فرم نیز همراه آنها ارسال شود.
 • مدارک اسپانسر. اسپانسر باید فرم 40 را تکمیل کند و برای شما ارسال کند تا در کنار مدارک دیگر قرار دهید.
 • مدارک اثبات رابطه فامیلی. برای اثبات نسبت فامیلی شما با اسپانسر می توانید شناسنامه ها، سند ازدواج، گواهی فوت، مدارک سرپرستی فرزند، شجره نامه خانوادگی و غیره را تهیه نمایید.
 • مدارک تایید شخصیت. برای اینکه ثابت شود شما از نظر شخصیتی مورد تایید هستید باید نامه عدم سوء پیشینه ارائه دهید تا مشخص شود سابقه جرم و جنایت نداشتید. البته تا زمانی که وزارت امور داخلی این مدرک را از شما درخواست نکرده، نیازی نیست که آن را تهیه کنید.
 • مدارک همراهان. اگر همسر و فرزندان شما نیز همزمان با شما برای این ویزا به عنوان همراه اقدام می کنند باید مدارک زیر را برای آنها تهیه کنید:
  • همسر: مدارک شناسایی، سند ازدواج، مدارک تایید شخصیت، مدارک اثبات رابطه فامیلی
  • فرزندان زیر 18 سال: مدارک شناسایی، مدارک اثبات رابطه خانوادگی، رضایت نامه والدین برای اجازه خروج از کشور یا تکمیل فرم 1229 یا اظهارنامه قانونی، اگر کودک با خانواده یا قیم قانونی خود زندگی نمی کند باید فرم 1257 را تکمیل و ارائه کنید.
  • فرزندان بالای 18 سال: مدارک شناسایی، مدارک تایید شخصیت، تکمیل فرم 47a برای اینکه ثابت شود فرزندتان به خانواده وابسته است و زندگی مستقلی ندارد. سایر مدارک برای اثبات وابستگی مالی فرزند به خانواده و یا مدارکی که نشان دهد فرزند بالای 18 سال از نظر جسمی یا ذهنی ناتوان است و به این دلیل به خانواده وابسته است.

چگونه می توان برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا اقدام کرد؟

در زمان ارسال درخواست برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. پرداخت قسط اول هزینه ویزا
 2. ارسال درخواست ویزا
 3. انتظار برای ارزیابی اولیه ویزا
 4. انتظار برای ارزیابی نهایی ویزا
 5. پرداخت قسط دوم هزینه ویزا

پرداخت قسط اول ویزا:

قبل از اینکه برای ویزای آخرین بازمانده اپلای کنید باید قسط اول هزینه ویزا را پرداخت نمایید. در غیر اینصورت درخواست شما نامعتبر تلقی می شود و به پرونده شما رسیدگی نخواهد شد. پرداخت را باید بصورت آنلاین و از طریق ImmiAccount که پورتال رسمی رسیدگی به ویزاهای استرالیا است، پرداخت نمایید. بدین منظور باید در این پورتال اکانت بسازید و از طریق بخش پرداخت ها، هزینه را پرداخت نمایید. روش دیگری برای پرداخت وجود ندارد.

ارسال درخواست ویزا:

در این مرحله باید درخواست ویزا خود را ارسال نمایید. توجه داشته باشید که باید مدارک و فرم ها را بصورت کاغذی از طریق پست یا پیک به مرکز مربوطه ارسال کنید. ارائه درخواست ویزا بصورت آنلاین یا حضوری ممکن نیست. آدرس پستی مرکز مربوطه که به پرونده شما رسیدگی می کنند در فرم درخواست ویزا یا اپلیکیشن فرم درج شده است.

در وزارت امور داخلی استرالیا مرکز Child and Other Family Processing Centre مسئول رسیدگی به پرونده شما است. در کل این مرکز به درخواست های مربوط به انواع ویزای خانوادگی استرالیا رسیدگی می کند.

انتظار برای ارزیابی اولیه ویزا:

بعد از اینکه درخواست ویزا بهمراه مدارک را ارسال کردید، طی دو مرحله پرونده شما بررسی خواهد شد. مرحله اول بعد از ارسال مدارک است، در این مرحله پرونده شما بررسی می شود تا مطمئن شوند که شرایط لازم برای دریافت ویزای آخرین بازمانده استرالیا را داشته باشید. سپس پرونده شما در صف انتظار قرار می گیرد تا زمانی که جای خالی در برنامه مهاجرتی استرالیا باز شود. این مدت انتظار ممکن است طولانی باشد.

انتظار برای ارزیابی ثانویه یا نهایی ویزا:

بعد از اینکه در صف انتظار قرار گرفتید و نوبت به پرونده شما رسید، بررسی نهایی آغاز می شود. در این مرحله قبل از صدور ویزا، وزارت امور داخلی استرالیا به شما اطلاع خواهد داد که مبلغ مربوط به قسط دوم هزینه ویزا را پرداخت نمایید.

پرداخت قسط دوم هزینه ویزا:

بعد از اینکه قسط دوم را پرداخت کردید و هزینه ویزا به طور کامل پرداخت شد، ویزا برای شما صادر خواهد شد. البته باید منتظر شوید تا تصمیم نهایی برای ویزا گرفته شود.

جمع بندی و نکات مهم

ویزای آخرین بازمانده استرالیا، یک ویزای دائم استرالیا است که از طریق آن می توانید به استرالیا مهاجرت کرده و اقامت دائم این کشور و در ادامه شهروندی استرالیا را دریافت نمایید. این ویزا دارای 2 ساب کلاس 115 و 835 است که تفاوت این دو ساب کلاس در این است که از کجا برای این ویزا اقدام می کنید. اگر از ایران برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا اقدام می کنید باید ویزای 115 استرالیا را انتخاب نمایید. برای اخذ این ویزا نیاز است که اعضای نزدیک خانواده شما همگی در استرالیا زندگی کنند و یکی از آنها اسپانسر شما برای دریافت این ویزا شود. اسپانسر می تواند پدر یا مادر، خواهر یا برادر و همسران آنها باشد. هزینه ویزا را باید در دو قسط پرداخت نمایید و بدلیل اینکه برای دریافت این ویزا در صف انتظار قرار خواهید گرفت، مدت زمان صدور ویزا طولانی خواهد بود.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. هزینه ویزای آخرین بازمانده استرالیا چقدر است؟

اپلیکیشن فی برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا 6 هزار و 490 دلار استرالیا است. شما باید این مبلغ را در دو قسط پرداخت نمایید:

 • قسط اول: 4 هزار و 425 دلار استرالیا
 • قسط دوم: 2 هزار و 65 دلار استرالیا

2. چقدر طول می کشد تا ویزای آخرین بازمانده استرالیا صادر شود؟

 • زمان مربوط به انتظار برای رسیدن به مرحله بررسی نهایی ویزا، طولانی خواهد بود. گاهی این صف انتظار تا 50 سال زمان برده است. زیرا در هر سال تعداد محدودی ویزای خانوادگی صادر می شود و بنابراین صف انتظار طولانی مدت است. وزارت امور داخلی استرالیا در ماه فوریه 2021 اعلام کرده که در حال رسیدگی به پرونده هایی است که از ماه آگوست 2011 ارسال شده اند.

3. مدت اعتبار ویزای آخرین بازمانده استرالیا چقدر است؟

 • ویزای آخرین بازمانده استرالیا ساب کلاس 115 و 835 یک ویزای دائم است. بعد از صدور ویزا شما اقامت دائم استرالیا را خواهید داشت و برای همیشه می توانید در استرالیا اقامت داشته باشد و بعد از 4 سال نیز می توانید برای شهروندی استرالیا اقدام نمایید. مدت اعتبار سفر برای ویزای آخرین بازمانده، 5 سال است که در این مدت اجازه دارید به تمامی نقاط دنیا بدون محدودیت سفر کیند. بعد از 5 سال یا می توانید برای تمدید اعتبار سفر ویزا اقدام کنید و یا شهروندی استرالیا را دریافت نمایید.

4. آیا کازینم می تواند اسپانسرم برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا شود؟

 • خیر. نسبت فامیلی پسر عمو، پسر دایی، پسر عمه، پسر خاله یا دختر عمو، دختر دایی، دختر عمه و دختر خاله برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا مورد قبول نیست. فقط اعضای خانواده نزدیک که شامل والدین و خواهر و برادر می شود یا همسران آنها می توانند اسپانسر شما برای ویزای آخرین بازمانده استرالیا شوند.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *