تحصیلی, سوئد

شرایط تحصیل در کشور سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد در سال 2220 را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف را به همراه هزینه ها و سایر جزئیات شرح می دهیم.

توضیح مختصر درباره کشور سوئد

سوئد با جمعیتی بالغ بر 9 میلیون نفر در شمال اروپا قرار دارد و به عنوان یکی از مقاصد اصلی علمی در دنیا شناخته می شود. تحصیل در سوئد در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متقاضیان زیادی از نقاط مختلف دنیا دارد. دانشگاه های سوئدی با اعتبار جهانی میزبان هزاران دانشجوی بین المللی هستند. علت محبوبیت تحصیل در سوئد به کیفیت دانشگاه های این کشور ختم نمی شود. تحصیل در سوئد مزایای مختلفی دارد. اگر می خواهید با مزایای تحصیل در این کشور کوچک اما ثروتمند اروپایی آشنا شوید؛ با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط: همه چیز درباره سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

دلایل مختلفی برای انتخاب سوئد وجود دارد که در این بخش با بعضی از مزایای این انتخاب آشنا می شویم:

 • سیستم آموزشی فوق العاده (سیستم آموزشی سوئد با برخورداری از اساتید خبره، افراد را به گونه ای پرورش می دهد که آینده ای موفق و روشن داشته باشند.)
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی (زبان تدریس در تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور انگلیسی است. بنابراین ملزم به یادگیری زبان سوئدی نیستید.)
 • امنیت اجتماعی بالا (امنیت اجتماعی بالایی بر سوئد حاکم است.)
 • هزینه پایین تحصیل در سوئد (شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند. هزینه تحصیل برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا نیز مقرون بصرفه است.)
 • امکان تحصیل در دانشگاه های خصوصی و دولتی (اگر توانایی پرداخت شهریه دانشگاه های خصوصی را ندارید می توانید در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید.)
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی (دانشگاه های خصوصی و دولتی سوئد، بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند.)

علاوه بر اینها، دانشگاه های سوئد در ردیف برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. بنابراین اگر مایل به تحصیل در این کشور هستید؛ اجازه دهید شرایط تحصیل در سوئد را بررسی کنیم.

شرایط تحصیل در سوئد

برای تحصیل در دانشگاه های سوئد باید در وب سایت رسمی کشور تحت عنوان سایت اخذ پذیرش از سوئد ثبت نام کنید. در واقع باید این سایت را به طور مرتب چک کنید تا در صورت باز شدن لیست اپلای اقدام به ثبت نام و ارسال مدارک نمایید. برای ارائه درخواست باید مراحل زیر را پیگیری کنید:

 • انتخاب رشته تحصیلی
 • انتخاب دانشگاه
 • بررسی مدارک موردنیاز
 • تکمیل فرم اپلای به صورت آنلاین
 • ارائه مدارک به دانشگاه موردنظر

دانشگاه مقصد بعد از بررسی مدارک ارسالی، نظر خود را اعلام می کند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد به مدارک زیر نیاز دارید:

 • مدارک شناسایی
 • مدارک تحصیلی دوره های پیشین
 • نمره آزمون GMAT/GRE
 • رزومه و کاور لتر
 • سابقه تحقیق یا کار در حوزه علمی مدنظر برای ورود به مقطع دکتری
 • نمره زبان انگلیسی

برای ورود به دانشگاه های سوئد باید دارای حد نصاب نمره زبان انگلیسی در یکی از آزمون های آیلتس، تافل یا PTE باشید. حدنصاب نمره زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های سوئد عبارت است از:

 • حداقل 62 از آزمون PTE
 • حداقل 575 از آزمون تافل PBT
 • حداقل 90 از آزمون تافل iBT (نمره هیچیک از بخش های آزمون نباید کمتر از 20 باشد.)
 • حداقل 5/6 از آزمون آیلتس (نمره هیچیک از بخش های آزمون نباید کمتر از 6 باشد.)

در صورتی که شرایط تحصیل در سوئد را دارید می توانید برای اپلای اقدام کنید. تحت چنین شرایطی لازم هست که با شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نیز آشنا شوید. بدین منظور می توانید ادامه مطلب را بخوانید.

مقاله پیشنهادی: دوره زبان انگلیسی در سوئد

تحصیل در مدارس سوئد

تحصیل در مدارس سوئد

آموزش اجباری در مدارس سوئد از 7 سالگی شروع و تا 16 سالگی ادامه دارد. 3 سال اول دوره تحت عنوان دبستان و دوره های بعدی تحت عناوین متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار می شوند. تحصیل در مدارس دولتی سوئد رایگان است. البته دانش آموزان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا مجاز به تحصیل در مدارس دولتی نیستند و باید در مدارس خصوصی یا بین المللی ثبتنام کنند. چنانچه قرار است به صورت طولانی مدت در سوئد اقامت داشته باشید؛ بهتر هست که فرزندان خود را در مدارس خصوصی ثبتنام کنید.

مدارس خصوصی توسط افراد و نهادهای خصوصی اداره می شوند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی از 8 تا 40 هزار یورو در سال متفاوت است، اما اگر طول اقامت شما در سوئد زیاد نیست؛ بهتر هست که در مدارس بین المللی ثبتنام کنید. بدین ترتیب دانش آموز نسبت به سیستم آموزشی کشور مبدا به روز خواهد ماند. بهترین مدارس بین المللی سوئد در شهرهای استکهلم، مالمو و گوتنبرگ قرار دارند. حداقل هزینه تحصیل در مدارس بین المللی سوئد نیز 8 هزار یورو در سال است.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی

تحصیل مقطع کارشناسی در سوئد 3 تا 4 سال به طول می انجامد. هر سال تحصیلی شامل 2 ترم است که در ماه های ژانویه و سپتامبر شروع می شوند. در هر نیم ترم فرد مجاز به گذراندن 15 واحد درسی است. بعد از اتمام ترم، امتحان برگزار می شود. اگر فرد در امتحان موفق نشود؛ می تواند یک ماه پس از برگزاری امتحان یا در پایان تابستان مجدداً در امتحان شرکت کند. چنانچه باز هم موفق نشود؛ ترم بعد باید در درس مذکور دوباره ثبتنام نماید. در مجموع دانشجو باید 180 واحد درسی را بگذراند.

دروس دوره کارشناسی هم به صورت تئوری و هم عملی ارائه می شوند. زبان تدریس کارشناسی سوئدی و انگلیسی است. بیش از 100 برنامه کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود که شما را از تسلط بر زبان سوئدی بی نیاز می کنند. البته برای تحصیل کارشناسی در سوئد به زبان انگلیسی ملزم به اخذ نمره حداقل 5/6 آزمون آیلتس هستید. در اکثر برنامه های کارشناسی در سوئد، افراد بعد از 3 سال و با نگارش پایان نامه کارشناسی فارغ التحصیل می شوند.

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در سوئد 2 سال زمان می برد. هر سال تحصیلی از 2 ترم تشکیل می شود که در ماه های ژانویه و سپتامبر شروع می شوند. در هر سال تحصیلی، فرد باید 60 واحد درسی را بگذراند و در مجموع باید 120 واحد درسی را پاس کند. پایان نامه کارشناسی ارشد 30 واحد است. اگر فرد پایان نامه خود را مبتنی بر موضوعات مرتبط به صنایع انجام دهد؛ در پایان از شانس بالایی برای استخدام شدن در شرکت مربوطه برخوردار خواهد بود.

دوره های کارشناسی ارشد در سوئد به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. برای تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی ملزم به اخذ مدرک زبان هستید. البته اگر مدرک کارشناسی شما انگلیسی باشد؛ از نظر سیستم آموزش عالی سوئد، شما دارای درجه B زبان هستید و از ارائه مدرک زبان معاف می شوید. لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاه های سوئد اقدام به ارائه دوره های 1 ساله کارشناسی ارشد می کنند. در پایان این دوره یک ساله، مدرک معادل به فرد اعطا می شود.

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا در سوئد

تحصیل مقطع دکتری در سوئد 4 تا 5 سال به طول می انجامد. زبان تدریس دکتری در سوئد، انگلیسی و سوئدی است. برای تحصیل در سوئد به انگلیسی باید مدرک زبان بگیرید، اگر نمره زبان شما کمتر از حدنصاب باشد می توانید ابتدا در دوره های یک ساله آموزش زبان انگلیسی در سوئد شرکت کنید؛ سپس برای ورود به دانشگاه اقدام نمایید. هزینه دوره آموزش زبان انگلیسی در سوئد حدود 8 هزار یورو است. علاوه بر مدرک زبان برای تحصیل دکتری در سوئد معدل کارشناسی ارشد شما باید در سطح A باشد و همچنین رزومه قوی داشته باشید. با توجه به اینکه دانشگاه های سوئد معمولاً به دانشجویان دکتری حقوقی حدود 2 هزار یورو در ماه می دهند؛ رقابت برای ورود به این مقطع سنگین است‌.

حال که با سیستم آموزش عالی سوئد آشنا شدیم؛ اجازه دهید که بهترین دانشگاه های سوئد را معرفی کنیم.

بهترین دانشگاه های سوئد

در این بخش با 10 دانشگاه برتر سوئد آشنا می شویم. این دانشگاه ها براساس رنکینگ جهانی، دسترس پذیری، نرخ استخدام فارغ التحصیلان و… انتخاب شده اند.

1- موسسه Karolinska: این دانشگاه در استکهلم قرار دارد و با امتیاز جهانی 75 به عنوان بهترین دانشگاه سوئد شناخته می شود.
2- دانشگاه لوند: این دانشگاه در لوند قرار دارد و با امتیاز جهانی 2/70 به عنوان دومین دانشگاه سوئد شناخته می شود‌.
3- دانشگاه اوپسالا: این دانشگاه واقع در شهر اوپسالا با امتیاز جهانی 5/69، سومین دانشگاه برتر سوئد محسوب می شود‌.
4- دانشگاه استکهلم: دانشگاه استکهلم که در استکهلم قرار دارد با امتیاز جهانی 4/68، چهارمین دانشگاه برتر سوئد است.
5- دانشگاه گوتنبرگ: دانشگاه گوتنبرگ در شهر گوتنبرگ قرار دارد و با امتیاز جهانی ۹/۶۶ به عنوان پنجمین دانشگاه سوئد شناخته می شود.
6- موسسه صنعتی سلطنتی: این موسسه در استکهلم قرار دارد و با امتیاز جهانی 3/62 ششمین دانشگاه برتر سوئد به شمار می رود‌.
7- دانشگاه Umea: دانشگاه Umea واقع در شهر Umea با امتیاز جهانی 1/57 هفتمین دانشگاه برتر سوئد است.
8- دانشگاه صنعتی چالمرز: دانشگاه چالمرز در گوتنبرگ قرار دارد و با امتیاز جهانی ۹/۵۵ به عنوان هشتمین دانشگاه بزرگ سوئد شناخته می شود.
9- دانشگاه کشاورزی سوئد: دانشگاه کشاورزی سوئد در شهر اوپسالا قرار دارد. این دانشگاه با امتیاز جهانی 7/55 رتبه نهمین دانشگاه برتر سوئد را به خود اختصاص داده است.
10- دانشگاه Linkoping: این دانشگاه در شهر Linkoping قرار دارد و با امتیاز جهانی 5/55 به عنوان دهمین دانشگاه برتر سوئد شناخته می شود.

بنابراین اگر مایل به تحصیل در سوئد هستید؛ توصیه می کنیم که نگاه ویژه ای به دانشگاه های مذکور داشته باشید. اما اجازه دهید ببینیم که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها چقدر است.

برای آگاهی بیشتر: لیست دانشگاه های سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد بسته به دانشگاه موردنظر متفاوت است، اما به طور میانگین شهریه دانشگاه های سوئدی بین 9600 تا 35117 یورو در سال است. البته رشته تحصیلی نیز روی شهریه تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، هزینه تحصیل در علوم انسانی و اجتماعی بین 7500 تا 10300یورو است. همچنین برای تحصیل در رشته های مهندسی باید حدود 11250 تا 13600 یورو بپردازید‌. هزینه تحصیل معماری و طراحی در سوئد نیز بین 17800 تا 25300 یورو است. البته دولت سوئد به دانشجویان اجازه کار پاره وقت می دهد. بدین ترتیب می توانید بخشی از هزینه های تحصیل را تامین کنید، در بخش بعدی بیشتر در مورد کار دانشجویی در سوئد صحبت می کنیم‌.

اجازه کار دانشجویی در سوئد

دولت سوئد به دانشجویان خارجی اجازه کار پاره وقت می دهد. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند 10 ساعت در هفته کار کنند. درآمد هر ساعت کار برای دانشجویان کارشناسی 8 تا 13 یورو است. دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند و به ازای هر ساعت 10 تا 13 یورو دریافت نمایند‌. دانشجویان مقطع دکتری نیز اجازه دارند که 30 ساعت در هفته کار کنند. بدین ترتیب افراد می توانند بخشی از هزینه تحصیل در سوئد را تامین کنند. علاوه بر این، دانشگاه های سوئدی، بورسیه های تحصیلی مختلفی نیز اعطا می کنند. در ادامه، بعضی از بورسیه های تحصیلی سوئد را معرفی می کنیم.

بورسیه های تحصیلی سوئد

نهادهای دولتی و خصوصی در سوئد اقدام به اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان می کنند. بعضی از بورسیه ها تمام هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد را پوشش می دهند و بعضی از آن‌ها فقط بخشی از هزینه ها را شامل می شوند‌. در این بخش با تعدادی از بورسیه های تحصیلی سوئد آشنا می شویم:

 • بورسیه موسسه سوئدی: این بورسیه به دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد اختصاص دارد.
 • بورسیه Visby: این بورسیه به دانشجویانی تعلق می گیرد که در حوزه مسئولیت اجتماعی، سازگاری و نوآوری تحقیق می کنند. بودجه این برنامه از طرف کشورهای اروپای شرقی و روسیه تامین می شود‌.
 • بورسیه شخصی دانشگاه ها: هر دانشگاهی طبق تصمیم خود اقدام به اعطای بورسیه به دانشجویان می کند‌. مبلغ و مدت بورسیه به تصمیم خود دانشگاه بستگی دارد. این بورسیه ها شامل بخشی از هزینه های تحصیل هستند. به طور معمول دانشگاه ها بخشی از شهریه را به دانشجو تخفیف می دهند.
 • بورسیه تحصیلی سوئد: این بورسیه به دانشجویان کشورهای فقیر اختصاص دارد. بودجه بورسیه تحصیلی سوئد از طرف سازمان های دولتی، خصوصی و دانشگاه ها تامین می شود.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه Linnaeus: این بورسیه به دانشجویان دانشگاه Linnaeus تعلق می گیرد. دانشجویانی که موفق به اخذ این بورسیه می شوند؛ فقط 25 درصد از شهریه دانشگاه را می پردازند.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه Halmstad: دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه Halmstad می شوند؛ فقط 25 تا 50 درصد از شهریه دانشگاه را می پردازند.

با توجه به آنچه گفته شد؛ راه های مختلفی برای کاهش هزینه های تحصیل در سوئد وجود دارد. علاوه بر هزینه تحصیل، لازم است که اطلاعاتی هم در مورد هزینه زندگی در سوئد کسب کنید. در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

هزینه زندگی در سوئد

هزینه زندگی در سوئد به شهر محل اقامت و سبک زندگی فرد بستگی دارد. اما به طور میانگین، هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در سوئد 500 یورو در ماه است. همچنین خرید ماهانه مواد غذایی نیز حدود 210 یورو در ماه هزینه دارد. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز باید حدود 80 یورو در ماه بپردازید. ضمنا هر وعده غذایی در یک رستوران معمولی نزدیک به10 یورو هزینه دارد.

با توجه به شرایط تحصیل در سوئد اگر مایل به مهاجرت تحصیلی به سوئد هستید باید برای اپلای اقدام کنید. بعد از گرفتن پذیرش باید برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد درخواست دهید. در ادامه با مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد آشنا می شویم.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد باید مدارک زیر را به سفارت این کشور تحویل دهید:

 • مدارک شناسایی
 • پاسپورت (پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • گواهی پذیرش تحصیلی
 • گواهی پرداخت شهریه یک سال تحصیلی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی تمکن مالی لازم برای تحصیل و زندگی

اگر پرونده شما کامل باشد؛ سفارت سوئد اقدام به صدور ویزا می کند. دقت داشته باشید که پروسه اخذ ویزای تحصیلی سوئد حدود 90 روز زمان می برد. پس برای دریافت ویزا به موقع اقدام کنید تا بتوانید با شروع ترم وارد خاک سوئد شوید.

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی در مورد تحصیل در سوئد ارائه کنیم؛ اما نکته مهم دیگری که باقی می ماند؛ امکان اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل در این کشور است. در بخش پایانی مقاله به این موضوع می پردازیم.

اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم سوئد نمی شود. اما بعد از فارغ التحصیلی، 6 ماه وقت دارید که در سوئد بمانید و کار پیدا کنید. در صورتی که موفق به پیدا کردن کار شوید؛ ویزای شما به ویزای کاری تبدیل می شود. اگر5 سال در سوئد کار کنید و مالیات بپردازید؛ بعد از 5 سال می توانید برای گرفتن اقامت دائم سوئد اقدام کنید، 5 سال بعد از اخذ اقامت دائم می توانید برای گرفتن پاسپورت سوئدی درخواست دهید. بنابراین مهاجرت تحصیلی به سوئد می تواند فرصتی برای اقامت همیشگی شما در این کشور پیشرفته و ثروتمند اروپایی باشد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (42 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *