سوئد, کاری

اجازه کار در سوئد

اجازه کار در سوئد

برای اجازه کار در سوئد بایستی شرایطی فراهم شود تا فرد بتواند استخدام شود این شرایط هم باید توسط فرد متقاضی کار و هم کارفرمای آن رعایت شود که در ادامه به صورت مفصل در مورد آن نوشتیم. معمولا اجازه کار در سوئد بستگی به میزان تجربه و تخصص شخص دارد. کارفرماهای سوئدی برای این که شخص مورد نظر خود را پیدا کنند یک آگهی استخدامی در اتحادیه اروپا انتشار می کنند.

پس از مدت زمان 10 روز اگر شخصی در اتحادیه اروپا پیدا نشود این آگهی به ایران هم زده می شود و شخص می تواند این آگهی را از طریق سایت های مجاز آژانس های مسافرتی دریافت کند. بعد از دریافت این آگهی و سنجیدن شرایط خود و هماهنگ بودن شغل مورد نظر با شرایط وی، شخص می تواند اقدام به اجازه کار در سوئد کند که در طی این مراحل بایستی مدارکی را به سازمان مهاجرتی ارائه کند.

در طول این مدت که شخص مدارک را به اداره مهاجرتی و یا سفارت سوئد در ایران ارائه می کند بایستی با کارفرمای مربوطه به صورت ایمیل در ارتباط باشد و مدارک و مستنداتی که اداره مهاجرت می خواهد را از کارفرمای خود دریافت کند.

شرایط اجازه کار در سوئد

زمانی که کارفرما برای شغلی تقاضای نیرو می دهد اداره مهاجرت شرایط این کارفرما را مورد بررسی قرار می دهد. این شرایط شامل میزان حقوقی که کارفرما می خواهد پرداخت کند، چگونگی بیمه بازنشستگی و برای مشاغل سخت بیمه تامین مخارج بهداشتی و درمانی در ارتباط با آسیب شخص و هم چنین مجوز کار در کشور سوئد.

زمانی که این موارد توسط اداره مهاجرت مورد بررسی قرار گرفت و از صحیح بودن آن اطمینان حاصل شد اکنون نوبت متقاضی است که مدارک خود را تحویل دهد. اصل و ترجمه تمامی مدارک شامل گذرنامه، معرفی نامه و هم چنین مدارک تحصیلی و مشخصات شخص باید به اداره مهاجرت سپرده شود تا در صورت اجازه کار در سوئد تصمیم گیری شود.

مهاجرت به سوئد:

 1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
 2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
 3. شرایط ویزای کار سوئد
 4. شرایط تحصیل در سوئد
 5. پناهندگی در سوئد

مدارک مورد نیاز برای اجازه کار در سوئد

شخص بایستی از تمامی صفحات گذرنامه خود کپی بگیرد و آن را تحویل اداره بدهد.

هم چنین برای مشاغلی که نیاز به وکالتنامه دارد بایستی از طریق شرکت های مربوطه یک وکالتنامه رسمی از سوی شخص برای کارفرما نوشته شود و این مورد هم باید تحویل سفارت سوئد در ایران داده شود.

اما برخی از متقاضیان می خواهند که خانواده خود را نیز با خود به کشور سوئد ببرند. قانون اجازه این کار را به افراد می دهد ولی بایستی در این مورد مدارک مورد نیاز خانواده آن ها تکمیل باشد این مدارک شامل:

 • کپی از تمام صفحات گذرنامه افراد خانواده و تحویل آن به سفارت
 • ارائه کپی عقدنامه قانونی برای افراد مزدوج
 • ارائه مدارکی که نشان دهد این خانواده با همدیگر و در ایران زندگی می کنند یکی از این مدارک می تواند پارتنر باشد
 • ارائه مدارکی که نشان دهد فرزندان بالای 21 سال هنوز به والدین خود از نظر مالی وابسته هستند و در این زمینه استقلال مالی ندارند
 • ارائه وکالتنامه از سوی تمامی اعضای خانواده که بالای 18 سال سن دارند.

برای تمام این مدارک بایستی کپی و اصل آن موجود باشد، هم چنین ترجمه رسمی این مدارک به زبان سوئدی و یا انگلیسی تحویل سفارت سوئد در ایران داده شود.

هزینه های مورد نیاز برای اجازه کار در سوئد توسط سفارت تعیین می شود و شخص موظف است که این هزینه ها را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی و یا کارت ماسبستر پرداخت کند.

پس از تحویل این مدارک برخی ازشرایط کار در سوئد و اجازه کار در سوئد باید از سوی کنسولگری مورد بررسی قرار گیرد از جمله این موارد حقوق و دستمزد شخص است که از سوی کارفرما تعیین شده است این حقوق و دستمزد باید با حقوق و دستمزد هم صنفی های شغل مربوطه برابر باشد. هم چنین میزان هزینه ای که بابت بیمه خدمات درمانی و بازنشستگی شخص از سوی کارفرما پرداخت می شود نیز مشخص باشد و این موارد را بایستی کارفرما تعیین کند.

حداقل حقوق دریافتی از سوی کارفرما طبق قانون سفارت باید حداقل 13000SEK باشد و از این مقدار کم تر اجازه کار در سوئد برای فرد صادر نمی شود.

بعضی مواقع شخص از سوی یک کارفرما به کشور سوئد دعوت می شود و متقاضی می تواند از طریق ویزا به کشور سوئد رفته و مستقیما از همان جا ویزای شغلی خود را دریافت کند. اداره مهاجرت کشور سوئد در این صورت شرایط متناسبی را برای اجازه کار در سوئد ارائه می کند که هماهنگ با سفارت سوئد در ایران است و شخص بایستی این موارد را داشته باشد.

معمولا بخشی که از اهمیت زیادی برخوردار است میزان سابقه تحصیلی و هم چنین شغلی فرد در زمینه شغلی مورد نظر است که شخص باید داشته باشد تا اداره مهاجرت سوئد بتواند برای شخص اجازه کار در سوئد صادر کند.

مدت اجازه کار در سوئد

اما زمان مشخصی برای اجازه کار در سوئد قبل از ورود به خاک این کشور تعیین می شود و شخص باید این شرایط را در نظر بگیرد. معمولا یک ویزای دو ساله برای شخص در نظر گرفته می شود که طی این مدت فرد خود به تنهایی و یا همراه خانواده می تواند در طی مدت زمان 2 سال در خاک کشور سوئد در شغل مربوطه فعالیت داشته باشد.

اما سوالی که پیش می آید آیا بعد از اتمام این دو سال شخص باید به کشور خود بازگردد یا می تواند برای تمدید آن اقدام کند؟ تمامی این شرایط بستگی به نظر کارفرمای شما دارد در واقع این مورد می تواند به شانس طرف هم ربط داشته باشد اگر کارفرما از شرایط کاری شخص راضی باشد می تواند اقدام به تمدید آن کرده و در این صورت اداره مهاجرت سوئد به مدت دو سال دیگر برای فرد اجازه کار در سوئد را صادر می کند.

همگی این موارد بستگی به وضعیت مالی شرکت به علاوه چگونگی کار کردن شخص دارد و این که چقدر در شغل مربوطه توانایی و تخصص دارد.

بعد از گذشت 4 سال از کار کردن در شغل مربوطه کارفرما می تواند برای تمدید آن دوباره اقدام کند، در این صورت ویزای شغلی شخص تبدیل به اقامت دائمی در کشور سوئد می شود و شخص خود به تنهایی و یا به همراه خانواده خود می تواند برای همیشه به عنوان یک شهروند سوئدی معرفی شوند.

این می تواند یکی از مزایای بالای اجازه کار در سوئد باشد. به همین دلیل جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و هم چنین شرایط لازم در مورد اجازه کار در سوئد با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 1. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
 2. اقامت سوئد از طریق تحصیل
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
 5. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
 6. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
 7. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
 8. تحصیل داروسازی در سوئد
 9. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 10. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
 11. بورسیه تحصیلی سوئد

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *