آلمان, تحصیلی

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان با دیپلم

در ابتدا باید با سیستم آموزشی آلمان کمی بیشتر آشنا شوید. پیشنهاد می کنیم مقاله ویزای تحصیلی آلمان را مطالعه کنید تا کمی بیشتر راجع به دریافت این نوع ویزا بدانید. در ادامه شرایط تحصیل در آلمان با دیپلم را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

اگر دوران دبیرستان خود را به اتمام رسانده اید و مقصد خود را تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم قرار داده اید، شناخت آنچه را که پیش نیاز این فرایند است را، حتماً باید دارا باشید. در دوره فاندیشن در آلمان شما دیپلمی که در کشور خود دریافت کرده اید را با سیستم تحصیلی آلمان معادل سازی می کنید و برای ورود به دانشگاه به انتخاب خودتان، آماده می شوید.

دوره فاندیشن Foundation Course

دوره فاندیشن یا همان Foundation Course در کالج های وابسته به دانشگاه های آلمان و زیر نظر مستقیم هیئت مدیره دانشگاه برگزار می گردد. در دوره فاندیشن بسته به سطح کالج مورد نظر، امکانات کامل پانسیون، اقامت و اساتید دانشگاهی آلمانی در اختیار فرزندان شما خواهند بود. این کالج ها خود به دو دسته تقسیم می شوند که برای تحصیل در آلمان با دیپلم است. در ادامه بخشی از شرایط این کالج ها برای شما عزیزان بیان شده است.

انواع کالج در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان با دیپلم

کالج های دانشجویی که کورس فاندیشن و زبان را شامل می گردند به صورت کلی به دو نوع تقسیم می شوند:

 1. کالج های واقع در دانشگاه ها.
 2. کالج های واقع در مراکز علمی کاربردی آلمان.

این کالج ها به صورت یکپارچه در درون خود دانشگاه های آلمانی و یا دانشگاه های مرکز علمی کاربردی این کشور بنا شده اند.

موفقیت در کورس فاندیشن

شما اگر در امتحان نهایی کورس فاندیشن در کالج دانشجویی موفق باشید می توانید به راحتی در رشته دلخواه خود در دانشگاه و یا مراکز آموزش علمی کاربردی به تحصیلات دانشگاهی بپردازید. هم وطنان و فارسی زبانان عزیز به این نکته توجه داشته باشید که اگر در یک کالج وابسته به مرکز علمی کاربردی فارغ التحصیل شوید، معمولاً واجد شرایط ورود به بعضی دانشگاه های آلمان نیز هستید، نه همه دانشگاه های آلمان. معمولاً می توانید در دانشگاه های علمی کاربردی به ادامه تحصیل مشغول شوید.

سایر روش های تحصیل در آلمان

علاوه بر تفاوت های ذکر شده میان انواع کالج ها بر اساس دانشگاه های وابسته به آن ها، یک سری تفاوت های دیگر نیز در میان است. تفاوت بعدی بین کالج ها، دولتی و خصوصی بودن این کالج ها در آلمان است.

کالج های دولتی

کالج های دولتی در آلمان تقریباً رایگان هستند و پس از فارغ التحصیلی عموماً در تمام آلمان می توانید در هر دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید.

کالج های خصوصی

کالج های خصوصی برای دوره فاندیشن در آلمان اغلب هزینه های تعریف شده خود را دریافت می کنند که بسته به نوع کالج و خدمات آن، هزینه ها متغیر است و اصولاً خدماتی که ارائه می دهند قطعاً متمایز و باکیفیت تر است.

کیفیتی که در مقابل هزینه های تقریباً یک پنجم تا یک ششم کشورهای گران قیمتی مانند: انگلستان، قطعاً شما را متعجب خواهند کرد.

آلمان که یکی از بهترین و با اعتبارترین کشورهای دنیا از لحاظ وضعیت اخذ اقامت، شرایط ایده آل کار و زندگی است و در حقیقت برعکس بسیاری از کشورها، می توان روی آینده اقامت در این کشور حسابی مطمئن باز کرد. پس نگران نباشید و بدانید که با رعایت چند پیش نیاز، تحصیل در المان با دیپلم نیز امکان پذیر است.

نکته

 • برای تحصیل در آلمان با دیپلم این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در زمان ثبت نام در کالج خصوصی باید مطمئن شوید که آیا مدرک دیپلم دریافتی در هنگام فارغ التحصیلی مورد قبول دانشگاه های آلمان هست یا خیر. البته این یک کار تخصصی است و نیاز به مشاوره دارد.
 • هر کالجی ارزش اقدام ندارد و ممکن است به شما اطلاعات درست داده نشود. صرف اینکه تمامی کالج ها شبیه به یکدیگرند و مدرک دیپلم ارائه می کنند برداشتی اشتباه است، به این وعده ها و صحبت های سطحی تکیه و اعتماد نکنید و درست و دقیق عمل کنید.

نکاتی برای پذیرش دانشگاه­ های آلمان با مدرک دیپلم

در قسمت پایین چند نکته درباره پذیرش در دانشگاه های المان با مدرک دیپلم، برای شما عزیزان بیان شده است.

نکته اول

نکته اول تحصیل در آلمان با دیپلم این است که فرد باید از سفارت آلمان وقت بگیرد. (به علت طولانی بودن آن باید قبل از بقیه­ موارد اقدام کند. ممکن است این امر تا 2 سال طول بکشد.)

نکته دوم

نکته دوم داشتن دوست یا آشنا است. این مورد یکی از شرط های مهم می ­باشد چون نیاز است که پذیرش فرد به یک آدرس پستی در آلمان ارسال شود تا دوست او بتواند پذیرشش را برای وی در ایران پست کند.

نکته سوم

نکته سوم، انتخاب رشته است. در فارغ التحصیلی مهم نیست شما در چه دانشگاهی شروع به تحصیل کرده اید. مهم آن است که نمره­ بالایی در آن کسب کنید.

اما اگر هنوز موفق به انتخاب دانشگاه مورد نظر برای تحصیل در آلمان با دیپلم نشده و نمی دانید به کدام دانشگاه بروید ابتدا شهری که در آن مستقر می ­باشید را در Google سرچ کرده تا دانشگاه های آن شهر را پیدا کنید.

نکته چهارم

نکته چهارم گرفتن اطلاعات مربوط به دانشگاه مورد نظر است. برای اطلاع بیشتر باید به سایت دانشگاه مراجعه کرد و از زمان پذیرش دانشگاه، مدارک مورد نیاز و اینکه آیا دانشگاه پذیرش را به صورت مستقیم یا Uni-Assist انجام می ­دهد اطلاع کسب کرد.

بعد از ترجمه­ مدارک و تایید سفارت، مدارک را در پاکت قرار داده و در پشت آن نام دانشگاه را درج کرده و پست کنید. باید منتظر بمانید تا جوابش ارسال شود.

در صورتی که مدارک ناقص باشد

اگر مدارک ناقص باشد دانشگاه به متقاضی ایمیلی خواهد زد و باید مدرک مورد نظر را برای دانشگاه ارسال کند. اگر مدارک کامل باشد، دانشگاه پذیرش تحصیل در آلمان با دیپلم را صادر می­ کند و برای آدرس ثبت شده در آلمان می ­فرستد.

بعد از رسیدن پذیرش می توان طبق وقتی که قبلا گرفته اید برای مصاحبه تحصیل در آلمان با دیپلم حاضر شوید و کارهای مربوط به سفر خود را انجام دهید.

هزینه های جانبی

حتما شنیده اید که تحصیل در آلمان با دیپلم رایگان است. اما نکته قابل توجه آن است که شما در واقع هزینه­ شهریه را پرداخت نمی کنید. اما هزینه جانبی را باید پرداخت کنید. هزینه های جانبی شامل آزمایشگاه ها، غذاخوری های دانشگاه و بلیت مترو و قطار می باشد.

افراد مشغول به تحصیل در آلمان با دیپلم حق کار به مدت 10 ساعت در هفته را دارند. میانگین دستمزد آن 8 یورو به ازای هر ساعت می ­باشد.

دوره های تخصصی ارائه شده در دوره فاندیشن در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان با دیپلم

فرزند شما بنا بر رشته درسی خود باید دوره ای را انتخاب نماید که معادل رشته تحصیلی مورد علاقه اش در دانشگاه باشد.

برای مثال آن دسته از عزیزانی که دیپلم خود را دریافت کرده اند و به رشته های فنی مهندسی علاقه مند هستند باید دوره T یا همان T-Course را انتخاب کنند.

کالج های دانشجویی وابسته به دانشگاه های علمی کاربردی نیز دوره های تعریف شده و مختص خود را دارا می باشند. مانند: دوره GD یا همان GD-Course که برای علاقه مندان به گرفتن دیپلم طراحی و هنر و ادامه تحصیل در رشته های مرتبط می باشند.

آیا برای تحصیل در آلمان با دیپلم و ورود به دوره آماده سازی باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟

برای ورود به دوره آماده سازی فاندیشن در آلمان، می بایست در سطح B1 به زبان آلمانی آشنا شوید. اما خبر خوب اینکه اگر مدرک زبان آلمانی هم نداشته باشید و یا اینکه حتی تاکنون نیز شروع به خواندن زبان آلمانی نکرده اید، بازهم امکان ورود به کالج را دارید. از سیستم مشاوره تلفنی ما در ساعات تعیین شده می توانید بهره بگیرید و نحوه ورود و اخذ پذیرش را از مشاوران ما جویا شوید همچنین می توانید مقاله تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی را نیز مطالعه کنید.

شرایط تحصیل داروسازی در آلمان با مدرک دیپلم

قبل از درخواست پذیرش دانشگاه های آلمان، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخاب شده شما تایید شده است. برای تحصیل در آلمان شما باید یک (HZB) معتبر به معنی “صلاحیت ورودی آموزش عالی” داشته باشید.

برای دوره کارشناسی

برای دوره کارشناسی، دیپلم دبیرستان، گواهی پایان تحصیلات و یا نتیجه آزمون امتحان دانشگاه معمولا کافی است.
اگر دارای تحصیلات خارج از اروپا باشید، ممکن است پس از شرکت در یک Studienkolleg مقدماتی، مجددا در آزمون ورودی Feststellungsprüfung شرکت کنید. دانشجویان برتر می توانند در این آزمون شرکت نکنند.

شما برای تحصیل با مدرک دیپلم باید الزامات زبان را بررسی کنید. اغلب دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و از متقاضیان بین المللی درخواست ارائه مدرک در زبان آلمانی دارند.

زبان تحصیل

اگر درس شما به زبان انگلیسی آموزش داده شود، باید دانش خود را از زبان با آزمونی مثل IELTS یا TOEFL اثبات کنید، مگر این که قبلا به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید. دانشگاه ها معمولا نمره هایی را که برای زبان به آن نیاز دارند، در وب سایتشان قرار می دهند.

برای مطالعه ادامه این مطلب به مقاله تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم در رشته داروسازی نگاهی بیندازید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهایی را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. آیا با داشتن کار دانشجویی می توان هزینه های زندگی در آلمان را تامین کرد؟

 • هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است. با یک کار دانشجویی و کمی صرفه جویی به راحتی می توانید در این کشور زندگی کنید.

2. معدل مورد پذیرش برای دانشگاه های آلمان در رشته ی پزشکی چند است؟

 • برای ادامه ی تحصیل در رشته ی پزشکی قبولی در کنکور می تواند برگ برنده ایی برای شما محسوب شود. شرایط هر دانشگاه برای پذیرش متفاوت است و لازم است به سایت های رسمی آن‌ها نگاهی بیندازید.

3. برای ادامه ی تحصیل با مدرک دیپلم محدودت سنی وجود دارد؟

 • برای تحصیل با دیپلم در کشور آلمان بهتر است زیر 25 سال سن داشته باشید.

4. چه مدت طول می کشد تا جواب پذیرش از دانشگاه مورد نظر را دریافت کنیم؟

 • جواب رد یا پذیرش شما از طرف دانشگاهی که به آن درخواست داده اید، حدود یک یا دو ماه طول می کشد تا برای شما ارسال شود.

5. چند بار می توان برای دانشگاه های آلمان درخواست فرستاد؟

 • ارسال درخواست پذیرش به بعضی دانشگاه ها می تواند 2 بار در سال و چند هفته زودتر از زمان شروع ثبت نام باشد.

6. با مدرک زبان انگلیسی و دیپلم می توانم در آلمان ادامه ی تحصیل دهم؟

 • این موضوع به رشته ی مورد نظر و دانشگاهی که درخواست می دهید بستگی دارد. بعضی دانشگاه ها در چند ترم اول به زبان انگلیسی تدریس می کنند و بعد از آن دروس به زبان آلمانی تدریس می شود و این فرصت خوبی برای یادگیری زبان آلمانی است.

7. می توانم با مدرک دیپلم برای رشته ی پزشکی در دانشگاه های آلمان اقدام کنم؟

 • برای رشته ی پزشکی باید آزمون ورودی بدهید و برای این آزمون در کالج های این کشور دوره هایی ببینید.

8. کالج های خصوصی سطح علمی بالاتری دارند یا کالج های دولتی؟

 • علاوه بر تفاوت های گفته شده، کالج های خصوصی مبالغ تعریف شده ایی بابت خدمات ارائه می دهند. باید بررسی کنید که مدرک ارائه شده از این کالج مورد پذیرش دانشگاه مقصد شما هست یا نه.
4.8/5 - (18 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. نگین گفت:

  سلام من یازدهم هستم و سال دیگه دیپلم میگیرم و قصدم مهاجرت تحصیلیه و تا سال دیگه مدرک المانیمم میگیرم میخواستم بدونم اونجا ک نوشته بودید واس وقت با سفارت المان تو تهران ۲ سال طول میکشه من باید از الان اقدام کنم برای وقت ؟

 2. ملینا محمدنژاد گفت:

  سلام من مقطع یازدهم تجربی هستم و سال دیگه دیپلم میگیرم میخواستم بدونم بدون کنکور میتونم اقدام به تحصیل رایگان در آلمان بکنم؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام و درود
   برای تحصیل در آلمان نیاز به قبولی دانشگاه سراسری و نیاز به مدرک ب ۲ آلمانی هست

 3. مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید
  من پارسال دیپلم تجربی و با معدل بالای ۱۹دریافت کردم و پارسال کنکور دادم ولی امسال دوباره پشت کنکور هستم.۱۹سالمه.
  میخواستم ببینم برای رشته فیزیو تراپی و یا ژنتیک المان بهتره صبر کنم و بعد از کنکور با گذراندن چند واحد دانشگاه اقدام کنم یا نه الان تمرکزم و بگذارم برای اخذ پذیرش..
  میخواستم بدونم امکان اپلای کدوم بالا تر و کم هزینه تر می باشد
  ممنون

  1. مدیر سایت گفت:

   با سلام
   برای اخذ پذیرش در آلمان مدرک زبان b1 و سن بسیار مهم است با در نظر گرفتن این دو مورد میتوانید اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *