آلمان, تحصیلی

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

اغلب افرادی که به دنبال تحصیل در آلمان هستند، بیشتر راغب ­هستند از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان، دانشگاهی را پیدا کرده و برای ادامه تحصیل پذیرش بگیرند تا در آینده با مشکلات مالی کمتری روبرو باشند. افراد متقاضی تحصیل در کشور آلمان با کسب اطلاعات کافی درباره لیست دانشگاه های رایگان در آلمان و مطابقت شرایط آن دانشگاه ­ها با شرایط و سبک زندگی خود، می­ توانند بهترین انتخاب را برای خود رقم بزنند. در این مقاله به معرفی بهترین دانشگاه های رایگان در آلمان در سال 2022 می پردازیم. لیست دانشگاه ها به همراه آدرس وب سایت هم ارائه شده است. با ما همراه باشید.

چرا آلمان مقصد محبوب دانشجویان خارجی است؟

آلمان کشوری است که در میان بسیاری از کشورهای اروپایی، کشور مورد علاقه تعداد زیادی از مهاجران و البته دانشجویان برای زندگی و ادامه تحصیل است. علت محبوبیت آلمان برای دانشجویان سرتاسر جهان می ­تواند حمایت این کشور از دانشجویان بین الملل باشد که باعث می­ شود سالانه متقاضیان زیادی در بین لیست دانشگاه های رایگان در آلمان، به دنبال دریچه­ ای برای ورود به سیستم آموزش عالی این کشور باشند.

هزینه و به عبارتی شهریه ادامه تحصیل در دانشگاه­ های آلمان هم برای دانشجویان داخلی و هم دانشجویان خارجی یکسان و اندک است. بسیاری از دانشگاه­ ها خدمات آموزشی خود را به صورت رایگان و بدون دریافت هزینه در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

علاوه بر این­ها اکثر رشته ­ها به جز رشته ­هایی خاص مانند: رشته زبان آلمانی، در دانشگاه ­های آلمان به زبان انگلیسی ارائه می شوند. به این ترتیب دانشجویان خارجی در بسیاری از موارد نیازی به داشتن دانش زبان آلمانی بسیار بالایی ندارند. در کل می توان گفت آلمان کشوری است که نه تنها در حوزه صنعت و اقتصاد بلکه در آموزش نیز پیشتاز است. بیشتر از 10 مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

به این ترتیب پیدا کردن یک دانشگاه ممتاز برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان نباید کار دشواری باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های دولتی آلمان

لیست بهترین دانشگاه های رایگان آلمان

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می ­توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه ای نیست. به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند تغذیه، مراقبت ­های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می­ شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه ­های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.

افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

برای آگاهی کامل به مقاله شرایط تحصیل در آلمان مراجعه کنید.

چه کسانی می­ توانند در دانشگاه های رایگان آلمان تحصیل کنند؟

به طور کلی تمام دانشجویان خارجی (بین المللی) اجازه دارند از خدمات تحصیل در کشور آلمان استفاده کنند. در واقع تمام مراکزی که نام آن­ها در لیست دانشگاه­ های رایگان آلمان وجود دارد، امکان تحصیل رایگان را چه برای دانشجویان داخل اتحادیه و چه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس فراهم می ­سازند.

البته لازم است دانشجویان در هر سال تحصیلی مبلغی در حدود صد تا دویست یورو برای خدماتی که به آن­ها ارائه می­ شود از جمله حمل و نقل، بپردازند.

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

اگر به دنبال لیست دانشگاه های رایگان در آلمان هستید که خدمات تحصیلی را بدون نیاز به پرداخت هزینه ­های بالا در اختیار دانشجویان می­ گذارند، می­ توانید به موارد زیر نگاهی بی اندازید:

ردیف

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

دانشگاه فرانکفورت

https://www.uni-frankfurt.de/de?locale=de

2

دانشگاه برلین (دولتی)

https://www.hu-berlin.de/de

3

مدرسه رسانه هامبورگ

https://www.hamburgmediaschool.com

4

دانشگاه فردریش-الکساندر

https://www.fau.de

5

دانشگاه فردریش شیلر در یینا

https://www.uni-jena.de

6

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

https://www.uni-mainz.de

7

دانشگاه لودویگ ماکسلمینز

https://www.en.uni-muenchen.de/index.html

8

دانشگاه پزشکی لوبک

https://www.uni-luebeck.de/universitaet/universitaet.html

9

دانشگاه بین المللی برمن

https://www.uni-bremen.de/seite-nicht-gefunden/

10

دانشگاه بین المللی مدیریت ISM دورتموند

https://www.ism.de/campus/dortmund

11

دانشگاه اتو-فردریک بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de

12

دانشگاه بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de/en

13

دانشگاه بیلیفلد

https://www.uni-bielefeld.de

14

دانشگاه فیلیپس ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

15

دانشگاه آگسبورگ

https://www.uni-augsburg.de/en

16

دانشگاه هومبولت برلین

https://www.hu-berlin.de/de

17

دانشگاه برمن

https://www.uni-bremen.de

18

دانشگاه دورتموند

https://www.tu-dortmund.de

19

دانشگاه بون

https://www.uni-bonn.de

20

دانشگاه اسن

https://www.uni-due.de/en

21

دانشگاه ارلانگن-نرنبرگ

https://www.fau.eu

22

دانشگاه ارفورت

https://www.uni-erfurt.de

23

دانشگاه گوتلنگن

https://www.uni-goettingen.de

24

دانشگاه فلنبورگ

https://www.uni-flensburg.de

25

دانشگاه هامبورگ

https://www.uni-hamburg.de

26

دانشگاه کاسل

https://www.uni-kassel.de/uni

27

دانشگاه هانوور

https://www.uni-hannover.de

28

دانشگاه کنستانس

https://www.uni-konstanz.de

29

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

30

دانشگاه کلن

https://uni-koeln.de

31

دانشگاه لایپزیگ

https://www.uni-leipzig.de

32

دانشگاه ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

33

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

34

دانشگاه اولدنبورگ

https://uol.de

35

دانشگاه اشتوتگارت

https://www.uni-stuttgart.de

در ادامه درباره دو مورد از دانشگاه ­های معتبر که در میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان قرار دارند، توضیحاتی ارائه خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

لیست بهترین دانشگاه های رایگان آلمان

دانشگاه فنی برلین

یکی از دانشگاه ­هایی که نام آن در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان جای گرفته است، دانشگاه فنی برلین است که در کشور آلمان در میان سایر دانشکده­ های فنی، شهرت خاصی دارد.

بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته­ های مهندسی در یکی از دانشگاه­ های آلمان، این دانشگاه را به عنوان مقصد خود انتخاب می­ کنند. علت این انتخاب می ­تواند این باشد که بسیاری از افرادی که در بزرگترین شرکت­ های خودروسازی در آلمان مشغول به کار هستند، دوران تحصیل خود را در دانشگاه فنی برلین گذرانده ­اند. از این رو این دانشگاه به داشتن سطح علمی و فنی بسیار بالا شهرت یافته است.

دانشگاه فنی برلین از دانشکده­ های متعدد و مجزایی تشکیل شده است. از جمله دانشکده ­های: برق و کامپیوتر، اقتصاد و مدیریت، ریاضی و علوم طبیعی، مکانیک و حمل و نقل، علوم انسانی و برنامه ­ریزی، ساختمان و محیط زیست.

افرادی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه هستند باید بدانند ثبت نام این دانشگاه و انجام مراحل اداری آن در ماه­ های ژانویه و اوت صورت می ­گیرد. پس لازم است برنامه زمانی اخذ ویزا و سفر خود را با برنامه زمانی دانشگاه هماهنگ نمایند.

دانشگاه هامبورگ

"لیست

دانشگاه هامبورگ نیز یکی از دانشگاه­ های مشهوری است که نام آن در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان به چشم می خورد. این دانشگاه پذیرای دانشجویان خارجی نیز می­ باشد و بدون دریافت هزینه، امکانات تحصیلی عالی را در اختیار دانشجویان در مقاطع مختلف می ­گذارد.

برای ورود به این دانشگاه داشتن مدرک زبان آلمانی ضرورت دارد. دانشگاه هامبورگ نیز از دانشکده ­های متعددی تشکیل شده است که عبارت ­اند از: دانشکده حقوق که در بین دانشکده ­های دیگر از شهرت خاصی برخوردار است، دانشکده کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشکده پزشکی که ارائه دهنده رشته داروسازی است، دانشکده مدیریت و دانشکده روانشناسی.

دانشگاه هــومبــولت بـرلیــن (Humboldt-Universität zu Berlin)

این دانشگاه در شهر برلین پایتخت آلمان قرار دارد و در سال 1809 تاسیس شده است. آغاز به فعالیت آن در سال 1810 بوده است. بسیاری از بزرگ مردان و اندیشمندان تاریخ آلمان در این دانشگاه تحصیل نموده اند.

دانشگاه گوته فرانکفورت (Goethe University Frankfurt am Main)

یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های اروپا و کشور آلمان این دانشگاه بوده است که در سال 1914 تاسیس شده است. افراد مشهور زیادی در این دانشگاه تحصیل نموده اند.

دانشگاه گوته فرانکفورت یکی از بزرگترین دانشگاه های بین المللی تحقیقاتی است که در رتبه بندی بهترین دانشگاه های جهان در رتبه های 101 تا 150جهان قرار دارد. در سطح ملی، در جایگاه 5-7قرار دارد.

با بیش از 48.000دانش آموز، این سومین و بزرگترین دانشگاه در آلمان است. این مجموعه طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی، گروه های متنوعی از موسسات تحقیقاتی را ارائه می دهد و رویکرد بین رشته ای را برای حل مسائل پیچیده ای به کار می گیرد.

این دانشگاه به نام یوهان ولفگانگ فون گوته، نویسنده و متفکر متولد فرانکفورت نامگذاری شده است، که به خاطر مشارکت استثنایی خود در ادبیات، علم و فلسفه مشهور است.

دانشگاه یــوهانــس گوتــنبرگ (Johannes Gutenberg-Universität)

از دانشگاه های قدیمی و تاریخی و یکی از بزرگترین دانشگاه های آلمان است در شهر مایــنس قرار دارد.

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز (JGU) با حدود 31.500دانش آموز از بیش از 120 کشور، یکی از بزرگترین و متنوع ترین دانشگاه های آلمان است. JGU تقریبا تمام رشته های دانشگاهی را تحت یک سقف با مرکز پزشکی دانشگاه، آکادمی هنر و دانشکده موسیقی و دانشکده مطالعات ترجمه، زبان شناسی و مطالعات فرهنگی در اینجا متحد می کند. در بیش از 150 موسسه و کلینیک، 4.400دانشگاهی، 560 نفر از آنها استادان، آموزش و تحقیق را انجام می دهند. JGU با 75 رشته تحصیلی و بیش از 260 درجه، دوره فوق العاده بزرگی را ارائه می دهد.

دانشگاه لــودویــک ماکسیمیلیــان مونیــخ (Ludwig-Maximilians-Universität München)

در شهر مونیخ واقع شده است و یکی از بزرگترین و برترین دانشگاه های آلمان به حساب می آید. LMU به عنوان یکی از موسسات برتر علمی و پژوهشی اروپا شناخته شده است. از زمان تاسیس در سال 1472، LMU از واژه دانشمندان الهام گرفته و دانشجویان با استعداد از سراسر جهان را جذب کرده است،

دانشگاه لوبک (luebeck university)

در قسمت شمالی کشور آلمان واقع شده است و در رشته های پزشکی تمرکز دارد. این دانشگاه پژوهشی و تحقیقاتی در سال ۱۹۶۹ تاسیس شده است و درشهر لوبک بنا شده است.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 1. پزشکی
 2. مهندسی و علوم کامپیوتــر
 3. علوم طبیعی

برای پذیرش در این دانشگاه نیازمند مدارک تحصیلی معتبر و نیازمند داشتن مدرک زبان است

دانشگاه آوگــسبورگ (Augsburg Universität)

تاسیس در سال ۱۹۷۰ و در شهر آوگسبورگ آلمان می باشد. رشته های تحصیلی مختلفی را در این دانشگاه می توانید یافت نمایید.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 1. دانشکده دین و علوم کاتولیک
 2. دانشکده اقتصاد
 3. دانشکده حقوق
 4. دانشکده ارتباطات و راه‌های آموزشی
 5. دانشکده تاریخ
 6. دانشکده علوم طبیعی و ریاضی
 7. دانشکده علوم کامپیوتر

یکی از دانشگاه های جدید مدرن در بایرن است. در حدود 19.000دانشجو و 1200کارمند دانشگاهی هنوز هم دارای اندازه قابل مدیریت است، اما دانشجویان و محققان را از مرزهای نزدیک خود جذب می کند. این دانشگاه  طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی را در هنر، علوم انسانی، علوم طبیعی، کسب و کار و قانون ارائه می دهد.

داشنگاه بامــبرگ (Otto-Friedrich-Universität Bamberg)

در شهر بامبرگ آلمان قرار دارد و در سال 1647تاسیس شده است. ریاست دانشگاه بر عهده Dagmar Steuer-Flieser میباشد.

دانشگاه بایــروت (UNIVERSITÄT BAYREUTH)

این دانشگاه در ایالت بایرن و در شهر بایروت قرار دارد و حدود بیش از 13000هزار دانشجو دارد. سال تاسیس آن ۱۹۷۵ می باشد.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 1. ریاضیات، فیزیک و انفورماتیک
 2. بیولوژی و شیمی
 3. حقوق و اقتصاد
 4. زبان و ادبیات
 5. علوم فرهنگی
 6. علوم مهندسی

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی

طبق آنچه که گفتیم اکثر دانشگاه های این کشور دولتی است. دانشجویان بابت بهره مندی از یک سری از خدمات دانشگاه باید هزینه ای پرداخت نمایند. این هزینه ها حدود 150 الی 250 یورو می باشد.
البته این هزینه در طول هر ترم است. دانشجویان می توانند با پرداخت کردن 100 یورو از امکانات حمل و نقل عمومی دانشگاه در مدت 6 ماه استفاده نمایند. دوره ی تحصیل کارشناسی معمولا 8 ترم است و دانشجویانی که بیشتر از زمان موعود تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند که برای هر ترم بیش از 900 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است. دانشجو فقط هزینه های جاری خود را پرداخت خواهد کرد. هزینه دوره ی دکترا که حدودا 6 ترم است رایگان می باشد. دانشجویان این مقطع تنها هزینه ای بابت ارائه خدمات که 150 تا 200 یورو است می پردازند. در مقطع دکتری این امکان وجود دارد که بتوانید فاند تحصیلی بگیرید و در حین تحصیل حقوق هم دریافت کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. رایگان بودن دانشگاه ها یعنی هیچ هزینه ایی پرداخت نمی شود؟

 • خیر. رایگان بودن به معنی کمترین میزان هزینه در مقایسه با سایر دانشگاه ها و موسسات است. برای مپال حدود 300 یورو بابت ثبت نام و تایید از دانشجو دریافت می شود که مبلغی ناچیز است.

2. آیا در دانشگاه های آلمان، خوابگاه به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد؟

 • برای دریافت خوابگاه باید درخواست بدهید. چون به دانشجویان به طور خودکار خوابگاه تعلق نمی گیرد.

3. چطور می توان ویزای تحصیلی در آلمان دریافت کرد؟

4. برای تحصیل در دانشگاه های رایگان آلمان شرط معدل وجود دارد؟

 • هرکدام از دانشگاه ها معدل خاصی را ملاک قرار می دهند. در صورتی که شما بالاتر از آن معدل را داشته باشید دراولویت پذیرش هستید.

5. بعد از تحصیل در این دانشگاه ها می توان اقامت گرفت؟

 • بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی در هر دانشگاهی از این کشور با 5 سال سابقه ی کار می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

6. آیا تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان رایگان است؟

 • اگر مقطع کارشناسی را در این کشور گذرانده باشید بله می توانید کارشناسی ارشد را رایگان بگذرانید.

7.شرایط بیمه در هنگام تحصیل به چه طریق است؟

 • قبل از سفر به کشور آلمان و شروع تحصیل باید نسبت به بیمه سلامت در مدت زمان حضور در این کشور اقدام کنید.
5/5 - (28 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. آناهیتا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من درحال حاضر دانشجوی سال چهارم پزشکی هستم وتصمیم دارم بعد اتمام دوره عمومی درایران، برای دوره تخصص درالمان اقدام کنم.میخواستم بدونم حداقل هزینه ای که برای شروع مهاجرت به المان لازم هست،چقدرهست؟واینکه ایا اگه طرح پزشکی رو درایران بگذرونم،بعنوان سابقه کاری حساب میشه ونوعی،امتیاز محسوب خواهد شد؟

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با سلام
   هزینه ها بستگی به شرایط و زمان دریافت پذیرش دارد. گذراندن طرح هم سابقه کاری یا امتیازی محسوب نمی شود. برای دریافت مشاوره کامل تماس بگیرید یا فرم ارزیابی را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *