اسپانیا, کاری

کاریابی در اسپانیا – ویزای کاری اسپانیا

کاریابی در اسپانیا

کاریابی در اسپانیا دغدغه اصلی مهاجرانی است که قصد دارند از طریق اخذ ویزای کار وارد این کشور شوند. آن‌ها برای موفقیت در این امر لازم است در خصوص بازار کار اسپانیا، مجوزهای کار در این کشور و در نهایت شیوه های کاریابی در اسپانیا اطلاعاتی کسب نمایند.

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار

برای مهاجرت به کشور اسپانیا راه های گوناگونی همچون تحصیل در اسپانیا، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی، کار در اسپانیا و … وجود دارد که هر فردی بنا به شرایط و امکانات خود یکی از راه ها را انتخاب کرده و از طریق اخذ ویزای آن به این کشور مهاجرت می­ نماید. چنانچه فرد از بین راه های فوق مهاجرت کاری را انتخاب نماید باید با شرایط و ضوابط آن آشنا شده، راه های کاریابی در اسپانیا را شناسایی کرده تا بتواند شغل مورد نظر خود را پیدا کند و با موفقیت به کار و زندگی خود در این کشور ادامه دهد.

اخذ ویزای کار اسپانیا

افرادی که خواهان مهاجرت کاری به اسپانیا هستند در مرحله نخست باید اقدام به اخذ ویزای کار این کشور نمایند تا اجازه اقامت در این کشور برای آنان صادر شود. برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس هستند این کار الزامی است.

اخذ شماره NIE

علاوه بر آن متقاضیان باید شماره NIE خود را از اداره پلیس که بخش خارجی دارد و در ساختمان امور خارجی این کشور است دریافت نمایند.

ثبت مالیات در اداره مالیات

افراد باید در بدو ورود به این کشور مالیات خود را ثبت نمایند.

متقاضیان به دو طریق می ­توانند به این کشور مهاجرت کاری داشته باشند:

  1. از طریق دعوت یک کارفرمای اسپانیایی برای کار در این کشور
  2. در این روش تقاضای مجوز کار برای افراد توسط کارفرما انجام خواهد گرفت.

از طریق خود اشتغالی

در این روش فرد درخواست خود را در سفارت اسپانیای کشور خود ارائه می ­دهد.

تسلط به زبان

برای کسانی که می­خواهند در بخش هایی همچون بخش گردشگری و تدریس زبان انگلیسی و یا در شرکت های چند ملیتی کار کنند نیاز به دانستن زبان اسپانیایی نیست اما در سایر بخش‌ها تسلط بر زبان اسپانیایی ضروری خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای کاریابی در اسپانیا و تهیه رزومه­ ای از سوابق و تجربیات فردی

در این قسمت افراد با آگاهی از مهارت های خود گام موثری در زمینه کاریابی در اسپانیا برمی­دارند چرا که مهارت های افراد باید توسط وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا و وزرات آموزش اسپانیا به رسمیت شناخته شود. علاوه بر آن افراد می­ توانند در پایگاه اطلاعاتی انجمن اروپایی صلاحیت ها و مهارت های خود را مورد بررسی قرار دهند. در تهیه رزومه ذکر موارد زیر ضروری است:

  • اطلاعات شخصی همچون نام و نام خانوادگی، محل تولد، تاریخ تولد، آدرس محل سکونت، شماره تلفن، آدرس ایمیل و شماره NIE
  • استفاده از عکس پرسنلی در رزومه
  • ذکر سوابق کاری و تحصیلی
  • فهرستی از زبان هایی که فرد به آنان تسلط دارد.
  • ذکر مهارتهایی که فرد دارد.
  • لازم به ذکر است کلیه مدارک باید به زبان اسپانیایی ارائه گردند.
  • ارائه نامه توضیحی

نامه توضیحی که معمولاً به همراه رزومه کاری ارائه می­شود باید حاوی موارد زیر باشد:

نام و نام خانوادگی متقاضی، نشانی محل سکونت و شماره تلفن او، نام شرکت یا فردی که نامه برای او نوشته می­شود، شغل مورد تقاضا، ارائه توضیحاتی که نشان می­دهد فرد برای این کار مناسب است.

لازم به ذکر است این نامه باید به صورت رسمی نوشته شود، کوتاه باشد، از ذکر جزئیات پرهیز شود زیرا جزئیات در رزومه کاری ذکر شده است و در نهایت به صورت تایپ شده ارائه گردد. در صورتی که فرد دارای معرف باشد می­تواند در نامه نام معرف را نیز ذکر نماید. هر چند که انجام این کار ضروری نیست ولی باعث می­شود متن نامه کاملتر باشد و فردی که درخواست متقاضی را بررسی می­نماید آشنایی نسبی از فرد به دست آورد.

روش های کاریابی در اسپانیا

افراد برای یافتن شغل مورد نظر خود در کشور اسپانیا از روش های غیر مستقیم همچون برنامه ­های کاربردی، سایت‌های مختلف همچون infojobs.net و Monster و شبکه ها استفاده می­نمایند. علاوه بر آن مهاجرین می­ توانند به بنگاه های کاریابی همچون وبسایتهای Manpower، Michael Page و Randstadمراجعه کنند. شبکه های اجتماعی linkedin.com و www.meetup.com، برنامه های GuiriBusiness  و Guiripreneur نیز برای برقراری ارتباط با متخصصین و کارآفرینان، کتاب جست و جوی کار What colour is your parachute برای یافت کار بسیار مفید خواهند بود.

شرایط بازار کار در اسپانیا

کشور اسپانیا دارای بالاترین نرخ بیکاری در بین کشورهای اروپایی است و تقریباً یک پنجم افراد این کشور بیکار هستند. با این حال اقتصاد این کشور به سرعت رو به رشد است و نرخ بیکاری در این کشور در حال کاهش. شرکت های فعال در اسپانیا تمایل دارند که نیروی کار را به صورت موقت استخدام نمایند و بیشتر از افراد جوان و تحصیل کرده استفاده کنند.

با این حال یافتن شغل مناسب در این کشور آن هم با مهارت ها و تخصص های خاص خیلی دور از انتظار نیست. در شرایط فعلی بازار کار اسپانیا بهترین کار از همان ابتدا یافتن کار دائمی به جای پیدا کردن یک شغل پاره وقت آن هم با حقوق کم است.

وبسایت های کاریابی در اسپانیا

وب سایت های مختلفی برای کاریابی در اسپانیا ایجاد شده است که در زیر به نام برخی از آنان اشاره می­ شود:

وب سایت های کاریابی در اسپانیا برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها وب سایت Eurograduate، وبسایت Primer Empleo و وبسایت Com ایجاد شده است.

وب سایت‌های موجود به زبان اسپانیایی وب سایت‌های Bolsadetrabajo، Expansiony Empleo برای یافتن کار و جستو جوی اخبارهای کاری، وبسایت Com، وبسایت InfoJobs، وب سایت Loquo که دارای فهرستی از مشاغل است و وبسایت Indeed هستند.

وب سایت‌های کاریابی موجود برای کسانی که به زبان انگلیس تسلط دارند وبسایت Expatica Jobs و وبسایت ThinkSpain هستند.

وب سایت‌های موجود برای اشتغال متخصصین وب سایت‌هایApproachPeople ،Tecnoempleo ،Talent Search People ، Xpatjobs و Ambient هستند.

آژانس های استخدامی برای کاریابی در اسپانیا

آژانس های استخدامی موجود در اسپانیا اغلب برای متقاضیان کار شغل های موقتی ارائه می ­نمایند. آژانس استخدامی ETT  به صورت مستقیم دست به استخدام کارگران می­زند و سپس هر کدام از این کارگران را به شرکت هایی که به آنها نیاز دارد معرفی می­ نماید. نوع دیگری از آژانس های استخدامی هستند که به صورت خصوصی فعالیت می ­کنند همچون آژانس استخدامی وبسایت Adecco که ارائه دهنده مشاغل موقتی و دائمی در کشور اسپانیا می ­باشد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *