ایتالیا

تحصیل درکشور ایتالیا

تحصیل درکشور ایتالیا

سازمان ملل تحصیل درکشور ایتالیا حمایت کرده است زیرا این کشور بر طبق قوانین بین المللی عمل می کند و دانشجویان زیادی را  بورسیه می کند و آن‌ها را در زمینه تحصیل کمک می کند. تحصیلات در ایتالیا رایگان است و سالانه دانشجویان زیادی به این دلیل وارد اینم کشور می شوند.

برای کسب بورسیه تحصیلی اثبات وضعیت درآمدی و اقتصادی ولی دانشجو می باشد و اکثر دانشجویان ایرانی توانسته اند که بورسیه تحصیلی ایتالیا  را دریافت کنند.

در مقاله شرایط و هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در سال 2022 این هزینه ها را کامل توضیح داده ایم. در همین زمینه وکلا و یا مشاورینی هستند که می توانند روال اخذ این بورسیه را برای شما تسهیل بخشند.

نکته ای که در اینجا قابل ذکر می باشد، این است که این بورسیه فقط شرایط مالی شخص و خانواده وی را بررسی می نماید و ارتباطی به وضعیت علمی شخص ندارد، پس توصیه می کنیم مراقب افراد سودجو و کلاهبردار باشید که تحت عنوان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا، مبالغ هنگفتی از افراد دریافت می کنند.

تحصیل درکشور ایتالیا

تحصیل درکشور ایتالیا چه مزیت هایی دارد ؟

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده است، پس پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط را بخوانید تا اطلاعات کاملی از شرایط تحصیل در دانشگاه های ایتالیا کسب کنید.

تحصیل درکشور ایتالیا در مقطع لیسانس نیاز به مدرک پیش دانشگاهی دارد و معمولاً دانشگاه های این کشور به افرادی که دیپلم 11 ساله و یا به عبارتی دیپلم بدون پیش دانشگاهی دارند، پذیرش نمی دهند.

تحصیل درکشور ایتالیا در مقاطع فوق لیسانس و دکترا نیز امکان پذیر است. افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا را دارند می توانند از مزیت اخذ بورسیه تحصیلی علاوه بر بورسیه دولتی نیز برخوردار شوند ولی این بورسیه معمولاً برای مقطع دکتری و با داشتن نمره و معدل بالا امکان پذیر است.

در صورتی در این زمینه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید مقاله شرایط تحصیل در تمامی مقاطع ایتالیا را مطالعه بفرمایید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا به دو گونه زیر تقسیم بندی می شنود:

تحصیل درکشور ایتالیا
بورسیه های دانشگاهی: این نوع بورس بر اساس رزومه علمی فرد، دانش شخصی متقاضی، معدل کسب شده و مقاله های چاپ شده معتبر وی به او تعلق می گیرد. این نوع بورسیه معمولا مختص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد و به مقطع لیسانس تعلق نمی گیرد.

مبلغ این بورس در مقطع دکتری حدودا 1200 یورو در ماه می باشد. شانس دریافت این بورسیه در مقطع دکتری به مراتب بالاتر از مقطع کارشناسی ارشد است.
در مقطع کارشناسی ارشد بورس ها بر اساس بودجه دانشگاه ها به سه سطح تقسیم بندی می شوند: بورسیه های 12000 یورویی همراه با هزینه ی شهریه دانشگاه که می توان مقداری از آن را نیز پس انداز کرد.

بورسیه دو : 5500 یورویی بعلاوه هزینه شهریه ی دانشگاه و بورسیه ای که فقط شهریه دانشگاه را کامل پوشش می دهد. این شرایط برای دانشگاه های میلان، تورین، ونیز تقریبا یکسان می باشد.

بورسیه های استانی: بورس های استانی که با نام بورسیه DSU شناخته می شود، توسط اداره بورسیه هر استان، تقریبا در تمام مقاطع به افراد تعلق می گیرد. این بورسیه شرایط ویژه و نسبتا ساده ای را شامل می شود. در این بورسیه دولتی ایتالیا شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه، غذا و… به فرد تعلق می گیرد.

در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این بورسیه دولتی مبلغ 5000 یورو همراه با هزینه شهریه دانشگاه و در مقطع دکتری 8000 یورو بعلاوه هزینه شهریه ها می باشد. که شما با استفاده از این بورسیه ها بطورکامل هزینه زندگی و تحصیل خود را پوشش می دهید و نهایت هزینه ای که بایستی سالیانه خودتان تهیه کنید 800 تا 1200 یورو می باشد.

روند اخذ ویزای دانشجویی در سفارت ایتالیا

تحصیل درکشور ایتالیا

سفارتخانه های ایتالیا در کشورهای مختلف، سالانه براساس جدول زمان بندی اعلام شده از سوی وزارت دانشگاه های ایتالیا، اقدام به اخذ درخواست های ویزای تحصیلی جهت مقاطع سه گانه دانشگاهی و دوره های تخصصی نموده و پس از بررسی مدارک در زمان اعلام شده در زمان دریافت درخواست های روادید، اقدام به صدور ویزای تحصیلی با طول دوره 175 تا 365 روز می نمایند.

طول دوره ویزای تحصیلی براساس نوع رشته و نحوه ثبت نام دانشگاه متفاوت است و تنها اجازه سفر به ایتالیا را به دارنده ویزا می دهد.

در هر دو حالت دانشجویانی که ویزای تحصیلی دریافت کنند پس از ورود به ایتالیا باید درخواست اجازه اقامت دهند و اجازه اقامت تحصیلی با طول مدت یک سال و قابلیت تمدید سالانه و اجازه تردد بدون ویزا در سایر کشورهای حوزه شنگن در اروپا دریافت خواهند کرد.

متقاضیان محترم می باید جهت دریافت ویزای دانشجویی در زمانهای اعلام شده جهت رشته های تحصیلی دانشگاهی با ارائه مدارک بر طبق لیست زیر اقدام به تشکیل پرونده دانشجویی و درخواست ویزای تحصیلی نمایند.

لیست مدارک در سفارتخانه ها و کنسولگری های ایتالیا در کشورهای مختلف تا حدودی متفاوت می باشد و بهتر است قبل از درخواست روادید از سفارت مورد درخواست لیست مدارک مورد نیاز دریافت شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در سفارت ایتالیا

مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دوره های تخصصی

1- ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
2- ترجمه مدرک کارشناسی ( کارشناسی ارشد برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
3- ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
4- فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده (تنها برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
5- گواهی های زبان انگلیسی جهت رشته های انگلیسی زبان در سطح B2 با نمرات زیر و یا گذراندن حداقل دو سال دانشگاهی در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و گواهی زبان B1 جهت رشته های ایتالیایی زبان
نام آزمون حداقل نمره
IELTS B2 نمره 6
TOEFLE-IBT B2 نمره 78
TOLIMO B2 نمره 600

6- شرح دروس اخذ شده دوره کارشناسی (تنها برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
7-نامه ارزشیابی تحصیلی سفارت ایتالیا در کشور صادر کننده مدرک جهت متقاضیانی که در کشوری به غیر از کشور صادر کننده مدرک تحصیلی تقاضای ویزا می دهند.
7- 5 قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
8- اصل گذرنامه
9- دو نسخه از پذیرش دانشگاه
10- فرم پر شده درخواست روادید
11- رزرو بلیط به ایتالیا
12- رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط تا حداقل 20 روز اول اقامت
13- نامه تمکن مالی بانکی به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معدل مبلغ 6000 یورو به ازای هر یک سال تحصیلی در ایتالیا.
در مقطع کارشناسی و دکتری با طول دوره سه سال این مبلغ 18000 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله معادل 12000 یورو، در مقطع کارشناسی پیوسته پنج ساله معادل 30000 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شش ساله معادل 36000 یورو و دوره های تخصصی یک ساله معادل 6000 یورو
14-پرینت حساب بانکی سه ماهه حامی مالی متقاضی
15- دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی
16- مبلغ 50 یورو هزینه بررسی مدارک ویزای تحصیلی
نکته قابل توجه : سفارتخانه های ایتالیا در کشورهای مختلف ممکن است مدارک مالی اضافه بر موارد ذکر شده را براساس قوانین داخلی خود درخواست کنند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *