ایتالیا, تحصیلی

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

ایتالیا

بورسیه تحصیلی درایتالیا

بورسیه تحصیلی درایتالیا یکی از بهترین روش‌هایی است که برای مهاجرت به این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایتالیا کشوری اروپایی با سطح فرهنگ و اقتصاد پیشرفته است.ایتالیا مراکز آموزش عالی بسیار خوبی دارد که در سطح جهان مطرح هستند. . این بورسیه در رشته‌های متفاوت و با مقادیر مختلف به دانشجویان داده می‌شود.

ایتالیا دانشگاه‌های بسیار خوب و معتبری دارد از این رو مهاجرت به ایتالیا و تحصیل درایتالیا همواره مورد توجه بوده است.دانشجویان می‌توانند از امکانات دولتی آن مثل تسهیلات مالی، خدمات رفاهی و اجتماعی و… برخوردار شوند.

این دانشجویان با داشتن ویزای شینگن می‌توانند بدون داشتن هیچ مشکلی به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسافرت کنند. ایران وایتالیا به دلیل داشتن اشتراکات تاریخی و فرهنگی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و شاید همین امر سبب ایجاد رغبت متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه‌هایایتالیا می‌شود.

بورسیه تحصیلی درایتالیا در مقاطع پایین مثل مقطع کارشناسی نیز وجود دارد اما تعداد آن کم است و استقبال چندانی هم از آن صورت نمی‌پذیرد. ارائه بورسیه تحصیلی درایتالیا به طور معمول مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند.

در این مقاطع نیز ارائه بورسیه به طور مساوی نبوده بلکه در مقطع دکتری به نسبت دوره کارشناسی ارشد امکانات بورسیه تحصیلی بهتر بوده و کمیت آن برای ارائه نیز بیشتر است.

ایتالیا از لحاظ سطح دانشگاه، بسیار بالا بوده و از لحاظ کیفیت، دانشگاه‌های آن در دسته برترین دانشگاه‌های اروپا قرار می‌گیرند و این متقاضیان در سراسر دنیا وجود دارند. افرادی که متقاضی بورسیه تحصیلی درایتالیا در مقطع دکتری هستند شانس این را دارند که به صورت رایگان تحصیل کرده و بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند.

این افراد تمامی هزینه‌های زندگی خود را می‌توانند از طریق بورسیه تحصیلی درایتالیا پوشش ‌دهند. برای اخذ پذیرش درایتالیا در مقطع دکتری، نیازمند گذراندن دیپلم ۱۲ساله و کارشناسی ۴ساله و همچنین کارشناسی ارشد ۲ساله است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی درایتالیا

بورسیه تحصیلی درایتالیا به طور معمول، در مقاطع تحصیلی تکمیلی ارائه می‌شوند. این بورسیه‌ها در قالب تحقیق و پژوهش است. شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع تکمیلی بیشتر و بهتر از مقطع کارشناسی است.

افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد مدرک آیلتس ۶داشته باشند می‌توانند برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند. این مقطع ۲سال است.

دانشجویانی که در این مقطع بورسیه تحصیلی می‌گیرند می‌توانند به صورت پاره وقت ۲۰ساعت در هفته کار کنند. هزینه تحصیل در این مقطع در حدود ۶هزار یورو است، ارزان بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بورسیه تحصیلی درایتالیا را نیز پرطرفدارتر می‌کند. بیشترین متقاضیان بورسیه درایتالیا و کشورهای اروپایی را دانشجویان دکتری تشکیل می‌دهند.

این افراد پس از پایان مقطع کارشناسی ارشد با داشتن مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶برای بورسیه اقدام می‌کنند. این دوره ۴سال به طول می‌انجامد. متقاضیان دریافت بورسیه در این مقطع باید از یک استاد راهنما و سوپروایزر پذیرش داشته باشند.

این دانشجویان باید تالیفاتی مثل مقاله بین‌المللی و کتاب نیز به همراه مدرک زبان ارائه دهند. دانشجویان بورسیه این دوره، در هفته اجازه ۳۰ساعت کار را دارند و درآمد آنها در حدود ۳۰۰ یورو است. علاوه بر این، دانشجویان دکتری در این مقطع بر اساس رزومه و فعالیت خود در حدود ۲۰۰۰دلار حقوق دریافت می‌کنند. با این بررسی به نظر می‌رسد بورسیه قرار دادن مقطع دکترا در این کشور بسیار به صرفه‌تر از مقاطع دیگر بوده و از شرایط و کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

در گذشته روابط ایران وایتالیا چندان خوب نبود و سفارتایتالیا در تهران از صدور ویزا برای دوره‌های دانشگاهی خودداری می‌کرد. این دروه‌ها قبلا به زبان انگلیسی ارائه می‌شدند. اخیرا با موافقت سفارت کشورایتالیا امکان تحصیل در مقطع مورد نظر همراه با تسهیلات برای کمک به دانشجویان ایرانی مهیا شده است.

لازم به ذکر است که برخی رشته‌های ارائه شده در این کشور منوط به قبولی در آزمون سراسری هستند اما در برخی از رشته‌ها مثل رشته‌های مهندسی امکان تحصیل بدون آزمون نیز امکان‌پذیر بوده است.ایتالیا متقاضیانی بسیاری دارد که به دنبال اخذ پذیرش در این کشور هستند.

شاید مهم‌ترین دلیل وجود این همه متقاضی، علاوه بر دانشگاه‌های معتبر و جهانی کشورایتالیا، وجود هزینه‌های ارزان و به صرفه در این کشور باشد.

انواع بورسیه تحصیلی درایتالیا

بورسیه تحصیلی درایتالیا متنوع بوده و به چندین دسته تقسیم می‌شود. این بورسیه‌ها به صورت استانی و در بعضی اوقات، به شکل کشوری ارائه می‌شوند. مهم‌ترین بورسیه‌های تحصیلیایتالیا عبارتند از:

  • بورسیه تحصیلی در دانشگاه بوکونیایتالیا
  • بورسیه تحصیلی از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
  • بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
  • بورسیه تحصیلی دانشگاه بلونیا

 

دانشگاه بوکونی از دانشگاه‌های معتبر درایتالیاست که سالانه بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهد. این بورسیه بر اساس شرایط مالی و تحصیلی دانشجو در نظر گرفته می‌شود.

بورسیه این دانشگاه، تاریخ خاصی برای در نظر گرفتن شرایط مالی دارد. این درخواست‌ها به صورت آنلاین مطرح می‌شوند. این بورسیه در سال، مبلغ ۱۲۷۰۰یورو به دانشجو پرداخت می‌کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه پلی‌تکنیک مخصوص دانشجویان خارجی که در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند است. این دانشگاه در برنامه اراسموس موندوس شرکت کرده است.

دانشگاه بولونیا به تعدادی از متقاضیان مستعد خارجی که دارای شرایط خاص هستند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌کند. این بورسیه برای دانشجویان خارجی مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه شده است.

مقدار بورسیه تعیین شده برای یک سال دانشجو در حدود ۱۱۰۰۰یورو است. برای گرفتن این بورسیه باید مدارک مقاطع قبلی را ارائه کرد. همچنین در طی مدت زمان تعیین شده باید در یکی از آزمون‌ها شرکت کرد.

سن متقاضیان باید کمتر از ۳۰ سال برای بورسیه باشد. آزمون‌های sat و gre از آزمون‌هایی هستند که مهارت دانشجو را ارزیابی می‌کنند.

دانشگاه‌هایایتالیا که بورسیه تحصیلی ارائه می‌کنند، علاوه بر داشتن شرایط کلی، هریک ممکن است شرایط خاصی نیز داشته باشند که برای این دانشگاه‌ها متفاوت است. بنابراین برای اقدام در زمینه دریافت بورسیه باید شرایط هر یک از این دانشگاه‌ها را به طور جداگانه مورد مطالعه قرار داد.

در برخی موارد دست‌یابی به تحصیل درایتالیا به همراه بورس تحصیلی این کشور می‌تواند شما را از لحاظ تامین هزینه‌های تحصیلی و زندگی در این کشور مطمئن کرده و راه آسان‌تری را برای دست‌یابی به کار و شرایط بهتر مالی و آینده مطمئن در اختیار شما قرار دهد.

منبع:سایت سفارت ایتالیا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *