اقامت, ایتالیا

راه های اخذ اقامت ایتالیا

شرایط و راه های اخذ اقامت کشور ایتالیا

ایتالیا خانه بسیاری از آثار هنری و معماری عالی است. ایتالیا در قلب دریای مدیترانه واقع شده. این موضوع موقعیت استراتژیکی برای آن فراهم کرده است. به گونه ای که ایتالیا مکانی ایده آل برای زندگی محسوب می شود. ایتالیا یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپا و سومین اقتصاد بزرگ در منطقه یورو است. ساکنان ایتالیا از استاندارد های بالای زندگی، آموزش و مراقبت های بهداشتی و کیفیت زندگی منحصر به فرد برخودار هستند. اگر قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارید، بهتر است بدانید قانون مهاجرت ایتالیا شهروندان غیر اتحادیه اروپا را که قصد دارند بیش از 3 ماه در ایتالیا بمانند، ملزم به دریافت اجازه اقامت کشور ایتالیا کرده است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاربردی و مفیدی در خصوص اقامت این کشور برای شهروندان غیر اروپایی، ارائه دهیم.

همراه ما باشید اگر می خواهید به عنوان یک شهروند غیر اروپایی در سال 2022 اقامت کشور ایتالیا را به دست آورید.

چرا اقامت این کشور را دریافت کنیم؟

بدون شک ایتالیا از جمله مقاصد محبوب و پر طرفدار مهاجرتی برای متقاضیان مهاجرت در سراسر جهان است. با توجه به بازار کار، سیستم آموزشی، شرایط رفاهی و… در هر سال متقاضیان بسیاری درخواست مهاجرت به کشور ایتالیا را ثبت می کنند. به طور کلی تمامی افرادی که تابعیت غیر اروپایی دارند اگر بخواهند برای همیشه در ایتالیا بمانند و در این کشور به زندگی، کار و تحصیل بپردازند. همچنین از حقوق یک شهروند ایتالیا بهره مند شوند، باید اقامت این کشور را دریافت نمایید.

راه های گوناگونی برای دریافت اقامت این کشور اروپایی وجود دارد. به عبارتی هر متقاضیا با توجه به اینکه ویزای سرمایه گذاری ایتالیا را دارد یا ویزای کاری این کشور را یا…، می تواند نوع مشخصی از اقامت ایتالیا را دریافت کند. با این وجود ما در این مقاله قصد داریم شما را به طور کلی با مجوز اقامتی موقت و دائم این کشور آشنا کنیم.

مزایای اخذ اقامت کشور ایتالیا

دریافت اقامت این کشور، مزایای بسیاری را در اختیار فرد دارنده آن می گذارد. برخی از مهم ترین این مزایا به شرح زیر هستند:

 • اقامت در کشوری که برخودار است از فرهنگی غنی، صنایعی جذاب و شهرهایی بزرگ و جهانی
 • امکان کار، زندگی، تحصیل و… در ایتالیا
 • اخذ اقامت دائم ایتالیا پس از حداقل 5 سال
 • اخذ تابعیت و شهروندی این کشور چند سال پس از اخذ اقامت دائم این کشور
 • دریافت تابعیت این کشور برای فرزندان خود
 • امکان استفاده از برخی امکانات رفاهی، بهداشتی و… که دولت ایتالیا در اختیار شهروندان خود می گذارد
 • زندگی در کشوری که ساکنان آن از میزان رضایت بالا، امکانات رقاهی بسیار خوب و… بهره مند هستند
 • و…

مجوز اقامت موقت ایتالیا برای شهروندان غیر اروپایی

همانطور که گفتیم هر تبعه غیر اروپایی زمانی که بخواهد بیش از 3 ماه در ایتالیا بماند، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت کند.

از نظر فنی هر کسی که شرایط ورود به ایتالیا را برآورد کند، می تواند اقامت کشور ایتالیا را نیز به دست آورد. در واقع اتباع غیر اروپایی زمانی که با توجه به اهدافشان از نقل مکان به ایتالیا ویزایی را دریافت می کند و به این کشور می روند، باید بعد از ورود به ایتالیا نسبت به اخذ مجوز اقامتی اقدام نمایند.

انواع مجوز های اقامت موقت این کشور

نوع مجوز اقامت که دریافت می کنید به دلیلی که می خواهید در ایتالیا بمانید، یعنی نوع ویزایی که با استفاده از آن به ایتالیا نقل مکان کرده اید، بستگی دارد.

به این ترتیب شما می توانید برای اخذ مجوز اقامت ایتالیا برای کار، تحصیل، اتحاد مجدد خانواده و… درخواست دهید.

ایتالیا یک مجوز اقامت انتخابی نیز ارائه می دهد. این مجوز به دارندگان آن اجازه می دهد که در صورت داشتن منبع درآمد جایگزین، بدون کار کردن در ایتالیا بمانند. این منبع جایگزین می تواند دارایی در خارج از ایتالیا، حقوق بازنشستگی و… باشد.

برای کسب آگاهی بیشتر در مورد ویزاهای کشور ایتالیا می توانید مقاله راه های مهاجرت به ایتالیا را مطالعه فرمایید.

مدت اعتبار مجوز های اقامت موقت ایتالیا

مدت اعتبار مجوزهای اقامت این کشور با توجه به نوع آن متفاوت است. در واقع اعتبار مجوز های اقامتی این کشور می تواند 6 ماهه، 1 ساله یا 2 ساله باشد.

به طور مثال:

 • مجوز اقامت ایتالیا برای کار فصلی اعتباری 6 ماهه دارد.
 • مجوز اقامت ایتالیا برای کار فصلی در شغل هایی خاص، به مدت 9 ماه اعتبار دارد.
 • مجوز اقامت تحصیلی این کشور معمولا اعتباری یک ساله دارد.
 • مجوز اقامت ایتالیا برای خود اشتغالی، اتحاد مجدد خانواده و…، دارای 2 سال اعتبار است.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت مجوز اقامت کشور ایتالیا

برای اینکه مجوز اقامت این کشور را دریافت نمایید، باید شرایط و مدارک زیر را داشته باشید:

 • 4 قطعه عکس مطابق با شرایط تعیین شده در اندازه عکس پاسپورت
 • پاسپورت معتبر
 • مدارکی که دلیل حضور شما در ایتالیا را نشان می دهد مانند مجوز کار، تاییدیه ثبت نام در مدرسه و… (این مدارک با توجه به نوع ویزایی که با استفاده از آن به ایتالیا وارد شده اید، برای هر متقاضی متفاوت خواهد بود.)
 • تمامی مدارکی که هنگام درخواست ویزای بلند مدت ایتالیا در کشور خود به سازمان مربوطه ایتالیایی ارسال کرده اید
 • گواهی بیمه سلامت (برخی با توجه به شرایطی که دارند می توانند از خدمات بهداشتی رایگان ایتالیا استفاده کنند اما برخی ممکن است مجبور باشند بابت بیمه هزینه سالانه ای را پرداخت کنند.)
 • و…

نحوه اخذ اجازه اقامت موقت ایتالیا

پس از ورود به ایتالیا، 8 روز فرصت دارید تا نسبت به اخذ اجازه اقامت این کشور، اقدام نمایید. فرآیند درخواست اجازه اقامت کشور ایتالیا به سه بخش تقسیم می شود:

 • کیت درخواست اجازه اقامت موقت این کشور را دریافت کنید.

منظور از کیت درخواست اجازه اقامت کشور ایتالیا، یک پاکت با فرم های مورد نیاز برای ثبت درخواست است. ظرف 8 روز پس از ورود به ایتالیا باید از یک اداره پست محلی که در نزدیکی محل اقامتتان واقع شده، باید کیت درخواست اجازه اقامت این کشور را دریافت نمایید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که همه دفاتر پست ایتالیا کیت های درخواست اجازه اقامت این کشور را ارائه نمی دهند. در نتیجه شما باید به نزدیک ترین اداره پست محلی به محل اقامتتان که این کیت ها را ارائه می دهد، مراجعه نمایید.

 • کیت درخواست اجازه موقت اقامت ایتالیا را تکمیل و ارسال نمایید.

پس از دریافت کیت باید آن ها را به طور کامل و صحیح تکمیل کنید. برای این کار می توانید اداره پست را ترک کنید و به محلی آرام بروید.

در نظر داشته باشید که فرم های موجود برای ثبت این درخواست به زبان ایتالیایی هستند. در نتیجه خود را از قبل برای این موضوع آماده کنید که مشکلی برایتان پیش نیاید.

پس از تکمیل فرم در مرحله بعد باید یک تمبر مارکا دابولو (Marca da Bollo) بخرید آن را به درخواستتان پیوست کنید. خرید این تمبر چیزی حدود 16 یورو هزینه دارد.

بعد از تکمیل درخواست و قرار دادن سایر مدارک تعیین شده در کنار آن، باید کیت را به دفتر پست محلی که از آن کیت را دریافت کردید، ارسال کنید.

در این مرحله باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • لازم نیست اصل هیچ مدرکی را ارسال کنید. اما لازم است که اصل مدارک را همراه خودتان داشته باشید که اگر لازم شد آن را به مسئول مربوطه نشان دهید.
 • درخواست را امضا نکنید و درب پاکت را نبندید. زیرا افسرانی که به درخواست شما رسیدگی می کنند باید ابتدا آن ها را بررسی کنند. سپس اگر همه چیز درست بود، آن را برای مرکز پلیس محلی ارسال نمایند.
 • در نهایت باید یک رسید دریافت کنید. این رسید در واقع یک اجازه اقامت موقت است. چرا که معمولا 1 تا 2 ماه زمان می برد تا درخواست شما مورد پردازش قرار بگیرد و نتیجه آن به شما اعلام شود.
 • به مرکز پلیس محلی بروید.

با پشت سر گذاشتن مراحل قبل، باید در تاریخ تعیین شده به همراه اصل تمام مدارکی که کپی آن ها را ارائه کردید، به مرکز پلیس محلی مراجعه کنید. فراموش نکنید که رسیدی که دریافت کردید را همراه با نامه حاوی تاریخ این ملاقات نیز، با خود همراه داشته باشید.

در مرکز پلیس از شما اطلاعات بیومتریکی مانند اثر انگشت می گیرند. ممکن است علاوه بر این، سوالاتی نیز از شما بپرسند. در نهایت هم به شما اطلاع می دهند که کی باید برای دریافت کارت اقامت خود مجددا به مرکز پلیس بروید.

تمدید مجوز های اقامت موقت این کشور

با اتمام اعتباز مجوز های اقامتی ایتالیا می توانید آن ها را تمدید کنید.

اینکه چه زمانی برای تمدید مجوز اقامتی خود باید اقدام کنید، با توجه به نوع مجوزی که دارید، مشخص می شود.

به طور کلی…

 • مجوز های اقامت ایتالیا که تا 6 ماه اعتبار دارند باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انتقضایشان تمدید شوند.
 • برای مجوز های اقامت این کشور که اعتباری یک ساله یا دو ساله دارند، حداقل 90 روز قبل از به پایان رسیدن اعتبارشان، باید نسبت به تمدید آن ها اقدام نمایید.

روند تمدید مجوز های اقامتی کشور ایتالیا درست مانند روند دریافت آن ها است. بنابراین باید به اداره پست محلی مراجعه کنید، کیت درخواست مربوطه را دریافت نمایید. کیت را تکمیل کنید و آن را ارسال فرمایید. سپس منتظر بمانید تا تاریخ قرار ملاقاتتان در مرکز پلیس مشخص شود و بعد در قرار ملاقات شرکت کنید و در نهایت کارت اقامتی جدید خود را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که زمانی که مجوز اقامتی شما در روند تمدید است، شما نمی توانید کشور ایتالیا را ترک کنید.

مجوز اقامت دائم کشور ایتالیا

اگر بتوانید با مجوز اقامتی موقت، بیش از 5 سال در کشور ایتالیا زندگی کنید، می توانید مجوز اقامت دائم ایتالیا را دریافت کنید.

اخذ اقامت دائم این کشور حقوقی مشابه با شهروندان ایتالیا به شما اعطا می کند. یعنی شما می توانید بدون ویزا یا سایر مجوز ها در ایتالیا یا سایر کشور های اتحادیه اروپا، به زندگی، کار و… بپردازید. همچنین می توانید از برخی مزایای دولتی ایتالیا مانند مزایای زایمان، از کار افتادگی و… استفاده نمایید.

پس از اینکه مجوز اقامت دائم این کشور را دریافت کردید، پس از 10 سال زندگی در ایتالیا می توانید نسبت به اخذ شهروندی یا تابعیت ایتالیا اقدام نمایید.

اخذ شهروندی یا تابعیت کشور ایتالیا

با دریافت شهروندی ایتالیا شما نی توانید از مراقبت های بهداشتی رایگان این کشور، مزایای آموزشی ایتالیا و… بهره مندی شوید. همچنین تابعیت ایتالیا را برای همه فرزندان زیر 18 سال خود یا فرزندانی که در آینده متولد می شوند را دریافت نمایید.

در کلی ایتالیا به کسانی که:

 • از حق تولد برخودار هستند،
 • با یک شهروند ایتالیایی ازدواج می کنند،
 • اقامت دائم این کشور را دارند.
 • تابعیت یا حق شهروندی می دهد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. ارزان ترین راه برای اخذ اقامت کشور ایتالیا، چه راهی است؟

 • اگر به دنبال کم هزینه ترین راه مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا هستید، ما به شما مهاجرت کاری به ایتالیا را پیشنهاد می کنیم.

2. اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری چه مزایای دارد؟

 • اگر از طریق سرمایه گذاری اقامت این کشور را به دست آورید می توانید…
  • بدون ویزا به مناطق شنگن اروپا سفر کنید.
  • از مراقبت های بهداشتی و امکانات آموزشی عالی بهره مند شوید.
  • پس از 10 سال تایعیت این کشور را به دست آورید.
  • و…

اگر سوالی دارید یا اگر مایل هستید جزئیات بیشتری در خصوص مهاجرت به ایتالیا، اقامت این کشور و… بدانید، لطفا با ما تماس بگیرید. ما خوشحال می شوید به شما کمک کنیم. البته می توانید سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه یا سایر راه های ارتباطی با کارشناسان ما در میان بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *