تحصیلی, کاری, نروژ

کار پس از تحصیل در نروژ

کارپس از تحصیل در نروژ

مهم‌ترین دغدغه‌ای که دانشجویان نروژی با آن مواجه می‌شوند، کار پس از تحصیل در نروژ است. دراین میان بیشترین نگرانی را دانشجویانی دارند که به این کشور برای تحصیل مهاجرت کرده‌اند چراکه پس از پایان تحصیلاتشان اگر کار مناسب تحصیل‌شان پیدا نکنند ملزم می‌شوند به کشور خودشان برگردند. کار پس از تحصیل در نروژ برای دانشجویانی که تحصیلاتشان را تمام کرده‌اند چندان راحت نیست زیرا برای پیدا کردن کار مناسب تحصیلات‌شان به شرایطی که این کشور وضع کرده باید پایبند باشند.

البته این بدان معنا نیست که کارمندان نروژی از شرایط بد کاری مواجه هستند برعکس، شرایط کار برای شهروندان نروژی عالی است و در صد بیکاری در این کشور بسیار کم است و میانگین در آمد کارکنان نروژی نسبتاً بالاست و اکثر نروژی‌ها از کار خودشان راضی هستند.
دولت نروژ قبلاً با پذیرفتن مهاجر چندان راضی نبود و می‌شود گفت نروژی‌ها مهاجر پذیر نبودند و پذیرفتن مهاجران به تازگی افزایش یافته است و دلیل این که دولت نروژ در پذیرفتن مهاجر چندان سخت گیری نمی‌کند این است که نروژی‌ها در یافته‌اند کارکردن مهاجران در این کشور به نفعشان است.
مادر این مقاله شما راهنمایی می‌کنیم بیشتر با قوانین و شرایط کار پس از تحصیل در نروژ آشنا شوید:

قوانین کار پس از تحصیل در نروژ

همانگونه که اشاره کردیم، اگرچه کار برای مردم نروژ بسیار است اما با این حال پیدا کردن کار برای مهاجران نروژی کار ساده ای نیست چرا که نروژی ها ترس از خارجی ها دارند و چندان مایل نیستند کارهایشان را به خارجی ها واگذار کنند. با توجه به شرایطی که در این کشور حاکم است، یافتن کار پس از تحصیل در نروژ کار دشواری است که نیاز بیشتر به صبر و حوصله دانشجو دارد و او در این راه باید کمی حوصله به خرج دهد.

دانشجویان پس از اتمام درسشان، اگر برای کادر اقتصاد درخواست کار بدهند شانس بیشتری برای پیدا کردن کار مورد نظرشان را دارند. از جمله این کارها کار در شیلات، گردشگری و از همه مهم‌تر کار در کارخانه های وابسته به نفت و گاز است که بیشترین استخدامی های دولت نروژ از بین خارجی ها برای کارخانه‌ها و شرکت هایی است که دران منابع نفت و گاز تولید می‌شود.

از جمله شرایط کار پس از تحصیل در نروژ آموختن کامل زبان نروژِی است که پیش زمینه‌ای مهم برای به دست آوردن کار مناسب رشته تحصیلیِ دانشجویان است.
با توجه به قانون دولت نروژ تمام فرصت‌های شغلی به خدمات اشتغال در نروژ باید گزارش شده باشد. شرکت‌های نروژی کارهایی را که دران نیروی انسانی مورد نیاز است را در روز نامه‌ها، وب سایت ها و در کانال‌های تبلیغاتی معروف و محبوب خود تبلیغ می‌کنند. و در این کارخانه و شرکت‌ها، دولت نروژ در بین استخدامی‌ها، ابتدا شهروندانی که نروژی هستند را استخدام  می‌کند سپس افراد خارجی را به کار می‌گیرد.

راه پیدا کردن کار پس از تحصیل در نروژ چیست؟

این یک امر روشنی است که کسانی که در اروپا تحصیلات‌شان را به اتمام رسانده‌اند شانس بالاتری نسبت به افراد دیگری دارند که استخدام شرکت‌های کشور نروژ شوند، ولی باز هم گفتنی است که اشخاص برای پیدا کردن کار در نروژ باید کار مورد نظرشان را از طریق روز نامه یا وب سایت‌های تبلیغاتی در نروژ آگهی کنند تادر صورت لزوم شرکت‌ها و کارخانه‌های دولت نروژ، آنان را به کار گیرد.

البته یکی دیگر از راه کارهایی که می‌توان به شما ارائه داد این است که به سازمان‌ها یا مؤسسات کاریابی در نروژ مراجعه کنید این افراد زمینه را برای کسانی که به دنبال کار مناسب، مهارت ویا نیز رشته تحصیلی‌شان هستند کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کنند.
اگر دانشجوی مهاجر بتواند کاری در این کشور دست و پا کند حدود چهار سال در این کشور کار می‌کند و همچنین مالیات‌های این کشور را پرداخت می‌کند و پس از چهار سال می‌تواند در این کشور اقامت دائم را اخذ کند.

شرایط لازمه برای کسب ویزای چند ماهه جهت کار در نروژ:

  • اقامت دائم از هیچ کشور ارو پایی را نداشته باشد.
  • فرد متقاضیِ کار جز نیروی ماهر باشد.
  • و از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد.

شغل‌هایی پر درآمد برای دانشجویانی که به دنبال کار پس از تحصیل در نروژ می‌باشند

برای به دست آوردن شغل‌هایی پر درامد و مهم برای یک فرد دانشجوی تازه کار عموماً کار سخت و دشواری است وبه سادگی به یک دانشجویی که تازه فارغ‌التحصیل شده یک کار پردرآمد و مهم را نمی‌سپارند. ولی اگر دانشجوی متقاضی پشت کار خوبی داشته باشد و برای کسب هدف مورد نظر سخت کار کند مسلماً می‌تواند شغل دل خواهش را در این کشور پرجمعیت به دست بیاورد ما در این قسمت از مقاله برای شما تمامی شغل‌های پردرآمد و البته مهم را، که هر دانشجوی زرنگ می‌تواند به عنوان کار پس از تحصیل در نروژ ان را کسب کنند، رابه شما معرفی می کنیم:

  • شغل پزشکی، داروسازی و پرستاری
  • معلمان علمی و ریاضی
  • شغل‌های مربوط به هتل و گردشگری
  • کارگران، بناهای ساختمانی
  • انواع رشته‌های مربوط به مهندسی، مثل: مهندسی ساختمان، راه آهن و…

شما باید به این نکته توجه کنید که تنوع کار در این سرزمین بسیار گسترده و وسیع است و کار در نروژ نسبتاً از تنوع بالایی برخوردار است.

دانشجویانی که در تحصیلشان فارغ‌التحصیل شدند باید در نظر داشته باشند که عامل دیگری که به آن‌ها درزمینه ی کار در نروژ کمک می‌کند این است که حکم نروژی را کسب کنند و نیز زبان هایی از دیگر زبان‌های اسکاندیناوی، بهره ببرند که این‌ها خود
عواملی هستند که خیلی از مشکل‌ها را در یافتن کار مورد نظر حل می‌کند.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *