تحصیلی, کاری, نروژ

کار حین تحصیل در نروژ

کار حین تحصیل در نروژ

کار حین تحصیل در نروژ

از سؤالات رایج در بین دانشجویانی که در دانشگاه های نروژ در حال تحصیل هستند این است که آیا کار حین تحصیل در نروژ امکان پذیر هست ؟
خیلی از دانشجویان تمایل دارند در کنار تحصیلاتی که انجام می دهند ، شغلی هم داشته باشند تا بتوانند راحت تر از پس هزینه های زندگی در نروژ بر آیند.
متأسفانه دولت اروپا نسبت به دانشجویان اروپایی و دانشجویان مهاجر جهان سوم تبعیض آمیز رفتار می کند چرا که کار حین تحصیل در نروژ ، بیشتر برای دانشجویان اروپایی فراهم می شود اما برای دانشجویان مهاجر کشورهای جهان سوم این‌طور نیست و دانشجویان مهاجر به سختی کار حین تحصیل در نروژ را به دست می آورند اورند.

شرایط کار در حین تحصیل در نروژ چیست؟

در نروژ برخی از دانشجویان برای اینکه بتوانند راحت تر هزینه های زندگی و نیز تحصیلشان را پرداخت کنند مشغول کارهای نیمه وقت می شوند. دانشجویان در نروژ اگر قصد دارند در کنار تحصیلاتشان کار کنند باید تأییدیه از دولت نروژ داشته باشند تا بتوانند بدون هیچ مشکلی به کارشان ادامه دهند این تأییدیه برای دانشجویانی که در حوزه کشور های اروپایی هستند معمولاً با ویزای تحصیلی به آن‌ها تحویل داده می شود .

ولی دریافت این تأییدیه برای دانشجویانی که از حوضه کشورهای اروپایی خارج هستند به این راحتی نیست و این دانشجویان برای کار دانشجویی در نروژ لازم است برای دریافت تأییدیه از کشور نروژ اقدامات لازم را انجام دهند تا جزو دانشجویانی باشند که می توانند حین تحصیل کار کنند .گفتنی است که بعضی از دانشجویان در نروژ بدون دریافت تأییدیه به کارهای نیمه وقت مشغولند و این به نوعی غیر قانونی است .

همان‌طور که اشاره کردیم کار در حین تحصیل در نروژ، برای دانشجویان بسیار متنوع و نسبتاً زیاد است . این مشاغل برای دانشجویانی که تخصص‌های خاص درزمینه های مختلف دارند عالی است و هر دانشجو بنا به کاری که درآن حرفه ای است می تواند یک کار پاره وقت داشته باشد.

کار در حین تحصیل در نروژ برای بعضی از دانشجویان که هزینه های زندگی و تحصیلات برایشان دشوار است یک امر لازم است تا بتوانند بدین وسیله به تحصیلشان در نروژ ادامه دهند . ازجمله مشاغلی که برای دانشجویان جویای کار در دانشگاه ها فراهم شده تدریس های ساعتی ،مربی بدنسازی ، نظافت دانشگاه و…می باشد. قابل ذکر است که دانشجویان در بیرون دانشگاه هم می توانند کارهای پاره وقت انجام دهند که چندان هم سنگین نیستند و مناسب دانشجویانی است که باید ساعتی کار کنند از نمونه این کار ها می شود کار در سوپر مارکت ها ، کافی شاپ ها و کار در کتابخانه را نام برد.

اینکه دانشجو چه کاری را انتخاب کند بستگی به شرایطی دارد که دانشجو در آن قرار گرفته پس بهتر است هر دانشجو بنا به شرایطی که دارد کار مناسبی در کنار تحصیل خود انتخاب کند.

ویدیوی آقای جهانیان در مورد تحصیل در نروژ

هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در نروژ

مسلماً اولین دغدغه ی هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل دارد این است که هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ چه میزان است و چگونه باید آن را فراهم نماید؟
خب دانشجویانی که مکفی هستند و از وضعیت خوب مالی برخوردارند در پرداخت هزینه ها چندان دچار مشکل نمی شوند و به‌راحتی می توانند به تحصیلاتشان ادامه دهند.البته این موضوع بازهم بستگی به خود دانشجو دارد که چگونه زندگی کردن را در نروژ انتخاب کند.

و دانشجویانی که از پس هزینه های زندگی در نروژ نمی توانند به راحتی بر آیند لازم است در کنار تحصیلاتشان یک کار نیمه وقت هم انتخاب کنند تا به گونه ای بتوانند هزینه های زندگی‌شان را پرداخت کنند. می‌شود گفت این گونه افراد ، کار حین تحصیل در نروژ را لازمه زندگی در این کشور می دانند.
هزینه های در نروژ دو قسمت است : هزینه هایی که مربوط به هزینه های روزانه دانشجوست که همان هزینه های زندگی مثل هزینه حمل‌ونقل ، غذا ، هزینه های پوشاک و…می باشد و هزینه های مربوط به دانشگاه که می شود هزینه های خوابگاه ، هزینه های خدمات دانشگاه و پول کتاب ها را از این قبیل موارد دانست.

دانشجو موظف است هزینه های درخواست شده از دانشگاه را بی کم کاست پرداخت کند. خب این هم قابل ذکر است که بزرگ‌ترین ویژگیه دانشگاه های نروژ این است که از دانشجویان بابت تحصیل هزینه دریافت نمی کنند و تحصیلات دانشجویان کاملاً رایگان است.

و دانشجویان با داشتن کار حین تحصیل در نروژ نباید چندان نگران مخارج تحصیلشان باشند.خب با اینکه هزینه خوابگاه رایگان است با این حال باید دانشجو یکسری از هزینه ها ی لازم را در نروژ پرداخت کند که ما در ادامه نمونه هایی از این مخارج ضروری را بیان می کنیم :

هزینه های زندگی

 • هزینه های خورد و خوراک

 • هزینه ی اجاره مسکن در صورتی که خوابگاه موجود نباشد.

 • هزینه آب ، برق و …

 • هزینه های حمل ونقل

 • هزینه های خریدن کتابهای دانشگاه

البته مصارف هزینه های بالا باز هم بستگی به مصرف هزینه زندگی دانشجو دارد . کار حین تحصیل در نروژ برای بعضی از دانشجویان ضروری است یعنی اگر در شرایطی قرار داشته باشند که هرچقدر هم در مصرف هزینه های دانشجویی صرفه جویی کنند بازهم به مشکل بر خواهند خورد بنابراین این دانشجویان ملزم می شوند از بین همه گزینه ها ی پیش رویشان کار در نروژ را انتخاب کنند تا بتوانند به وسیله کارهای نیمه وقت هم به تحصیل بپردازند هم بدون داشتن مشکلی هزینه های زندگی و تحصیلشان را از طریق کار کسب کنند.

حرف آخر

همان‌گونه که مطلع هستید نروژ یک کشور بسیار مدرن با پایه های اقتصادی قوی است که همین ویژگی های این کشور سالانه افراد زیادی را از سرتاسر جهان به سمت خود جذب می کند از جمله افراد مهاجر دانشجویانی هستند این کشور را بخاطر دانشگاههای معتبر و نیز شرایط مناسب و امن بودنش برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند . دانشگاه های نروژ برای دانشجویانی که جویای کار هستند و به نوعی کار در نروژ برایشان اهمیت دارد ، این امکان را فراهم کرده است که بتوانند در محیط دانشگاهشان در کنار ادامه تحصیل ، شغل مناسب با در آمد نسبتا خوبی هم داشته باشند.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت نروژ

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

2 دیدگاه برای “کار حین تحصیل در نروژ

 1. سید امین حسینی گفت:

  سلام قصد مهاجرت و شغل خواستارم

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام روز بخیر
   شما میتوانید برای مشاوره تخصصی با همکاران ما در موسسه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 7 =