آلمان, تحصیلی

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان، امکانات مناسبی را برای اغلب دانشجویان و علاقمندان به ادامه تحصیل در آلمان فراهم می‌کند که می‌توان از تسهیلات و موقعیت به دست آمده بهره‌مند شد. کشور آلمان دارای دانشگاه‌های متعددی است که از نظر کیفیت و ارتقاء علمی دارای رتبه‌بندی قابل توجهی در سراسر دنیا است و بنا بر همین دلیل دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا جهت تحصیل در آلمان و ادامه تحصیل به آن روی می‌آورند. کشور آلمان به عنوان صنعتی‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود و از این حیث می‌توان آن را یکی‌از مناسب‌ترین مقاصد علاقمندان به تحصیل به شمار آورد. علاوه بر آن کیفیت سطح نظام آموزشی، رشد تحقیقات علمی، مهندسی، سطح کیفی علوم متفاوت ازجمله علوم تحقیقات، علوم پایه، علوم مهندسی در جهان از رتبه قابل توجهی برخوردار است.

همچنین دانشجویان پس از اتمام تحصیلات تکمیلی خود می‌توانند با توجه به رشته تحصیلی خود، شغل مناسب پیدا کرده و مشغول به کار شوند چرا که آلمان ازجمله کشورهایی است که به شدت در جستجوی نیروی انسانی جوان در حیطه مشاغل مهندسی و فنی است. درنتیجه فرصت‌های مناسبی برای پیش‌بینی یک آینده درخشان را برای افراد می‌آفریند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان

شروع تحصیل از سطح کارشناسی و تحصیلات پیوسته به کارشناسی ارشد رایگان بوده و تنها هزینه کمی را شامل می‌‌شود که فرد می‌تواند به راحتی از عهده پرداخت آن به مبلغ ماهیانه در حدود 250 یورو برآید. گفتنی است که اگر چنانچه فرد مسلط به زبان آلمانی باشد و مدارک مرتبط با سطوح زبان آلمانی ارائه کند از اختیار قابل توجهی نسبت به انتخاب دانشگاه برخواهد آمد.

باتوجه به ظرفیت و گنجایش بسیار زیاد تحصیلی و کاری در آلمان، افراد بسیاری جهت تحصیلات تکمیلی به آلمان روی می‌آورند. امکان تحصیل رایگان در آلمان یکی‌از امتیازاتی است که دولت آلمان، آن را در اختیار کثیری از دانشجویان بین‌المللی قرار داده است که از منابع تحصیلی به خوبی در این کشور بهره برده و پس از آن وارد بازار کار شوند.

دانشگاه‌هایی که کلیه دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند رایگان بوده و دانشگاه‌هایی که برنامه‌های تحصیلی آن ها بر زبان انگلیسی مبناگذاری می‌شود نیز دارای هزینه ناچیزی هستند. ناگفته نماند که اگر درصدد ادامه تحصیل در سطح کارشناسی ارشد بصورت ناپیوسته هستید نیز می‌توانید دانشگاه‌های خصوصی آلمان را انتخاب نمایید با این تفاوت که شهریه‌ای را بایستی بصورت سالیانه حدود 20.000 یورو را به دانشگاه پرداخت نمایید.

اما بطور کلی دانشگاه های دولتی و تحصیل از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد بصورت پیوسته رایگان بوده و حتی می‌توانید جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز از امتیازات بورسیه نیز بهره‌مند شوید. کشور آلمان در برگیرنده 16 ایالت است که هریک بصورت جداگانه جهت سیستم آموزش تحصیلی در دانشگاه‌ها تصمیم‌گیری کرده و شرایط تحصیل رایگان در آلمان را طبق قوانین و مقررات خود اعمال می‌کنند.

مقاله پیشنهادی: شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان

مراکز آموزشی در آلمان

ازجمله مراکز آموزشی جهت ادامه تحصیل رایگان در آلمان، بصورت آکادمیک همراه با دریافت مدارک مربوطه به قرار زیر است؛

ادامه تحصیل در دانشگاه ها

همان طور که از پیش بدان اشاره شد با ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی و یا خصوصی می‌توانید از ادامه تحصیل رایگان در آلمان و استفاده از منابع و امکانات مربوطه بهره‌مند شوید. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بصورت پیوسته رایگان بوده و درواقع می‌توانید از شرایط تحصیل رایگان در آلمان با ثبت‌نام در دانشگاه‌های دولتی برخوردار شوید. شرایط کاری پس از اتمام تحصیلات نیز در اختیار دانشجویان و فارغ التحصیلان قرار می‌گیرد

شرایط تحصیل پزشکی رایگان در آلمان

دوره‌ی مدرک پزشکی 6 سال و 3 ماه طول می کشد و با یک امتحان دولتی (Staatsexamen)، که پیش شرط کسب مجوز برای فعالیت (Approbation) است، تکمیل می شود.

آموزش پزشکی فقط به زبان آلمانی ارائه می شود.
درخواست و ثبت نام در رشته‌ی پزشکی بسیار رقابتی است.
تحصیل در دوره ی پزشکی بسیار وقت گیر بوده و انرژی زیادی را می‌طلبد.

شرایط تحصیل در دانشگاه ­های دولتی آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می­ توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه نیست زیرا به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند: تغذیه، مراقبت­ های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می ­شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه­های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.

افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی هرآنچه که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانیم؟ مراجعه کنید.

ادامه تحصیل در کانون آموزش عالی آلمان

کانون‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در اختیار علاقمندانی قرار می‌گیرد که آماده یادگیری دوره خاصی از فنون و مهارت‌هایی هستند که می‌توانند با استفاده از مدارک حاصل شده به بازار کار ورود پیدا کنند. ناگفته نماند که متقاضیان بایستی قبل از ثبت‌نام در این دوره‌ها، امتحانات ورودی آن را با موفقیت پشت‌سر بگذارند و ورود به اینگونه مراکز آموزشی به راحتی امکانپذیر نیست. همچنین جهت شرکت در این دوره‌ها بایستی فرد مسلط به زبان آلمانی باشد.

شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه ­های دولتی آلمان

دانشگاه ­های دولتی همان مراکزی هستند که نامشان را می ­توان در لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مشاهده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که رایگان بودن دانشگاه ­ها در آلمان به معنای پرداخت هیچ­گونه هزینه نیست زیرا به هر حال یک دانشجو باید توانایی تأمین مبلغی در حدود ششصد هزار یورو در ماه را برای امرار معاش و گذران زندگی دانشجویی خود داشته باشد.

این مبلغ صرف هزینه­ هایی مانند؛ تغذیه، مراقبت­ های بهداشتی و سلامتی، سکونت، سفر، خرید لوازم جانبی مانند کتاب و … می ­شود. طبق این موارد یک دانشجوی خارجی باید آماده پرداخت مبلغی معادل با 8 هزار یورو در سال بابت هزینه ­های زندگی خود باشد حتی اگر دانشگاه محل تحصیل خود را از میان لیست دانشگاه های رایگان در آلمان انتخاب کرده باشد.

البته در همان قدم اول و برای گرفتن ویزا، فرد باید توانمندی مالی خود را برای اداره امور مالی خویش در آلمان از یکی از راه‌های زیر به اثبات سفارت آلمان برساند:

داشتن یک حامی مالی در آلمان (دوست یا خویشاوند) که مدرکی مبنی بر حمایت مالی شما را ارائه دهد.

افتتاح یک حساب بانکی در یکی از بانک ­های آلمان که مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

کسانی که می ­توانند در این دانشگاه ها تحصیل کنند؟

به طور کلی تمام دانشجویان خارجی (بین المللی) اجازه دارند از خدمات تحصیل در کشور آلمان استفاده کنند و در واقع تمام مراکزی که نام آن­ ها در لیست دانشگاه­ های رایگان آلمان وجود دارد، امکان تحصیل رایگان را چه برای دانشجویان داخل اتحادیه و چه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس فراهم می­ سازند.

البته لازم است دانشجویان در هر سال تحصیلی مبلغی در حدود صد تا دویست یورو برای خدماتی که به آن­ ها ارائه می­ شود از جمله حمل و نقل، بپردازند.

لیست دانشگاه های رایگان در آلمان

اگر به دنبال لیست دانشگاه های رایگان در آلمان هستید که خدمات تحصیلی را بدون نیاز به پرداخت هزینه ­های بالا در اختیار دانشجویان می­ گذارند، می ­توانید به موارد زیر نگاهی بیاندازید:

ردیف

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

دانشگاه فرانکفورت

https://www.uni-frankfurt.de/de?locale=de

2

دانشگاه برلین (دولتی)

https://www.hu-berlin.de/de

3

مدرسه رسانه هامبورگ

https://www.hamburgmediaschool.com

4

دانشگاه فردریش-الکساندر

https://www.fau.de

5

دانشگاه فردریش شیلر در یینا

https://www.uni-jena.de

6

دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

https://www.uni-mainz.de

7

دانشگاه لودویگ ماکسلمینز

https://www.en.uni-muenchen.de/index.html

8

دانشگاه پزشکی لوبک

https://www.uni-luebeck.de/universitaet/universitaet.html

9

دانشگاه بین المللی برمن

https://www.uni-bremen.de/seite-nicht-gefunden/

10

دانشگاه بین المللی مدیریت ISM دورتموند

https://www.ism.de/campus/dortmund

11

دانشگاه اتو-فردریک بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de

12

دانشگاه بامبرگ

https://www.uni-bamberg.de/en

13

دانشگاه بیلیفلد

https://www.uni-bielefeld.de

14

دانشگاه فیلیپس ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

15

دانشگاه آگسبورگ

https://www.uni-augsburg.de/en

16

دانشگاه هومبولت برلین

https://www.hu-berlin.de/de

17

دانشگاه برمن

https://www.uni-bremen.de

18

دانشگاه دورتموند

https://www.tu-dortmund.de

19

دانشگاه بون

https://www.uni-bonn.de

20

دانشگاه اسن

https://www.uni-due.de/en

21

دانشگاه ارلانگن-نرنبرگ

https://www.fau.eu

22

دانشگاه ارفورت

https://www.uni-erfurt.de

23

دانشگاه گوتلنگن

https://www.uni-goettingen.de

24

دانشگاه فلنبورگ

https://www.uni-flensburg.de

25

دانشگاه هامبورگ

https://www.uni-hamburg.de

26

دانشگاه کاسل

https://www.uni-kassel.de/uni

27

دانشگاه هانوور

https://www.uni-hannover.de

28

دانشگاه کنستانس

https://www.uni-konstanz.de

29

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

30

دانشگاه کلن

https://uni-koeln.de

31

دانشگاه لایپزیگ

https://www.uni-leipzig.de

32

دانشگاه ماربورگ

https://www.uni-marburg.de/de

33

دانشگاه روستوک

https://www.uni-rostock.de

34

دانشگاه اولدنبورگ

https://uol.de

35

دانشگاه اشتوتگارت

https://www.uni-stuttgart.de

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی لیست دانشگاه های رایگان در آلمان مراجعه کنید.

مراکز اموزشی هنر و موسیقی

ازجمله شرایط قبولی در این مراکز، گذراندن امتحانات عملی با موفقیت است که فرد بایستی قبل از ثبت‌نام در این مراکز، امتحانات عملی را با موفقیت پشت سر بگذارد. همچنین از دیگر شرایط ورود به این گونه مراکز تسلط بر زبان آلمانی و شرکت در مصاحبه شفاهی است.

تحصیل رایگان دوره‌های کارشناسی

همانطور که از پیش بدان اشاره کردیم، تحصیل در آلمان، در مقطع کارشناسی رایگان بوده و دانشجویان می‌توانند جهت تکمیل دروس خود در مقطع کارشناسی ارشد نیز از تحصیل رایگان بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است که قبل از ورود به مقطع کارشناسی، متقاضیان بایستی یکسال را بعنوان پیش دانشگاهی در کالج سپری کنند. ورود به دوره 4 ساله مقطع کارشناسی با ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی امکانپذیر است. ناگفته نماند که یکسال دوره کالج به زبان آلمانی بوده و فرد می‌بایست به زبان آلمانی تسلط کامل داشته باشد.

جهت ثبت‌نام برای دوره کالج و سپس ورود به مقطع B1 ارائه مدرک زبان آلمانی کارشناسی الزامی است. گفتنی است که پس از گذراندن دوره کالج، فرد بایستی در آزمون ورودی شرکت نماید همراه با ارائه مدارک دیپلم، ریزنمرات Feststellumg spufung قبولی در آزمون ورودی مدارک مرتبط به کالج و یا پیش دانشگاهی جهت ورود به سطح کارشناسی الزامی است

دوره‌های کارشناسی ارشد

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 سال به طول می‌انجامد. جهت شروع تحصیلات خود از مقطع کارشناسی ارشد، بایستی فرد دارنده مدارک دانشگاهی از دانشگاه‌های آزاد و یا سراسری باشد. لازم به ذکر است که جهت تحصیل رایگان در آلمان در این مقطع هر اندازه که رزومه و مدارک شما قوی‌تر و کارآمدتر باشد، از شانس بیشتری جهت پذیرش برخوردار خواهید بود. دوره کارشناسی ارشد به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه شده و اگر چنانچه بر زبان آلمانی مسلط نیستید، می‌توانید با توجه به مدارک معتبر آیلتس و یا تافل برنامه‌های درسی خود را به زبان انگلیسی بگذرانید

دوره‌ دکتری

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری با توجه به سوابق تحصیلی و رزومه مرتبط با امور تحقیقات، ارائه سمینارها، کنفرانس‌ها و مسائلی از این نظر می‌تواند هریک امتیازی جهت دریافت بورسیه در سطح دکتری محسوب شود. ارتباط شما با اساتید، میزان مطالعه، ارائه پروژه‌های علمی، پژوهشی شانس دریافت بورسیه را برایتان افزایش داده و درواقع می‌توانید از خدمات آن بهره حاصل فرمایید.

میزان مبلغ تعیین شده جهت بورس در سطح دکتری حدود 1000 الی 3000 یورو در ماه است. تحصیل در مقطع دکتری به مدت دو سال به طول می‌انجامد و دانشجو می‌تواند تز پایان نامه خود را بسته به نوع رشته‌ی تحصیلی، به زبان انگلیسی نیز ارائه دهد. اگر هیچگونه سابقه تحصیلی در کشور آلمان را ندارید و درصدد آن هستید که با ارائه مدارک تحصیلی کشور خودتان در مقطع دکتری در کشور آلمان ادامه تحصیل دهید بایستی دارای آیلتس آکادمیک 7 در تمامی اسکیل‌ها و مهارت‌ها باشید. همچنین مدرک زبان آلمانی B2 نیز با آیلتس 7 آکادمیک برابری می‌کند.

در پایان

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 17 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین شما می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی می کنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

سوالات متداول

1. دوره ی پزشکی در آلمان چه مدت طول می کشد؟

  •  دوره ی پزشکی در دانشگاه های آلمان کمی بیشتر از 6 سال طول می کشد.

2. ویزای دانشجویی برای تحصیل در این کشور چه مدت اعتبار دارد؟

  • اعتبار ویزای دانشجویی سه ماه است که بعد از حضور در دانشگاه و شروع تحصیل تا 6 ماه هم تمدید می شود.

3. یک دانشجوی دانشگاههای دولتی آلمان برای زندگی در این کشور به چه مبلغ در ماه نیاز دارد؟

  •  تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به این معنی نیست که دانشجو هیچ مبلغی را پرداخت نمی کند بلکه باید بتواند مبلغی حدود ششصد هزار یورو را بابت گذراندن زندگی و… بتواند تامین کند.

4. برای دریافت ویزای دانشجویی چگونه باید توانایی مالی خود را ثابت کنیم؟

  • از دو روش امکان این کار وجود دارد:
  • یا فردی در آلمان ( دوست یا خویشاوند) با مدرکی معتبر از شما حمایت مالی انجام دهد.
  • یا با افتتاح حساب در یکی از بانک های آلمان مبلغی به میزان 8 هزار یورو در آن موجود باشد.

5. چه تفاوتی بین دانشگاههای دولتی و خصوصی وجود دارد؟

  • از لحاظ سطح علمی تفاوتی بین این دانشگاه‌ها وجود ندارد. دانشگاه های دولتی بودجه ی بیشتری از دولت دریافت می کنند قدمت بیشتری دارند و رقابت درآن‌ها بیشتر است.

6. آیا می توانم پزشکی را در آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

  • خیر. رشته ی پزشکی در آلمان به زبان المانی تدریس می شود.

7. آیا با تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد می توان،اقامت دائم این کشور را گرفت؟

  • برای دریافت اقامت دائم این کشور باید 5 سال سابقه ی کار در این کشور را داشته باشید.

8. آیا دانشجویان در آلمان باید مالیات پرداخت کنند؟

  • اگر دانشجویی درآمد حدود 450 یورو داشته باشد. باید مبلغ اندکی بابت مالیات پرداخت کنند. دولت آلمان معمولا تخفیفات مالیاتی قابل توجهی به دانشجویان می دهد.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *