آلمان, کاری

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

شرایط و قوانین کار در آلمان برای ایرانیان در سال 2022، نحوه دریافت اجازه کار در کشور آلمان، شرایط سنی، مدارک مورد نیاز را در این مقاله بررسی می کنیم. همچنین شما می توانید سوالات خود را در زمینه کار در آلمان در انتهای مقاله از ما بپرسید. کارشناسان موسسه در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهند داد. با ما همراه باشید.

همواره داشتن کار در یک کشور بیگانه بسیار مهم است (برای افرادی که متقاضی مهاجرت هستند). طلائی ترین ویزا بین تمامی ویزاها، ویزای کار است. در این میان کشور آلمان در اروپا یکی از بهترین و مناسب ترین کشورها برای کار، تحصیل و زندگی می باشد.

چرا کار در کشور آلمان را انتخاب کنیم؟

می توان گفت یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی در جهان آلمان است. کشوری با نظم فراوان و صنعت بسیار قوی که همواره زبانزد کل دنیا بوده است. به‌خصوص در سال های اخیر به دلیل رشد اقتصادی فزاینده کشور آلمان، احتیاج به نیروی کار متخصص در این کشور روز به روز بیشتر می شود. کشور آلمان تنها کشوری در اروپاست که اجازه دارد از طریق برنامه های مختلف به صورت مستقیم از خارج از اتحادیه اروپا نیروی کار جذب کند.

در حال حاضر بهترین و راحت ترین کشور برای کار، آلمان می باشد. شما با داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و دانش زبان آلمانی در سطح B2 می توانید به راحتی در شرکت های آلمانی استخدام شوید. البته این شرایط برای افراد با سن کمتر از 35 سال بسیار راحت تر خواهد بود.

آلمان با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون نفر یکی از مراکز فرهنگی اروپا محسوب می شود. زبان آلمانی دومین زبان رایج قاره اروپاست. با یادگیری زبان آلمانی می توانید در اروپا به چندین کشور براحتی و بدون نیاز به مترجم سفر کنید.

اقتصاد کشور آلمان

اما اقتصاد آلمان فقط وابسته به این کمپانی های بزرگ و نامی نیست. شرکت های کوچک و متوسط نیز نقش بسزایی در رونق و رشد روز افزون اقتصاد این کشور ایفا می کنند. پس آن ها را نیز از قلم نیاندازید. فرصت های شغلی بسیار زیادی در آن ها نهفته است.

طبق تحقیقاتی پیش بینی شده است آلمان در دهه آینده با کمبود بیش از سه میلیون نیروی کاری روبرو خواهد شد. این کشور در حال حاضر نیاز فوری به فارغ التحصیلان STEM (science, technology, engineering or math)، به ویژه دانشمندان و مهندسین این رشته دارد. بیشتر متخصصان فناوری اطلاعات و ریاضیدانان در بانک ها، شرکت های بیمه و دیگر شرکت های بزرگ برای کمک به ارتقاء نرم افزارها و تامین امنیت اطلاعات و شبکه آن‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • بزرگترین اقتصاد اروپا

آلمان به عنوان بزرگ ترین اقتصاد قاره اروپا پیش بینی می شود که در سال های آینده نیز رشد اقتصادی را سپری کند. بخشی از آن به میزان پایین بیکاری ۴٫۲ درصدی این کشور و سیستم آموزش عالی با تمرکز بر توسعه مهارت های فنی و حرفه ای بر می گردد.

آلمان زمینه فعالیت چندین شرکت چند ملیتی بزرگ و معتبر را فراهم کرده است. شرکت هایی از جمله آدیداس، آبجوسازی بِک، بی ام دبلیو، بانک دویچه، هَریبو، هوگو باس، لیدِل، زیمنس و فولکس واگِن.

از چه راه هایی می توانیم در آلمان کار کنیم؟

برای کار در آلمان دو روش پیش روی شماست. روش اول از طریق داشتن پیشنهاد کار (Job Offer) از کارفرمای آلمانی است. روش دوم دریافت ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) است که در پایین شرایط هر دو مورد را توضیح خواهیم داد.

1. کار در آلمان از طریق پیشنهاد کار (Job Offer)

در این روش شما می توانید برای آگهی های شغلی که کارفرمایان آلمانی منتشر می کنند رزومه ارسال کنید. در صورتی که رزومه شما مورد قبول واقع شود شما باید برای گرفتن وقت سفارت آلمان اقدام کنید. در زمان وقت سفارت باید با در دست داشتن مدارک پیشنهاد کاری ارائه شده از سوی کارفرمای آلمانی، درخواست صدور ویزا دهید.

2. کار در آلمان از طریق ویزای جستجوی کار یا (Job Seeker)

ویزای جستجوی کار یکی دیگر از روش های موجود برای کار در کشور آلمان است. این ویزا به مدت 6 ماه اعتبار خواهد داشت. شما می توانید در طول مدت این 6 ماه در کشور آلمان اقامت داشته باشید. شما تا پایان اعتبار این ویزا فرصت دارید شغلی پیدا کنید و قرارداد کاری خود را به ثبت برسانید. در صورت موفقیت و استخدام در شرکت های آلمانی باید برای تبدیل ویزا جستجوی کار به ویزای کار اقدام کنید. توجه داشته باشید در صورت عدم موفقیت در کاریابی، باید به کشور مقصد خود بازگردید. بیان این نکته نیز لازم است که شما محدودیتی در زمینه اقدام برای دریافت دوباره ویزای جستجوی کار ندارید.

شرایط کار در کشور آلمان

شرایط کار در آلمان

چه کار هایی در آلمان برای مهاجران پر درآمد است؟

با توجه به شرایط کاری فوق العاده ای که در آلمان وجود دارد می توانید فرصت های شغلی بسیار زیادی برای کار با بزرگ ترین کمپانی ها و تولیدکنندگان صنعتی دنیا را داشته باشید. جاذبه های گردشگری فراوان، موزه های برلین، مونیخ و فرانکفورت، قلعه ها، دریاچه ها و کوه های بسیار زیبا همگی دلایل فوق العاده برای انتخاب آلمان به محل زندگی و کار را به شما می دهد. همچنین با وجود 9 کشوری که در همسایگی آلمان وجود دارند می توانید از زیبایی های نیمی از اروپا به راحتی بدون نیاز به ویزا دیدن کنید.

سابقه کار مورد نیاز برای کار در آلمان

یکی دیگر از شرایطی که برای کار در آلمان باید توجه کنید سابقه کار است. بهترین حالت داشتن حداقل 4 سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی می باشد. البته توجه داشته باشید که سابقه کار و رشته تحصیلی باید مرتبط با شغل درخواستی در آلمان هم باشد.

قانون کار در آلمان

در آلمان اتحادیه ها و اصناف دارای قدرت زیادی هستند. کارگران و کارمندان زیر چتر حمایتی بسیار گسترده قوانین کار منصفانه آلمان قرار دارند و حقوق آن ها محفوظ می باشد حتی دقیق تر و اجرایی تر از کشور هایی مانند آمریکا.

دستمزد مشاغل در آلمان

آلمان در مقایسه با بقیه کشورها یکی از بالاترین نرخ دستمزدها را دارا می باشد. در هر کسب و کاری پایه دستمزد متفاوت است. آلمان با رقمی در حدود 3975 یورو در ماه یکی از بالاترین ارقام دستمزد را هم در اروپا و هم در جهان به خود اختصاص داده است. اینکه چطور می توانید به عنوان یک شخص حقوقی در قالب تجارت، بازرگانی، سرمایه گذاری و یا به عنوان یک شخص حقیقی در قالب یک مهندس، پرستار، پزشک، حسابدار و یا هر عنوان دیگری در آلمان به کار دست پیدا کنید و همچنین از شرایط مالی ایده آلی در حیطه کاری خود برخوردار شوید، به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد.

حوزه شغلی متوسط درآمد سالانه
پزشکی 89.539 euros
مدیران مالی 73.847 euros
حقوقدانان و وکلا 68.642 euros
مشاوره 64.173 euros
کارمندان بانک 62.744 euros
مهندسان 62.564 euros
IT 60.563 euros
فروش 60.174 euros
بخش تولید 60.046 euros
فروش محصول 59.691 euros
منابع انسانی 58.029 euros
ساختمانی 57.270 euros
پژوهشگران 56.399 euros
حمل و نقل 50.538 euros
طراحی 48.574 euros
خدمات سلامت 45.724 euros
رسانه 45.121 euros
عمده و خرده فروشی 45.067 euros
صنایع دستی 44.710 euros
مدیریت 43.788 euros

ساعات کار در آلمان

 در آلمان ساعات کاری از 9 صبح الی5 بعد از ظهر می باشد. روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است. تجارت های خصوصی در ایالات مختلف در آلمان ساعات کار متنوعی دارند اما فروشگاه ها و بیزینس های 24ساعته نیز اصولا در قالب خدمات مسافرتی، حمل و نقلی مانند: قطار و ایستگاه سوخت فعال هستند. توصیه می کنیم پس از مطالعه این نوشتار، مقالات مرتبط با کسب و کار و اقامت از طریق تجارت را در سایت ما مطالعه بفرمایید. در صورت داشتن سوالات بیشتر با مشاورین حقوقی ما تماس بگیرید. ما پاسخگوی تمامی سوالات تجاری و اقامتی شما در آلمان خواهیم بود.

شرایط سنی برای کار در آلمان

سن افراد متقاضی در این امر بسیار حائز اهمیت است. به طور حتم می بایست افراد متقاضی که سن زیر 35 سال را دارند اقدام نمایند. تحصیلات مرتبط و سابقه کاری افراد در واجد شرایط بودن برای کار در آلمان بسیار مهم تلقی می شود.یکی از مزیت هایی که کار در کشور آلمان دارد این است که داشتن سابقه کار طولانی مهم نیست. شما می توانید نسبت به ارسال رزومه خود نگران نباشید و امیدوارانه این کار را انجام دهید.

مدرک زبان مورد نیاز برای استخدام

برای گرفتن فرصت شغلی در آلمان مدرک زبان خاصی از سوی کشور آلمان اعلام نشده است. سطح زبان شما باید در حدی باشد که بتوانید مصاحبه کاری خود را به خوبی انجام دهید. بر اساس تجربه موسسه مهاجرتی آوات در زمینه دریافت پذیرش فرصت شغلی از آلمان شما باید حداقل سطح B2 زبان آلمانی را داشته باشید تا بتوانید از پس مصاحبه بر بیایید.

مراحلی که برای کار در آلمان باید طی کنید

برای درخواست کار در آلمان مانند سایر کشورها باید عمل کنید. ابتدا رزومه دقیق خود را تنظیم کرده و همراه با نامه ای به کارفرما فرستاده و منتظر پاسخ می مانید. در صورت موافقت وقت مصاحبه حضوری به شما داده می شود. بسته به شغلی که درخواست استخدام در آن را دارید ممکن است لازم باشد تست های روانشناسی و توانایی بدنی را بگذرانید. همچنین برای مشاغل مدیریتی و تجارتی ممکن است به مراکز ارزیابی ویژه ای دعوت شوید.باید همراه رزومه مدارک تحصیلی و آموزشی خود را نیز ارسال کنید. در کنار مدارک دانشگاهی هرگونه دوره فنی یا آموزشی دیگری که گذرانده اید نیز ارسال کنید چون برای آلمانی ها مهارت آموزشی شما بسیار مورد اهمیت قرار می گیرد.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت از طریق کار در آلمان

 1. فرم کار و تقاضای کار در آلمان.
 2. شناسنامه و اصل پاسپورت و تصویر فتوکپی از تمامی صفحات آن.
 3. ۲ قطعه عکس.
 4. پرینت سه ماهه مالی و تمکن مالی.
 5. ترجمه قانونی مدارک تحصیلی فرد متقاضی به آلمانی و انگلیسی.
 6. گواهی عدم سوء پیشینه برای فرد متقاضی.
 7. رزومه و بیوگرافی کامل شخص متقاضی.

 پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی اقامت کاری آلمان مراجعه کنید.

سایت های کاریابی

همچنین می توانید از سایت های شغل یابی حرفه ای اروپا استفاده کنید. این سایت ها با گردآوری فرصت های شغلی خالی که روزانه از طرف کارفرمایان اعلام می شود کار شما را راحت تر می کنند.گردشگری در آلمان به تنهایی می تواند فرصت های شغلی خالی بسیار زیادی را فراهم سازد. زیرا آلمان یکی از مقاصد بسیار پر طرفدار گردشگران در سرتاسر جهان است. همچنین می توانید از مشاغل کوتاه مدت داوطلبانه در این کشور هم بهره مند شوید که رزومه شما را بسیار قوی کرده و مهارت های شما در زبان آلمانی را تقویت می کند. هر فرد بین 17 تا 30 سال می تواند درخواست کار داوطلبانه در یکی از زمینه های ورزشی، فرهنگی یا محیط زیستی را بدهد. در طول مدتی که مشغول کار هستید دولت نیز محل اقامت، تسهیلات حمل و نقل، خوراک و بیمه شما را تامین می کند.

لیست تعدادی از وبسایت های کاریابی در آلمان

وب سایت های کاریابی
1 www.stepstone.de
2 www.monster.de
3 www.academicjobseu.com
4 www.jobware.de
5 www.ingenieurkarriere.de

در حال حاضر دریافت وقت سفارت آلمان امری بسیار دشوار است. یکی از مراحل دریافت ویزا برای کار در آلمان داشتن وقت سفارت آلمان می باشد.

کمبود شدید نیرو در بخش بهداشتی درمانی آلمان

چه کار هایی در آلمان برای مهاجران پر درآمد است؟

چه کار هایی در آلمان برای مهاجران پر درآمد است؟

بخش بهداشت و درمان نیز از کمبود نیروی ماهر رنج می برد. بسیاری از متخصصان پزشکی آلمان دوران بازنشستگی خود را پشت سر می گذارند. کشور آلمان در هر دو زمینه STEM (science, technology،engineering or math) و پزشکی حقوق بسیار بالاتری نسبت به کارمندان بقیه بخش های کشور پرداخت می کند. فارغ التحصیلان رشته STEM می توانند تا 75000 یورو در سال درآمد کسب کنند، در حالی که پزشکان به طور معمول دستمزدی معادل 45000یورو در سال دارند.

دوره های کارآموزی و تجربه کار در آلمان (آوسبیلدونگ)

تکمیل دوره کارآموزی یکی از بهترین راه های افزایش مهارت های شما در بزرگترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان است. همزمان با ارتقاء توانایی های خود از سبک زندگی آلمانی لذت خواهید برد. دوره های کارآموزی در آلمان بین حدود 3 تا 4 سال بوده و در اکثر آن ها هزینه ها بر عهده کمپانی خواهد بود. در دوره های که هزینه پرداخت نمی شود نیز دستمزدی برای کارآموز در نظر گرفته می شود. این عوامل به سازمانی که برای آن کار می کنید و حضور شما برای بررسی شرایط و ضوابط کار قبل از قرار داد بستگی دارد.دانشگاه شما نیز می تواند برای اخذ یک دوره کارآموزی در آلمان به شما کمک کند. کمپانی های آلمانی نیز از ارتباط مستقیم استقبال می کنند. تایید رزومه شما توسط دانشگاه و ارسال آن از طرف دانشگاه اعتبار بیشتری برای کمپانی های آلمانی دارد. مرخصی سالیانه کارمندانی که 5 روز در هفته کار می کنند 20 روز است. برای کارکنان کمپانی های صنعتی بین 25 تا 30 روز می باشد. همچنین آلمان به نسبت سایر کشورهای اروپایی از تعطیلات رسمی بیشتری برخوردار بوده و به این ترتیب همواره زمان کافی برای سفر و لذت بردن در آلمان را خواهید داشت.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه: دوره آوسبیلدونگ در آلمان

محیط های کاری در آلمان بسیار حرفه ای و منظم هستند. قوانین جامعی برای همه کارکنان وجود دارد و کسی از کارش خسته نخواهد شد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی مهاجرتی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهایی را به شما عزیزان بیان می کنند.

مقاله پیشنهادی: راه های مهاجرت به آلمان

4.3/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مرتبط

 1. پروین گفت:

  آیا افراد 41 ساله هم میتوانند برای کار در آلمان اقدام کنند من کارشناس ارشد برق قدرت هستم 12 سال سابقه کاردارم و گواهینامه های به زبان انگلیسی هم دارم آیلنس 6.5 و چند گواهینامه دارم

  1. مدیر وب سایت گفت:

   با درود و احترام
   در صورتی که زبان آلمانی حداقل در حد B1 بلد باشید می تونیم اقدام کنیم. اگر هم بخواید با مدرک زبان انگلیسی تون اقدام کنید باید آیلتس 7 یا بالاتر داشته باشید. برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید.

 2. وحید گفت:

  با سلام .من ۲۷سالمه .دارای مدرک کارشناسی برق قدرت هستم .تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارم وچهار سال سابقه کاری دارم و در شرکت های کار کردم که از محصولات زیمنس استفاده میشده ودارای لایسنس های زیمنس بودن آشنایی با محصولات زیمنس رو دارم.ودانش فنی در مورد تابلو‌ های برق رو دارم.و توانی انجام امور تابلو سازی برق را به صورت کامل دارم.مدرک فنی که به زبان انگلیسی هست هم دارم اگه لازم باشه زبان آلمانی هم یاد می‌گیرم .ایا امکان مهاجرت از طریق کار در المان یا سوئد برام ممکنه؟؟؟؟

  1. مدیر سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما شرایط کار در آلمان را دارید. تنها شرطی که نیاز دارید یادگیری زبان آلمانی در حد B2 می باشد. لطفا جهت مشاوره در خصوص کار در کشور آلمان با موسسه تماس بگیرید
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *