ایتالیا, کشورها

شرایط و راه های مهاجرت به ایتالیا

شرایط و راه های مهاجرت به ایتالیا

کشور ایتالیا که اکثر جهانیان آن را به عنوان قلب گردشگری جهان می شناسند، هر ساله مهاجران بسیاری را به سمت خود جذب می کند. چرا که در این کشور امکانات رفاهی خوب، شرایط تحصیل مناسب و… وجود دارد. علاوه بر تمامی این ها ایتالیا از لحاظ اقتصاد جز کشورهای برتر جهان به حساب می آید. ما در این مقاله از سایت آوات قصد داریم شما را با راه های مهاجرت به کشور ایتالیا در سال 2021 آشنا کنیم. پس اگر تمایل به نقل مکان به این کشور را دارید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

نگاهی به کشور ایتالیا برای تصمیم گیری در خصوص مهاجرت

کشور ایتالیا از جمله کشورهای جز اتحادیه اروپا و گروه 8 است که جهان آن را مهد فرهنگ، تمدن، مد و فشن می شناسد. این کشور در جنوب قاره اروپا واقع شده و دارای بیش از 110 استان است. شهر تاریخی رم پایتخت امپراتوری رم و پایتخت این کشور می باشد. کشورهای اتریش، فرانسه، سوئیس، اسلوونی، سان مارینو و واتیکان، کشورهایی هستند که با ایتالیا مرز مشترک دارند.

زبان رسمی کشور ایتالیا، زبان ایتالیایی و واحد پول آن یورو است. مردم ایتالیا از سالیان دور به عنوان مردمی با فرهنگ و فرهیخته شناخته می شوند. 99 درصد آن ها از پیروان دین مسیح هستند.

ایتالیا از جمله کشورهایی است که قدرت و شهرت بالایی در زمینه گردشگری دارد. به عبارتی بخش قابل توجه درآمد این کشو از صنعت گردشگری تامین می شود. برج پیزا، کانال های آبی ونیز، فلورانس، فستیوال، جشنواره، ورزش زمستانی و… از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور هستند که هر ساله هزاران گردشگر را به سمت ایتالیا روانه می کنند.

ورود گردشگران، رونق گرفتن برخی صنایع مانند صنایع ماشین آلات، فلز، وسایل نقلیه، منسوجات، کشتی سازی، هواپیما سازی و… از جمله مواردی هستند که باعث شده ایتالیا از لحاظ اقتصادی در جایگاه بالایی قرار بگیرد. از این رو می توان گفت مردم این کشور در شرایط بسیاری ایده آلی به سر می برند.

چرا ایتالیا را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟

دلایل بسیاری وجود دارد که ایتالیا را یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی بدانیم. مهم ترین آن ها شرایط اقتصادی این کشور است. کشور ایتالیا از لحاظ میزان تولید نا خالصی جایگاه والایی دارد. علاوه بر این درآمد آن از طریق صنعت گردشگری باعث شده این کشور جز یکی از 10 اقتصاد برتر جهان به شمار برود.

بازار کاری خوب از دیگر دلایلی است که ایتالیا را به یکی از محبوب ترین و بهترین مقصد های مهاجران تبدیل کرده است. افرادی که در این کشور مشغول به کار می شوند، به دلیل تعادل بین کار و زندگی، میزان درآمد خوب، داشتن امنیت شغلی، امکان پیشرفت شغلی و…. از کار در ایتالیا احساس رضایت می کنند.

بدون شک اگر اهل هنر، فرهنگ، مد و فشن، موسیقی و… باشید، ایتالیا می تواند یکی از بهترین کشورها برای زندگی شما محسوب شود. چرا که این کشور مهد اصلی هنر، فرهنگ، موسیقی و… می باشد و شما می توانید از زندگی در چنین کشوری نهایت لذت را ببرید.

اگر بخواهیم به دیگر مزایای زندگی در ایتالیا اشاره کنیم، می توانید به موارد ذیل اشاره نماییم:

 • داشتن سیستم آموزشی خوب و با کیفیت
 • آب و هوای خوب و مناظر زیبا
 • وجود امکانات رفاهی عالی
 • برخودار از امکانات بهداشتی و درمانی با کیفیت
 • و….

راه های مهاجرت به ایتالیا

بدون شک راه های بسیاری برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد. اما ما در این مقاله می خواهیم شما را با راحت ترین، بهترین و متداول ترین راه های مهاجرت به کشور ایتالیا در سال 2021 آشنا کنیم. پس اگر قصد دارید نسبت به این راه های مهاجرتی اطلاعات جامع و مفیدی به دست آورید، در ادامه ما را همراهی کنید.

مهاجرت از طریق تحصیل

ایتالیا کشوری است که از سیستم آموزشی خوب، قوی و با کیفیتی برخودار می باشد. وجود دانشگاه های معتبر در سطح بین المللی باعث شده هر ساله دانشجویان بین المللی بسیاری این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند. البته نا گفته نماند که هزینه پایین تحصیل نیز در این موضوع تاثیر بسیار زیادی دارد.

اگر شما نیز با هدف ادامه تحصیل و اخذ مدرک معتبر می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید، می توانید از طریق اخذ ویزای تحصیلی به این کشور نقل مکان فرمایید. با اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور ایتالیا می توانید به تحصیل و کار در این کشور بپردازید. در نهایت بعد از فارغ التحصیلی به بازار کار این کشور ورود پیدا کنید و بعد از چند سال، اقامت دائم ایتالیا را به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات تحصیل در ایتالیا و ویزای تحصیلی ایتالیا را بخوانید.

مهاجرت از طریق کار

دریافت ویزای کار می تواند از دیگر راه های مهاجرت به ایتالیا باشد. اگر در زمینه شغلی تخصصی ویژه ای دارید یا اگر یک پیشنهاد شغلی در ایتالیا داشته باشید می توانید از طریق کار به ایتالیا مهاجرت فرمایید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار، یکی از ارزان ترین راه های مهاجرت به ایتالیا است.

خوشبختانه در کشور ایتالیا با کمی جستجو می توانید موقعیت شغلی مناسب خود را بیابید. برای پیدا کردن کار در ایتالیا می تواند از شبکه های اجتماعی، سایت های کاریابی آنلاین و موسسه های کاریابی استفاده نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات کار در ایتالیا و ویزای کار ایتالیا را بخوانید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

اگر می خواهید آسان و سریع پروسه مهاجرت به کشور ایتالیا را پشت سر بگذارید، می توانید از طریق سرمایه گذاری به ایتالیا مهاجرت نمایید. در این روش شما با ورود حداقل سرمایه تعیین شده ای به چرخه اقتصاد ایتالیا می توانید ویزای سرمایه گذاری به دست آورید به ایتالیا مهاجرت کنید.

برای اینکه بتوانید از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا اقامت دائم این کشور را به دست آورید، می توانید به 4 روش در ایتالیا سرمایه گذارید فرمایید. این 4 روش عبارتند از:

 • ثبت شرکت در ایتالیا (راه اندازی کسب و کار، استارت آپ و… در ایتالیا)
 • سرمایه گذاری در کسب و کارهای موجود در ایتالیا مانند شرکت هایی ایتالیایی فعال
 • سرمایه گذاری در برنامه هایی که به عنوان کمک های خیرخواهانه از آن ها نام برده می شود.
 • خرید اوراق قرصه دولتی

در نظر داشته باشید که برای سرمایه گذاری در هر یک از این روش های ذکر شده باید حداقل سرمایه گذاری مشخصی انجام دهید تا بتوانید ویزای سرمایه گذاری و اقامت دائم ایتالیا را به دست آورید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین سرمایه گذاری در ایتالیا، شرایط دریافت اقامت دائم ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و… می توانید با مشاوران و کارشناسان آوات صحبت نمایید. به این منظور می توانید از ساعت 9 الی 18 با ما تماس بگیرید.

مهاجرت از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند ایتالیایی یا ازدواج با فردی که مقیم دائم کشور ایتالیا باشد، می تواند راهی برای مهاجرت به کشور ایتالیا باشد. البته برای مهاجرت از طریق این راه اثبات اینکه ازدواج شما هدفی مبنی بر اخذ اقامت دائم ایتالیا ندارد، اهمیت ویژه ای دارد.

برای مهاجرت از طریق این راه و اخذ ویزای ازدواج ایتالیا، فردی که در ایتالیا زندگی می کند، باید بتواند اثبات کند که توانایی حمایت مالی از شما در کشور ایتالیا را دارد.

برای آگاهی بیشتر: مهاجرت از طریق ازدواج به ایتالیا

شرایط کلی مهاجرت به ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا به طور کلی باید دارای شرایطی باشید. برخی از این شرایط عبارتند از:

 • نداشتن هیچ گونه سابقه کیفری،
 • نداشتن بیماری واگیر دار، عفونی و…،
 • توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود در مدتی که در این کشور اقامت دارید،
 • تعهد به احترام و رعایت قوانین و فرهنگ موجود در این کشور،
 • و…

البته اینکه تصمیم بگیرید با اخذ کدام یک از ویزاهای ایتالیا به این کشور مهاجرت کنید، باعث می شود الزاماتی در خصوص شرایط شما به وجود بیاید. به طور مثال فرض کنید می خواهید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایید. اینکه قصد تحصیل در کدام یک از مقاطع تحصیلی موجود را دارید، باعث می شود از شما شرایط به خصوصی انتظار برود. به طور مثال اگر خواستار تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا هستید، حتما باید چندین مقاله معتبر و مفید منتشر کرده باشید. اما اگر خواستار تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا هستید، از شما مقاله ای خواسته نمی شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایتالیا

برای دریافت هر یک از ویزاهای این کشور لازم است که مدارکی ارائه دهید. با توجه به اینکه خواستار اخذ کدام یک از ویزاهای این کشور هستید، از شما مدارک به خصوصی خواسته می شود. در این میان مدارکی هستند که در بین تمامی این ویزاها مشترک هستند. این مدارک به شرح زیر می باشند.

 • مدارک شناسایی نظیر پاسپوت، شناسنامه و…
 • فرم تکمیل شده و کامل مربوط به هر ویزا
 • چند قطعه عکس پرسونلی رنگی با ویژگی های عکس پاسپورت
 • ارائه مدارکی برای اثبات داشتن توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در ایتالیا
 • ارائه مدارکی برای اثبات محل اقامتتان
 • ارائه مدارکی که نشان دهد شما هزینه مربوط به رسیدگی به درخواستتان را پرداخت کرده اید
 • ارائه مدارکی برای نشان دادن سوابق تحصیلی، سوابق شغلی و…
 • و…

روند کلی اخذ ویزاهای ایتالیا برای مهاجرت به این کشور

با وجود اینکه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ هر یک از ویزاهای ایتالیا متفاوت است. اما روند کلی اخذ هر یک از ویزاهای این کشور شباهت بسیاری به یک دیگر دارند. به گونه ای که می توانیم این روند را به صورت زیر تعریف کنیم:

1- ابتدا با تحقیق و کسب و اطلاعات، تصمیم بگیرید که قصد اخذ کدام یک از ویزاهای این کشور را دارید.

2- شرایط و مدارک مورد نیاز ویزای مورد نظرتان را مهیا کنید.

3- درخواست خود را با تکمیل فرم و ارسال مدارکتان ثبت نمایید.

4- در صورت نیاز برای انجام بیومتریک و مصاحبه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا مراجعه فرمایید.

5- منتظر بمانید تا درخواستتان مورد بررسی قرار بگیرد و نتیجه به شما کتبا اعلام گردد.

6- با توجه به نتیجه دریافتی نسبت به تجدید نظر در خصوص درخواستتان یا انجام اقدامات بعدی برای نثل مکان به ایتالیا، اقدام نمایید.

نکات کلی در خصوص مهاجرت به کشور ایتالیا با اخذ هر یک از ویزاهای این کشور

 • با توجه به اینکه کشور ایتالیا عضو کنوانسیون بین المللی ژنو است، امکان مهاجرت به این کشور از طریق پناهندگی امکان پذیر است. اما این راه یکی از پر ریسک ترین و پر خطر ترین راه های مهاجرت به این کشور می باشد. بنابراین توصیه ما به شما این است که هرگز از این طریق به ایتالیا مهاجت نفرمایید.
 • در نظر داشته باشید که ایتالیا انواع مختلفی از ویزای تحصیلی، ویزای کاری و… را ارائه می دهد. از این رو مطمئن باشید که با توجه به شرایط، هدف و… شما کدام نوع از ویزاها مختلف این کشور برای شما مناسب هستند.
 • درست است انگلیسی به طور گسترده ای در این کشور صحبت می شود، اما برای انجام امور اداری، برخی امور تحصیلی و…. شما باید به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید. این کار حتی به شما کمک می کند، بیشتر با جامعه ایتالیا ادغام شوید. پس حتما قبل از مهاجرت نسبت به یادگیری زبان ایتالیایی اقدام نمایید.

خدمات موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات در خصوص کشور ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهایی که موسسه حقوقی و مهاجرتی آوات می تواند در زمینه مهاجرت به آن خدمات مهاجرتی و مشاوره به شما ارائه دهد.

البته موسسه آوات، نه تنها در زمینه مهاجرت به ایتالیا می تواند همراه شما باشد، بلکه می تواند شما در مهاجرت به کشورهای دیگری نظیر استرالیا، فرانسه، ژاپن، آلمان، نیوزلند و… همراهی کنید.

برای کسب اطلاعات دقیق و گرفتن مشاوره درست حقوقی در زمینه مهاجرت به ایتالیا می توانید از سیستم مشاوره وکلای زبده موسسه مهاجرتی آوات بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را تکمیل فرمایید.

 

سوالات متداول

 1. امکان اخذ اقامت دائم ایتالیا امکان پذیر است؟
 • بله. با توجه به راه های مهاجرتی ذکر شده در این مقاله می توانید به ایتالیا نقل مکان کنید. در نهایت پس از چند سال زندگی در این کشور، اقامت دائم، حتی شهروندی این کشور را به دست آورید. البته اینکه چه میزان طول بکشد تا بتوانید اقامت دائم ایتالیا را به دست آورید، به نوع ویزایتان بستگی دارد. به طور مثال با ویزای کار طی 5 سال و با ویزای ازدواج می توانید طی 3 سال اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید.

2. آیا برای مهاجرت به ایتالیا تسلط به زبان ایتالیایی اجباری است؟

در ابتدا خیر این موضوع الزامی ندارد. مگر اینکه قصد تحصیل در دوره های ایتالیایی زبان یا کار در موقعیت شغلی که به زبان ایتالیایی نیاز دارد، مشغول شوید. در غیر این صورت تسلط به انگلیسی کفایت می کند و شما می توانید با زندگی در ایتالیا به مرور زمان این زبان را بیاموزید و به آن تسلط پیدا کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سه =