تحصیلی, روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

در این مقاله قصد داریم در خصوص تحصیل پزشکی در روسیه مطالب و اطلاعات مختصری را به اشتراک بگذاریم امیدواریم این نوشته برای شما مفید باشد. تحصیل پزشکی در روسیه برای افرادی که به دنبال اخذ مدرک پزشکی معتبر با هزینه کم هستند یک گزینه عالی محسوب می شود. دانشگاه های پزشکی روسیه استانداردهایی در حد دانشگاه های اروپایی و گاهی حتی بیشتر از بعضی دانشگاه های اروپایی دارند. به همین دلیل این مقاله را به موضوع تحصیل پزشکی در کشور روسیه اختصاص داده ایم.

شرایط اولیه تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل پزشکی در روسیه باید مدرک زبان روسی داشته باشید. چنانچه مدرک زبان روسی ندارید باید در دوره‌ای به نام پادفک شرکت کنید. در دوره پادفک دوره های زبان روسی، زیست و شیمی را خواهید گذراند. پس از اتمام آن که تقریباً یک سال طول می کشد، در دانشگاهی که مایل هستید امتحان خواهید داد و شانس خود را برای ورود به دانشگاه های روسیه امتحان خواهید کرد.
پادفک در دانشگاه های روسیه برگزار می‌شود و برای ثبت نام در آن محدودیت وجود ندارد. همچنین شما می توانید دوره پادفک را در یک دانشگاه سپری کنید اما برای تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه دیگری انتخاب کنید.

تحصیل پزشکی در روسیه چقدر دشوار است؟

سیستم آموزشی برای تحصیل پزشکی در روسیه از بالاترین کیفیت آموزش موجود در سراسر جهان برخوردار است. در چندین تخصص به عنوان بهترین کشور شناخته شده است و به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در فناوری پزشکی شناخته می شود. با این حال، بسیاری از دانشجویان به دلیل توانایی های مختلف آنها در تحصیل پزشکی در روسیه بازخوردهای مختلفی داشته اند که این مسئله کاملا به توانایی های شخصی دانشجو بر میگردد اما تجربه نشان داده است که دانشجویانی که به تحصیل پزشکی در روسیه مشغول شده اند موفقیت های بزرگی را در رشته ی تحصیل خود بدست آورده اند.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

 1. در اینجا برخی از مزایای اصلی که چرا یک دانشجوی بین المللی باید تحصیل پزشکی را انتخاب کند را عنوان می کنیم:
 2. اکثر دانشگاه های برتر پزشکی روسیه روش پذیرش ساده ای برای دانشجویان خارجی دارند و امکان اخذ پذیرش از دانشگاههای روسیه برای تحصیل پزشکی در روسیه ریسک پایینی دارد.
 3. شهریه تحصیل پزشکی در روسیه بسیار مقرون به صرفه است و هزینه های زندگی در مقایسه با سایر کشورهای غرب بسیار پایین تر است.
 4. از نظر WHO و یونسکو، مدارک پزشکی روسیه در سطح جهانی کاملا تأیید می شوند.
 5. دوره های پزشکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.
 6. دانشجویان برای تحصیل پزشکی در روسیه به نمره TOEFL یا IELTS نیاز ندارند.
 7. در طول دوره کارآموزی، دانشجویان می توانند تجربه بالینی خوبی را در بیمارستان های دولتی فوق تخصصی مجهز در روسیه کسب کنند.

تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

توجه داشته باشید که تقریبا یک سال است که وزارت بهداشت ایران تحصیل به زبان انگلیسی را از تایید خارج کرده است (البته تحت شرایطی امکان تایید مدرک پزشکی شما وجود دارد). بنابراین بهتر است برای تحصیل پزشکی در کشور روسیه به زبان روسی اقدام کنید و در صورت نداشتن مدرک زبان روسی در دوره پادفک شرکت کنید.

اگر قرار نیست بعد از تحصیل به ایران برگردید و تمایل دارید از کشور روسیه به یک کشور دیگر مهاجرت کنید. در این صورت می توانید با ارائه مدرک زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه های این کشور رشته پزشکی بخوانید و پس از اتمام دوره به یک کشور دیگر مهاجرت کنید. مدت تحصیل پزشکی در روسیه 6 سال و مدت تحصیل دندانپزشکی 5 سال است. گذراندن دوره پادفک هم ۱ سال است.

زبان تدریس تعدادی از دانشگاه های پزشکی روسیه

ردیف نام دانشگاه شهر استقرار زبان های قابل ارائه
1 دانشگاه سچینوا مسکو روسی + انگلیسی
2 دانشگاه رودن مسکو روسی + انگلیسی
3 دانشگاه کازان کازان روسی + انگلیسی
4 دانشگاه روستوف روستوف روسی + انگلیسی
5 دانشگاه ولگوگراد ولگوگراد روسی + انگلیسی
6 دانشگاه آستاراخان آستاراخان روسی + انگلیسی
7 دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ روسی + انگلیسی
8 دانشگاه سن پترزبورگ سن پترزبورگ روسی + انگلیسی
9 دانشگاه نووسیبیرسک نووسیبیرسک روسی

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه یکی از دیگر موضوعاتی است که باید برای تحصیل پزشکی در مسکو یا سایر شهرهای روسیه در نظر بگیرید. هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های این کشور یکسان نیست و بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می کنید. برای تحصیل در دانشگاهی مانند: رودن در حدود 9 تا 10 هزار دلار در سال پرداخت خواهید کرد.

هزینه زندگی هم حائز اهمیت است. هزینه زندگی بستگی به شرایط زندگی شما خواهد داشت و نمی‌توان برای همه هزینه یکسانی بیان کرد. در کل می توان گفت این هزینه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار در ماه خواهد بود.

لیست شهریه تعدادی از دانشگاه های پزشکی روسیه

ردیف نام دانشگاه شهر استقرار شهریه هر سال تحصیلی
1 دانشگاه سچینوا مسکو 698000 روبل
2 دانشگاه رودن مسکو 8500 تا 9500 دلار
3 دانشگاه کازان کازان 350000 روبل
4 دانشگاه روستوف روستوف 200000 تا 280000 روبل
5 دانشگاه ولگوگراد ولگوگراد 3300 تا 5900 دلار
6 دانشگاه آستاراخان آستاراخان 142000 روبل
7 دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ 290000 روبل
8 دانشگاه سن پترزبورگ سن پترزبورگ 220000 تا 315000 روبل
9 دانشگاه نووسیبیرسک نووسیبیرسک 216000 روبل

بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی روسیه

یک خبر خیلی خوب هم برای شما داریم و آن این است که دولت روسیه برای دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی می دهد. بورسیه ها بسیار عالی هستند و تقریباً ۸۰ تا ۹۰% هزینه تحصیل شما را پرداخت می کنند. بسته به اینکه شما چه نوع زبانی را برای تحصیل پزشکی در روسیه انتخاب کنید هزینه‌ای که با اخذ بورسیه پرداخت خواهید کرد متفاوت است.

اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی رشته پزشکی روسیه را دریافت کنید ممکن است تمام هزینه های تحصیلی شما را تحت پوشش قرار دهد.

نکته

توجه داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی این کشور در رشته پزشکی عملا بسیار دشوار است. برای رسیدن به آن باید سخت تلاش کنید و در نظر بگیرید که تعدا رقبای شما در این زمینه کم نخواهند بود. توجه داشته باشید که برای تحصیل پزشکی در این کشور نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نخواهید داشت.

همچنین شما می توانید مقاله تحصیل دندانپزشکی در روسیه را مطالعه کنید.

در نظر گرفتن اعتبار دانشگاه های پزشکی روسیه

نکته بعدی که حتماً باید در نظر بگیرید این است که گرچه برخی از دانشگاه های روسیه در رتبه بندی جهانی درخشیده اند ولی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند.

اگر قصد دارید بعد از تحصیل رشته های پزشکی در مسکو یا سایر شهرهای روسیه به ایران برگردید باید در نظر داشته باشید که بهتر است دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

زمان پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در روسیه

زمان پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در روسیه

آخرین موردی که باید آن را در نظر بگیرید زمان پذیرش دانشگاه های روسیه است. دانشگاه های روسیه تنها یک بار در سال و آن هم در ماه سپتامبر پذیرش انجام می دهد. دانشگاه هایی هم وجود دارند که به طور استثنایی در طول سال دو بار پذیرش انجام می‌دهند.

پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در مسکو و سایر شهرهای روسیه نیازی به کنکور ندارد. تنها چیزی که شاید کمی کار را برای متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در مسکو و سایر شهرهای روسیه مشکل کند گذراندن دوره پادفک و اخذ مدرک زبان روسی است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی در روسیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی روسیه

آنطور که قبلا هم اشاره کردیم رتبه داشتن دانشگاه های روسیه در رنکینگ جهانی به معنای این نیست که وزارت بهداشت ایران هم آنها را تایید می کند. پس اگر قرار است برای تحصیل پزشکی در روسیه عازم این کشور شوید باید دانشگاه های معتبر پزشکی روسیه را بشناسید.

برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو

یکی از گزینه های تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه ایالتی لومونوسوف است که در رتبه بندی جهانی رتبه زیر 100 را دارد. تحصیل در تمامی دوره های دانشگاه لومونوسف مسکو به زبان روسی است. تمام دانشجویان بین المللی می توانند در دوره های پادفک شرکت کنند. سال تحصیلی این دانشگاه از سپتامبر شروع و در ماه ژوئن پایان می یابد.

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ که در شهر رویایی سن پترزبورگ واقع شده است یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاه های کشور روسیه است که در کل جهان شناخته شده است. بعد از دانشگاه لومونوسف در رتبه ۲۸۱ در رتبه بندی برترین دانشگاه های QS قرار دارد. این دانشگاه هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آن تنها به زبان روسی ممکن است.

دانشگاه علوم پزشکی کازان

یکی دیگر از گزینه های تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه علوم پزشکی کازان است. این دانشگاه در سال ۱۸۰۴ میلادی تاسیس شده است و در رشته های علوم پزشکی بیش از دو قرن است که فعالیت دارد. دانشگاه پزشکی کازان توانسته است پزشکان بسیاری را تربیت کند. این دانشگاه از معتبرترین دانشگاه های پزشکی در روسیه و همچنین در جهان است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه آرزوی هر کسی می‌تواند باشد چرا که بالاترین استانداردهای آموزشی دنیا را دارد.

دانشگاه تومسک

یکی دیگر از گزینه های تحصیل پزشکی در مسکو دانشگاه ایالتی تومسک مسکو است که در بخش آسیایی، بزرگترین دانشگاه کلاسیک روسیه است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ به ‌عنوان دانشگاه امپریال تومس تاسیس شده است. این دانشگاه از آکادمی علوم روسیه و آکادمی علوم پزشکی روسیه ۳۱ عضو دارد. در سال ۲۰۱۰ در بین ۱۵ دانشگاهی قرار گرفته است که در تحقیقات ملی جایزه برتر دانشگاه را دریافت کرده اند.

برای مطالعه در مورد سایر دانشگاه های روسیه به مقاله  لیست دانشگاه های روسیه مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در روسیه باید پس از دریافت دعوتنامه از طرف اداره خدمات مهاجرت فدرال فدراسیون روسیه، برای درخواست ویزای دانشجویی به سفارت فدراسیون روسیه در کشور خود مراجعه کنند، که مدارک زیر نیز مورد نیاز است:

 1. پاسپورت معتبر
 2. فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل و امضا شده
 3. دو عکس پاسپورتی
 4. نامه پشتیبانی ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج
 5. گواهی ایدز (آزمایش اچ آی وی)

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوال های متداول

1. آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه در چه سطحی برگزار می شود؟

 • اکثر دانشگاه های روسیه آزمون ورودی برگزار نمی کنند مگر دانشگاه های پرتقاضا که ظرفیت محدودی دارند.

2. برای ورود به دانشگاه های پزشکی روسیه حداقل باید چند سال سن داشته یاشیم؟

 • برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود ندارد، مگر به دلیل متقاضیان بسیار برخی دانشگاه ها محدودیتی در نظر گرفته باشند که باید از سایت دانشگاه این موضوع را پیگیری کنید.

3. دانشگاه های پزشکی روسیه چه رشته هایی را ارائه می دهند؟

 • دانشکده های پزشکی روسیه دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند. حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد.

4. امکان کار در رشته ی پزشکی در روسیه وجود دارد؟

 • در صورتی که پس از ۳ سال تحصیل در رشته پزشکی به شرایطی رسیدید که از نظر دانش و سطح سواد دارای رتبه بالا از سوی دانشگاه شدید می توانید به سادگی در یکی از کلینیک های موجود در سطح شهر مشغول به کار شوید.

5. دوره ی پادکف چیست؟

 • دوره های 9 ماهه تا یکساله ی آموزش زبان به همراه برخی دروس پایه برای افرادی است که قصد تحصیل در دانشگاه های رسیه را دارند.

6. رشته های پزشکی در روسیه به چه زبانی تدریس می شوند؟

 • تحصیل در روسیه به زبان های روسی و انگلیسی امکان پذیر می باشد. در بیشتر دانشگاه ها فقط به زبان روسی تدریس می شود.

7. دوره ی کارآموزی در روسیه چه مدت طول می کشد؟

 • تخصص های پزشکی، مانند: متخصص پوست، متخصص گوارش، متخصص ارتودنسی یا متخصص قلب و عروق پس از تکمیل دوره تئوری تخصص، نیاز به کارآموزی دارند. طول دوره کارآموزی دو تا چهار سال است که بسته به تخصص و دانشگاه انتخاب شده متفاوت می باشد.

8. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های پزشکی روسیه وجود دارد؟

 • دروس این رشته به زبان های انگلیسی و روسی تدریس می شود، اما تنها بخش روسی این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد.
4.9/5 - (23 امتیاز)

نوشته های مرتبط

یک دیدگاه ثبت کنید برای “تحصیل پزشکی در روسیه

 1. سجاد گفت:

  سلام آیا امکان دارد کلاس های دانشجویان روسیه در ایران باشد ؟

  1. با سلام
   برای کورس های اصلی خیر و باید در روسیه تحصیل کنید اما اگر منظور شما دوره پادفک است بعضی از موسسات اقدام به برگزاری این دوره ها در داخل ایران می کنند. به هر حال توصیه ما این است که دوره پادفک هم در روسیه گذرانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *