اقامت, لوکزامبورگ

راه های اخذ اقامت لوکزامبورگ

شرایط و راه های اخذ اقامت کشور لوکزامبورگ

اگر می خواهید به عنوان خانه دوم خود، لوکزامبورگ را انتخاب کنید، بهتر است بدانید به این منظور مجبور به اخذ اقامت این کشور می باشید. شرایط و راه های مختلفی برای اخذ اقامت کشور لوکزامبورگ برای اتباع مختلف وجود دارد. این مقاله آوات شامل توضیحاتی در خصوص اخذ اقامت لوکزامبورگ توسط اتباع غیر اروپایی، غیر منطقه اقتصادی اروپا و غیر سوئیسی می باشد. در واقع این مقاله می تواند اطلاعات مفیدی در خصوص شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت این کشور برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به لوکزامبورگ را دارند، باشد.

درباره اقامت لوکزامبورگ

اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و تبعه های کشور سوئیس، همچنین اتباع کشور های غیر اروپایی برای اینکه بتوانند در لوکزامبورگ قانونا اقامت داشته باشند، باید مجوز اقامت این کشور را دریافت کنند. با این وجود شرایط و راه های اخذ اقامت کشور لوکزامبورگ برای اتباع غیر اروپایی با اتباع کشور های اروپایی و…، متفاوت است. (از آنجایی که این مقاله برای مهاجران ایرانی نوشته شده، در ادامه به اقامت لوکزامبورگ برای اتباع غیر اروپایی خواهیم پرداخت.)

اخذ اقامت این کشور برای ایرانیان

اگر فکر می کنید که برای مهاجرت به لوکزامبورگ راه های بسیاری برای اتباع غیر اروپایی وجود دارد، بگذارید حقیقتی را با شما در میان بگذاریم. در صورتی که قصد اخذ اقامت دائم لوکزامبورگ را ندارید و می خواهید تنها برای مدتی در این کشور زندگی کنید و پس از آن به کشور اروپایی دیگری مهاجرت نمایید، برای شما راه ها و انتخاب های بسیاری وجود دارد. به عبارتی شما از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری و… می توانید اقامت موقت این کشور را برای چند سال به دست آورید.

اما اگر لوکزامبورگ را به عنوان مقصد نهایی خود در نظر گرفته اید، حقیقت این است که در حال حاضر، اخذ اقامت دائم کشور لوکزامبورگ تقریبا غیر ممکن و سخت است. مگر این که شما فردی باشید که یکی از بستگان نزدیکش، تبعه این کشور یا مقیم دائم این کشور می باشد. در این صورت است که می توانید شانس خود را برای اخذ اقامت دائم این کشور داشته باشید.

با توجه به شرایط مهاجرت اتباع کشور های ثالث به لوکزامبورگ و به تعلیق در آمدن راه های اخذ اقامت این کشور برای اتباع این کشور ها، در ادامه شما را راه های ممکن اخذ اقامت این کشور برای ایرانیان، آشنا می کنیم.

چرا اقامت دائم این کشور را دریافت کنیم؟

دریافت اقامت دائم لوکزامبورگ، شما را از حقوق برابر با یک شهروند یا تبعه کشور لوکزامبورگ بهره مند می کند. این یعنی شما هر چند وقت یک بار، دیگر مجبور نیستید که ثابت کنید در این کشور مشغول به کار هستید، بیمه درمانی دارید، از منابع مالی کافی برخودار هستید و…. همچنین می توانید در شغل های دولتی مشغول به کار شوید.

یکی از مزایای مهم اخذ اقامت دائم این کشور، امکان آوردن اعضای خانواده تان به این کشور می شود. جالب است بدانید، این موضوع می تواند برای آن فرد از اعضای خانواده تان که از طریق شما به لوکزامبورگ مهاجرت می کند نیز، مزایای قابل توجهی داشته باشد. به طور مثال این فرد می تواند زود تر از موعد (یعنی در کمتر از 5 سال)، اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

اقامت لوکزامبورگ برای اتباع غیر اروپایی که یکی از اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا هستند

در حال حاضر، اتحاد مجدد خانواده تنها راهی است که به واسطه آن اتباع غیر اروپایی می توانند اقامت موقت این کشور و در نهایت اقامت دائم آن را به دست آورند.

انواع مجوز های اقامت این کشور برای اتباع کشور های ثالث

به طور کلی اتباع کشور های ثالث که از طریق اتحاد مجدد خانواده قصد اخذ اقامت این کشور را دارند، می توانند دو نوع مجوز اقامتی دریافت نمایند:

اقامت کمتر از 90 روز

این مجوز اقامتی به دارنده آن اجازه می دهد که به مدت حداکثر 3 ماه در لوکزامبورگ اقامت داشته باشد. آن دسته از اتباع غیر اروپایی که اعضای خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شوند، می توانند مجوز اقامت کوتاه مدت این کشور را تنها با داشتن پاسپورت معتبر و ویزا به دست آورند. البته افرادی که از یکی دیگر از کشور های عضو اتحادیه اروپا، مجوز اقامت از طریق اتحاد مجدد خانواده اخذ کرده باشند، نیازی به دریافت ویزا ندارند و تنها با یک پاسپورت معتبر می توانند به مدت کمتر از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند.

اخذ این مجوز از طریق اتحاد مجدد خانواده، اجازه کار در لوکزامبورگ را نیز به فرد دارنده آن می دهد.

اقامت بیشتر از 90 روز

اکثر متقاضیانی که لوکزامبورگ را به عنوان خانه دوم خود انتخاب کرده اند، مجوز اقامت موقت با اعتبار بیش از 90 روز را دریافت می کنند.

دریافت این نوع مجوز اقامت نیز تنها به پاسپورت معتبر و ویزا نیاز دارد. البته برخی متقاضیان با توجه به شرایط و قوانینی از دریافت ویزا، معاف هستند.

شرایط اخذ اقامت لوکزامبورگ برای اتباع کشور های ثالث

به طور کلی دو گروه از افراد هستند که به واسطه اتحاد مجدد خانواده می توانند مجوز اقامت این کشور را دریافت نمایند: همسران یا شرکای ثبت شده اتباع اتحادیه اروپا و فرزندان اتباع اتحادیه اروپا. هر یک از این افراد برای اخذ مجوز های اقامتی کشور لوکزامبورگ به شرایط متفاوتی نیاز دارند.

همسران یا شرکای ثبت شده

 • پاسپورت معتبر به همراه کپی از صفحات پر شده آن (پاسپورت باید بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • سند ازدواج (مدارکی به منظور اثبات سابقه ارتباط، رفت و آمد با خانواده ها، ثبت ازدواج به صورت رسمی و…)
 • کپی درخواست ثبت شده تواسط شهروند اتحادیه اروپا (به عنوان اینکه با او به لوکزامبورگ می آیید یا به او در لوکزامبورگ ملحق می شوید.)

متقاضیانی که به صورت رسمی با یک دیگر ازدواج نکرده اند نیز در صورت ارائه شواهد و مدارکی می توانند از این طریق اقامت این کشور را به دست آورند. به این منظور باید مدارکی ارائه دهند و اثبات کنند که….

 • هیچ یک از آن ها همسر یا شریک ثبت شده فرد دیگری نیستند.
 • مدت بسیار طولانی است که یک دیگر را می شناسند و با یکدیگر در ارتباط هستند.
 • و…

فرزندان

 • پاسپورت معتبر به همراه کپی از صفحات پر شده آن (پاسپورت باید بیش از 6 ماه اعتبار داشته باشد.)
 • مدارکی به منظور اثبات داشتن رابطه خانوادگی با شهروند اتحادیه اروپا (مانند گواهی تولد، شناسنامه و…)
 • مدارکی به منظور اثبات وابسته بودن از لحاظ مالی یا در حال تحصیل بودن (برای فرزندان بالای 21 سال)
 • یک نسخه از حکم اعطای حضانت (برای فرزندان زیر 18 سال که والدین آن ها از یک دیگر طلاق گرفته اند.) + مجوز محضری حق ملاقات و رضایت نامه والدین
 • کپی درخواست ثبت شده تواسط شهروند اتحادیه اروپا (به عنوان اینکه فرزندش در لوکزامبورگ به او ملحق می شود یا فرزند خود را به عنوان همراه با خود به لوکزامبورگ می آورد.)

روند اخذ مجوز اقامت این کشور از طریق اتحاد مجدد خانواده

برای دریافت مجوز اقامت این کشور، تنها 3 ماه پس از ورودتان به خاک لوکزامبورگ فرصت دارید. برای اخذ شرایط و مدارکی را فراهم کنید که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

 • کپی شناسنامه یا پاسپورت (تنها صفحات پر شده)
 • عکس پرسونلی با ویژگی های تعیین شده
 • گواهی درخواست شهروند اتحادیه اروپا
 • سند ازدواج یا تولد و اثبات توانایی مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در این کشور
 • ثبت رسمی ازدواج
 • و…

پس از فراهم نمودن این شرایط و مدارک شما باید به اداره مهاجرت لوکزامبورگ مراجعه نمایید و درخواستتان را ثبت کنید. پروسه رسیدگی به درخواست شما ممکن است 6 ماه زمان ببرد. اما بعد از ثبت درخواست به شما رسیدی داده می شود که همان شما را از حقوق و وظایف فردی که مقیم لوکزامبورگ به حساب می آید، برخوردار می کند.

پس از پردازش درخواستتان، نتیجه به شما اعلام می شود. اگر پاسخ مثبت باشد، عموما به شما مجوز اقامتی 5 ساله اعطا می گردد. این مجوز قابل تمدید است و شما برای تمدید آن می توانید 2 ماه قبل از تاریخ انتقضایش، نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

هزینه اخذ مجوز های اقامتی این کشور

مجوز های اقامتی کشور لوکزامبورگ با توجه به نوع، مدت اعتبار، تابعیت فرد متقاضی، سن و… او، متفاوت است.

به طور کلی کودکان زیر 6 سال برای اخذ اقامت این کشور از طریق اتحاد مجدد خانواده، نباید هزینه ای بپردازند. اما برای سایر کشور ها با توجه به نوع ویزایی که دارند، سنشان، تبعیتشان و… هزینه ای بین 35 تا 80 یورو بپردازند.

دریافت مجوز اقامت دائم لوکزامبورک برای اتباع غیر اروپایی

طبق قوانین مهاجرتی موجود در این کشور متقاضیانی که حداقل 5 سال به طور قانونی در کشور لوکزامبورگ زندگی کرده اند، می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

البته طبق شرایطی افرادی می توانند در کمتر از 5 سال اقامت دائم این کشور را به دست آورند. این شرایط عبارتند از:

 • افرادی که باز نشسته شده اند و طی 1 سال گذشته فعالیت حرفه ای در لوکزامبورگ یا یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انجام داده اند یا به طور مداوم به مدت 3 سال در لوکزامبورگ زندگی کرده اند.
 • افرادی که به دلیل عدم توانایی کارشان را در متوقف کرده اند و به مدت 2 سال به طور مداوم در این کشور اقامت داشته اند.
 • افرادی که به دلیل بیماری، تصادف و… امکان کار را نداشته باشند.
 • و…

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1. آیا از طریق سرمایه گذاری می توان اقامت لوکزامبورگ را به دست آورد؟

 • بله این امکان وجود دارد. اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری، یکی از مطمئن ترین راه ها است. اما در حال حاضر انجام این کار سختی ها و پیچیدگی های خاص خود را دارد.

2. برای مهاجرت و اخذ اقامت لوکزامبورگ نیاز به تسلط به زبان خاصی وجود دارد؟

 • بله. البته اینکه از چه طریقی به این کشور مهاجرت می کنید در پاسخ به این سوال مهم است. به طور مثال افرادی که از طریق کار به این کشور مهاجرت می کنند، باید حداقل به 2 زبان رسمی این کشور، تسلط داشته باشند. در حالی که دانش آموزان و دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ نیازمند تسلط به زبان دوره خود می باشند. همچنین افرادی که از طریق اتحاد مجدد خانواده به این کشور مهاجرت می کنند، در ابتدا نیازی به تسلط به زبان این کشور ندارند.

3. ساده ترین راه برای مهاجرت به لوکزامبورگ کدام راه است؟

 • در حال حاضر مهاجرت از طریق اتحاد مجدد خانواده، آسان ترین راه است. برای متقاضیانی که نسبت نزدیکی با اتباع اتحادیه اروپا ندارند، مهاجرت از طریق تحصیل می تواند آسان ترین راه باشد.

4. هزینه اخذ مجوز های اقامت این کشور چقدر است؟

 • پاسخ این سوال با توجه به نوع مجوز اقامت، متفاوت است. برای کسب اطلاعات در مورد آن با ما تماس بگیرید.

سوالی در خصوص امور مهاجرتی دارید؟ می خواهید بیشتر در خصوص مهاجرت به لوکزامبورگ بدانید؟ ما اینجاییم تا ابهامات شما را بر طرف کنید. از این رو حتما آن را با ما و سایر همراهانمان به اشتراک بگذارید. کارشناسان آوات در سریع ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهند داد.

5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *