روسیه

روش های اخذ اقامت روسیه

اخذ اقامت روسیه

در این مقاله به بررسی شرایط و راه های دریافت اقامت روسیه سال جدید می پردازیم. اگر شما هم به فکر اخذ اقامت این کشور هستید با ما همراه باشید. اخذ اقامت روسیه برای بسیاری از شهروندان خارجی تبدیل به یک هدف شده است. دلیل این موضوع این است که روسیه جزو پیشرفته ترین کشورهای آسیایی اروپایی است. این کشور امکانات زیادی برای شهروندان خود فراهم کرده است. امکان تحصیل برای فرزندان مهاجران به صورت رایگان و با کیفیت بالا فراهم است. این کشور همچنین از امنیت خوبی برای زندگی برخوردار است.

همه این فاکتورها دست به دست هم داده تا اخذ اقامت روسیه و چگونگی آن برای خیلی ها یک سوال باشد. ما در این مقاله تصمیم داریم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

مزایای اقامت روسیه

اگر به دنبال اخذ اقامت روسیه هستید باید بدانید که با اخذ اقامت این کشور مزایای خوبی نصیب شما خواهد شد. این کشور برای شما تمام حق و حقوق یک شهروند را فراهم خواهد کرد. شرایط زندگی در روسیه هم خوب و ایده آل است. امکان راه اندازی کسب و کار هم برای شما وجود خواهد داشت.

مهاجر بودن دلیل بر محروم بودن از خدمات اجتماعی کشور نخواهد بود. شما هر زمان که بخواهید بعد از اخذ اقامت روسیه می توانید از این کشور خارج شوید و دوباره به آن برگردید. البته این کار در صورت اخذ اقامت دائم ممکن خواهد بود.

اقامت دائم روسیه بعد از اقامت موقت یکساله میسر است. بعد از یکسال شما باید به عنوان متقاضی شرایطی را که دولت روسیه در نظر می‌گیرد داشته باشید. مدت اقامت دائم در این کشور برای رسیدن به پاسپورت و شهروندی هم ۵ سال است.

انواع اجازه اقامت در روسیه

به طور کلی دراین کشور سه نوع اقامت داریم:

اقامت با ویزای یک ساله

در این روش شما به واسطه دعوت یک کمپانی یا با دعوت یک شخص حقیقی اقامت را می گیرید. مدت زمان این نوع از اقامت بین سه ماه تا یک سال است.
اگر به واسطه ی دعوت یک کمپانی اقامت روسیه را بگیرید و وارد این کشور بشوید باید برای آن شرکت کار کنید ولی اگر با دعوت نامه شخص حقیقی به روسیه مهاجرت و اقامت آن را بگیرید اجازه کار در روسیه را ندارید.

اقامت با ویزای سه ساله

این نوع اقامت سه ساله است. در این نوع که به اختصار به آن « آر وِ پِ » نیز می گویند نوع مهر یا استامپ داخل پاسپورت شما می خورد که به واسطه ی آن اجازه ی سه سال زندگی در روسیه را دارید.

این نوع اقامت معایب و مزایایی دارد؛ از جمله مزایای این روش اقامت روسیه «این که این سه ساله هست و زمان بیشتری نسبت اقامتی که توسط دعوت یک کمپانی یا دعوت یک فرد به شما داده می شود دارد. از طرف دیگر تنها می توانید در شهر خاصی که این را برای آن دریافت کرده اید زندگی و کار کنید. از معایب دیگر آن این است که در این نوع از اقامت روسیه کار پیدا کردن برای شما موضوع دشواری است، زیرا کمپانی ها حاضر نیستند کسانی که دارای این نوع از اقامت هستند را استخدام کنند.

با این شرایط باید مالیات سی درصدی بپردازند که در حالت عادی سیزده درصد است و به این صورت هیچ کارفرمایی راضی نیست هفده درصد اضافه مالیات برای فردی که این نوع از اقامت روسیه را دارد بپردازد.

چطوراقامت روسیه را بگیریم؟

اقامت پنج ساله یا دائم روسیه

این اقامت پنج ساله است، در این نوع اقامت روسیه یک شناسنامه یا پاسپورت کوچک برای مدت پنج سال به شما داده می شود. این نوع محدودیت های نوع قبلی را ندارد. یعنی نیاز نیست حتما در استانی که این اقامت را گرفته اید کار و زندگی کنید. می توانید به هر استانی که می خواهید رفته و کار و زندگی کنید. مالیات سی درصدی در این نوع از اقامت روسیه برداشته می شود و شما فقط سیزده درصد مالیات پرداخت می کنید مثل همه ی شهروندان عادی کشور روسیه.

بعد از گذشت پنج سال شما می توانید تابعیت روسیه را دریافت کنید. موضوع اصلی این است که شما برای دریافت اقامت دائم باید آر وِ پِ که همان نوع دوم از اقامت روسیه که برایتان قبل از این توضیح داده شد و سه سال رسمیت دارد را دریافت کنید و بعد از گذشت سه سال برای دائم روسیه اقدام کنید.

راه‌های گرفتن اقامت روسیه

راه های اخذ اقامت روسیه

برای اخذ اقامت روسیه روش های مختلفی وجود دارد که در این قسمت به آنها اشاره می‌کنیم:

گرفتن اقامت روسیه از طریق کار

در کشور روسیه نرخ بیکاری 4.5 درصد است. این مقدار در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی خیلی بهتر است. متوسط حقوقی که یک کارگر دریافت می کند در کشور روسیه کمی پایین و حدود ۱۶۰۰ دلار در ماه است. در صورتی که در کشوری مانند آلمان حقوق یک کارگر ساده ۱۷۰۰ یورو است. اگر بخواهیم هزینه زندگی در روسیه و آلمان را مقایسه کنیم طبیعتاً هزینه زندگی در آلمان خیلی بیشتر است.

شرایط اقامت کاری

اگر بتوانید اقامت روسیه را از طریق کار کسب کنید می‌توانید با همسر و فرزندان خود در آنجا سکونت داشته باشید. ویزای کاری این کشور به صورت مولتی صادر می شود‌. شما می توانید برای اخذ ویزای کاری روسیه از گزینه دعوت نامه کاری استفاده کنید. این روشی است که بسیاری از افراد برای مهاجرت به روسیه از طریق کار استفاده می کنند. ویزای کاری روسیه به صورت یک ساله یا سه ساله صادر می شود.
توجه داشته باشید که اگر متقاضی اخذ اقامت روسیه از طریق کار هستید باید به زبان روسی مسلط باشید در غیر این صورت چنین شانسی برای شما وجود نخواهد داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار روسیه

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد افرادی که با هدف کار به این کشور مهاجرت می­ کنند باید مدارک لازم برای اخذ ویزای کار روسیه را فراهم نموده و بعد از اخذ ویزای کاری وارد خاک این کشور شوند.

مدارک لازم

1

دعوت نامه ای که از طرف یک شرکت در روسیه برای فرد متقاضی صادر شده است.

2

بیمه نامه

3

دو نسخه از فرم درخواست ویزای کار روسیه

4

ارائه گواهی که نشان می­ دهد فرد مبتلا به ویروس HIV نیست.

5

یک قطعه عکس پاسپورتی 4*3 و دارای زمینه سفید رنگ

6

ارائه دادن پرینت بانکی به گونه ای که مدت زمان اقامت شخص در این کشور را پوشش دهد.

7

گذرنامه ای که حداقل 6 ماه بعد از خروج فرد از این کشور دارای اعتبار باشد و لااقل دارای دو صفحه خالی باشد.

8

ارائه سند گواهی پزشکی که سلامتی فرد از نظر اعتیاد با آن تأیید می­ شود.

9

دعوت برای اخذ ویزا که از جانب اداره پلیس مهاجرت ملی و یا از جانب سفارت داده می­ شود.

10

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

11

ارائه قرارداد که نشان دهنده اجاره مکانی برای اقامت فرد است.

12

ارائه دادن مدارکی که نشان دهنده سابقه کاری فرد است.

13

ارائه دادن مدارک تحصیلی فرد که به زبان روسی ترجمه شده است

مقاله ی پیشنهادی: چگونه ویزای کار روسیه را دریافت کنیم؟

اخذ اقامت روسیه از طریق تحصیل

کشور روسیه امکان تحصیل دانشجویان خارجی را به خوبی فراهم کرده است. دانشگاه‌های این کشور از استانداردهای بالایی برخوردار هستند. برای تحصیل در دانشگاه های روسیه حتما باید در آزمون ورودی مختص به دانشگاه شرکت کنید. البته جای نگرانی نیست و آزمون دشواری پیش رو ندارید و با کمی تلاش به راحتی نمره قبولی خواهید گرفت.

تحصیل در کشور روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. با تحصیل به زبان روسی شما حداقل شهریه و با زبان انگلیسی حداکثر شهریه مقرر دانشگاه را پرداخت می کنید. این نکته را هم یادآور می شویم که اکثر دانشگاه های روسیه امکان تحصیل به زبان انگلیسی را هم فراهم کرده اند.

مزیتی که تحصیل در روسیه دارد عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی است. اگر سطح خوبی از دانش زبان روسی یا انگلیسی داشته باشید نیازی گذراندن دوره زبان ندارید. به هر حال اگر قصد دارید به زبان روسی تحصیل کنید و سطح زبان شما هم پایین است باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره زبان روسی به نام پادفک شرکت کنید. دوره پادفک روسیه از 6 ماه تا 1 سال طول خواهد کشید.

برای اخذ اقامت روسیه از طریق تحصیل راه دشواری پیش رو ندارید. شما می توانید بعد از اتمام تحصیلات ویزای خود را به ویزای کار یک ساله تبدیل کنید. در نهایت اگر توانستید طی این یک سال در روسیه وارد بازار کار شوید می توانید بعد از اتمام ویزای یک ساله درخواست اقامت روسیه را بدهید.

مقاله ی پیشنهادی: تحصیل در کشور روسیه

 اقامت روسیه از طریق ازدواج

 اقامت روسیه از طریق ازدواج

ازدواج با یک فرد روسی هم یکی دیگر از شیوه‌های اخذ اقامت روسیه است. در صورت اقدام و تسلیم مدارک، بعد از حدود ۹ ماه اقامت موقت (RVP) می‌گیرید. اقامت (RVP) ۳ سال اعتبار دارد و به شکل یک مهر داخل پاسپورت به همراه یک برگه تاییده است. در پایان اقامت سه ساله می توانید درخواست اقامت دائم بدهید و اگر پس از یک سال از اقامت دائم خود به زبان روسی مسلط شدید می توانید درخواست شهروندی این کشور را بدهید.

توجه داشته باشید باید هر سال ۶ ماه را در روسیه بمانید. اخذ اقامت دائم روسیه از طریق ازدواج حداقل سه سال زمان می‌برد. اگر در طول این سه سال صاحب فرزند شوید این فرایند کوتاه تر خواهد شد.

مقاله ی پیشنهادی؛ دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

 اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری هم یکی دیگر از شیوه‌های اخذ اقامت روسیه است. برای سرمایه‌گذاری در این کشور می توانید به روش های مختلف اقدام کنید که مرسوم ترین آنها ثبت شرکت است. همچنین می توانید بین ۱۰ تا صد درصد سهام یک شرکت را داشته باشید.
اگر سود خالص سهام شما در سال به مقدار یک میلیون روبل باشد می توانید برای اقامت روسیه درخواست دهید. در این صورت می توانید ابتدا اقامت دائم بگیرید و پس از گذشت سه سال از آن درخواست پاسپورت بدهید. توجه داشته باشید که باید به طور میانگین سالانه از سود خالص 13% مالیات بدهید. برای ثبت شرکت باید شرکت سهامی خاص یا مسئولیت محدود را به ثبت برسانید و یا شعبه ای از شرکت خود را در این کشور افتتاح کنید.

حداقل سرمایه‌ ای که می توانید با آن شرکت ثبت کنید ۱۰ هزار روبل روسیه است. در کل ثبت شرکت در روسیه نسبت به کشورهای دیگر آسان تر است. قدرت سیاسی و نظامی این کشور هم سبب می شود روسیه برای ثبت شرکت و سرمایه گذاری یکی از بهترین و با ثبات ترین کشورها باشد.

مقاله ی پیشنهادی؛ شرایط جدید سرمایه گذاری در روسیه

اقامت روسیه از طریق کارآفرینی

اخذ اقامت روسیه از طریق کارآفرینی

یک شیوه دیگر برای دریافت اقامت روسیه کارآفرینی است. شما به عنوان متقاضی باید یک طرح جدید خوب و مورد قبول برای کار در کشور روسیه ارائه دهید و اگر طرح شما با موفقیت پذیرش شد می توانید اقدام به ثبت شرکت کنید و اقامت روسیه را دریافت کنید. اما توجه داشته باشید که طرحی که ارائه می‌دهید نباید با واردات و صادرات مرتبط باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کارآفرینی در روسیه مراجعه کنید

اقامت روسیه از طریق ثبت شرکت

"<yoastmark

در این روش یک شرکت ثبت می‌کنید. شرکت مسئولیت محدود حتی با یک نفر هم قابل ثبت است. شما می توانید مالک ۱۰۰ درصد شرکت خود باشید و نیازی به شریک روس ندارید.

توجه داشته باشید تا قبل از اخذ جواز کار، نمی‌توانید مدیر عامل باشید و حق امضا ندارید. بنابراین، به طور موقت (برای حدود ۳ ماه) یک مدیر عامل روسی استخدام (بدون سهام در شرکت) و معرفی می‌شود تا مقدمات اخذ جواز کار شما را فراهم کند.

بعد از صدور جواز کار، مدیر عامل روس عزل و مدیر عامل ایرانی (که جواز کار گرفته) منصوب می‌شود.

مقاله پیشنهادی: شرایط ثبت شرکت در روسیه

اقامت روسیه از طریق خرید ملک

اخذ اقامت از طریق خرید ملک می تواند گزینه راحت و در دسترس تری نسبت به سایر روش ها باشد اما متاسفانه امکان اخذ اقامت روسیه از طریق خرید ملک وجود ندارد. اگر شما قصد دریافت اقامت از طریق ملک در خارج از کشور را دارید می توانید شرایط سایر کشوها نظیر اسپانیا، پرتغال، یونان، ترکیه، مالتا و قبرس را بررسی کنید.

مقاله پیشنهادی: خرید ملک در روسیه

اقامت از طریق سهمیه

سهمیه (Kvota) به نوعی شبیه سیستم لاتاری آمریکاست. به این روش دل خوش نکنید. اخذ اقامت و تابعیت روسیه از طریق سهمیه، برای ایرانیان عملاً غیر ممکن است.

برای مطالعه در مورد سایر روش های مهاجرت به روسیه به مقاله ی معرفی راه های مهاجرت به روسیه  مراجعه کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. اخذ اقامت روسیه از طریق تولد به چه صورت است؟

  •  سیستم اخذ اقامت از طریق تولد در روسیه، سیستم خون است. یعنی اگر شما قصد دارید برای فرزند خود از طریق تولد اقامت روسیه دریافت کنید باید همسری روسی داشته باشید.

2. آیا می توان از طریق پناهندگی اقامت روسیه را به دست آورد؟

  • یکی از سخت ترین و پر هزینه ترین روش های دریافت اقامت این کشور پناهندگی است که به هیچ عنوان این روش را توصیه نمی کنیم.

3. برای دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج چه مدارکی لازم است؟

  • اولین مدرک که اهمیت بسیار زیادی دارد گذرنامه تان می باشد که این گذرنامه حداقل باید یک سال اعتبار داشته باشد. اگر پسر و یا دختر قبلا ازدواج کرده اند باید مدارک ازدواج قبلی خود را هم نیز ارائه دهند. همچنین فرد باید نشان دهد. که با نامزد خود رابطه طولانی مدت داشته است و هدف از ازدواج با او تنها دریافت اقامت نمی باشد.

4. اقامت دائم روسیه چه مدت اعتبار دارد؟

  • اعتبار اقامت دائم روسیه 5 سال است، اما بدون محدودیت قابل تمدید است.

5. آیا خرید ملک در روسیه منجر به دریافت اقامت این کشور می شود؟

  • خیر. خرید ملک در روسیه نمی تواند منجر به دریافت اقامت شود، بلکه افراد برای خرید ملک باید اقامت این کشور را داشته باشند.

6. در چه صورتی می توان شهروندی روسیه را به دست آورد؟

  • پس از 5 سال اقامت دائم در روسیه می توان برای شهروندی این کشور اقدام کرد.

7. اقامت از طریق لاتاری به چه صورت است؟

  •  لاتاری نوعی بخت آزمایی و قرعه کشی به اشکال مختلف و با ادوات و اسباب­ های گوناگون است به این صورت که در آن شماره هایی را بین افرادی که مورد تأیید قرار گرفته اند تقسیم می­ نمایند و سپس شماره ای را به تصادف بیرون می­ کشند فردی که دارنده شماره بیرون کشیده است برنده این قرعه کشی خواهد بود و گرین کارت لاتاری به وی تعلق می ­گیرد.
5/5 - (41 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *