روسیه, کاری

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

اخذ اقامت از طریق کار در روسیه یکی از شیوه های کم هزینه برای دریافت اقامت این کشور پهناور است اما این کار چندان هم راحت نیست. اگر بخواهید از طریق ویزای کار در روسیه اقامت دائم داشته باشید باید 3 تا 5 سال سابقه کاری داشته باشید و حقوق و بیمه کافی از کارفرمای روسی خود دریافت کنید. برای پیدا کردن یک شغل مناسب هم باید به زبان روسی تسلط داشته باشید. چنانچه زبان روسی شما زیاد خوب نیست تسلط بر زبان انگلیسی هم در ابتدای کار می‌تواند گره گشا باشد. در این مقاله قصد داریم به موضوع اخذ اقامت از طریق کار در روسیه بپردازیم.

شرایط کار در روسیه

روسیه پهناورترین کشور جهان است و در سال‌های اخیر رشد اقتصادی بسیار خوبی را تجربه کرده است. این کشور همچنین نرخ بیکاری بسیار کمی دارد اما به دلیل وجود شرکت ها و بنگاه های اقتصادی دنیا در آن پیدا کردن شغل برای مهاجران بین المللی زیاد هم نمی تواند دور از انتظار باشد.

در شهر های سن پترزبورگ و مسکو که دو کلانشهر کشور روسیه هستند مهاجران زیادی از کشورهای مختلف مشغول کار هستند. اخذ اقامت از طریق کار در روسیه مراحل خاص خود را دارد.

شرایط اخذ ویزای کاری روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

توجه داشته باشید که اگر بخواهید در کشور روسیه مشغول به کار شوید باید ابتدا ویزای کاری دریافت کنید و مدرک اصلی که برای اخذ ویزای کاری روسیه نیاز دارید پیشنهاد شغلی یا همان دعوتنامه کار است که از طرف یک فرد روسی یا همان کارفرمای روسی برای شما ارسال می شود.

برای کسب دعوتنامه می توانید از طریق موسسات کاریابی در روسیه اقدام کنید. یعنی مدارک خود را به موسسات کاریابی در روسیه ارسال کنید و منتظر شغل مورد نظر خود باشید. همچنین شما می‌توانید ویزای تجاری را دریافت کنید و سپس در آن کشور به دنبال شغل بگردید. اگر شغل مورد نظر را پیدا کردید با کارفرما قرارداد ببندید و او برای شما دعوت نامه شغلی بفرستد. یادتان باشد که در شیوه دوم باید هزینه بیشتری بپردازید.

بعد از اینکه از کارفرما دعوتنامه دریافت کردید در کشور خودتان به سفارت روسیه مراجعه می‌کنید و مدارک لازم را همراه دعوت نامه به آنها ارائه می‌دهید.

دریافت دعوتنامه

چنانچه بتوانید با اخذ دعوتنامه شغلی ویزای کاری روسیه را دریافت کنید این ویزا در ابتدا ۹۰ روزه خواهد بود و باید با کارفرما قرارداد امضا کنید و بعد از آن می توانید تا یک سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر کار شما با کارفرما خوب پیش رفت و تعداد دفعاتی که ویزا را تمدید می کند به ۵ سال برسد و نیز از موقعیت شغلی خوب و حقوق مناسبی برخوردار باشید امکان اخذ اقامت دائم وجود خواهد داشت.
اما برای اخذ ویزای دائم یعنی اخذ اقامت از طریق کار در روسیه باید زبان یاد گرفته باشید و توانسته باشید با فرهنگ کشور روسیه آشنایی لازم را پیدا کنید. همچنین نباید در مدت اقامت کوتاه مدت هیچگونه سابقه کیفری داشته باشید.
در کل باید بگوییم که اخذ اقامت از طریق کار در روسیه امری نسبتا پیچیده است و علاوه بر ویزای کاری باید اجازه کار هم داشته باشید.

آیا اقامت روسیه از طریق ویزای کاری روسیه ممکن است؟

باید بگویم که ویزای کاری روسیه در ابتدا معمولاً برای کوتاه مدت (90 روزه) صادر می شود و چنانچه کار شما موفقیت جلو رفت می توانید آن را تمدید کنید. اگر بتوانید به مدت ۵ سال در این کشور اقامت خود را حفظ کنید می توانید درخواست تابعیت کشور روسیه و اخذ پاسپورت آن را داشته باشید.

اما باید در این مدت کاملا به زبان روسی مسلط شده باشید و هیچگونه سابقه کیفری از خود به جای نگذاشته باشید. توانایی مطابقت با فرهنگ روسی هم عامل دیگری است که می تواند روی موضوع اخذ اقامت دائم کشور پهناور روسیه تاثیر داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی چگونه ویزای کار روسیه را دریافت کنیم؟ مراجعه کنید.

وب سایت های کاریابی در روسیه

چندین وب سایت کاریابی روسی در اینترنت وجود دارد که اگر بخواهید به روش اول برای اخذ ویزای کاری روسیه اقدام کنید می توانید در آن سایت ها ثبت نام و فرم مورد نظر را پر کنید. برخی از این سایت ها عبارتند از:

 •  Total jobs
 •  Target jobs
 •  Global vision
 •  Award group

توجه داشته باشید که ویزایی به نام ویزای جستجوی کار در روسیه وجود ندارد.

تخصص های مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

اگر به اخذ اقامت از طریق کار در روسیه فکر می کنید توجه داشته باشید که امکان کار در همه زمینه ها در کشور روسیه وجود ندارد چرا که نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است. اگر می خواهید با اخذ ویزای کاری وارد این کشور شوید باید تخصص هایی را بلد باشید که بومی آن کشور است و در آن هنوز جای خالی شغلی وجود دارد. از میان این تخصص‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  مدیریت بازرگانی تجارت و بازاریابی
 •  پزشکی
 •  داروسازی
 •  پرستاری
 • مهندسی اطلاعات
 • مترجمی زبان های خارجی مانند زبان انگلیسی٬ آلمانی٬ فرانسوی و اسپانیایی

پردرآمدترین مشاغل کشور روسیه بر اساس رتبه بندی این کشور عبارتند از:

 •  کاپیتان کشتی
 •  فرمانده هواپیما
 •  کارشناس ارشد سرمربی تیم های هاکی روی یخ
 •  مهندس
 •  دندانپزشک
 •  خلبان هواپیما

 

باید اشاره کنیم که برای اخذ اقامت از طریق کار در روسیه بهتر است سن شمال زیر ۴۰ باشد تا از موقعیت شغلی بهتری برخوردار باشید. اما با سن زیر ۴۵ هم می توان برای رسیدن به شغل مورد نظر اقدام کرد.

انواع قرارداد کاری در روسیه

قرارداد کاری در روسیه به دو زبان فارسی و انگلیسی تنظیم می شود و حتما باید امضا دو طرف در آن باشد در غیر این صورت این مدرک قانونی نخواهد بود. کشور روسیه در قوانین خود چند نوع قرارداد کاری تنظیم کرده است که برای اخذ ویزای کاری روسیه باید با آنها آشنا باشید:

 1.  قرارداد کاری بدون زمان
  در این نوع قرارداد کاری مدت زمان معینی برای اینکه شخص متقاضی تا چه مدت مشغول کار خواهد شد قید نمی شود اما شرایط کاری مشخص است.
 2.  قرارداد کاری با قید زمان
  در این قرارداد اعتبار قراردادی کار با شخص خارجی حداقل ۵ سال است و فقط در صورتی ممکن است که فرد مرحله قبل را تمام کرده باشد.
 3.  قرارداد فصلی
  قرارداد استخدام فصلی در مدت زمانی خاص و با شرایط کار مشخص میشود.

انواع ویزای کاری برای اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

انواع ویزا برای اخذ اقامت از طریق کار در روسیه هم به این شرح است:

 

1

Single-entry Visa

مدت اعتبار این ویزا 90 روز است و کنسولگری این کشور آن را بر اساس دعوتنامه کاری شما صادر می کند.

2

Multiple-entry Visa

این ویزا بر اساس ویزای قبلی (Single-entry ) صادر می شود و در واقع تمدید آن به مدت حداکثر یکسال است. اگر بعد از یکسال از اقامت در روسیه هنوز هم به آن کار مشغول هستید و قرارداد کاری شما با کارفرما تمدید شده ویزا را تمدید می کنید و اینکار در هر سال ممکن است.

3

Work Permit for Highly Qualified Professionals

این ویزا تنها برای افرادی صادر می شود که حرفه ای هستند و تخصص بالایی دارند. درآمد این افراد باید از ا میلیون روبل در سال بیشتر باشد. ویزای Work Permit for Highly Qualified Professionals تا سه سال اعتبار دارد و در عرض 2 هفته صادر می شود.

 

میزان درآمد در کشور روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

شرایط کامل اخذ اقامت از طریق کار در روسیه

گر به اخذ اقامت از طریق کار در روسیه می کنید باید بدانید که میانگین درآمد در این کشور پس از کسر مالیات ۴۲۵ یورو است. بیشتر مهاجران معمولاً مسکو را انتخاب اول خود می‌دانند چرا که نسبت به سایر شهرهای این کشور از میانگین ها بالاتری برخوردار است و پس از کسر مالیات میانگین حقوق در آن ۸۶۵ یورو است. مسکو هم پایتخت است و هم بزرگترین شهر روسیه. به همین دلیل امکان پیدا کردن شغل های پردرآمد در آن بیشتر است.

 

سوال های متداول

1.دلیل استقبال روسیه از مهاجران کاری چیست؟

 • روسیه به دلیل نیروی کار کم و رشد پایین جمعیت برای تامین نیروی کار مورد نیاز خود به راحتی ویزای کار را برای مهاجران صادر میکند.

2.در چه صورتی میتوان شهروندی روسیه را به دست آورد؟

 • پس از 5 سال اقامت دائم در روسیه میتوان برای شهروندی این کشور اقدام کرد.

3.درصورتی که با ویزای کاری وارد روسیه شویم میتوانیم به ایران رفت و آمد داشته باشیم؟

 • امکان رفت و آمد به ایران با داشتن این ویزا و با در نظر گرفتن هزینه های رفت و آمد و رضایت کارفرما وجود دارد.

4.اقامت دائم روسیه چه مدت اعتبار دارد؟

 • اعتبار اقامت دائم روسیه 5 سال است. اما بدون محدودیت قابل تمدید است.

5.آیا با ویزای توریستی میتوان در کشور روسیه به کار مشغول شد؟

 • تنها راه پیدا کردن کار در روسیه دریافت ویزای کاری این کشور است.

6.آیا با خرید ملک میتوان اقامت روسیه را دریافت کرد؟

7.چه شهرهایی برای کار در روسیه موقعیت بهتری دارند؟

 • شهرهای بزرگی چون مسکو و سن پترزبورگ و سوچی و … به دلیل تمرکز صنایع و اقتصاد دارای بیشترین موقعیت کاری هستند.

8.بهترین سن برای دریافت ویزای کاری روسیه چند سال است؟

 • معمولا افرادی که سن آنها زیر 40 سال است از شانس بیشتری برای دریافت ویزای کاری روسیه برخوردارند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *