ازدواج, روسیه

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج یکی از راه های موجود برای مهاجرت به این کشور است. همه ساله افرادی زیادی از طرق مختلف هم‌چون سرمایه گذاری در روسیه، تحصیل در روسیه، کار در روسیه، پناهندگی، ازدواج و … موفق به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت این کشور می­ شوند. هر یک از راه های فوق دارای شرایط و ضوابطی خاص و منحصر به فردی هستند که فرد با توجه به شرایط و امکانات خود یکی از راه ها برگزیده و از طریق اخذ ویزای آن وارد کشور روسیه می شود. دریافت تابعیت روسیه نیز همانند سایر روش های دیگر شرایط و ضوابط خاص خود را دارد که در این نوشتار به شرح مختصری از آن پرداخته می شود.

ازدواج در روسیه

طبق نتایج یک نظرسنجی در مورد ازدواج دختران روسی می ­توان گفت: دختران روسی علاقمند به ازدواج با مردان خارجی هستند که این امر می­ تواند منجر به آسان شدن قوانین مربوط به ازدواج با افراد خارجی و پیمودن موفقیت آمیز مسیر اخذ تابعیت روسیه باشد.

مهاجرت به کشور روسیه از طریق ازدواج نسبت به دیگر روش های مهاجرت به این کشور یک روش نسبتاً جدیدی است که قوانین مربوط به آن از سال 2015 میلادی به وجود آمده است.

در روش مهاجرت و تابعیت روسیه چنانچه یک تبعه خارجی با یک تبعه روسی ازدواج کند می­ تواند برای اخذ ویزای ازدواج اقدام نماید. در صورت وجود شرایط لازم مراجع رسمی روسیه بر اساس این ازدواج ویزای مهاجرتی روسیه را برای فرد صادر می­ نمایند که دارای 5 سال اعتبار می ­باشد. بعد از گذشت این 5 سال چنانچه فرد دارای شرایط و صلاحیت های لازم باشد می­ تواند برای تمدید دوباره آن و یا تبدیل آن به اقامت دائم و یا دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج اقدام نماید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای ازدواج کشور روسیه

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

 • برای اخذ ویزای ازدواج کشور روسیه متقاضی باید مدارک زیر را ارائه دهد.
 • ارائه ترجمه پاسپورت و شناسنامه
 • ارائه گواهی تجرد

ارائه مدارکی که نشان دهنده وقوع ازدواج بین زوج و زوجه در روسیه است. در این مورد ارائه گواهی ثبت ازدواج که در دفاتر رسمی ازدواج روسیه(ZAGS) که مخصوص خارجی هاست انجام گرفته و یا ارائه صیغه نامه کفایت می ­کند چرا که نشان می دهد زوجه و یا زوجه به منظور اخذ اقامت و یا دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج تصمیم به ازدواج نگرفته اند.

ارائه مدارکی که نشان دهنده حقیقی بودن ازدواج میان زوج و زوجه است. لازم به ذکر است که ازدواج میان زوج و زوجه باید به صورت واقعی انجام پذیرد نه صرفاً برای اخذ اقامت و دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج. برای اثبات این امر زوج و زوجه باید زندگی زناشویی خود را شروع کرده و در یک خانه مشترک زندگی کرده باشند. واقعی بودن این رابطه توسط مسئولین روسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورت اثبات غیر واقعی بودن ازدواج، زوج و زوجه مجرم شناخته شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و عدم سابقه کیفری، برای ارائه این گواهی می ­توان از پلیس کشور روسیه کمک گرفت.

ارائه گواهی های پزشکی که نشان دهنده سلامتی فرد است.

لازم به ذکر است کسانی که با یک زن یا مرد روسی ازدواج می­ کنند در ابتدا اقامت موقت این کشور  (RVP) را کسب می نمایند. بعد از گذشت این مدت می­ توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور (VNZh) و در نهایت برای دریافت تابعیت روسیه اقدام نمایند.

یک نکته

ازدواج هایی منجر به دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج خواهند شد که در داخل کشور روسیه انجام گرفته و ثبت شده باشند. در صورتی که فرد با یک روسی در خارج از کشور روسیه ازدواج کرده باشد باید مدارک ازدواج خود را به زبان روسی ترجمه کرده و به اداره مهاجرت این کشور ارائه دهد تا درخواست وی مبنی بر اخذ ویزای روسیه و یا دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد. فرایند دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج حداقل 4 سال طول می­کشد.

مدارک لازم برای دریافت تابعیت روسیه

بعد از گذشت 5 سال از اقامت فرد در کشور روسیه ( اقامتی که از راه ازدواج کسب شده است) فرد می­تواند برای اخذ تابعیت کشور روسیه اقدام نماید اما برای این امر ارائه مدارک زیر توسط متقاضی لازم است.

مدارک مورد نیاز

1

با آزمایشهای پزشکی که طی چند دوره انجام داده است بتواند سلامتی خود را اثبات نماید.

2

از تمکن مالی مناسبی برخوردار بوده و بتواند از طریق ارائه مدارک مربوطه این امر را اثبات نماید.

3

از 360 روز هر سال، حداقل 180 روز آن را در کشور روسیه بوده باشد.

4

در آزمون های زبان روسی شرکت نماید.

5

با ارائه گواهی عدم سوء پیشینه بی خطر بودن خود را برای کشور روسیه اثبات نماید.

دو واژه تابعیت و اقامت را هرگز نباید به جای یکدیگر به کار برد. چرا که هر دو دارای مفهومی جداگانه و متفاوت از یکدیگر هستند. دریافت تابعیت کشور روسیه از طریق ازدواج از حساسیت بیشتری نسبت به اخذ اقامت در این کشور برخوردار است. به همین دلیل است که در ابتدا به متقاضیان اقامت موقت و سپس اقامت دائم و در صورت داشتن صلاحیت های لازم تابعیت این کشور اعطا می ­شود.

تابعیت به راحتی قابل ترک و یا تبدیل نیست هر چند که تبدیل و یا ترک آن ممنوع نمی ­باشد. مدتی پیش پارلمان روسیه درصدد تصویب قانونی بود که طبق آن به زن و شوهر خارجی تابعیت این کشور را اعطا نماید اما این قانون تصویب نشد و به نتیجه نرسید.  در حال حاضر اجازه اقامت در روسیه از طریق ازدواج برای متقاضیان خارجی تنها از طریق ازدواج با یک فرد روسی صورت می ­پذیرد.

مقاله ی پیشنهادی؛ معرفی راه های مهاجرت به روسیه

شرایط لازم برای اخذ تابعیت کشور روسیه

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

هر کشوری برای اعطای تابعیت به افراد دارای شرایط خاص خود است که این شرایط غالباً نشان از وابستگی فرهنگی فرد به کشور مورد نظر می­باشد. از جمله شرایط لازم برای اخذ تابعیت کشور روسیه به شرح زیر است:

 • داشتن تسلط کافی به زبان روسی
 • داشتن سابقه اقامت در روسیه
 • برخورداری از تمکن مالی مناسب

مزایای دریافت تابعیت روسیه از طریق ازدواج

کسانی که موفق به دریافت تابعیت روسیه می ­شوند از مزایای زیر بهره­ مند خواهند بود

 1. برخورداری از حق تحصیل رایگان
 2. برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی در روسیه
 3. برخورداری از حق کار در روسیه به صورت تمام وقت
 4. شرکت در انتخابات و رأی گیری ها
 5. برخورداری از حقوقی برابر با شهروندان روسی

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

سوالات متداول

1.در صورت جدایی پس از ازدواج، اقامت روسیه باطل می شود؟

 • در صورت طلاق پس از دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج اقامت فرد باطل نخواهد شد.

2.مزیت دریافت اقامت روسیه از طریق ازدواج چیست؟

 • این راه یکی از سریع ترین روش های دریافت اقامت روسیه می باشد که دارای مزیت هایی از جمله برابری حقوق شهروندی با سایر روس های می باشد.

3.ازدواج در روسیه با هدف دریافت تابعیت باید در چه مرکزی ثبت شود؟

 • ازدواج در روسیه باید در مراکز رسمی به ثبت برسد و ثبت در کلیسا برای دریافت تابعیت کافی نیست.

4.چه مدت پس از ازدواج می توان اقامت این کشور را به دست آورد؟

 • یکسال پس از ازدواج و انجام تحقیقات لازم از جانب سازمان مهاجرتی اقامت روسیه برای فرد خارجی صادر می شود.

5.برای اخذ اقامت در روسیه ازدواج باید در خاک روسیه ثبت شود؟

 • در صورتی که ازدواج در هریک از سفارت خانه های روسیه در هر کشور برگزار و ثبت شود مشکلی به وجود نخواهد آمد.

6.تسلط به زبان روسی برای ازدواج در روسیه ضروری است؟

 • تمامی مراحل و پروسه ی دریافت اقامت از طریق ازدواج به زبان روسی خواهد بود.
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط