ترکیه

شرایط اقامت ترکیه با اجاره خانه

دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه

اگر مایل به اقامت ترکیه با اجاره خانه هستید، باید بدانید که قوانین اجاره سخت است. باید شخصی شما را گارانتی کند و یا اینکه باید دپوزیت بپردازید به خصوص اگر آپارتمانی که اجاره می کنید مبله باشد.

بعد از توافق برای اجاره آپارتمان با صاحب آن، می بایست نسبت به عقد قرارداد اقدام کنید و قرارداد را باید در محضر رسمی کنید. قرارداد هایی که رسمی نباشند برای اخذ اقامت مورد تایید قرار نمی گیرند. این اقامت، اقامت با اجاره ملک نام دارد که این روش بیشتر مخصوص افراد گردشگری است که می خواهند در مدت زمان کم از حق شهروندی این کشور بهره ببرند.

این اقامت، اقامت توریستی نیز تلقی می شود. مدت این اقامت بیش از 90 روز است و شما می توانید تقریبا به مدت 1 سال از حق شهروندی ترکیه استفاده کنید.

این اقامت، اقامت1 ساله نیز نام دارد و اقامت در تمامی شهرهای ترکیه صورت می گیرد. مجوز اقامتی که برای شما صادر می شود کارت کیملیک ترکیه نام دارد. قوانین دریافت این اقامت در همه ی شهر ها متفاوت است و هر کدام قانون مخصوص به خود را دارد. پس برای دانستن شرایط اجاره ملک برای گرفتن اقامت با ما همراه باشید.

مزایای اقامت ترکیه با اجاره ملک

 • اخذ وقت سفارت سایر کشورها (آلمان، اتریش و…) از ترکیه به علت آنکه شما یک مقیم ترک محسوب می‌شوید.
 • آسان‌ترین روش اخذ اقامت ترکیه به این دلیل که اقامت توریستی ترکیه برای این کشور ارز آوری و درآمدزایی دارد.
 • امکان درخواست اقامت کاری ترکیه با داشتن کارت اقامت

شاید شما مایل باشید در شهرهای دیگر ترکیه نیز سرمایه گذاری کنید و یا قصد اقامت داشته باشید در این حوزه توصیه می کنیم به مقاله ای با نام شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک مراجعه کنید چرا که ما در این مطلب درباره تمام شهرهای مهم ترکیه و نحوه اقامت در این کشور توضیحات جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

اقامت ترکیه با اجاره خانه اقامت توریستی ترکیه

اگر قصد اقامت کوتاه مدت در ترکیه را دارید می توانید از طریق اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایید. این نوع اقامت، به اقامت با اجاره ملک نیز معروف است.

اقامت ترکیه با اجاره خانه اقامت توریستی بدون داشتن ویزا

این نوع اقامت به مدت 90 روز یعنی 3 ماه می باشد. برای گرفتن این نوع اقامت نیازی به اخذ ویزا نمی باشد. البته برای هموطنان ایرانی و افراد متقاضی اقامت ترکیه می توانند.

در کشور ترکیه هر 180 روز 90 روز بدون نیاز به داشتن ویزا یا اجازه اقامت ترکیه بدون مواجهه با هیچ مشکلی ساکن شوند.البته باید توجه داشت با این نوع ویزا اجازه هیچ نوع کاری مثل داد و ستد و کار یا تحصیل برای شما در ترکیه وجود ندارد.

اقامت ترکیه با اجاره خانه اقامت توریستی

این نوع از اقامت در عین کم هزینه و رایج بودن، کم ثبات ترین و پر ریسک ترین اقامت ترکیه قلمداد می شود. علت اینکه می گوییم پر ریسک ترین اقامت ترکیه، اقامت توریستی است.

این است که حتی با ارائه کلیه مدارک خواسته شده، ممکن است اداره مهاجرت درخواست شما را قبول نکند و یا شما را به اصطلاح ریجکت کند.

درصورت ریجکت شدن، شما باید ظرف مدت 10 روز خاک ترکیه را ترک کرده و تا 6 ماه بعد از آن هم نمی توانید درخواست مجدد برای اقامت توریستی بدهید.

قانون پشتوانه محکمی برای این اقامت ندارد و حتی در صورت صدور این اقامت برای شما، هیچ سابقه ای برای دریافت شهروندی ترکیه به شمار نمی رود.

مراحل اجاره‌ ملک در ترکیه

اقامت ترکیه با اجاره خانه

اگر می‌خواهید در ترکیه خانه‌ای را اجاره کنید و در آن زندگی کنید، باید پس از بازدید ملک مورد نظر در نظر داشته باشید قیمت اجاره خانه در ترکیه بستگی به شهری دارد که قصد زندگی در آن را دارید.

مثلاً اجاره‌ سالیانه‌ خانه در استانبول حدودا بین 700 تا 2000 لیر می‌باشد. اگر صرفاً برای اخذ اقامت توریستی ترکیه می‌خواهید اقدام به اجاره‌ ملک کنید.

بهتر است این کار را با احتیاط انجام دهید. یعنی باید ملکی را اجاره کنید که تأییدیه‌ اداره‌ نفوس را داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: کارت کیملیک ترکیه

هزینه‌های اقامت ترکیه با اجاره خانه

 • هزینه‌ اجاره خانه (از 800 لیر تا 3000 لیر)
 • هزینه‌ دفترخانه‌ رسمی (جهت تأیید اجاره‌نامه در دفترخانه‌ رسمی ترکیه.) این مورد ملزم به حضور صاحب ملک و همراه داشتن اصل سند خانه می‌باشد.
 • هزینه‌ گرفتن بیمه‌ یک ساله
 • هزینه‌ تست پزشکی
 • هزینه‌ ترجمه‌ رسمی بابت ترجمه‌ سند تأییدیه‌ اجاره
 • مالیات اتباع خارجی. (پول خاک)
 • هزینه‌ تأییدیه‌ مدارک متقاضی در سفارت تهران

قوانین جدید اخذ اقامت ترکیه با اجاره خانه برای خارجیان

 1.  اجاره نامه شما  باید از نوع محضری باشد. اگر قصد اجاره ملک در ترکیه را دارید حتماٌ لازم است نسبت به اجاره ملکی اقدام کنید.
 2.  صاحب ملک به شما اجاره نامه محضری بدهد. لازم است  که تمام املاک و آپارتمان های موجود دارای شرایط داشتن اجاره نامه محضری نمی باشند.
 3. زمان پر کردن فرم اقامت توجه داشته باشید، آدرس را به درستی و به شکلی که در شهرداری منطقه ثبت شده است پر کنید، همان آدرس را نیز در برگه اجاره نامه محضری ذکر کنید.
 4.  با اخذ اقامت، کار شما با اداره اقامت و پلیس اداره مهاجرت تمام نمی شود و شما باید در آدرسی که برای اقامت ذکر کرده اید حضور داشته باشید.
 5.  پلیس با مراجعه به آدرس محل اقامت شما، اقامت شما در آن آدرس را تایید می کند و در صورتیکه که شما  در آن آدرس زندگی نکنید.
 6. یا شخص دیگری به جای شما درآن آدرس زندگی کند، پلیس این موضوع را تثبیت نماید موجب باطل شدن اقامت شما می شود،پس از دریافت اقامت باید آدرس خود را در اداره مهاجرت ترکیه ثبت کنید.
 7.  اگر پس از دریافت اقامت، آدرس خود را تغییر دادید حتماٌ به اداره مهاجرت و پلیس بخش اداره مهاجرت این تغییر آدرس را اطلاع بدهید تا محل اقامت و آدرس جدید شما را ثبت کنند.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه با اجاره خانه

 • فرم راندوو (درخواست ملاقات)
 • نسخه‌ اصلی و فتوکپی گذرنامه
 • چهار قطعه عکس بیومتریک (احراز هویت)
 • بیمه‌ درمانی معتبر (افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال از ارائه‌ی این مدرک معاف هستند.)
 • ارائه‌ مدارک درخواستی به سازمان تأمین اجتماعی ترکیه برای دریافت بیمه‌ی درمانی عمومی.
 • پرداخت هزینه‌های اداری صدور کارت اقامت.
 • پرداخت هزینه‌های واریزی اداره‌ی مهاجرت (پول خاک و…)
 • در مواردی که فرد زیر 18 سال باشد، ارائه‌ی رضایت‌نامه توسط پدر یا مادر الزامیست.
 • توجه داشته باشید که علاوه بر موارد فوق، ممکن است مستندات اضافی (مانند گواهی سوء پیشینه، قباله‌ی ازدواج و…) توسط مقامات ترکیه از شما خواسته شود.

مقاله پیشنهادی: راه های اخذ اقامت ترکیه

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *