آذربایجان, تحصیلی

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

تحصیل در خارج از کشور همیشه یکی از گزینه های مورد علاقه دانشجویان ایرانی بوده است و با توجه به هوش بالای ایرانیان استقبال خوبی نیز از آنها در دانشگاه های برتر جهان می شود. تحصیل در خارج نه تنها در ایران که در همه جای جهان تجربه ی فوق العاده ای در اختیار افراد قرار می دهد تا با گذر کردن از چالش های مختلف خود را آماده رویارویی با چالش های بزرگ تر و سخت تر زندگی در ادامه مسیر کنند. در این مطلب به معرفی شرایط تحصیل در دانشگاه هنر باکو خواهیم پرداخت و آنچه که لازم است در ابتدای راه برای ورود به این دانشگاه در کشور آذربایجان بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چرا دانشگاه هنر باکو؟

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود می آید که با وجود گزینه های بسیار بهتر در دنیا چرا باید یک فرد کشور آذربایجان و دانشگاه هنر باکو را به عنوان دانشگاه مقصد در خارج از کشور برای تحصیل در یک محیط بین المللی انتخاب کند؟ در پاسخ به به این سوال می توان به موارد زیر اشاره کرد.
یکی از مهم ترین دلایل انتخاب این دانشگاه پایین بودن هزینه شهریه های رشته های مختلف آن نسبت به بسیاری از دانشگاه های بین المللی دیگر در سراسر جهان است.

به طور کلی در باکو هزینه های زندگی با میانگین درآمد مردم هم تراز است و از این رو می توان با داشتن یک کار معمولی و یک حقوق مکفی زندگی نسبتا نرمالی را در این شهر داشت.

نزدیکی به ایران

یکی دیگر از اصلی ترین دلایل برای انتخاب این دانشگاه نزدیکی آن به ایران و وجود مرز زمینی از ایران به باکو است که تقریبا با سه ساعت رانندگی از مرز ایران تا مرز آذربایجان می توان به باکو رسید. همچنین فاصله هوایی از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه باکو تنها یک ساعت است.

نزدیکی فرهنگ مردم این شهر و با فرهنگ ایرانی هم از نظر فرهنگ غذایی و هم از نظر فرهنگ اخلاقی و رفتاری و ارزشی باعث می شود تا با کمترین سختی ممکن دانشجویان تازه ورود احساس راحتی کنند و کمتر حس کنند که در غربت هستند و از خانواده و کشور و مردم خود دور هستند.

همچنین با توجه به ساحلی بودن این شهر و با وجود آب و هوای معتدل و بسیار دلپذیر ان یک شهر مناسب برای زندگی است و این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که این دانشگاه های دولتی کشور آذربایجان مورد تایید وزارت علوم ایران است. مجموعه این موارد موجب می شود که دانشگاه هنر باکو یک انتخاب منطقی برای دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی باشد.

مقاله پبشنهادی: تحصیل در جمهوری آذربایجان

زبان تدریس در دانشگاه هنر باکو

در 80 درصد دانشگاه های کشور آذربایجان از جمله دانشگاه هنر باکو دروس به سه زبان روسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی است. بنابراین یکی از اصلی ترین شرایطی که برای تحصیل در دانشگاه هنر باکو نیاز دارید، داشتن دانش زبانی است.
در رابطه با زبان انگلیسی که انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان است نیاز به نمره آیلتس 5.5 و یا تافل 40 دارید که توانایی شما نسبت به هر یک از زبان های انتخابی توسط کنوانسیون زبان دانشگاه مورد نظر بررسی می شود.

تحصیل بدون مدرک زبان

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید ولی سابقه تحصیل در مراکز علمی به زبان روسی و یا انگلیسی و یا ترکی آذربایجانی را داشته باشید می توانید مدارک مربوط به آن را ارائه کنید. همچنین افرادی که در یکی از مقاطع پایین تر در یکی از دانشگاه های آذربایجان سابقه تحصیل داشته اند نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند مدارک مربوط به سابقه تحصیلی خود را ارائه کنند.

در صورتی که هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشید باید یک دوره یک ساله زبان را در دانشگاه هنر باکو بگذرانید و سپس وارد کورس اصلی دروس مربوط به رشته مورد نظر شوید. که توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های اضافه این دوره را در ایران بگذرانید.

یک نکته

نکته ای که حتما باید به آن توجه کنید این است که علاوه بر زبان انگلیسی باید حتما دوره های زبان آذری را نیز گذرانده باشید و یا به طریقی با ارائه مدارک مستند مانند سابقه اقامت، ثابت کنید که به زبان آذری تسلط کافی دارید.

مراحل پذیرش در دانشگاه هنر باکو

1 مدارک موردنیاز

ابتدا باید مدارک لازم را برای دریافت پذیرش به دانشگاه هنر باکو ارسال کنید. مدارک لازم به شرح زیر است؛

  1. مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات.
  2. انگیزه نامه یا فرم درخواست.
  3. فتوکپی از پاسپورت معتبر.
  4. مدرک معتبر زبان مورد قبول دانشگاه.
  5. گواهی سلامت.

2 پس از تایید مدارک

پس از آنکه دانشگاه مدارک شما را تایید کرد و اجازه پذیرش را برای شما صادر نمود می توانید با مراجعه به سفارتخانه کشور آذربایجان و تکمیل فرم و مدارک لازم و پرداخت هزینه های جاری که پرداخت شهریه یکسال دانشگاه نیز جز آن است می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید و با رزرو پرواز به صورت مستقیم از فرودگاه تهران به مقصد فرودگاه باکو پرواز کنید و زندگی جدید خود را به عنوان دانشجوی ایرانی در یک محیط بین المللی علمی شروع نمایید.

دانشگاه هنر باکو چه دانشکده هایی دارد؟

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

تحصیل در دانشگاه هنر باکو

این دانشگاه به خاطر شیوه تدریس خاص خود که تلفیقی از روش های نوین و کلاسیک و سنتی هنر است و همینطور بخاطر سالن های بزرگ کنسرت که معمولا کنفرانس های بزرگ و کنسرت های هیجان انگیز و پر مخاطبی که در آن برگزار می شود همیشه مورد توجه بوده و قرارگیری آن در پایتخت کشور آذربایجان یعنی باکو نیز مزید بر علت شده است.

از طرف دیگر حضور استادان به نام و مشهور به اعتبار این دانشگاه افزوده است. در حال حاضر 500 استاد در پنج دانشکده این دانشگاه که نام اصلی آن دانشگاه فرهنگ و هنر آذربایجان است حضور دارند که حدود 70 نفر آنها از به نام ترین هنرمندان آذربایجان هستند.

لیست دانشکده های این دانشگاه به شرح زیر است:

  1. دانشکده تئاتر
  2. دانشکده موسیقی
  3. دانشکده هنر های زیبا
  4. دانشکده فیلم و تلویزیون
  5. دانشکده مطالعات فرهنگی

برای هر رشته می توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنید. هزینه های یک سال هر مقطع متفاوت و از 2 تا 3 هزار دلار آمریکا متغیر است.

کلام آخر برای تحصیل در دانشگاه هنر باکو

بهتر است برای جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه با مشاورین ماهر در این حوزه مشورت کنید تا با آگاهی کامل اقدام به تصمیم گیری نمایید.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی اعزام دانشجو به باکو مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *