آذربایجان, تحصیلی

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

تحصیل در خارج از کشور همیشه یکی از گزینه های مورد علاقه دانشجویان ایرانی بوده است و با توجه به هوش بالای ایرانیان استقبال خوبی نیز از آنها در دانشگاه های برتر جهان می شود. تحصیل در خارج نه تنها در ایران که در همه جای جهان تجربه ی فوق العاده ای در اختیار افراد قرار می دهد تا با گذر کردن از چالش های مختلف خود را آماده رویارویی با چالش های بزرگ تر و سخت تر زندگی در ادامه مسیر کنند. در این مطلب به معرفی شرایط تحصیل در دانشگاه دولتی باکو خواهیم پرداخت و آنچه که لازم است در ابتدای راه برای ورود به این دانشگاه در کشور آذربایجان بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چرا دانشگاه دولتی باکو؟

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود می آید که با وجود گزینه های بسیار بهتر در دنیا چرا باید یک فرد کشور آذربایجان و دانشگاه دولتی باکو را به عنوان دانشگاه مقصد در خارج از کشور برای تحصیل در یک محیط بین المللی انتخاب کند؟ در پاسخ به به این سوال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

یکی از مهم ترین دلایل انتخاب این دانشگاه پایین بودن هزینه شهریه های رشته های مختلف آن نسبت به بسیاری از دانشگاه های بین المللی دیگر در سراسر جهان است. به طور کلی در باکو هزینه های زندگی با میانگین درآمد مردم هم تراز است و از این رو می توان با داشتن یک کار معمولی و یک حقوق مکفی زندگی نسبتا نرمالی را در این شهر داشت.

یکی دیگر از اصلی ترین دلایل برای انتخاب این دانشگاه نزدیکی آن به ایران و وجود مرز زمینی از ایران به باکو است که تقریبا با سه ساعت رانندگی از مرز ایران تا مرز آذربایجان می توان به باکو رسید. همچنین فاصله هوایی از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه باکو تنها یک ساعت است.

شباهت های فرهنگی

نزدیکی فرهنگ مردم این شهر و با فرهنگ ایرانی هم از نظر فرهنگ غذایی و هم از نظر فرهنگ اخلاقی و رفتاری و ارزشی باعث می شود تا با کمترین سختی ممکن دانشجویان تازه ورود احساس راحتی کنند و کمتر حس کنند که در غربت هستند و از خانواده و کشور و مردم خود دور هستند.
همچنین با توجه به ساحلی بودن این شهر و با وجود آب و هوای معتدل و بسیار دلپذیر ان یک شهر مناسب برای زندگی است و این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که این دانشگاه های دولتی کشور آذربایجان مورد تایید وزارت علوم ایران است.

مجموعه این موارد موجب می شود که دانشگاه دولتی باکو یک انتخاب منطقی برای دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی باشد.

زبان مورد نظر تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

در 80 درصد دانشگاه های کشور آذربایجان از جمله دانشگاه دولتی باکو دروس به سه زبان روسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی است. بنابراین یکی از اصلی ترین شرایطی که برای تحصیل در دانشگاه دولتی باکو نیاز دارید، داشتن دانش زبانی است.
در رابطه با زبان انگلیسی که انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان است نیاز به نمره آیلتس 5.5 و یا تافل 40 دارید که توانایی شما نسبت به هر یک از زبان های انتخابی توسط کنوانسیون زبان دانشگاه مورد نظر بررسی می شود.

تحصیل بدون مدرک زبان

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید ولی سابقه تحصیل در مراکز علمی به زبان روسی و یا انگلیسی و یا ترکی آذربایجانی را داشته باشید می توانید مدارک مربوط به آن را ارائه کنید. همچنین افرادی که در یکی از مقاطع پایین تر در یکی از دانشگاه های آذربایجان سابقه تحصیل داشته اند نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند مدارک مربوط به سابقه تحصیلی خود را ارائه کنند.

در صورتی که هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشید باید یک دوره یک ساله زبان را در دانشگاه دولتی باکو بگذرانید و سپس وارد کورس اصلی دروس مربوط به رشته مورد نظر شوید. توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های اضافه این دوره را در ایران بگذرانید.

مقاله پیشنهادی: شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان

در دانشگاه دولتی باکو په رشته هایی تدریس می شود؟

در این دانشگاه رشته های مهندسی و رشته های علوم انسانی و علوم طبیعی و علوم اجتماعی به سه زبان نام برده شده ارائه می شود. لیست رشته های در حال تدریس در این دانشگاه به شرح زیر است که هر یک در یک دانشکده مجزا تدریس می شود:

 1.  دانشکده ریاضیات و مکانیک
 2.  دانشکده ریاضیات کاربردی و سایبرنتیک
 3.  دانشکده فیزیک
 4.  دانشکده شیمی
 5.  دانشکده زیست شناسی
 6.  دانشکده محیط زیست و خاک
 7.  دانشکده زمین شناسی
 8.  دانشکده جغرافیا
 9.  دانشکده تاریخ
 10.  دانشکده زبان
 11.  دانشکده حقوق
 12.  دانشکده اقتصاد و بین الملل
 13.  دانشکده کتابداری اطلاع رسانی
 14.  دانشکده روزنامه نگاری
 15.  دانشکده الهیات
 16.  دانشکده مطالعات شرقی
 17.  دانشکده علوم اجتماعی و روانشناسی
 18.  دانشکده فلسفه و منطق

مراحل پذیرش در دانشگاه دولتی باکو

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

مرحله اول

ابتدا باید مدارک لازم را برای دریافت پذیرش به دانشگاه دولتی باکو ارسال کنید. مدارک لازم به شرح زیر است؛

 1. مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات.
 2. انگیزه نامه
 3. کپی از پاسپورت معتبر
 4. مدرک معتبر زبان مورد قبول دانشگاه.

مرحله دوم

پس از آنکه دانشگاه مدارک شما را تایید کرد و اجازه پذیرش را برای شما صادر نمود می توانید با مراجعه به سفارتخانه کشور آذربایجان و تکمیل فرم و مدارک لازم و پرداخت هزینه های جاری که پرداخت شهریه یکسال دانشگاه نیز جز آن است می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید و با رزرو پرواز به صورت مستقیم از فرودگاه تهران به مقصد فرودگاه باکو پرواز کنید و زندگی جدید خود را به عنوان دانشجوی ایرانی در یک محیط بین المللی علمی شروع نمایید.

درباره دانشگاه دولتی باکو

این دانشگاه هر ساله تقریبا 20 هزار دانشجو دارد که در رشته های مختلف و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند و یکی از بزرگترین و مهم ترین مراکز علمی کشور آذربایجان محسوب می شود. این دانشگاه با بسیاری از دانشگاه های بزرگ دنیا قرارداد های مشترک تبادل تجربه و علم دارد و بسیاری از دانشجویان می توانند بین این دانشگاه و سایر دانشگاه های طرف قرارداد انتقالی گرفته و برحسب نیاز در دانشگاه دیگری در یک کشور دیگر مشغول تحصیل شوند.
کلام آخر
بهتر است برای جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه با مشاورین ماهر در این حوزه مشورت کنید تا با آگاهی کامل اقدام به تصمیم گیری نمایید.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی اعزام دانشجو به باکو مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *