آذربایجان, تحصیلی

معرفی دانشگاه طب باکو

معرفی دانشگاه طب باکو

دانشگاه طب باکو یا دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان یکی از موسسات آموزش عالی قدیمی در کشور آذربایجان است. دانشگاه دارای امکانات و تجهیزات پیشرفته بوده و سیستم آموزشی مدرن و قوی را اجرا می کند. سیستم آموزشی دانشگاه های آذربایجان مطابق با سیستم آموزش عالی اتحادیه اروپا موسوم بولونیا است. بدین ترتیب مدارک صادره از دانشگاه های آذربایجان از جمله دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان مورد تایید کلیه کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد.

دانشگاه طب باکو با نزدیک به یک قرن فعالیت ابتدا با موسسه آموزش عالی پزشکی شروع بکار نمود. پس از سالها فعالیت آموزشی در اوایل دهه ۹۰ میلادی تبدیل به دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شد. دانشگاه در زبان آذری به دانشگاه طب معروف است. کلیه رشته های گروه علوم پزشکی در این دانشگاه تدریس می شود. زبان تدریس بسته به رشته و گرایش می تواند آذری، روسی و یا انگلیسی باشد. در ادامه انواع رشته های قابل تحصیل در دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهیم.

رشته های تحصیلی دانشگاه طب باکو

"معرفی

دانشگاه طب باکو یکی از برترین دانشگاه های آذربایجان و منطقه قفقاز است. رشته های مختلف گروه علوم پزشکی در این دانشگاه تدریس می شوند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه طب می توانند در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی تحصیل نمایند. رشته ها و گرایش های دیگر گروه علوم پزشکی نیز در دانشگاه ارائه می شود. انواع تخصص های پزشکی، رشته های گروه علوم بهداشت، تخصص های دندان پزشکی مانند جراحی فک و دهان، داروسازی و تخصص های مربوط به آن و در نهایت پزشکی نظامی در دانشگاه طب باکو تدریس می شود.

رشته پزشکی و دندان پزشکی

طول مدت تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی ۶ سال است. دانشجویان سال آخر تحصیل را به دوره های کارآموزی و کسب مهارت در بیمارستانها و کلینیک های وابسته به دانشگاه می گذرانند. امکان تحصیل در اغلب رشته ها و گرایش های دانشگاه طب به زبان انگلیسی وجود دارد لذا متقاضیان بین المللی می توانند برای اخذ پذیرش دانشگاه با داشتن مدرک زبان انگلیسی اقدام نمایند.

نکته قابل توجه این است که گرایش های تخصصی پزشکی و دندان پزشکی که در دانشگاه طب باکو برگزار می شود تنها به زبان آذری است. بنابراین دانشجویان پس از اتمام دوره های تحصیلی پزشکی و دندان پزشکی خود، در صورت تمایل به ادامه تحصیل باید به زبان آذری مسلط باشند. دانشجویانی که تسلط کافی به زبان آذری ندارند می توانند در دوره های آموزشی که توسط دانشگاه برگزار می شود شرکت نمایند. هزینه دوره آموزشی 4000 دلار است.

مقاله مرتبط: تحصیل پزشکی در باکو

مقاله مرتبط: تحصیل دندانپزشکی در باکو

اخذ پذیرش دانشگاه باکو

متقاضیان تحصیل در دانشگاه طب باکو باید دارای شرایط لازم برای اخذ پذیرش و ورود به دانشگاه باشند. بیش از هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان تحصیل می کنند. یکی از بزرگترین اقلیت های دانشجویی دانشگاه مربوط به دانشجویان ایرانی است. برای اخذ پذیرش دانشگاه طب باید مدارک و مستندات لازم را به زبان انگلیسی ترجمه رسمی نموده و به تایید وزارت امور خارجه و سفارت آذربایجان در تهران برسانید.

شرط معدل برای ورود به دانشگاه علوم پزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است بطوریکه دانشگاه مدارک متقاضیانی که دارای معدل دیپلم بالای نمره ۱۷ باشند را مورد بررسی قرار می دهد. داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۵.۵ الی ۶ از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه طب باکو است. اگر متقاضی قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را داشته باشد باید مدرک تسلط به زبان روسی را ارایه دهد. لازم بذکر است که متقاضیانی که مدرک زبان ندارند می توانند پذیرش مشروط دریافت کنند.

به عبارتی قبل از شروع تحصیل امکان آموزش زبان انگلیسی و بالا بردن سطح دانش زبان انگلیسی برای متقاضی در دانشگاه وجود دارد. پس از اخذ پذیرش دانشگاه متقاضی با در دست داشتن نامه پذیرش و سایر مدارک مورد نیاز به سفارت مراجعه و برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه طب باکو درخواست می نماید.

اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

"معرفی

متقاضیان پس از اخذ پذیرش دانشگاه طب باکو برای ورود به کشور آذربایجان و تحصیل در دانشگاه نیاز به ویزای تحصیلی دارند. برای اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان باید مدارک و مستندات مورد نیاز سفارت را آماده و به سفارت تحویل دهید.

از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آذربایجان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  •  مدارک تحصیلی متقاضی شامل دیپلم که به زبان آذری، ترکی استانبولی یا روسی ترجمه رسمی شده باشد. ریز نمرات متقاضی در دوره دبیرستان که نمره بالایی در دروس مهمی مانند زیست شناسی. شیمی و فیزیک داشته باشد.
  •  مدارک هویتی مانند پاسپورت معتبر با حداقل شش ماه اعتبار، دو قطعه عکس پرسنلی. انگیزه نامه تحصیل در آذربایجان و نامه تمکن مالی.
  •  ارایه گواهی صحت و سلامت متقاضی و نامه عدم سوء پیشینه.
  •  تکمیل فرم تقاضای ویزا و پرداخت هزینه های بررسی مدارک توسط سفارت و صدور ویزا.

برای درخواست ویزای تحصیلی دانشگاه طب باکو علاوه بر مدارک فوق باید بلیط هواپیما و یا اتوبوس و رزرو هتل را نیز به سفارت نشان دهید. سفارت پس از بررسی مدارک نسبت به صدور ویزای یکساله برای متقاضی می نماید.

هزینه خوابگاه و تحصیل در دانشگاه طب باکو

"معرفی

دانشگاه طب باکو آذربایجان به دانشجویان بین المللی خود خوابگاه اختصاص می دهد. مجتمع خوابگاهی با ظرفیت ۲۷۳ نفر در نزدیکی سایت دانشگاه و بیمارستان دانشگاه قرار دارد. دانشجویان دختر و پسر در طبقات مجزا در مجتمع ساکن هستند. هر اتاق ظرفیت سه نفر داشته و سرویس بهداشتی در هر اتاق قرار دارد. در هر طبقه خوابگاه سلف سرویس مجزا برای دانشجویان آن طبقه در نظر گرفته شده است.

هزینه خوابگاه برای هر دانشجو مبلغ ۱۰۰۰ منات برای یک سال تحصیلی است. با توجه به ظرفیت محدود خوابگاه توصیه می شود دانشجویان از قبل برای خوابگاه رزرو انجام دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه طب باکو برای دوره های پایه مبلغ 4000 دلار آمریکا در سال، رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی 5000 دلار آمریکا در سال و دوره های تخصصی 7000 دلار در سال است.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان برای دانشجویانی که نیاز به خدمات درمانی در کلینیک های تابعه دارند، تخفیف در نظر می گیرد. با این حال دانشگاه بسیاری از هزینه های پزشکی دانشجویان را تقبل نمی کند. بنابراین توصیه می شود دانشجویان به محض ثبت نام و ورود به دانشگاه نسبت به تهیه بیمه درمانی برای خود اقدام نمایند

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله‌ی تحصیل در دانشگاه دولتی باکو نگاهی بیندازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *