روسیه

هزینه تحصیل در مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

هر سال تعدادی از دانشجویان در مورد اهداف مختلف اقدام می کنند. تحصیل در روسیه با دوره های یکی از گزینه های برتر برای تحصیل است. دانش آموز می تواند موضوعات مختلف مانند: پزشکی عمومی، ورزش های پزشکی، کودکان، دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی بالینی، اقتصاد، تجارت اطلاعات، حسابداری، مدیریت بانکداری، مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک و بسیاری دیگر را برای تحصیل در هر شهری که در روسیه تمایل دارند انتخاب کند. ما در این مقاله قصد داریم درباره تحصیل در مسکو برای شما عزیزان توضیحاتی را بیان کنیم.

مزایای تحصیل در مسکو روسیه

با شرایط و شرایط آب و هوایی جدید هماهنگ می شوید، از ویژگی های شخصیت های محلی مطلع می شوید.

اکثریت روسی ها کاملا پاسخگو و قابل اعتماد هستند، آن‌ها کاملا اجتماعی هستند، آماده کمک و پاسخگویی به بازدیدکنندگان هستند. روس ها دارای سنت های آموزشی غنی هستند. دانشگاه های روسیه متخصصین زیادی را در زمینه مهندسی و علوم انسانی آموزش می دهند و به طور مرتب در رتبه بندی بین المللی قرار می گیرند.

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی روسیه

نوع ویزای تحصیلی بسته به اینکه چه مقدار زمان دوره های تحصیلی طول خواهد کشید، تفاوت دارد. برای دوره های کمتر از سه ماه ویزای توریستی اعطا می شود، بنابراین برای تحصیل ویزای ۶ تا ۱۲ ماهه صادر خواهد شد.

تحصیل در دانشگاه های روسیه

روسیه از جمله کشور هایی است که تحصیل در دانشگاه های آن به دلیل بالا بودن تراز علمی و داشتن جایگاه های مناسب در رتبه بندی های جهانی. انتخاب خوبی برای افراد متقاضی محسوب شده و مدرک اخذ شده از این دانشگاه‌ها دارای اعتبار جهانی می باشند.

آموزش در دانشگاه های مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

آموزش عالی برای دانشجویان خارجی در روسیه از سوی دولت یارانه می گیرد. وزارت معارف و علم روسیه با افزودن ستون دیگری از حمایت دانشجوی خارجی، کمک های دولتی را به وزارتخانه های کشورهای خارجی و دانشجویان روسی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، اختصاص می دهد.

هزینه دانشگاه های روسیه

نام دانشگاه

هزینه ها

1

دانشگاه علوم پزشکی باشکری

5300 دلار آمریکا در سال اول و 2900 دلار آمریکا در هر سال

2

دانشگاه دولتی ولگاگراد

6250 دلار آمریکا در هر سال

3

دانشگاه علوم پزشکی وروونهج

5750 دلار آمریکا در هر سال

4

دانشگاه پزشکی دولتی کازان

6600 دلار آمریکا در سال های اول تا ششم برای هر سال

5

دانشگاه علم و آموزش و پرورش آلتایی

5500 دلار آمریکا در سال اول  3300 دلار آمریکا در هر سال

هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

هزینه زندگی در روسیه به نسبت کشور های اروپایی بسیار پایین بوده است و می توان گفت که هزینه زندگی در یک ماه در کشور روسیه مبلغی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار می باشد که این هزینه ها شامل: هزینه های اجاره مسکن، هزینه پوشاک و خوراک، هزینه های آب و برق و تلفن و دیگر هزینه های جانبی می باشد.

سبک زندگی افراد با یکدیگر متفاوت می باشد و همین سبک باعث تغییر در مقدار هزینه های زندگی افراد می شود.

البته لازم است بدانید شهر هایی همچون مسکو و سن پترزبورگ از جمله شهر های گران کشور روسیه محسوب می شود و تقریبا هزینه های زندگی در این شهر ها دو برابر شهر های کوچک روسیه می باشد.

در کشور روسیه، مکان هایی که مختص اروپایی ها می باشد بسیار به چشم می خورد، رستوران ها اروپایی و سینماهای انگلیسی، مرکز خرید های اروپایی، فروشگاه های معروف و زنجیره ای اروپایی و … .

برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ی هزینه ها به مقاله ی هزینه زندگی و تحصیل در روسیه چقدر است؟ نگاهی بیندازید.

هزینه تحصیل در مسکو در مقطع کارشناسی

مدرک متخصص پس از حداقل ۵ سال تحصیل در روسیه اهدا می شود، در مقایسه با لیسانس تمرکز عملی بخش تمام وقت هزینه بیشتری دارد. مدرک متخصص در حدود ۱۵۰-۱۷۰ هزار روبل (۲۶۰۰-۳۰۰۰ دلار) در سال به طور متوسط است.

هزینه تحصیل در مسکو در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد پس از دو سال تحصیل در روسیه اعطا می شود، دانشی عمیق تر در زمینه تحصیلات عالی فراهم می کند. اگر مدرک کارشناسی یا متخصص را دارید، می توانید برای یک برنامه کارشناسی ارشد درخواست دهید. آموزش در مقطع کارشناسی ارشد تمام وقت به طور متوسط ۱۶۰-۱۸۰ هزار روبل (۲،۷۰۰-۳،۰۰۰ دلار) در سال است.

تحصیلات تکمیلی در مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

طول دوره برنامه های تحصیلات تکمیلی حداقل سه سال است، با مدرک کارشناسی ارشد یا متخصص می توانید. برای تحصیلات تکمیلی، اگر علاقه مند به تحقیق و تدریس باشید درخواست دهید. پس از دفاع از پایان نامه، به دانشجویان فارغ التحصیل مدرک دکترا اعطا می شود. هزینه آموزش در بخش تمام وقت دوره تحصیلات تکمیلی به طور متوسط ۲۰۰-۲۲۰ هزار روبل (۳۴۴۰-۳۸۰۰ دلار) در سال است.

هزینه های اقامت در مسکو

معمولا دو نوع خوابگاه جهت دانشجویان در مسکو وجود دارد. هزینه خوابگاه های روسیه از10 تا 30 دلاردر ماه متغیر است، این خوابگاه ها گزینه ای ارزان تر برای صرف زندگی دانشجویی در روسیه هستند. مسکن خارج از محوطه دانشگاه معمولا گران تر است و بین 150 تا 400 دلار در هر ماه بسته به منطقه، نوع و محل اقامت متغیر است.

سایر هزینه های اقامت در مسکو

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه (مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه درمانی و …) نیز در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار کم هزینه تر است. هزینه های زندگی در سنت پترزبورگ و ولگوگراد نسبت به پایتخت آن مسکو بسیار پایین تر است. برای پوشش هزینه های زندگی در روسیه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار لازم است.

صورت حساب خورد و خوراک در هر هفته

هزینه تحصیل در مسکو

هزینه تحصیل در مسکو

حدود ۴۰ تا ۸۰ دلار برای هر نفر هزینه می برد. بر اساس اطلاعات رسمی، بسته به نوع منطقه، حداقل سبد خرید (از جمله نان، پاستا، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر) در روسیه هزینه ای از ۵۸ تا ۸۳ دلار در ماه در بر خواهد داشت. روس ها هزینه های غذای ماهانه خود را بین ۱۳۰ تا ۳۳۰ دلار تخمین می زنند.

حمل و نقل

هزینه مترو ماهانه بین ۸ تا ۱۶ دلار است، اگر مایل هستید تماس های تلفنی راه دور داشته باشید، باید از کارت‌های تلفن بین المللی که از نرخ های بسیار خوبی برخوردار هستند استفاده کنید: کارت ۲۰ دلار تقریبا ۲ ساعت زمان می برد و تماس های درون شهری که انجام می دهید، رایگان است.

تفریحات عصرگاهی هنگام تحصیل

هزینه بلیط سینمای انگلیسی زبان ۱۰ دلار است، اما قیمت بلیط های فیلم های روسی ۵ دلار کمتر است بلیط تئاتر اپرا باله ۳ دلار است. این هزینه برای صندلی های VIP ۱۰ تا ۲۰ دلار خواهد بود. ورودیه گالری های هنری موزه ها ۵۰ سنت تا ۱۰ دلار خواهد بود. بسته به مکانی که قصد ملاقات از آن را داشته باشید. کلوپ های شبانه بین ۵ تا ۱۰ دلار می باشد.

کورس های تحصیلی برای فارغ التحصیلان

 1. ۱۷۵۰ دلار تا ۵۳۵۰ برای هر سال: فول تایم
 2. دوره های رزیدنتی پزشکی : ۲ تا ۵ سال ۵۹۰۰- ۳۲۵۰ دلار هر سال
 3. دوره ها ی پیشرفته: حدود۵۵۰ دلار برای هر ماه
 4. دوره های کوتاه مدت: ۴۵۰ دلار تا ۵۵۰ دلار برای هر ماه می باشد.

شهریه ها و نیز سایر هزینه های تحصیلی در روسیه در مقایسه با متوسط هزینه های پرداختی در سایر کشور های اروپایی از جمله کانادا، آمریکا و یا مثلا انگلستان، به صورت چشمگیری پایین تر می باشد. دلیل این امر را می توان در اختصاص یارانه ای که دولت کشور به آموزش عالی و دانشگاه‌ها ارائه می کند، جست و جو کرد.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالاات متداول

1.میانگین شهریه دانشگاه های روسیه چه میزان است؟

 • به صورت حدودی می توان گفت: شهریه دانشگاه های روسیه مبلغی بین ۳۰۰۰ دلار تا ۱۰٫۰۰۰ دلار آمریکا در سال است.

2.دوره های پادفک چیست و چه مزیتی دارد؟

 • پادفک به دوره هایی گفته می شود که در آن دانشجویان برای آزمون های ورودی دانشگاه ها آماده می شوند.

3.هزینه های دوره ی پادفک چه میزان است؟

 • هزینه ی این دوره کمتر از 12 هزار دلار است.

4.امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در دانشگاه های روسیه وجود دارد؟

 • در صورت داشتن رزومه ای قوی و ریز نمرات خوب می توانید برای بورسیه ی تحصیلی این کشور اقدام کنید.

5.امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

 • تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است. تحصیل در بعضی از مقاطع و بعضی از رشته‌های غیرپزشکی علاوه بر زبان روسی به زبان انگلیسی هم امکانپذیر می‌باشد.

6.تحصیل در روسیه چه مزیتی دارد؟

 • روسیه یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیاست و هزینه های تحصیل در آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین تر است. ضمن اینکه دانشگاه های پزشکی این کشور در بین برترین دانشگاه های دنیا رتبه بندی شده اند.

7.هزینه ی تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در دانشگاه پاولوف چه میزان است؟

8.دانشجویان دکترا در روسیه می توانند کار دانشجویی داشته باشند؟

 • دانشجویان این مقطع اجازه دارند تا 30 ساعت در هفته به کار مشغول شوند.
به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *