ایتالیا

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا برای ایرانیان

دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای قاره اروپا است که به دلیل نزدیکی فرهنگ آن (مخصوصا جنوب ایتالیا) با ایران علاقه مندان زیادی در داخل کشور دارد. علاوه بر این، کشور ایتالیا مهد فرهنگ و تمدن بوده و از آب و هوای گرم و معتدلی برخوردار است که برای دانشجویان ایرانی نکته مثبت دیگری است. اگر به کشور ایتالیا علاقه مند هستید و یا خواهان تحصیل در این کشور هستید، با این مطلب همراه باشید. ما در ادامه شما را موضوعاتی همچون هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا، نحوه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و مدارک مورد نیاز برای پذیرش در بهترین دانشگاه های ایتالیا آشنا می کنیم.

آشنایی با کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا است. ایتالیا در همسایگی کشورهایی همچون اتریش، فرانسه، اسلوونی، سوئیس و… دارد. ایتالیا موقعیت استراتژیکی دارد که نشانگر تسلط آن بر مدیترانه مرکزی است.  سیستم حکومتی ایتالیا، جمهوری است. ایتالیا اقتصاد صنعتی متنوعی دارد، قسمت شمالی آن صنعتی و توسعه یافته و بخش جنوبی آن کشاورزی و کمتر توسعه یافته است. آب و هوای جنوب ایتالیا گرم و معتدل است، این در حالی است که آب و هوای شمال ایتالیا سرد است.

ایتالیا یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت این کشور رم است. واحد پول آن یورو است. زبان رسمی مردم این کشور ایتالیایی است. البته در بخش هایی از ایتالیا به زبان های آلمانی، فرانسه و اسلووانیایی هم صحبت می کنند. پیروان ادیان مختلفی نظیر مسیحیت 83.3، مسلمان 3.7  و ادیان دیگر در این کشور زندگی می کنند. در ادامه شما را با شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بیشتر آشنا می کنیم.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ایتالیا مهد هنر، ادبیات و معماری است. غذاهای ایتالیایی خوشمزه و لذیذ هستند. بیراه نیست که هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام می کنند. حالا بیایید به مزایای تحصیل در این کشور خوش آب و رنگ بپردازیم. از جمله مزیت های اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و گذراندن زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ایتالیا جز مقاصد عالی برای تحصیل است.

سالانه دانشجویان بین الملل از کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی، آفریقا و آمریکا راهی تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می شوند. دانشگاه های ایتالیا جز عالی رتبه ترین دانشگاه های جهان هستند. ایتالیا، پس از انگلیس رتبه دوم برترین مقاصد تحصیلی جهان را از آن خود کرده است.

 • مزیت دوم تحصیل در ایتالیا یادگیری این زبان شیرین و زیبا است.

زبان ایتالیایی نه تنها زبان رسمی کشور ایتالیا است، بلکه زبان رسمی بخش هایی از سوئیس هم است. همچنین، زبان ایتالیایی زبان رسمی اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا است. افراد فراوانی زبان ایتالیایی را جز عاشقانه ترین زبان های زنده دنیا می دانند. با توجه به فرهنگ و تاریخ غنی ایتالیا، زبان ایتالیایی برای دوستداران تاریخ هنر، ادبیات، باستان شناسی، فلسفه، موسیقی، غذا، مد و طراحی زبانی ارزشمند است. اگر تمایل دارید در حوزه های فوق به اشتغال بپردازید، قطعا یادگیری زبان ایتالیایی می تواند مزیت بزرگی برای شما باشد.

 • سیستم آموزش عالی ایتالیا بسیار معتبر است.

بیش از 100 دانشگاه در ایتالیا وجود دارد. در مجموع، می توان  30 دانشگاه برتر ایتالیا را در رتبه بندی QS World University 2019 مشاهده کرد. اعتبار و قدمت بعضی از دانشگاه های ایتالیا به قرن ها پیش باز می گردد. به عنوان مثال، دانشگاه بولونیا جز قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که در سال 1303 تاسیس شده است.

 • فرهنگ آشپزی در ایتالیا بسیار غنی و پرمحتوا است.

یکی از علل درخواست دانشجویان بین الملل برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا فرهنگ و غذای این کشور است. ایتالیا زادگاه تمدن غرب محسوب می شود. به همین علت، به مسائلی همچون غذا، ادبیات، هنر، معماری و فشن همواره اهمیت داده است. غذاهای ایتالیایی طرفداران زیادی در اقصی نقاط دنیا کسب کرده اند. به عنوان مثال، می توان به پیتزای ایتالیایی که جز معروفترین غذاهای دنیا است، اشاره کرد.

 • ایتالیا معماری، موزه و طبیعت فوق العاده ای دارد.

بسیاری از شهرهای معروف و شناخته شده جهان در ایتالیا واقع شده اند. شهرهایی نظیر رم، فلورانس، تورین، میلان، ونیز، ناپل و بولونیا جز قدیمی ترین شهرهای جهان هستند. دوستداران فضای باز، ورزش و تفریح، گشت و گذار می توانند لحظات خوشی را در این کشور تجربه کنند.

 • ایتالیا، مقصدی مقرون به صرفه و ارزان برای تحصیل است.

ایتالیا بورسیه های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان فراهم کرده است. علاوه بر این، شهریه دانشگاه های دولتی آن بسیار کمتر از دانشگاه های دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در ضمن، وجود شرایط کار در حین تحصیل نیز مزیت دیگری است که دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان به همراه می آورند.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

یکی از روش های کاهش هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا اخذ بورسیه تحصیلی است. اکثر دانشگاه ها و ایالت های ایتالیا بورسیه های تحصیلی به دانشجویان داخلی و خارجی ارائه می کنند. نمونه هایی از بورسیه تحصیلی که می توان برای کسب آنها اقدام کرد، شامل موارد ذیل هستند:

 • بورسیه تحصیلی دولتی ایتالیا برای دانشجویان بین المللی، این بورسیه تحصیلی در برگیرنده همه مقاطع تحصیلی است.
 • بورسیه تحصیلی برخی از دانشگاه های ایتالیا همچون Politecnico di Milano، دانشگاه پادوا، دانشگاه بولونیا و.. این بورسیه ها به دانشجویان بین الملل تعلق می گیرند. میزان این بورسیه تحصیلی به صورت سالانه حدود 5،000 تا 12،000 یورو است.
 • همچنین می توانید از بورسیه تحصیلی ایالت ها هم استفاده کنید.

حتما برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه را ارائه کنید. پس از آن باید زمانی را منتظر پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باشید.

 مراحل اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

دانشجویان ایرانی برای دریافت ویزای دانشجویی باید مراحل زیر را طی کنند:

 • درخواست مصاحبه با سفارت ایتالیا در ایران (احتمالا می توانید از طریق تلفن این کار را انجام دهد) را دهید. سپس، با اسناد خود در تاریخ مشخص به سفارت ایتالیا مراجعه کنید.
 • پس از آن باید در طول مراحل درخواست ویزا بیومتریک خود که شامل اطلاعات اضافی همچون اثر انگشت و تصاویر شما است، را ارائه دهید. این اطلاعات به منظور اهداف امنیتی نیاز هستند.
 • در طی انجام مراحل فوق باید در مصاحبه هم شرکت کنید.

ویزای ملی D ایتالیا حداکثر تا 3 ماه معتبر است. ممکن است نیازمند تمدید ویزای خود به صورت سالانه باشید. در ضمن، اگر می خواهید پس از اتمام تحصیلات خود در ایتالیا بمانید، باید برای ویزای دیگری اقدام نمایید. دانشجویان ایرانی باید برای درخواست ویزای ملی D ایتالیا مبلغی حدود 50 یورو هزینه پرداخت کنند. با توجه به شرایط دانشجو، مقامات ایتالیایی نحوه پرداخت هزینه ویزا را به دانشجو اعلام می کنند. (نحوه پرداخت مبلغ می تواند آنلاین، در محل درخواست ویزا در ایران و یا از طریق انتقال حواله به بانک انجام گیرد.) دانشجویان ایرانی نیازی به دریافت بیمه درمانی برای اخد ویزای تحصیلی  ایتالیا ندارند. از هزینه های دیگر می توان به هزینه کنسولگری حدود 57 یورو اشاره کرد. در ضمن، پس از ورود به ایتالیا باید برای اجازه اقامت اقدام کرده و مبلغی حدود 30 یورو به صورت اضافی پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می توان به مدرک تمکن مالی، پاسپورت، ترجمه ریز نمرات تحصیلی دوره های قبلی و… اشاره کرد. هنگام درخواست ویزای خود باید ثابت کنید حدود 900 یورو در ماه در حساب بانکی شما یا والدینتان وجود دارید. در ضمن، دانشجویان ایرانی مجبور به ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی ایتالیایی نیستند. البته، شما باید بتوانید ثابت کنید که توانایی صحبت به انگلیسی یا ایتالیایی را دارید. بد نیست بدانید، حساب بانکی دانشجویان ایرانی محدود نخواهد شد. این به معنای عدم محدودیت میزان مبلغ ورودی و خروجی به حساب بانکی است. در آخر، باید گفت حتما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به وب سایت مهاجرت ایتالیا یا سایت دانشگاه مدنظرتان مراجعه کنید.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شما پس از ارائه مدارک خواسته شده توسط دانشگاه منتظر بررسی مدارک خود می مانید. این مدت زمان معمولا بین یک ماه تا شش ماه متغیر است. پس از ارسال نتیجه پذیرش شما و کسب نتیجه مثبت از دانشگاه می توانید وقت سفارت گرفته و پس از انجام مصاحبه و بازبینی مدارک خود ویزای تحصیلی ایتالیا مخصوص دانشجویان ایرانی یا ویزای D را اخذ کرده و راهی کشور ایتالیا شوید.

مقاله پیشنهادی: اعزام دانشجو به ایتالیا

هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایتالیا به اخذ ویزای ملی D نیازمند هستند. این ویزا مخصوص دانشجویان  آماده برای تحصیل در خارج از کشور است. شما به عنوان دانشجوی ایرانی باید درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا را بلافاصله پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه مدنظر خود آغاز کنید. حتما باید 3 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی خود در دانشگاه برای اخذ این ویزا اقدام کرده باشید. در غیر اینصورت، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید.

هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل در کشوری اروپایی اما مقرون به صرفه هستید، حتما تحصیل در ایتالیا را در نظر بگیرید. قدیمی ترین دانشگاه های جهان در این کشور واقع شده اند. این دانشگاه ها به ارائه رشته های تحصیلی مختلف با کیفیت بالا و شهریه کم می پردازند. همچنین، شما در حین تحصیل در این کشور می توانید از شهرها، معماری ها و مناظر زیبای ایتالیا هم دیدن نمایید. فراموش نکنید، اگرچه ممکن است شهریه تحصیل در ایتالیا مقرون به صرفه باشد اما شما نیازمند پرداخت هزینه های دیگری همچون مسکن،  غذا، حمل و نقل، کتاب و غیره هستید.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در ایتالیا چیزی بین 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است. این هزینه ها شامل هزینه اقامت، غذا، حمل و نقل عمومی، سفرهای محلی و یا سرگرمی می شود. زندگی در ایتالیا برای یک دانشجوی بین الملل تجربه فوق العاده ای است. معمولا، اکثر شهرهای ایتالیا در مقایسه با دو شهر رم  و میلان ارزانتر هستند. اما در کل هزینه زندگی ماهانه در شهرهای مختلف متفاوت است. در ادامه، هزینه زندگی ماهانه در بعضی از شهرهای ایتالیا  را ذکر می کنیم:

 • بولونیا| Bologna حدود 750 تا 1100 یورو در ماه
 • فلورانس| Florence حدود 850 – 1300 یورو در ماه
 • میلان و رم حدود 850 تا 1450 یورو در ماه

شما به عنوان یک دانشجوی بین الملل می توانید مبلغی حدود 300 تا 600 یورو برای مسکن هزینه کنید. این هزینه با توجه به نوع مسکن، محل قرارگیری آن، نوع اقامت، متراژ و امکانات دیگر آن متغیر است. البته، شما می توانید از طریق اجاره خانه به صورت گروهی هزینه اقامت خود را کاهش دهید. در ضمن، هزینه ماهانه قبض آب و برق حدود 90 تا 260 یورو است.

حمل و نقل عمومی ایتالیا پرسرعت و راحت است. به همین علت، شما متناسب با مسافت مدنظر خود می توانید از حمل و نقل عمومی همچون اتوبوس، تراموا و مترو استفاده کنید. هزینه خرید بلیط ماهانه باتوجه به شهر محل اقامت حدودا بین 25  تا 45 یورو متغیر است.

شهریه دانشگاه های ایتالیا

شهریه دانشگاه ها بخش مهمی از مراحل کسب ویزای تحصیلی ایتالیا هستند، که در این بخش به آنها می پردازیم. شهریه دانشگاه های دولتی ایتالیا باتوجه به رشته تحصیلی و نوع مدرک (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) متغیر است. حدودا شهریه مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا 5000 یورو (گاها شهریه به دلیل اخذ بورسیه تحصیلی رایگان است) در سال است. البته، ممکن است این شهریه برای دانشجویان بین الملل بیشتر باشد.  شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا معمولاً بالاتر از دانشگاه های دولتی آن است. میزان شهریه این دانشگاه ها بین دانشجویان داخلی و بین الملل حدود 3000 تا 35000 یورو در سال است.

دانشگاه های ارزان ایتالیا برای تحصیل

ایتالیا دانشگاه های زیادی دارد که تحصیل در برخی از آنها ارزانتر از دانشگاه های دیگر است. از جمله این دانشگاه ها می توان به دانشگاه Camerino |کامرینو، دانشگاه Bozen-Bolzano یا دانشگاه پیزا | University of Pisa اشاره کرد. البته دانشگاه هایی همچون  دانشگاه بولونیا با متوسط ​​شهریه 3000 یورو در سال و یا  دانشگاه پادوا  شهریه متوسط ​​2600 یورو در سال هم وجود دارند.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

از جمله بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • Alma Mater Studiorum – Università di Bologna| دانشگاه بولونیا
 • Sapienza University of Rome| دانشگاه ساپینزا رم
 • University of Milan| دانشگاه میلان
 • University of Padua| دانشگاه پادوا
 • University of Pisa| دانشگاه پیزا
 • University of Turin| دانشگاه تورین

جمع بندی

در آخر، امیدواریم این مطلب اطلاعات مورد نیازتان در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را در اختیارتان قرار داده باشد. شما با استفاده از اطلاعات فوق می توانید برای اپلای در دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایید. البته به مطالب فوق اتکا نکرده و حتما وب سایت دانشگاه مدنظرتان را به دقت بررسی کنید تا پاسخ سوالات خود را در زمینه مدارک مورد نیاز، نحوه پذیرش در دانشگاه و… کسب نمایید. در ضمن، در صورت تمایل می توانید با موسسه مهاجرتی آوات به منظور کسب مشاوره و یا اپلای برای دانشگاه مدنظرتان تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

1. آيا برای تحصیل در ایتالیا نیازمند آشنایی با زبان ایتالیایی هستم؟

 • بله، معمولا اغلب دانشگاه های ایتالیا خواهان پذیرش دانشجویان بین المللی که با زبان ایتالیایی آشنایی دارند هستند. البته، نمی توان گفت کلیه دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش دانشجو به زبان ایتالیایی نیازمند هستند. به همین علت، پیشنهاد می شود حتما وب سایت دانشگاه مدنظرتان را به دقت بررسی کنید تا بتوانید پاسخ سوال مدنظرتان را پیدا کنید.

2. آیا ایتالیا به دانشجویان بین الملل بورسیه تحصیلی ارائه می دهد؟

 • باید گفت بله و ما در این مقاله مفصلا به مبحث نحوه اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا اشاره کرده ایم. به همین منظور، برای کسب اطلاعات بیشتر به پاراگراف های فوق مراجعه کنید.

3. آیا امکان اشتغال در ایتالیا برای دانشجویان بین الملل وجود دارد؟

 • بله، خوشبختانه ایتالیا امکان اشتغال در حین تحصیل را برای دانشجویان بین الملل فراهم کرده است. به همین علت، دانشجویان ایرانی می توانند از طریق یادگیری زبان ایتالیایی به اشتغال در حین تحصیل خارج از محیط آکادمیک بپردازند.

4. اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا چقدر طول می کشد؟

 • اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا حداقل 6 هفته پس از ورود به ایتالیا انجام می شود. این فرآیند هنگامی که دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی شروع به اعلام پذیرش می کنند، انجام می شود. در این هنگام، مدارک لازم باید در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در ایران ثبت شوند.

5. چگونه به عنوان یک دانشجوی بین الملل برای اخذ مجوز اقامت درخواست دهم؟

 • دانشجویان بین الملل می توانند پس از ورود به کشور ایتالیا برای اخذ مجوز اقامت اقدام کنند. البته برای این کار باید پس از ورود درخواست داده شود. از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ این مجوز می توان به کپی گذرنامه، بیمه درمانی، ویزای دانشجویی و اعلامیه پذیرش دانشگاه اشاره کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *