تحصیلی, جمهوری چک

تحصیل پزشکی در چک

تحصیل پزشکی در چک

موسسه حقوقی و بین المللی آوات ، در این مقاله سعی بر این دارد  که تمامی اطلاعات را در زمینه ی مهاجرت به چک و مهاجرت تحصیلی به چک و تحصیل پزشکی در چک ، در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد ، امروزه رشته های علوم پزشکی از جمله شغل های پرطرفدار و حساس می باشد .

حال می پردازیم به بررسی موقعیت جغرافیایی و اقتصادی جمهوری چک

جمهوری چک واقع شده در اروپای مرکزی می باشد . تا سال ۱۹۹۳ کشور چک و اسلواکی ، دو کشور جدا نشدنی به نام چکسلواکی بودند که بعد ها طی تغییرات ساختاری در این دو کشور ، دو کشور مجزا به نام جمهوری چک و کشور اسلواکی تشکیل شد . پایتخت و پرجمعیت ترین شهر چک ، شهر پراگ نام دارد ، واحد پول کشور چک ، کرونا و زبان رسمی مردم این کشور ، چکی و اسلاوی می باشد .

جمهوری چک سومین کشور در ایجاد صلح و دوستی و جالب است بدانید دموکرات ترین کشور در حال حاضر در منطقه شناخته شده است .

شرایط تحصیل پزشکی در چک

مدت زمان تحصیل در رشته های علوم پزشکی در چک ، متفاوت می باشد و دانشجویان بین المللی قبل از ورود به دانشگاه های چک برای تحصیل رشته های علوم پزشکی در چک ، باید دوره های پیش دانشگاهی و یا فاندیشین که یک دوره ی نه ماه می باشد را در کالج های چک سپری نمایند و می توانند  پس از پایان این دوره در امتحان ورودی دانشگاه های چک شرکت می نمایند .

دوره پیش دانشگاهی در چک در دو ترم سپتامبر و ژانویه صورت می گیرد . البته لازم به ذکر می باشد که یکی از شروط اخذ پذیرش  ، سپری کردن دوره پیش نیاز پیش دانشگاهی در چک و بعد قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ­های پزشکی چک می باشد .

آزمون ورودی دانشگاه های چک ، در ماه می برگزار خواهد شد و متقاضیان می توانند برای شرکت در آزمون ورودی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک ، در کشور هایی حضور داشته باشند که ممکن است آزمون در آن جابرگزار شود .

در دانشگاه های دولتی که به زبان چک تدریس می شود ، به صورت رایگان برگزار می شود و اگر دانشجویان بین المللی و خارجی خواستار تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی چک هستند می توانند با شرکت کردن در دوره های کالج چک و یادگیری زبان چکی ، شروع به تحصیل در یکی از رشته های علوم پزشکی چک را نمایند .

دانشجویانی که تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی چک را دارند ، باید به صورت آن لاین در سایت دانشگاه مورد نظر ، ثبت نام خود را انجام دهند و به اینترنتی هزینه پذیرش دانشگاه مدنظر در چک را پرداخت نمایند .

ارسال رزومه تحصیلی خود همراه با ریز نمرات قبولی و انگیزه نامه و ارائه مدرک زبان آیلتس ۶ به صورت اینترنتی و آن لاین الزامی می باشد .

مدت زمان تحصیل پزشکی  ، شش سال تحصیلی که شامل دوازده ترم می باشد و البته مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در چک نیز تقریبا به شش سال می رسد و تقریبا شامل یازده ترم می باشد .

البته لازم به ذکر می باشد که مدت زمان تحصیل دامپزشکی در چک ، نیز شش سال می باشد و مدت زمان تحصیل دوره های پیراپزشکی مانند پرستاری و رشته های فیزوتراپی نیز سه تا چهار سال می باشد .

البته به طور کلی ، پزشکی که بخواهد دوره تخصص خود را در چک سپری نماید ، باید در یک دوره ی شش ساله نیز در دانشگاه های چک تحصیل نماید .

دانشگاه های چک ،  به ارائه رشته های علوم پزشکی مانند دامپزشکی ، پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و فیزوتراپی و رشته های پیراپزشکی نیز مانند پرستاری نیز ، شامل می شود که البته این رشته ها در دانشگاه های چک ، به صورت زبان انگلیسی نیز برگزار می شوند .

زمان آغاز سال تحصیلی برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در چک ، در ماه سپتامبر برگزار می شود . اما از معایبی که در تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک دیده می شود ، وجود محدودیت سنی متقاضیان برای ورود به دانشگاه های چک برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک می باشد . این محدودیت سنی تا سن بیست و یک سال در نظر گرفته شده است و اینکه متقاضیان بعد از اخذ مدرک دیپلم تا سن بیست و یک سالگی اجازه پذیرش از دانشگاه های چک و اجازه ی تحصیل  را دارند .

هزینه تحصیل و هزینه زندگی در چک

متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه های چک ، هزینه هایی شامل هزینه ی پذیرش دانشگاه و دیگر هزینه ورودی را باید مد نظر خود داشته باشند و علاوه بر این ها ، جداگانه باید هزینه های تحصیل خود را نیز بسنجند و تقریبا در سال بین دوازده هزار تا پانزده هزار تخمین زده می شود .

علاوه بر هزینه های تحصیل در چک ، فرد دانشجو دارای هزینه های زندگی در چک نیز می باشد ، البته به طور کلی هزینه های زندگی افراد در همه جای دنیا بسته به نوع و شیوه ی زندگی آن ها متفاوت می باشد . اما به طور کلی هزینه های زندگی در چک برای یک فرد دانشجو ، چیزی در حدود هزار تا هزار و صد یورو در ماه تخمین زده شده است که مبلغ سیصد تا سیصد و پنجاه یورو در ماه ، هزینه خوابگاه دانشجوی می باشد .

البته خیلی جای نگرانی نمی باشد ، چون  دانشجویان می توانند در هنگام تحصیل در یک مدت زمان مشخص شده توسط وزارت کار ، بنا به مقطع تحصیلی خود ، به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند .

دانشجویان به هنگام ورود به دانشگاه در جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چک ، اگر بتوانند نمره قبولی در حد عالی را در تمام دروس ارائه شده در دانشگاه کسب نمایند ، موفق به اخذ بورسیه تحصیلی چک می شوند و می توانند در بخشی از هزینه های تحصیلی و هزینه های زندگی در چک را ، تامین نمایند .

به این نوشته امتیاز بدهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =