اقامت, یونان

راه های اخذ اقامت یونان

شرایط و راه های اخذ اقامت یونان

اگر به عنوان یک شهروند غیر اروپایی به یونان مهاجرت کنید، متوجه خواهید شد که این کشور مزایای بسیاری را در اختیار شما می گذارد. سطح ایمنی بالا، فرصت های آموزشی عالی، امکانات رفاهی و بهداشتی قوی و… از جمله مزایایی است که این کشور در اختیار ساکنانش می گذارد. اگر بخواهید به طور قانونی در یونان زندگی کنید و از مزایای زندگی در این کشور بهره مند شوید، باید اقامت این کشور را دریافت نمایید. برای اخذ اقامت کشور یونان راه های مختلفی وجود دارد و شما برای هر یک باید از شرایط به خصوصی برخوردار باشید. ما در این مقاله شما را با شرایط و راه های اخذ اقامت یونان در سال 2022 آشنا خواهیم کرد. پس اگر می خواهید تمام اطلاعات لازم در خصوص اقامت این کشور را بدانید، همراه ما باشید.

درباره اقامت این کشور

اداره مهاجرت یونان از ژانویه 2021، انتظار دارد تمام اتباع اروپایی و غیر اروپایی که در یونان زندگی می کنند، مجوز اقامت الکترونیکی این کشور را داشته باشند. این مجوز عملکردی همچون یک کارت شناسایی را برای مهاجران دارد و اختیاراتی را در اختیار آن ها می گذارد.
به طور کلی مهاجرانی که درخواست اقامت این کشور را ارائه می دهند و پاسخ مثبت دریافت می کنند، باید پس از ورود به یونان کارت اقامت خود را دریافت کند. طبق قانون، مهاجران 30 روز پس از دریافت مجوز اقامت خود و ورود به یونان، فرصت دارند تا به مقامات مربوطه مراجعه نمایند و اطلاعات بیومتریک خود را (شامل عکس و اثر انگشت) ثبت نمایند.

در حال حاضر یونان دو گروه مجوز اقامتی ارائه می دهد: اجازه اقامت بژ و اجازه اقامت آبی.

اجازه اقامت بژ، مجوزی است که برای 5 سال اعتبار دارد. اجازه اقامت آبی نیز مجوز اقامتی است که اعتباری 10 ساله دارد.

شرایط اخذ هر یک برای اتباع اتحادیه اروپا، کشور های ثالث و… متفاوت است. از آنجایی که ما این مقاله را برای مهاجران ایرانی که قصد مهاجرت به یونان را دارند، تهیه کرده ایم، در ادامه شما را با شرایط و راه های اخذ اقامت این کشور برای اتباع غیر اروپایی، آشنا می کنیم.

شرایط و راه های اخذ اقامت این کشور

هم اکنون راه های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد. کار، تحصیل و… از جمله متداول ترین راه های اخذ اقامت کشور یونان می باشند.

در ادامه قصد داریم شما را با متداول ترین راه های اخذ اقامت این کشور آشنا کنیم. در نهایت نیز از آنجایی که اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری، متداول ترین و آسان ترین راه اخذ اقامت این کشور می باشد، شما را بیشتر با اقامت این کشور از طریق برنامه سرمایه گذاری، آشنا خواهیم کرد.

اخذ اقامت این کشور از طریق کار

اگر با هدف انجام کار در یونان به این کشور نقل مکان می کنید، با توجه به این هدف می توانید مجوز اقامتی در یونان دریافت نمایید که امکان زندگی و کار در یونان را به شما می دهد.

برای اخذ این نوع مجوز اقامت یونان، برخورداری از مهارت بالا، سابقه کاری مرتبط، مدرک تحصیلی و… اهمیت بسیاری دارد. اما مهم تر از همه برای اخذ این نوع مجوز اقامت یونان، عدم برخوداری از سوابق جنایی، کیفری و…، می باشد.

اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل

تحصیل در این کشور، از دیگر راه های اخذ اقامت یونان می باشد. برای اخذ این نوع مجوز اقامتی این کشور، دریافت پذیرش از موسسات آموزشی واقع شده در این کشور، لازم است. البته علاوه بر دریافت پذیرش برخورداری از تمکن مالی به منظور توانایی پرداخت هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نیز اهمیت بسیاری دارد.

اخذ اقامت این کشور از طریق بازنشستگی (تمکن مالی)

اکثر افراد زمانی که بازنشسته می شوند، دوست دارند در ادامه زندگی خود در شرایط بسیار عالی زندگی کنند. با توجه به شرایطی که کشور یونان دارد، افراد بسیاری این کشور را برای گذراندن دوران بازنشستگی خود انتخاب می کنند.

در حال حاضر، اغلب افرادی که این نوع مجوز اقامتی یونان را دریافت می کنند، افرادی هستند که تبعه کشور های اروپایی به حساب می آیند یا از کشور هایی نظیر کانادا، استرالیا و… خواهان مهاجرت به یونان می باشند. چرا که دریافت این نوع مجوز برای اتباع غیر اروپایی کمی دشوار است. به عبارتی اتباع غیر اروپایی به شرطی می توانند این نوع مجوز را دریافت کنند که از لحاظ مالی بدون کار در یونان، امکان پرداخت هزینه های زندگی خود در این کشور را داشته باشند.

اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی از رایج ترین و محبوب ترین راه های اخذ اقامت این کشور است. کسب اقامت یونان از طریق این راه مزایای بسیاری به همراه دارد. مهم ترین آن ها عبارتند از…

 • سفر به کشور های عضو منطقه شنگن بدون نیاز به ویزا
 • بدون نیاز به داشتن اقامت در یونان
 • اخذ اقامت این کشور در بازه زمانی 30 تا 60 روزه
 • اخذ اقامت نا محدود این کشور (اقامت دائم)
 • امکان دریافت اقامت این کشور برای اعضای کل خانواده شامل همسران، فرزندان زیر 21 سال، والدین همسر و والدین فرد متقاضی
 • سرمایه گذاری به شیوه های مختلف در یونان
 • و…

الزامات تعیین شده برای اخذ این مجوز اقامتی

امکان اخذ این نوع مجوز اقامتی در یونان، از سال 2013 فراهم شده. از آن موقع تا به حال تنها افرادی که می توانستند طبق شرایط معینی در یونان سرمایه گذاری کنند، امکان اخذ مجوز اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری را داشتند. در این بخش برخی از گزینه های سرمایه گذاری برای اخذ اقامت این کشور به شرح زیر است:

 • سرمایه گذاری در املاک و مستغلات با حداقل ارزش 250000 یورو
 • قرارداد اجاره 10 ساله برای اقامت در هتل، اقامتگاه های تریستی و…
 • سرمایه گذاری در شرکتی استقرار یافته در یونان با حداقل ارز 400000 یورو
 • خرید اوراق قرضه دولتی با حداقل ارزش 400000 یورو
 • سپرده مدت دار به ارزش حداقل 400000 یورو به یک موسسه اعتباری داخلی
 • و…

اخذ تابعیت یونان از طریق سرمایه گذاری

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث شده سرمایه گذاری به یکی از آسان ترین و متداول ترین راه های اخذ اقامت این کشور، تبدیل شود، امکان اخذ تابعیت یونان بدون نیاز به اخذ اقامت دائم این کشور می باشد.

در واقع شما با سرمایه گذاری در یونان می توانید مجوز اقامت خود را به طور مادام العمر داشته باشید. البته به شرط اینکه سرمایه خود را در این کشور حفظ کنید. در نهایت هم اگر برای 7 سال در این کشور سرمایه خود را حفظ کرده باشید، می توانید پس از 7 سال برای اخذ شهروندی یونان درخواست دهید.

مهم ترین نکاتی که باید در خصوص اخذ اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری بدانید:

 • ملک در یونان ارزان تر از سایر کشور های اروپایی است. با توجه به شرایط حاکم در بازار ملک و مستغلات این کشور، می توان گفت خرید ملک در یونان برای شما سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری نقدی در این کشور دارد.
 • برای سرمایه گذاری در یونان، شما نیازی به حضور در یونان ندارید. به عبارتی می توانید از راه دور به سرمایه گذاری در این کشور بپردازید. به ویژه اگر قصد خرید ملک در این کشور را داشته باشید.
 • دولت یونان برای اعطا اقامت به واسطه سرمایه گذاری از شما مدارک به خصوصی نمی خواهد. برای اخذ این مجوز اقامتی تنها ارائه پاسپورت، بیمه درمانی، فیش پرداخت هزینه درخواست، اثبات اقامت، درآمد و… کفایت می کند.

مدارک کلی برای اخذ مجوز های اقامتی این کشور

با توجه به اینکه قصد اخذ کدام یک از مجوز های اقامتی این کشور را دارید، باید مدرک به خصوصی ارائه دهید. اما برخی مدارکی هستند که به طور کلی از شما خواسته می شوند. این مدارک عبارتند از:

 • فتوکپی پاسپورت
 • مدارکی که دلایل اقامت شما در یونان را بیان کنند
 • بیمه سلامت
 • گواهی پلیس
 • گواهی سلامت
 • مدارک مالی به منظور اثبات برخوداری از بودجه کافی برای زندگی در یونان
 • چند قطعه عکس پرسونلی با ویژگی های تعیین شده
 • و…

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

سوالات متداول

1. برای اخذ مجوز اقامت این کشور از طریق سرمایه گذاری، نیاز به تسلط به زبان انگلیسی یا یونانی وجود دارد؟

 • خیر. اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری نیازی به تسلط به زبان انگلیسی یا یونانی ندارد. اما اگر بخواهید از طریق این روش در یونان زندگی کنید و در نهایت تابعیت این کشور را به دست آورید، به شما توصیه می کنیم یادگیری این زبان ها را جدی بگیرید.

2. مجوز های اقامتی یونان چه مقدار اعتبار دارند؟

 • پاسخ این سوال به نوع مجوز اقامتی که دریافت می کنید، بستگی دارد. اولین مجوز اقامتی که دریافت کنید، ممکن است اعتباری دو ساله یا حتی یک ساله یا 3 ساله داشته باشد. اما با تمدید مجوز خود می توانید مجوز اقامت 5 ساله یا 10 ساله (بژ یا آبی) این کشور را دریافت نمایید.

سوالی دارید؟ ما از پاسخگویی به سوالات شما و رفع ابهامات موجود برای شما، خوشحال می شوید. می توانید سوالات خود را از طریق بخش دیدگاه ها با ما و سایر همراهانمان به اشتراک بگذارید.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *