انگلستان, تحصیلی

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان چگونه است؟

بورسیه تحصیلی انگلستان

بسیاری از افراد به دنبال آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان هستند تا از این طریق بتوانند در این کشور تحصیل نمایند. کشور انگلستان به دلیل داشتن یکی از برترین سیستم های آموزشی جهان همواره مورد توجه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از سرتاسر جهان بوده است و سالانه عده ی زیادی جهت تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند، اما با توجه به اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسیار زیاد است و اکثراً از پس این هزینه ها بر نمی آیند پس به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان می روند. در حقیقت این بورسیه ها شامل کمک هزینه های تحصیل و زندگی برای افراد می باشد. برای دریافت این بورسیه  از هر مقطع و رشته ای می توان تقاضا داد.

افراد با استفاده از این بورسیه از مزایای تحصیل در کشور انگلستان بهره مند می شوند، دریافت بورسیه تحصیل رایگان در کشور انگلستان بسیار دشوار است و فقط اشخاصی که دارای رزومه های بالا باشند می توانند این بورسیه را دریافت کنند. در این مقاله به بررسی شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان خواهیم پرداخت.

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان

یکی از مهم ترین شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان این است که متقاضیان برای دریافت این بورسیه بایستی حتماً درخواست خود را به یکی از مراکز ارائه دهنده ی بورس در کشور انگلستان ارائه دهند و تنها به این افراد بورسیه تحصیلی انگلستان داده خواهد شد. افراد فقط به بهانه ی نداشتن توانایی مالی یا به خاطر زندگی در یک کشور جهان سوم نمی توانند بورسیه تحصیل انگلستان را دریافت کنند، بلکه یکی از اصلی ترین شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان این است که فرد بایستی دارای صلاحیت و پتانسیل لازم برای اخذ این بورسیه باشد به عبارتی شخص باید ثابت کند که لیاقت دریافت بورسیه انگلستان را دارد.

دیگر شرایط لازم اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان

 • داشتن شرط سنی لازم(وقتی متقاضی جهت درخواست بورسیه تحصیلی به یکی از مؤسسات مربوطه مراجعه می کند باید سن وی بر اساس رده ی سنی مورد نیاز این مؤسسه ها باشد).
 • ارائه ی ریز نمرات سال‌های گذشته( برای مثال: اگر شخصی متقاضی تحصیل در دوره ی کارشناسی باشد باید ریز نمرات دیپلم و مدرک دیپلم را ارائه نماید).
 • ارائه ی مدرک زبان انگلیسی تافل و آیلتس برای برخی رشته ها
 • داشتن یک برنامه ی تحصیلی مشخص
 • متعهد بودن به برنامه ی تحصیلی هنگام تحصیل در انگلستان
 • داشتن یک انگیزه نامه ی شخصی( در صورتی که فرد نمرات خوبی نداشته باشد داشتن انگیزه نامه می تواند شانس دریافت بورسیه را بالا ببرد).

داشتن برخی شرایط دیگر هم به دریافت بورسیه تحصیلی در انگلستان کمک خواهد کرد از جمله بالا بودن معدل متقاضی، کسب نمره ی حداقل 90″% از GPA، اثبات توانایی برای مدیریت و رهبری، داشتن مقالات و تالیف کتب، ارائه ی تعهد برای بازگشت به کشور خود پس از اتمام دوره ی تحصیلی و …

مدارک مورد نیاز

متقاضی باید هنگام مراجعه برای درخواست ویزای تحصیلی انگلستان مدارکی را ارائه نماید که عبارتند از:

 • اصل و کپی شناسنامه به همراه ترجمه ی آن
 • اصل و کپی کارت ملی با ترجمه ی آن
 • ریزنمرات مدرک تحصیلی متقاضی در مقطع قبلی با ترجمه ی آنها
 • مدارک نشان دهنده ی عدم سوء پیشینه فرد در کشور خود
 • تاییدیه ی پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • اصل و کپی پاسپورت متقاضی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • عکس 3×4
 • فرم مربوط به اخذ ویزای انگلستان
 • انواع بورسیه تحصیلی در کشور انگلستان

به طور کلی دو نوع بورسیه برای متقاضیان وجود دارد: بورسیه ی Chevening و بورسیه ی Commonwealth که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بورسیه ی Chevening انگلستان

این بورسیه که از بورسیه های تحصیلی دولتی انگلستان می باشد تنها به دانشجویان برتر دنیا داده می شود. به طور معمول مدت بورسیه ی Chevening انگلستان برای مقطع کارشناسی ارشد به مدت یک سال می باشد. افرادی که از این بورسیه استفاده می کنند تمامی هزینه های زندگی و تحصیلشان از طریق این بورسیه فراهم می باشد البته این کمک هزینه ها فقط مختص خود محصل می باشد و همراهان وی را شامل نمی شود. بورسیه ی Chevening انگلستان در تمام دانشگاههای این کشور مورد قبول می باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان برای بورسیه ی Chevening چیست؟

 • متقاضی باید از شهروندان کشورهای مورد تأیید انگلستان باشد.
 • داشتن مدرک کارشناسی الزامی است و فرد نباید هیچ منعی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشد.
 • در این نوع بورسیه متقاضیان بایستی بعد از 2 سال تحصیل در انگلستان به کشور خود برگردند.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی می باشد.
 • متقاضی این نوع بورسیه بایستی دست کم  سال سابقه ی کار داشته باشد و مدارک خود را تحویل دهد.

بورسیه ی Commonwealth انگلستان

این بورسیه تنها به اشخاصی داده می شود که عضو یکی از کشورهای مشترک المنافع باشند. از شرایط این نوع بورسیه این است که متقاضی باید قصد ادامه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را داشته باشند.

بورسیه ی Commonwealth توسط سازمان توسعه بین المللی بریتانیای کبیر سازماندهی می شود. از جمله کمک هزینه هایی که توسط این نوع بورسیه به افراد داده می شود می توان به کمک هزینه ی وقت سفارت انگلستان، هزینه های مربوط به آزمون‌های مورد نیاز و هزینه های زندگی فرد در کشور انگلستان اشاره کرد.

سالانه حدود 300 نفر از این نوع بورسیه جهت تحصیل در انگلستان استفاده می کنند. کشور ایران جزو کشورهای مشترک المنافع نیست بنابراین دانشجویان ایرانی نمی توانند از این نوع بورسیه استفاده نمایند.

شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان در برخی از دانشگاه های این کشور

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج

این نوع بورسیه تنها به دانشجویان نخبه ی ساکن در خارج انگلستان ارائه می شود. متقاضیان می توانند از این بورسیه جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه استفاده نمایند، در این نوع بورسیه تمامی هزینه های تحصیل و زندگی فرد پرداخت می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد

این بورسیه که در سال 1902 توسط دانشگاه آکسفورد ارائه شده است تمامی مخارج دانشجویان را تقبل می کند. این هزینه ها به جز هزینه های تحصیل و زندگی فرد، هزینه ی بیمه و هزینه های ناشی از تور انگلستان را هم شامل می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ادینبورگ Edinburgh

این بورسیه برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شود و هزینه ی این بورسیه حدود 3000 هزار پوند به دانشجو می باشد که برای یک سال تحصیلی او در نظر گرفته شده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه وب مینستر

این بورسیه برای دانشجویان عضو کشورهای در حال توسعه می باشد که خواهان تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد در انگلستان هستند. این بورسیه تمامی هزینه های مربوط به شهریه ی دانشگاه و هزینه های زندگی در این کشور و همین طور هزینه های سفر به انگلستان را شامل می شود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه لندن

این بورسیه فقط جهت تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد به افراد داده می شود. تنها 50 نفر می توانند از این بورسیه استفاده کنند و کمک هزینه های این بورسیه حدود 5000 پوند می باشد.

با توجه به هزینه های بالای تحصیل و زندگی در انگلستان بسیاری به دنبال دریافت بورسیه ی تحصیلی در این کشور هستند همانطور که ملاحظه نمودید شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان با توجه به نوع آن و همچنین نوع دانشگاه با هم متفاوت می باشد . اکثر این بورسیه ها برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مناسب می باشد. هر فردی که تصمیم دارد از طریق بورسیه ی تحصیلی به دانشگاه های انگلستان راه یابد باید ابتدا از تمامی شرایط و قوانین انواع بورسیه آگاهی یابد و در صورتی که  واجد شرایط بورسیه تحصیلی انگلستان باشد می تواند اقدام به اخذ بورسیه نماید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *