تحصیلی, سوئیس

تحصیل در سوئیس

تحصيل در سوئيس

تحصیل در سوئیس

یکی از کشورهای با سطح بالای علمی و سوئیس می­باشد. بنابراین تحصیل در سوئیس می­تواند یک امتیاز برای افراد علاقمند به رده­ های بالای علمی با اساتید برجسته، میباشد. سوئیس توانایی جذب دانشجویان باکیفیت بالا آموزشی را دارد. می­توان برای اخذ ویزای تحصیلی در سوئیس باید ابتدا یک درخواست دهند تا بتوان به این صورت مجوز ورود به این کشور را گرفت. کشور سوئیس با توجه به شرایط رفاهی و امنیتی فوق العاده بالا شرایط مهاجرتی بسیار سختی نسبت به سایر کشورهای دنیا را دارد.

بنابراین شرایط تحصیل در سوئیس و مهاجرت به سوئیس  بسیار سخت می­باشد. بورسیه ­های تحصیلی کشور سوئیس در مقطع دکترا ارائه می­شود ولی تعداد این بورسیه­ ها بسیار محدود می­باشد و شانس کمتری برای دریافت این بورسیه­ ها وجود دارد. تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلفی صورت می­گیرد و بسته به مقطع تحصیلی شرایط تغییر می­کند:

تحصیلات قبل از دانشگاه در کشور سوئیس

تحصیل در سوئیس قبل از دانشگاه به دو مقطع ابتدایی و بعد دبیرستان تقسیم می­شود. مقطع ابتدایی از 6 تا 8 سالگی می­باشد و مقطع دبیرستان 8 تا 9 سال می­باشد. طول دوره­ ی ابتدایی 4 تا 6 سال و طول دوره ­ی دبیرستان 3 تا 10 سال می­باشد. البته مدارک لازم برای ورود به دانشگاه ­های سوئیس داشتن مدارک دیپلم می­باشد.

تحصیل در سوئیس در دوره کارشناسی

به طور کلی لیسانس یک دوره چهار ساله در تمامی کشورهای می­باشد. این کلید در کشور سوئیس نیز حاکم می­باشد. باید توجه داشت که دوره ­های تحصیلی در سوئیس در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و فرانسوی می­باشد. پس باید به زبان آلمانی b1 یا b2 تسلط داشت تا بتوان پذیرش تحصیلی در سوئیس را براحتی کسب نمود.

یک راهکار پیشنهادی این است: بهتر است مدارک دریافتی برای زبان برای تحصیل در سوئیس را در خود ایران قبل ازمهاجرت انجام داد. زیرا طی مراحل تحصیل در کالج زبان آلمانی، و فرانسوی در کالج زبان کشور سوئیس دوره­ای است که سفارت را در دادن ویزا متقاعد یا رد می­کند و جهت مراجعه به سفارت باید یک مدرک مقطع تحصیلی را برای پذیرش همراه داشته باشید.

اجازه کار به دانشجویان مقطع کارشناسی

دانشجویان محصل در مقطع لیسانس طبق قوانین سوئیس اجازه کار دارند و می­توانند به صورت هفتگی 10 ساعت کار پاره وقت انجام دهند و میانگین حقوق این افراد دانشجو مبلغی در حدود 12 تا 15 فرانک برای هر ساعت می­باشد. پس با این وجود دانشجویان این مقطع می­توانند با کارهای نیمه وقت برای کمک هزینه تحصیل­شان 1200 فرانک با کارهای ساده و خدماتی بدست آورند.

هزینه زندگی مقطع لیسانس

این نکته درباره هزینه­ های زندگی و تحصیل افراد متقاضی تحصیل در سوئیس حائز اهمیت می­باشد که فرد در صورتی می­تواند در این کشور درخواست تحصیل بدهد که هزینه­ ی زندگی به مدت یک سال را در آن کشور داشته باشد. البته این مطلب باید با ارائه مدارکی از حساب بانکی شما برای آنها محرز شود. یعنی در حقیقت فرد متقاضی تحصیل در سوئیس باید یک پشتوانه مالی داشته باشد. بهرحال حداقل هزینه ­ی زندگی در سوئیس مبلغی در حدود 1000 فرانک در ماه می­باشد که بیشترین قسمت آن به اجازه مسکن اختصاص داده می­شود.

تحصیل در سوئیس به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد:

دوره­ ی کارشناسی ارشد در این کشور نیز مانند ایران و دیگر کشورها 2 سال می­باشد و افراد بیشتر برای اخذ بورسیه­ ی دکترا اقدام به تحصیل در این مقطع می­کنند. دانشگاه ­های سوئیس به لحاظ علمی در سطح بالای قرار می­گیرد و این دوره تحصیل همراه با پژوهش می­باشد.

زبان تحصیلی در مقطع لیسانس در سوئیس

زبان تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به سه زبان در دانشگاه­ های سوئیس تدریس می­شود: آلمانی، فرانسوی و انگلیسی. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حق کار دارند. هزینه ­ی تحصیل مانند مقطع کارشناسی 1000 فرانک می­باشد و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با 20 ساعت کار در هفته و حقوقی بین 12 تا 15 فرانک برای هر ساعت است دانشجویان می­توانند با کار در سوئیس کمک هزینه تحصیل و زندگی را در این کشور بدست آورند.

پس از پایان تحصیل  درمقطع کارشناسی ارشد می­توان با ادامه­ ی شغل یا یافتن یک شغل مناسب در حیطه ­ی تحصیلات خود شانس اقامت دائمی آن کشور را بالا می­برد. پس برای دریافت یک کار مفید و پیشرفته باید به یکی از سه زبان آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی مسلط میباشد. تحصیل در سوئیس یک رویا برای افراد زیادی می­باشد که سطح علمی برای­شان مهم می­باشد. بنابراین مبارزه با مشکلات عدم پذیرش این کشور ارزش این همه سختی را دارد.

 تحصیل در سوئیس به عنوان دانشجوی دکترا

کشوری که به شرایط علمی و آموزشی خود اهمیت بدهد به طور حتم توجه ویژه­ای نیز به دانشجویان مقطع دکترا خواهد داشت. سوئیس نیز اهمیت زیادی به دانشجویان مقطع دکترا می­دهد و این می­تواند یکی از دلایل روی آوردن افراد متقاضی تحصیل در این کشور باشد. یکی از توجهات ویژه سوئیس به افراد محصل در مقطع دکترا بورسیه کردن آنها می­باشد.

دوره تحصیل در مقطع دکترا 2 سال می­باشد که در مدت این دو سال یا دانشجو بورسیه شده و هزینه را دولت سویئس پرداخت می­کند یا اینکه شخصا خود هزینه را به گردن گرفته و می­تواند تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برساند. مبلغ حقوق ماهیانه برای افراد بورسیه­ی دکترا در سوئیس تقریبا 2 هزار دلار می­باشد. به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین دانشجویان ایرانی در راستای اخذ بورسیه مقطع دکترا می­باشد.

چگونگی تحصیل از طریق بورسیه:

1- طی دوره­ های کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر. ارائه این مدارک به مقام مربوطه برای اخذ بورسیه.

2- اثبات مدارکی برای تسلط زبان انگلسی (حداقل مدرک زبان انگلیسی ایلتس 5.6 می­باشد).

3- جلب نظر یک استاد مشاور که تز دکترای فرد را پشتیبانی کند.

4- داشتن تألیفات از قبیل مقالات با زبان انگلیسی و بین المللی، کتاب و..

5- داشتن همه یا تعدادی از موارد عنوان شده می­توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش شخص متقاضی تحصیل در سوئیس عمل کند.

زبان در دروه­ ی دکترا در سوئیس بیشتر به زبان انگلیسی صورت می­گیرد. حق کار افراد محصل در مقطع دکترا 30 ساعت در هفته می­باشد. میانگین حقوق این افراد مبلغی در حدود 8 تا 10 یورو میاشد.

هزینه زندگی در سوئیس

به طور کلی هزینه­ های زندگی و تحصیل مبلغی در حدود 700 تا 900 یورو در ماه می­باشد . این مبلغ شامل هزینه­ های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه­ های جانبی دانشجو در سوئیس بسته به موارد متفاوت می­باشد.

شرایط افراد متقاضی کار در سوئیس

– سطح توانایی تسلط به زبان شخص متقاضی کار

– تجربه کاری فرد

– ویژگی­ های شخصی فرد متقاضی کار

– زمان ورود فرد به کشور سوئیس و آشنایی با روال کاری مردم سوئیس و شرکت­ها البته تمامی این موارد از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. اما نمی-توان این مورد را رد کرد که تسلط به زبان بومی منطقه میتواند یک نکته ­ی مثبت برای داشتن شانس کاری بیشتری باشد.

تحصیل و اخذ ویزای تحصیل کار بسیار آسانی نیست اما با دریافت اطلاعات صحیح درباره­ی راه­های صحیح دریافت ویزای تحصیلی می­تواند بسیار مفید باشد.

منبع: سفارت سوئیس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *