تحصیلی, سوئیس

تحصیل در سوئیس

تحصيل در سوئيس

یکی از کشورها با سطح بالای علمی، کشور سوئیس می­ باشد. بنابراین تحصیل در سوئیس می­ تواند یک امتیاز برای افراد علاقمند به درجات بالای علمی با اساتید برجسته، باشد. کشور سوئیس توانایی جذب دانشجویان، با کیفیت بالای آموزشی را دارد. می ­توان برای اخذ ویزای تحصیلی در سوئیس ابتدا یک درخواست دهند تا بتوانند به این صورت، مجوز ورود به این کشور را دریافت کنند. کشور سوئیس با توجه به شرایط رفاهی و امنیتی فوق العاده بالا، شرایط مهاجرتی بسیار سختی نسبت به سایر کشورهای دنیا دارد.

تحصيل در سوئيس

بنابراین شرایط تحصیل در سوئیس و مهاجرت به سوئیس بسیار سخت می ­باشد. بورسیه ­های تحصیلی کشور سوئیس در مقطع دکترا ارائه می ­شود، ولی تعداد این بورسیه­ ها بسیار محدود می­ باشد و شانس کمتری برای دریافت این بورسیه­ ها وجود دارد. تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلفی صورت می­ گیرد و بسته به مقطع تحصیلی شرایط تغییر می­ کند.

تحصیلات قبل از دانشگاه در کشور سوئیس

تحصیل در سوئیس قبل از دانشگاه به دو مقطع ابتدایی و بعد دبیرستان تقسیم می ­شود. مقطع ابتدایی از 6 تا 8 سالگی می باشد و مقطع دبیرستان 8 تا 9 سال است. طول دوره­ ابتدایی 4 تا 6 سال و طول دوره دبیرستان 3 تا 10 سال می ­باشد. البته مدرک لازم برای ورود به دانشگاه ­های سوئیس، داشتن مدرک دیپلم می ­باشد.

تحصيل در سوئيس در دوره کارشناسی

به طور کلی لیسانس یک دوره چهار ساله در تمامی کشورها می ­باشد. این شرایط در کشور سوئیس نیز حاکم می­ باشد. باید توجه داشت که دوره ­های تحصیلی در سوئیس در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی و فرانسوی می ­باشد. پس باید به زبان آلمانی B1 یا B2 تسلط داشت تا بتوان پذیرش تحصیلی در سوئیس را به راحتی کسب نمود.

بهتر است مدارک دریافتی زبان برای تحصیل در کشور سوئیس را، در خود ایران، قبل از مهاجرت انجام داد. زیرا طی مراحل تحصیل در کالج زبان آلمانی یا فرانسوی در کشور سوئیس، دوره ه­ایی است که سفارت را، در دادن ویزا متقاعد یا رد می­ کند و جهت مراجعه به سفارت باید یک مدرک مقطع تحصیلی را برای پذیرش همراه داشته باشید.

اجازه کار به دانشجویان مقطع کارشناسی

دانشجویان محصل در مقطع لیسانس طبق قوانین سوئیس اجازه کار دارند و می­ توانند به صورت هفتگی 10 ساعت کار پاره وقت انجام دهند و میانگین حقوق این افراد دانشجو، مبلغی در حدود 12 تا 15 فرانک برای هر ساعت می­ باشد. پس با این وجود دانشجویان این مقطع می ­توانند با کارهای نیمه وقت برای کمک هزینه تحصیل­شان 1200 فرانک با کارهای ساده و خدماتی بدست آورند.

هزینه زندگی در مقطع لیسانس

این نکته درباره هزینه­ های زندگی و تحصیل افراد متقاضی تحصیل در سوئیس حائز اهمیت می ­باشد که فرد در صورتی می­ تواند در این کشور درخواست تحصیل بدهد که هزینه­ زندگی به مدت یک سال را در آن کشور داشته باشد. البته این مطلب باید با ارائه مدارکی از حساب بانکی شما برای آنها محرز شود. یعنی در حقیقت فرد متقاضی تحصیل در سوئیس باید یک پشتوانه مالی داشته باشد. بهرحال حداقل هزینه زندگی در سوئیس مبلغی در حدود 1000 فرانک در ماه می­ باشد که بیشترین قسمت آن به اجازه مسکن اختصاص داده می­ شود.

تحصيل در سوئيس به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد

دوره­ کارشناسی ارشد در این کشور نیز مانند ایران و دیگر کشورها 2 سال می­ باشد و افراد بیشتر برای اخذ بورسیه­ دکترا اقدام به تحصیل در این مقطع می­ کنند. دانشگاه ­های سوئیس به لحاظ علمی در سطح بالای قرار می­ گیرد و این دوره تحصیل، همراه با پژوهش می ­باشد.

زبان تحصیلی در مقطع لیسانس در سوئیس

زبان تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به سه زبان در دانشگاه­ های سوئیس تدریس می­ شود: آلمانی، فرانسوی و انگلیسی. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حق کار دارند. هزینه تحصیل مانند مقطع کارشناسی 1000 فرانک می­ باشد و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با 20 ساعت کار در هفته و حقوقی بین 12 تا 15 فرانک برای هر ساعت است. دانشجویان می ­توانند با کار در سوئیس کمک هزینه تحصیل و زندگی را در این کشور بدست آورند.

پس از پایان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می­ توان با ادامه­ شغل یا یافتن یک شغل مناسب در حیطه تحصیلات خود، شانس اقامت دائمی آن کشور را بالا ­ببرند. پس برای دریافت یک کار مفید و پیشرفته باید به یکی از سه زبان آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی مسلط باشند. تحصیل در سوئیس یک رویا برای افراد زیادی می­ باشد که سطح علمی برای­شان مهم است. بنابراین مبارزه با مشکلات عدم پذیرش این کشور، ارزش این همه سختی را دارد.

تحصيل در سوئيس به عنوان دانشجوی دکترا

کشوری که به شرایط علمی و آموزشی خود اهمیت بدهد به طور حتم توجه ویژه­ ای نیز به دانشجویان مقطع دکترا خواهد داشت. سوئیس نیز اهمیت زیادی به دانشجویان مقطع دکترا می ­دهد و این می ­تواند یکی از دلایل روی آوردن افراد متقاضی تحصیل در این کشور باشد. یکی از توجهات ویژه کشور سوئیس به افراد محصل در مقطع دکترا، بورسیه کردن آنها می ­باشد.

دوره تحصیل در مقطع دکترا 2 سال می ­باشد که در مدت این دو سال یا دانشجو بورسیه شده و هزینه را دولت سویئس پرداخت می­ کند یا این که شخصا خود هزینه را به گردن گرفته و می­ تواند تحصیلات تکمیلی خود را به پایان برساند. مبلغ حقوق ماهیانه برای افراد بورسیه دکترا در کشور سوئیس تقریبا 2 هزار دلار می­ باشد. به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین دانشجویان ایرانی در راستای اخذ بورسیه مقطع دکترا وجود دارد.

چگونگی تحصيل در سوئيس از طریق بورسیه

  •  طی دوره­ های کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر. ارائه این مدارک به مقام مربوطه برای اخذ بورسیه.
  • اثبات مدارکی برای تسلط زبان انگلسی(حداقل مدرک زبان انگلیسی ایلتس 5.6 می­ باشد).
  • جلب نظر یک استاد مشاور که تز دکترای فرد را پشتیبانی کند.
  • داشتن تألیفات از قبیل مقالات با زبان انگلیسی و بین المللی، کتاب و..
  • داشتن همه یا تعدادی از موارد عنوان شده می ­توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش شخص متقاضی تحصیل در سوئیس عمل کند.

زبان در دوره دکترا در کشور سوئیس بیشتر به زبان انگلیسی صورت می ­گیرد. حق کار افراد محصل در مقطع دکترا 30 ساعت در هفته می ­باشد. میانگین حقوق این افراد مبلغی در حدود 8 تا 10 یورو می باشد.

هزینه زندگی در سوئیس

به طور کلی هزینه­ های زندگی و تحصیل مبلغی در حدود 700 تا 900 یورو در ماه می­ باشد. این مبلغ شامل هزینه­ های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه­ های جانبی دانشجو در این کشور بسته به موارد متفاوت می ­باشد.

شرایط افراد متقاضی کار در سوئیس

  • سطح توانایی تسلط به زبان شخص متقاضی کار
  • تجربه کاری فرد
  • ویژگی­ های شخصی فرد متقاضی کار
  • زمان ورود فرد به کشور سوئیس و آشنایی با روال کاری مردم سوئیس و شرکت­ ها

البته تمامی این موارد از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. اما نمی توان این مورد را رد کرد که تسلط به زبان بومی منطقه می تواند یک نکته مثبت برای داشتن شانس کاری بیشتری باشد.

تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی کار بسیار آسانی نیست، اما با دریافت اطلاعات درست، درباره­ راه­ های صحیح دریافت ویزای تحصیلی، می ­تواند بسیار مفید باشد.

منبع: سفارت سوئیس

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *