انگلستان, تحصیلی

تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی

تحصیل در انگلستان  در رشته مهندسی

تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی و به طور کلی مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌تواند یک فرصت و تجربه رؤیایی باشد که اعتبار کاری و علمی کم‌نظیری را برایتان به ارمغان می‌آورد. فارغ از بُعد تحصیلی و دستاوردهای آن، تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی، شانس اقامت انگلستان به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا را به شما اعطاء می‌کند که قطعاً باید قدر آن را بدانید. تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی، فرصتی است که متقاضیان زیادی هر سال از سراسر دنیا برای نیل به آن برنامه‌ریزی و اقدام می‌کنند.

بنابراین چنانچه شما عزیزان نیز به تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی علاقه‌مند هستید، می‌توانید تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده تا پاسخ پرسش‌های احتمالی‌تان را دریافت نمایید.

مقدمه‌ای بر تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی

شماری از بهترین و عالی‌ترین دانشکده‌های مهندسی جهان در کشور انگلستان  واقع شده‌اند که به لطف ارائه‌ی طیف گسترده‌ای از انواع حرفه‌ها و تخصص‌های مهندسی، هزاران فرصت جذاب و چالش‌برانگیز در حوزه‌هایی مثل: پژوهش، توسعه، طراحی، تولید و خدمات را پیش روی متقاضیان تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی قرار می‌دهند.

به‌طورکلی رشته مهندسی در سراسر دنیا به‌عنوان یکی از برترین رشته‌های تحصیلی شناخته می‌شود. به این دلیل که تقریباً هر آنچه ما در زندگی روزمره از آن استفاده می‌کنیم، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به فعالیت‌های مهندسی ارتباط پیدا می‌کند.

مهندسان در زمینه‌های مختلف، از فعالیت‌های تفریحی تا درمان‌های پزشکی، از ارتباطات تا سیستم‌های حمل‌ونقل، از صنعت تا تجارت و هر آن چیز دیگری که تصور کنید، جایگاه حساس و مؤثری دارند و نقش حیاتی و انکارناپذیری در طراحی و بهبود کیفیت محصولات، خدمات و فرایندها ایفا می‌کنند. بدیهی است که این نقش در کشورهای صنعتی و پیشتاز جهان نظیر انگلستان اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند.

یک نکته مهم برای تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی این است که بتوانید انتخاب مناسب و درستی در خصوص رشته و دانشگاهی که قرار است در آن درس بخوانید، داشته باشید که این امر علی‌رغم اینکه ممکن است ساده به نظر برسد، می‌تواند انتخابی دشوار و بسیار حساس باشد. به همین دلیل، داشتن بینش و درک صحیح نسبت به پیشینه‌ی تحصیلی، علایق، توانمندی‌ها و اهداف شغلی‌تان برای تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی یک الزام ضروری تلقی می‌شود.

انواع رشته‌های مهندسی در انگلستان

تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی یک مفهوم کلی است که خود به چندین و چند مسیر فرعی تقسیم می‌شود. تقاضا برای مهندسین خوب و کار بلد همواره در حد بالایی وجود دارد و به‌طورکلی جهان در مقطع کنونی با کمبود مهندس رسمی و واجد شرایط، بالأخص در حوزه‌هایی مثل مالی، مکانیک، IT و الکترونیک مواجه است.

اما اگر بخواهیم صرفاً در مورد انگلستان  صحبت کنیم، جالب است بدانیم که صنایع مهندسی در 40 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور مشارکت داشته و ازاین‌رو نقشی کلیدی را در اقتصاد قدرتمند انگلستان ایفا می‌کنند. همین گزاره می‌تواند دلیلی محکم بر اهمیت تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی و نقش حساس حرفه مهندسی در بخش‌های تولیدی و خدماتی این کشور باشد.

زمینه‌های متنوع و زیادی برای تحصیل در انگلستان  در رشته مهندسی وجود دارد که هرچند در این مجال محدود، امکان پرداختن به همه آن‌ها نیست اما تلاش کرده‌ایم که برخی از بهترین رشته‌ها جهت تحصیل در انگلستان را در ذیل معرفی کنیم:

مهندسی شیمی

شاخه‌ای از علم مهندسی که با کمک علوم ریاضی و اقتصاد، به کاربرد علوم طبیعی و زیستی در فرایند تبدیل مواد شیمیایی یا خام به اَشکال و محصولات مفید و قابل‌استفاده می‌پردازد. مهندسین شیمی با فعالیت‌های خود امنیت، تداوم و اقتصادی بودن فرایندهای ذکرشده را تضمین می‌کنند.

مهندسی عمران

شاخه‌ای از علم مهندسی که با طراحی، ساخت و نگه‌داری از سازه‌هایی مثل پُل‌ها، جاده‌ها، کانال‌ها و ساختمان‌ها سروکار دارد. این شاخه علم مهندسی خود به زیرشاخه‌های زیادی مثل: مهندسی محیطی، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی سازه، مهندسی حمل‌ونقل، مهندسی شهر یا روستا، مهندسی منابع آبی و نظایر این‌ها تقسیم می‌شود.

تحصیل در انگلستان در رشته  مهندسی برق

شاخه‌ای از علم مهندسی که به‌طورکلی با مطالعه و کاربرد برق، الکترونیک و الکترومغناطیس مرتبط است. این رشته مجموعه گسترده‌ای از زیرشاخه‌ها نظیر برق، قدرت، سیستم‌های کنترل، ارتباطات مخابراتی و … را شامل می‌شود.

مهندسی مکانیک: شاخه‌ای از علم مهندسی که اصول فیزیک و علم مواد را برای تحلیل، طراحی، تولید و نگه‌داری سیستم‌های مکانیکی به کار می‌گیرد. استفاده از انرژی مکانیکی و حرارتی در طراحی، تولید و عملیات از مهم‌ترین حوزه‌هایی هستند که مهندسی مکانیک به آن‌ها می‌پردازد.

تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی کامپیوتر

شاخه‌ای از علم مهندسی که با طراحی کامپیوتر و سیستم‌های کامپیوتری سروکار دارد. مهندسین کامپیوتر در هر دو حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار فعالیت می‌کنند.

  تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی مکاترونیک

شاخه‌ای از علم مهندسی که با فعالیت‌های مربوط به هم‌افزایی سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی سروکار دارد. این سیستم‌های ترکیبی با نام سیستم‌های الکترومکانیکی نیز شناخته می‌شوند و کاربرد بسیار گسترده‌ای هم دارند. سیستم‌های تولید اتوماتیک، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و بخش‌هایی از سیستم‌های هواپیما و خودرو نمونه‌هایی هستند که مهندسی مکاترونیک در آن‌ها نقش فعالی دارد.

شرایط تحصیل در انگلستان

به‌طورکلی تحصیل در انگلستان دو مسیر اصلی دارد که این دو مسیر در واقع همان دو مقطع معروف یعنی کارشناسی (B.Eng) و کارشناسی ارشد (M.Eng) هستند.

مدت دوره کارشناسی یا همان B.Eng حدود سه سال است که دانشجویان پس از گذراندن آن از صلاحیت لازم جهت درخواست مدرک مهندس رسمی یا Incorporated Engineer برخوردار می‌شوند. با این حال کسانی که مایل به اخذ مدرک مهندسِ مُجاز یا Chartered Engineer هستند، باید تحصیلات تکمیلی را بگذرانند که از حیث اعتبار با سال آخر تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد معادل باشد که برخی از دانشگاه‌های انگلستان چنین امکانی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

تحصیل در انگلستان در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد، معمولاً 4 سال زمان می‌برد. البته این مدت برای آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند تجربه کاری را نیز به رزومه تحصیلی خود اضافه کنند، 5 سال است. فارغ‌التحصیلان مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان یا همان M.Eng به‌عنوان مهندسین مجاز شناخته می‌شوند. البته برای کارشناسان ارشد مهندسی در انگلیس، ادامه تحصیل در دوره‌های دکتری در یک زمینه خیلی تخصصی از شاخه‌های مهندسی نیز امکان‌پذیر است.

یک سوال مهم!

شاید برای متقاضیان تحصیل در انگلستان  در رشته مهندسی این سؤال مطرح شود که بین Chartered Engineering و Incorporated Engineering چه تفاوتی وجود دارد؟

Incorporated Engineering

این دسته از مهندسان با حفظ و مدیریت کاربرد فناوری فعلی یا درحال‌توسعه در انجام فرایندها سروکار دارند و البته می‌توانند وظیفه طراحی، توسعه، تولید و عملیات را در یک سازمان یا شرکت در مقیاس محدود بر عهده بگیرند.

Chartered Engineering

این دسته از مهندسان با استفاده از فناوری‌های فعلی یا جدید و از طریق نوآوری، خلاقیت و تغییر برای مسائل مهندسی، راه‌حل ارائه می‌دهند و می‌توانند مسئولیت فنی برای سیستم‌های پیچیده با سطوح ریسک بالا را متقبل شوند. بدیهی است که این درجه از نظر تخصص و مسئولیت، برتری واضحی در مقایسه با Incorporated Engineering دارد.

سخن آخر

باید اذعان کرد که تحصیل در انگلستان، آن‌قدرها کار آسانی نیست و سطح علمی و مهارتی بالایی را می‌طلبد. ضمناً هزینه در انگلستان  در رشته مهندسی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، تا حد قابل ملاحظه‌ای می تواند بیشتر باشد. فراموش نکنید که برای تحصیل در انگلستان  داشتن نمرات عالی و سطح یک در دروس ریاضی و فیزیک الزامی می‌باشد چرا که اساسا بنیان علم مهندسی بر محاسبه و قدرت محاسباتی استوار است.

ضمن اینکه مجموع نمره اکتسابی‌تان در آزمون آیلتس باید حداقل 7 باشد و درعین‌حال در هیچ یک از مهارت‌های آزمون، نمره‌ای کمتر از 6.5 نداشته باشید. بنابراین بهتر است در اسرع وقت نسبت به تقویت همه‌جانبه‌ی زبانتان اقدام کنید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

به این نوشته امتیاز بدهید post

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *