انگلستان, انگلیس, تحصیلی

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان چگونه است؟

برای آگاهی از شرایط اعزام دانشجو به انگلستان، ابتدا باید با قوانین کشور انگلستان و قوانین دانشگاههای این کشور آشنا شد. البته برای این منظور آشنایی با قوانین کشور مبدأ هم لازم است. در ایران برای اعزام دانشجو به انگلستان می توان از دو طریق اقدام نمود.

1-   اعزام از طریق دریافت پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه های انگلستان

2-   اعزام از طریق وزارت علوم و تحقیقات

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان از طریق پذیرش تحصیلی

تعدادی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های جهان در کشور انگلستان قرار دارند و سیستم آموزشی این کشور یکی از برترین سیستم های آموزشی در جهان می باشد از طرفی کشور انگلستان تسهیلات ویژه ای را به دانشجویان این کشور ارائه می دهد از این رو دانشجویان بسیاری علاقه مند تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان هستند.

یکی از راههای اعزام دانشجو به انگلستان، از طریق پذیرش تحصیلی از سوی دانشگاه های انگلستان صورت می گیرد. دانشجویان برای دریافت این پذیرش تحصیلی ابتدا باید تقاضای خود را در سامانه ای به نام UCAS ثبت کنند و سپس فرم های مربوطه در این سامانه را پر نمایند، پس از بررسی ها و پردازشهای لازم، امکان دریافت پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر برای آنها فراهم می گردد.

یکی از مهم ترین شرایط اعزام دانشجو به انگلستان از طریق پذیرش تحصیلی داشتن مدرک زبان انگلیسی است که این مدرک بر اساس مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت می باشد. دانشجویان برای تحصیل در دوره ی کارشناسی باید حداقل دارای نمره ی 5 یا 5/5 آیلتس باشند برای دوره ی کارشناسی ارشد نمره ی بالای  6 یا 5/6 و دکترا نمره ی بالای 5/6 الزامی می باشد.

از دیگر شرایط اعزام دانشجو به انگلستان از طریق پذیرش تحصیلی داشتن انگیزه نامه می باشد. در حقیقت انگیزه نامه باید خلاصه ای از علایق و هدف های پیش روی دانشجو را ارائه دهد. از طرفی یکی دیگر از شرایط اعزام دانشجو به انگلستان از این طریق، داشتن توصیه نامه از سوی یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر است. توصیه نامه نقش بسیار اساسی و مهم در  بدست آوردن پذیرش از دانشگاههای انگلستان علی الخصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارد. این نامه باید از طرف فردی نوشته شود که دانشجو را می شناسد. به طور معمول داشتن دو توصیه نامه از سوی دو نفر متفاوت بهتر است.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای کشور انگلستان باید مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت نمایند. غیر از این مبلغ دانشجو باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی در این کشور را داشته باشد. دانشجویان در کشور انگلستان می توانند همزمان با تحصیل مشغول کار شوند و از این طریق بخشی از هزینه های خود را کسب کنند. البته باید متذکر شویم که دانشجویان حق کار تمام وقت در این کشور را ندارند بلکه بر اساس دوره ی تحصیلی خود می توانند به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند.

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان به طریق اعزام از وزارت علوم و تحقیقات

برای اعزام دانشجویان از این طریق، دانشجویان باید تقاضای خود را به سازمان سنجش اعلام کنند و پس از احراز شرایط لازم از طریق وزارت علوم و تحقیقات به کشور انگلستان اعزام می گردند. تقاضا نامه های دانشجویان پس از بررسی امتیاز بندی می شوند. این امتیازبندی ها بر اساس مهارتهای علمی و عملی دانشجو می باشد.

از جمله شرایط اعزام دانشجو به انگلستان از طریق وزارت علوم تحقیقات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-   تألیف یک کتاب به قلم  دانشجو

2-   ترجمه و انتشار کتب و مقالات معتبر خارجی

3-   داشتن مقالات علمی و تخصصی در مجله های معتبر خارجی و داخلی

4-   تأسیس آزمایشگاه یا یک درس کارگاهی و ….

بر اساس این امتیازبندی ها، دست کم دو برابر سهمیه ی مورد نیاز، دانشجو مورد پذیرش قرار می گیرد. در مرحله ی بعد سازمان سنجش از این داوطلبان آزمون متمرکز و آزمون زبان انگلیسی می گیرد. نهایتاً افرادی که نمرات بالاتری را کسب کرده باشند انتخاب می گردند.

از مزایای اعزام دانشجو از طریق وزارت علوم، اعطای وام تحصیلی، بورس تحصیلی و ارز تحصیلی به دانشجویان می باشد.

 

دانشجویان اعزام شده به انگلستان از طریق وزارت علوم در صورتی که از بورسیه و وام تحصیلی استفاده می کنند، تنها مجاز به کارهای علمی در این کشور هستند و دانشجویان دیگر که از بورس و وام تحصیلی بهره نمی برند تنها با مجوز نهادی به نام سرپرستی مجاز به کارهایی هستند که هیچگونه مغایرتی با شئونات اسلامی نداشته باشند و همچنین مانع از موفقیت در تحصیلشان نگردد.

یکی از شرایط اعزام دانشجو به انگلیس از طریق وزارت علوم، تحصیل در دانشگاهی است که مورد تأیید این وزارت باشد. هر سال وزارت علوم و تحقیقات فهرستی از دانشگاههای مورد تأیید خود را انتشار می کنند. دانشجویان می توانند با مراجعه به این فهرست ها با تمامی این دانشگاهها آشنا شوند.

شرایط اعزام دانشجو به انگلستان در مقطع کارشناسی

یکی از مهم ترین شرایط اعزام دانشجو در این مقطع  سپری کردن موفقیت آمیز دست کم دو درس در امتحانات A-Level است. البته دانشجویان بالای 23 سال اگر سابقه ی کاری مرتبط با رشته ی خود داشته باشند می توانند بدون گذراندن دوره های A-Level تحت عنوان Mature Student وارد دانشگاه های انگلستان شوند.

شرایط اعزام دانشجو به انگلیس در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در انگلستان ابتدا باید دست کم یک سال پیش از آغاز ترم تحصیلی در انگلستان درخواست خود را به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. داشتن مدرک کارشناسی برای ورود به دوره ی کارشناسی ارشد الزامی می باشد. برخی از دانشگاه های انگلستان مدارک کارشناسی برخی از کشورها را معتبر نمی دانند پس پیش از اقدام جهت گرفتن پذیرش، ابتدا باید مدارک کارشناسی به معادل آن در کشور انگلستان تبدیل گردد.

از دیگر شرایط اعزام دانشجو به انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-   ارائه ی سوابق تحصیلی

2-   ارائه ی ریزنمرات از دیپلم تا پایان کارشناسی (این ریزنمرات باید به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند)

3-   داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس

4-   داشتن تجربه ی کاری برای برخی از رشته های کارشناسی ارشد

5-   داشتن یک رزومه ی مناسب که شامل اطلاعات دقیقی از دانشجو در زمینه ی تحصیلی و کاری باشد

6-    معرفی نامه یا توصیه نامه

7-   نوشتن اظهارنامه( در این نامه دلایل انتخاب دانشگاه و رشته ی تحصیلی ذکر می شود)

شرایط اعزام دانشجو به انگلیس در رشته ی پزشکی

از شرایط پذیرش دانشجو در رشته ی پزشکی در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

1-   گذراندن دوره های GCSE یا معادل آن

2-   گذراندن دوره های A- Level

3-   گذراندن BMAT

همانطور که ملاحظه نمودید شرایط اعزام دانشجو به انگلیس با توجه به روشی که دانشجو استفاده می کند متفاوت می باشد همچنین این شرایط برای دوره های مختلف نیز با هم تفاوت دارند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در دانشگاههای کشور انگلستان باید پیش از اعزام به این کشور از تمامی شرایط تحصیل و زندگی در انگلستان اطلاع یابند.

منبع: سفارت انگلستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *