انگلستان, انگلیس

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان بر اساس شهر محل زندگی و همین طور مقطع تحصیلی دانشجو متفاوت می باشد. دانشجویان علاوه بر هزینه ی زندگی باید هزینه های تحصیل خود را هم تقبل کنند. شایسته است دانشجویان متقاضی تحصیل در انگلستان،پیش از ورود به این کشور در مورد هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان اطلاع کسب کنند و از توانایی خود در پرداخت این هزینه ها تا زمان پایان دوره ی تحصیلی خود مطمئن گردند. متقاضیان برای آگاهی از مقدار پولی که باید در ابتدای ورودشان به کشور انگلستان ببرند باید اول هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل خود را در این کشور محاسبه کنند.

به طور کلی سه نوع هزینه برای زندگی دانشجویی در انگلستان باید در نظر گرفت:

–        هزینه های مربوط به مسکن دانشجو

–        هزینه های مربوط به زندگی دانشجو

–        هزینه های مربوط به تحصیل دانشجو

همانطور که پیش از این نیز گفتیم  هزینه های زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف انگلستان متفاوت می باشد. ما در اینجا مقدار تقریبی این هزینه ها را جهت شناسایی عنوان می کنیم ولی بهترین راه آگاهی از این هزینه ها تماس با دانشگاه مورد نظر است.

هزینه های مربوط به مسکن دانشجو

در صورتی که دانشجو عضو اتحادیه ی اروپا نباشد، طبق قوانین مهاجرتی باید تمامی هزینه های مربوط به مسکن خود را پرداخت نماید. برخی از مناطق انگلستان با کمبود مسکن مواجه هستند به همین خاطر دانشجویان باید بلافاصله پس از پذیرفته شدن در رشته ی مورد نظر خود، جهت پیدا کردن مسکن مناسب اقدام نمایند. بهتر است دانشجویان پیش از ورود به خاک انگلستان از محل سکونت خود در این کشور اطمینان حاصل کنند.

در اصل دو نوع مسکن برای دانشجویان در کشور انگلستان وجود دارد که هر کدام از آنها هزینه های مخصوص به خود را دارند.

1-   خوابگاه هایی که توسط دانشگاه اداره می شوند و گاهی هم با مشارکت شرکت های خصوصی اداره می گردند.

این محل ها برای دانشجویان تازه وارد مناسب می باشد و فرصت آشنایی با سایر دانشجویان و شرایط اجتماعی محل تحصیل را برایشان فراهم می کند. دانشگاهها برای ارائه ی این نوع محل های اقامتی به دو صورت زیر اقدام می کنند:

  • Hall of Residence: این نوع ساختمان ها از اتاق های بزرگی تشکیل شده است که تعداد کثیری از دانشجویان مشترکاً در آنجا زندگی می کنند. در برخی از این خوابگاهها صبحانه و شام هم سرو می شود که دانشجویان باید هزینه های جداگانه برای آنها پرداخت نمایند.
  • Flats and houses : در این نوع خانه های دانشجویی، دانشجویان باید خودشان غذا تهیه کنند.

2-   محل های اقامتی دانشجویی که توسط شرکتهای خصوصی اداره می شوند.

برخی از این خوابگاهها توسط خیریه ها راه اندازی شده اند دانشجویان برای پیدا کردن این نوع خوابگاهها باید آن را از قبل رزرو کرده و هزینه ای را به عنوان پیش پرداخت تقبل نمایند.

به طور معمول دانشجویانی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به انگلستان می روند، برای خوابگاه هزینه ای حدود 70 تا 100 پوند در هفته باید پرداخت نمایند. گاهی اوقات دانشجویان برای کم کردن هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان، به صورت گروهی مکانی را برای زندگی اجاره می کنند به این صورت هزینه ی اجاره بین چند نفر تقسیم می گردد .

اگر دانشجویان برای تحصیل در رشته ی زبان انگلیسی به این کشور رفته اند بهتر است برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان، از محل های هوم استی استفاده کنند. در این نوع محل های زندگی، دانشجویان با یک خانواده زندگی می کنند. این نوع محل های زندگی برای دوره های تحصیلی کوتاه مدت مناسب هستند. هزینه ی زندگی در این نوع محل ها در شهر لندن از هفته ای 120 پوند شروع می شود و در سایر شهرهای انگلستان این مبلغ کمتر می شود.

هزینه اجاره ی یک اتاق در لندن ممکن است حدود 400 پوند در ماه برای دانشجویان تمام شود. این هزینه در شهرهای دیگر انگلستان کمتر خواهد بود.

هزینه های مربوط به زندگی

به طور تقریبی هزینه زندگی در انگلستان به صورت زیر است:

1)    هزینه های مربوط به غذا : اگر تهیه ی غذا به عهده ی خود دانشجو باشد برای این امر باید تقریباً هفته ای 35 تا 40 پوند پرداخت کند. البته دانشجویان با صرفه جویی می توانند این هزینه را کاهش دهند.

2)    هزینه ی مربوط به تلفن ثابت : دانشجویان در انگلستان باید ماهانه مبلغ حدود 12 پوند برای تلفن ثابت نمایند.

3)    هزینه های مربوط به تلفن همراه : اگر دانشجویان تماس تلفنی زیادی داشته باشند، در صورت استفاده  از تلفن های اعتباری باید حدود 5 پوند در هفته پرداخت کنند.

4)    هزینه ی اینترنت : این هزینه برای دانشجویان حدود 3 تا 5 پوند خواهد بود.

5)    هزینه های مربوط به قبوض : در صورتی که دانشجویان در جایی غیر از خوابگاه زندگی کنند، باید هزینه های پرداخت قبوض آب، برق و گاز پرداخت نمایند که این هزینه ها با توجه به فصل های مختلف سال متغیر می باشد و تقریباً معادل 10 پوند در هفته می باشد.

6)    هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب دانشجو : اگر دانشجو در مکانی دور از دانشگاه سکونت داشته باشد باید هفته ای حدوداً 12 پوند جهت رفت آمد خود پرداخت نماید.

7)    هزینه های مربوط به کتاب و لوازم التحریر : این هزینه ها هم حدود 4 پوند در هفته برای دانشجویان می باشد.

8)    هزینه های مربوط به تفریح و سرگرمی دانشجو : دانشجویان در کنار تحصیل گاهی اوقات به تفریح هم نیاز دارند و برای این امر می توانند به جاهای مختلف مانند سینما، اماکن دیدنی، پارک و … مراجعه کنند. .برای مثال هزینه ی خرید هر بلیط سینما در انگلستان حدود 8 تا 10 پوند است. هزینه ی اجاره ی DVD حدود 3 پوند است.

هزینه های مربوط به تحصیل دانشجو

هزینه های مربوط به تحصیل دانشجویان خارجی در انگلستان بسته به نوع دوره های آموزشی آنها متفاوت می باشد. این هزینه ها به صورت زیر است:

* هزینه ی تحصیلی برای دوره های انگلیسی عمومی : از 2000 پوند تا 7000 پوند در سال

* هزینه ی تحصیلی برای دوره های زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک:  از 1000 تا 10000 پوند بسته به طول دوره و مؤسسه ی آموزشی

* هزینه ی تحصیلی برای دوره های زبان انگلیسی آیلتس جنرال : از 1000 تا 7000 پوند بسته به طول دوره و مؤسسه ی آموزشی

* هزینه ی تحصیلی برای دوره های زبان انگلیسی فشرده آیلتس : از 1000 تا 10000 پوند بسته به طول دوره و مؤسسه ی آموزشی

* هزینه ی تحصیلی برای دوره های زبان انگلیسی تجاری: از 1000 تا 10000 پوند بسته به طول دوره و مؤسسه ی آموزشی

* هزینه ی تحصیلی برای دوره ی پایه و پیش دانشگاهی: از 5000 تا 8000 پوند در سال و مؤسسه ی آموزشی

(این هزینه ها در شهرهای مختلف انگلستان متفاوت می باشد)

هزینه های تحصیلی دانشجو در انگلستان بر اساس رشته های دانشگاهی:

*دوره های کارشناسی در گروه هنر : مبلغ 12000 تا 14000 پوند در سال

*دوره های کارشناسی در گروه علوم : مبلغ 14000 تا 15000 پوند در سال

*دوره های کارشناسی ارشد در گروه هنر : مبلغ 12000 تا 15000 پوند در سال

*دوره های کارشناسی ارشد در گروه علوم : مبلغ 12000 تا 15000 پوند در سال

(این هزینه ها در شهرهای مختلف انگلستان متفاوت می باشد)

در اینجا هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان را در چند دانشگاه مختلف برای نمونه ذکر می کنیم. البته این هزینه ها فقط شامل هزینه ی زندگی است و شامل هزینه ی دانشگاه نیست.

  • دانشگاه لیورپول : مبلغ 5500 تا 7000 پوند در سال
  • دانشگاه منچستر : مبلغ حدود 8100 پوند در سال
  • دانشگاه Essex : مبلغ 5700 تا 7500 پوند در سال
  • دانشگاه آکسفورد : مبلغ 9750 پوند در سال

 هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان در رشته های پزشکی به چه صورت است؟

دانشجویان خارجی که در رشته های پزشکی در کشور انگلستان تحصیل می کنند باید سالانه مبلغی حدود 20 هزار پوند را جهت هزینه های تحصیلی پرداخت نمایند. در صورتی که این دانشجویان از سه سال پیش از شروع این دوره در کشور انگلستان اقامت داشته باشند می توانند درخواست ارزیابی پرداخت هزینه ی تحصیلی دانشگاه نمایند که البته در این صورت دانشجویان باید در طی سه سال گذشته در دوره های دانشگاهی فول تایم شرکت نکرده باشند و همچنین نباید مشکل اقامت در کشور انگلستان را داشته باشند.

برای کاهش هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان چه باید کرد؟

دانشجویان ابتدا باید لیستی از هزینه های مختلف که مورد نیازشان است را تهیه نمایند سپس اقلامی که واقعاً ضروری نیستند یا در اولویت نیستند را حذف نمایند.  دانشجویان می توانند در هزینه های مربوط به انرژی با صرفه جویی کردن به میزان قابل توجهی این هزینه ها را کاهش دهند. همچنین می توانند برای اجاره ی مسکن به صورت گروهی اقدام نمایند تا هزینه ی مربوط به اجاره بین آنها تقسیم گردد.

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در انگلستان بایستی پیش از ورود به این کشور از هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان آگاه شوند. آنها باید تمامی هزینه های مربوط به زندگی دانشجویی اعم از هزینه های مربوط به مسکن، هزینه های زندگی و هزینه های تحصیلی را در نظر گرفته و همین طور با توجه به اینکه هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان در شهرهای مختلف متفاوت می باشد، در مورد تحصیل در دانشگاه های انگلستان تصمیم گیری نمایند. از طرفی هزینه های زندگی دانشجویی در مقاطع مختلف و همچنین رشته های مختلف نیز متفاوت می باشد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره کردیم.

منبع: سفارت انگلستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *