آذربایجان, تحصیلی

آیا اقامت پس از تحصیل در آذربایجان امکان پذیر است؟

آیا اقامت پس از تحصیل در آذربایجان امکان پذیر است؟

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای تازه استقلال یافته در شمال غربی ایران است. این کشور در سالهای اخیر از رشد اقتصادی مناسبی برخوردار بوده و سیستم آموزشی خود را مطابق با سیستم آموزشی بولونیا اروپا تنظیم کرده است. بدین ترتیب سیستم آموزشی این کشور مورد تایید اتحادیه اروپا است. از طرفی امکان اقامت پس از تحصیل در آذربایجان موجب تمایل متقاضیان خارجی برای تحصیل در این کشور می گردد. کشور آذربایجان دارای اقتصاد وابسته به نفت است ولی در سالهای اخیر روند رو به رشد اقتصادی داشته است.

از طرفی نرخ بیکاری در این کشور در حدود ۵ درصد و نرخ تورم ۳ درصد است لذا امکان یافتن شغل برای متقاضیان وجود دارد. نکته دیگر اینکه اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان برای افراد تحصیل کرده در دانشگاه های آذربایجان نسبت به متقاضیان خارجی دیگر آسانتر خواهد بود. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در آذربایجان و اخذ اقامت آذربایجان خواهیم پرداخت.

شرایط تحصیل در آذربایجان چگونه است؟

"آیا

تحصیل در آذربایجان نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی دارای شرایط مناسب تری است. دانشگاه های آذربایجان به زبانهای آذری، روسی و در برخی رشته ها و مقاطع انگلیسی تدریس می کنند. متقاضیان برای اخذ پذیرش باید به یکی از زبانهای مذکور تسلط داشته باشند ولی اخذ پذیرش بدون داشتن مدرک توانایی زبان امکان پذیر است.

متقاضیان می توانند به مدت شش ماه الی یکسال زبان آذری و یا روسی را فرا گرفته و سپس وارد دانشگاه شوند. از طرفی اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان منجر به تمایل دانشجویان برای تحصیل و سپس کار در این کشور می گردد. آذربایجان دارای بیش از ۱۰ دانشگاه معتبر است که برخی دولتی و برخی خصوصی هستند. نکته قابل ذکر اینکه تمام رشته ها، مقاطع و دانشگاه های آذربایجان مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیستند.

از این رو برای اخذ پذیرش دانشگاه های آذربایجان ابتدا در خصوص رشته و مقطع مورد نظر خود بررسی های لازم را داشته باشید. کارشناسان آوات خدمات مشاوره تخصصی در خصوص اخذ پذیرش از دانشگاه و اخذ اقامت بعد از تحصیل در آذربایجان را به شما ارائه خواهند نمود.

شرایط اقامت پس از تحصیل در آذربایجان

سیستم آموزشی جمهوری آذربایجان مطابق با سیستم آموزشی اتحادیه اروپا است. در این سیستم آموزشی مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس ۴ سال، فوق لیسانس ۲ سال و دکترا ۳ سال است. دانشجویان در زمان تحصیل از طریق ویزای تحصیلی یکساله مجوز اقامت موقت را بدست می آورند. این مجوز هر سال تا زمان اتمام دوره تحصیلی قابل تمدید است.

اقامت پس از تحصیل در آذربایجان تنها از طریق تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری قابل اجرا خواهد بود. افرادی که دوره تحصیلی خود را به اتمام می رسانند می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی اقدام نموده و یا بدنبال یافتن شغل باشند. افرادی که درخواست شغل از کارفرمای آذربایجانی داشته باشند می توانند درخواست تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری نموده و جهت اخذ اقامت بعد از تحصیل در آذربایجان اقدام نمایند.

افرادی که ویزای کاری داشته باشند پس از پنج سال اقامت می توانند برای اقامت دائم کشور آذربایجان اقدام نمایند. البته از طریق سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت و خرید ملک نیز می توان برای اخذ اقامت آذربایجان اقدام کرد.

مزایا و معایب اخذ اقامت آذربایجان

اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان امکان کار و زندگی در این کشور را برای شما میسر می سازد. کشور آذربایجان حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگترین شهر آن باکو است. سرمایه گذاران خارجی زیادی اقدام به ثبت شرکت و سرمایه گذاری در این کشور نموده اند لذا بازار کار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های آذربایجان وجود دارد. افرادی که دارای مجوز اقامت غیر تحصیلی در آذربایجان هستند می توانند پس از پنج سال کار و زندگی در آذربایجان نسبت به اقامت دائم آذربایجان اقدام کنند.

"آیا

اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان دارای مزایای متعددی است. از جمله مزیت های آن می توان به نزدیکی کشور آذربایجان به ایران، امکان تردد آسان، سهولت در اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آذربایجان، مشابهت فرهنگی، هزینه های تحصیل و زندگی پائین، نرخ تورم حدود ۳ درصد، امکان دریافت پاسپورت و اقتصاد رو به پیشرفت این کشور اشاره نمود.

از طرفی اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان دارای معایبی است. از جمله معایب اخذ اقامت آذربایجان می توان دستمزدهای پائین این کشور در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی، قدرت خرید پائین مردم و زندگی متوسط اغلب مردم و اعتبار متوسط پاسپورت آذربایجان را بیان نمود. از طرفی کشور آذربایجان بر خلاف برخی کشورهای مهاجر پذیر دیگر مانند کانادا و یا استرالیا تابعیت دوگانه را قابل قبول نمی داند.

به عبارتی متقاضیان در صورت اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور باید تابعیت قبلی خود را کنار بگذارند. در نهایت کیفیت تحصیل در دانشگاه های آذربایجان جزو رده های متوسط رو به پائین جهانی بوده و قابل مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی نیست.

چگونه می توان پاسپورت آذربایجان را بدست آورد؟

پس از اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور آذربایجان و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری می توانید مجوز اقامت موقت دریافت کنید. این مجوز معمولا یکساله و یا دوساله بوده و تا پنج سال قابل تمدید است.

متقاضیان پس از پنج سال کار و اقامت در آذربایجان می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. افرادی که تمایل به اخذ پاسپورت آذربایجان دارند باید به مدت سه سال پس از اخذ اقامت دائم آذربایجان در این کشور کار و زندگی کنند.

بدین ترتیب پس از طی مدت ۸ سال امکان اخذ پاسپورت آذربایجان برای متقاضی وجود خواهد داشت. تنها نکته قابل توجه این است که متقاضیان اخذ پاسپورت و تابعیت آذربایجان باید از تابعیت قبلی خود خارج شوند.

اقامت پس از تحصیل در آذربایجان با آوات

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آذربایجان و اقامت بعد از تحصیل در این کشور مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. اخذ اقامت کشور آذربایجان با روشهای مختلفی از جمله اخذ پذیرش تحصیلی، روش سرمایه گذاری شامل خرید ملک و ثبت شرکت، ازدواج و کار امکان پذیر است.

چنانچه تصمیم به تحصیل در دانشگاه های آذربایجان را دارید با کارشناسان آوات تماس بگیرید. خدمات مشاوره اخذ پذیرش دانشگاه ها در رشته های مورد تایید وزارت علوم و اخذ اقامت پس از تحصیل در آذربایجان از جمله خدمات تخصصی آوات بشمار می رود.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی راه های دریافت اقامت جمهوری آذربایجان مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *