آذربایجان, سرمایه گذاری در

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

از دیرباز تا کنون سرمایه گذاری برای گرفتن اقامت در کشور های مهاجرپذیر یکی از روش های مطمئن و در عین حال پرسود بوده است. امروز نیز که بازار آذربایجان یکی از بازار های پرطرفدار و سود آور از نظر اقتصادی محسوب می شود بسیاری از سرمایه گذاران علاقه به خرید ملک در جمهوری آذربایجان دارند و با انجام این کار اقامت این کشور را نیز می توانند دریافت کنند که فرصت مناسبی برای داشتن تجربه های جدید در این کشور چه از نظر کاری و اقتصادی و چه از نظر زندگی خانوادگی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. در این متن همراه ما باشید تا اطلاعات لازم برای سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان را در اختیارتان قرار دهیم.

سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

سرمایه گذاری در بازار کشور های خارجی به روش های مختلفی امکان پذیر است اما به روش اصلی سرمایه گذاری می توان اشاره کرد. یکی سرمایه گذاری از طریق ملک که ممکن است زمین، بنا، مغازه باشد که هر یک شرایط خاص خود را دارد و یا سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت است. در ادامه به تفکیک درباره هر یکی از این دو روش صحبت خواهیم کرد.

سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان از طریق خرید ملک

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

آذربایجان نیز مانند بسیاری از کشور ها از جمله کشور خودمان اجازه مالکیت زمین را به افراد با تابعیت خارجی نمی دهند و افراد برای خرید ملک باید هزینه ای را انتخاب کند که بنا داشته باشد.

حتی در صورتی که ملکی را که انتخاب می کنید روی زمین تک بنا باشد باز هم مالکیت زمین به افراد با غیر آذربایجانی منتقل نمی شود و فقط عیان یا همان بنا است که به مالکیت فرد در می آید اما افرادی که اهل کشور آذربایجان هستند از این نظر محدودیتی ندارند. بنابراین باید به نکات حقوقی سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان از طریق خرید ملک دقت کنید.

در زمان خرید ملک در جمهوری آذربایجان چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهیم؟

باید از اختیار فروشنده نسبت به فروش ملک مورد نظر با استفاده از راه های قانونی اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت معامله به صورت فروش مال غیر است که قانونی نمی باشد .
وضعیت مالیات ملک قبل از انجام معامله باید مشخص شود.
از آنجایی که در فرایند خرید ملک در جمهوری آذربایجان نمی توان زمین خالی خرید و باید حتما بنا داشته باشد بنابراین نیاز است تا مشخصات فنی ساختمان را حتما بررسی کنیم و صحت و سلامت آن مطمئن شوید.

نکات مهم

معامله را در دفتر اسناد رسمی و در حضور سردفتردار انجام دهیم تا راه هرگونه سوء استفاده و یا شبه را ببندیم و تا جای ممکن راه های ایجاد ضرر و اتلاف وقت را بسته نگه داریم.

به یاد داشته باشید که اگر زمینی به مالکیت فردی که تابعیت این کشور را ندارد از طریق راه های غیرمستقیم مانند ارث رسیدن تعلق بگیرد، فرد به مدت یکسال فرصت دارد تا زمین مورد نظر را معامله کند و به شخص دیگری که تابعیت دارد منتقل نماید و یا اقامت این کشور را به دست بیاورد. در غیر این صورت زمین به مالکیت دولت جمهوری آذربایجان در خواهد آمد.

سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان از طریق ثبت شرکت

در بیشتر موارد قصد اصلی از سرمایه گذاری در یک کشور خارجی دریافت اقامت و شهروندی آن کشور است. اگر هدف شما نیز از ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان در نهایت اخذ اقامت این کشور است باید به این نکته توجه داشته باشید.

حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان نیاز دارید 500 هزار منات است. در این صورت یک اقامت نامه سه ساله برای شما صادر می شود که تنها موردی است که به صورت یکجا اقامت بیش از یک سال برای فرد از سمت دولت آذربایجان صادر می شود. در غیر این صورت با داشتن 4 الی 5 هزار منات سرمایه می توانید اقدام به ثبت شرکت نمایید.

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار دهید این که در زمان ثبت شرکت باید مکان شرکت را مشخص کرده باشید و یکی از مدارکی در زمان صدور مجوز ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان باید آماده باشد سند خرید و اجاره نامه محل شرکت است.

شرایط ثبت شرکت

نکته سوم در مورد سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان از طریق ثبت شرکت این است که شرکت ثبت نمی شود، مگر اینکه 5 نفر کارمند تمام وقت آذری الاصل و یا 10 نفر از شهروندان این کشور به صورت پاره وقت در این شرکت حضور داشته باشند. به طور کلی باید 80 درصد کارکنان شرکت های ثبت شده در جمهوری آذربایجان آذری و از شهروندان این کشور باشند.

مراحل سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

روش های سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان

ابتدا باید مدارک لازم جهت دریافت فرم های لازم برای ثبت شرکت را آماده کنید و به مراجع ذیربط تحویل دهید تا فرم های لازم در اختیار شما قرار بگیرند، این مدارک شامل؛

 • یک تقاضا نامه رسمی برای ثبت شرکت
 • مشخصات فردی موسس و یا موسسین شرکت
 • مطالعه مقررات ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان
 • ارائه سند خرید و یا اجاره نامه محل شرکت که به عنوان آدرس قانونی شرکت در نظر گرفته می شود
 • اخذ تاییدیه فعالیت
 • پرداخت هزینه های ثبت
 • دریافت فرم ثبت شرکت و تکمیل آن

مراحل ثبت سفارش

پس از انجام مراحل باید باید مراحل ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان را طی کنید اگر اشکال و نقصی در مدارک شما موجود نباشد طی سه روز کاری شرکت شما ثبت می شود.

می توانید فعالیت های مرتبط با نوع شرکتی که به ثبت رسانده اید را شروع کنید. مراحل سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان از طریق ثبت شرکت به شرح زیر است:

 1.  تکمیل فرم های مربوطه به زبان آذری (اگر به زبان آذری تسلط کافی ندارید حتما از یک مترجم ماهر کمک بگیرید)
 2.  ترجمه مدارک به زبان آذری و گرفتن تاییده صحت مدارک
 3.  ارائه مدارک ثبت نام گواهینامه های شرکت
 4.  افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های کشور آذربایجان و انتقال سرمایه اولیه شرکت حداکثر در طول مدت سه ماه از تاریخ درخواست ثبت

وظیفه ثبت شرکت به عهده اداره ثبت اسناد این کشور می باشد و طی کلیه مراحل بین 3 الی 7 روز انجام خواهد شد.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله‌ی ثبت شرکت در جمهوری آذربایجان مراجعه کنید.

 

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *