آذربایجان, تحصیلی

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

تحصیل در خارج از کشور همیشه یکی از گزینه های مورد علاقه دانشجویان ایرانی بوده است و با توجه به هوش بالای ایرانیان استقبال خوبی نیز از آنها در دانشگاه های برتر جهان می شود. تحصیل در خارج نه تنها در ایران که در همه جای جهان تجربه ی فوق العاده ای در اختیار افراد قرار می دهد تا با گذر کردن از چالش های مختلف خود را آماده رویارویی با چالش های بزرگ تر و سخت تر زندگی در ادامه مسیر کنند. در این مطلب به معرفی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان خواهیم پرداخت و آنچه که لازم است در ابتدای راه برای ورود به این دانشگاه در کشور آذربایجان بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

تحصیل در جمهوری آذربایجان جهت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مطابق سیستم آموزشی دانشگاه های آمریکا و اروپا است. دیپلم آموزشی و مدارک تحصیلی این کشور در بیش از 50 کشور جهان معتبر است.

با توجه به موقعیت این کشور که بین قاره اروپا و آسیا قرار دارد در بسیاری از کمیته های تحصیلی ای که در این قاره برای تبادل دانشجو و همچنین پذیرفتن مدارک مقاطع قبلی جهت پذیرش در مقاطع بالاتر است موجب شده است که تحصیل در دانشگاه های این کشور فرصت های بسیاری را در اختیار دانشجویان پس از فارغ التحصیلی قرار دهد.

در ادامه به بررسی دلایل و شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چرا جمهوری آذربایجان؟

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود می آید که با وجود گزینه های بسیار بهتر در دنیا چرا باید یک فرد به بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان بپردازد و دانشگاه های این کشور را به عنوان دانشگاه مقصد در خارج از کشور برای تحصیل در یک محیط بین المللی انتخاب کند؟ در پاسخ به به این سوال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

یکی از مهم ترین دلایل انتخاب دانشگاه دانشگاه های این کشور پایین بودن هزینه شهریه های رشته های مختلف آن نسبت به بسیاری از دانشگاه های بین المللی دیگر در سراسر جهان است. به طور کلی در باکو هزینه های زندگی با میانگین درآمد مردم هم تراز است و از رو می توان با داشتن یک کار معمولی و یک حقوق مکفی زندگی نسبتا نرمالی را در این شهر داشت.

یکی دیگر از اصلی ترین دلایل برای انتخاب دانشگاه های این کشور نزدیکی آن به ایران و وجود مرز زمینی از ایران به باکو است که تقریبا با سه ساعت رانندگی از مرز ایران تا مرز آذربایجان می توان به باکو رسید. همچنین فاصله هوایی از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه باکو تنها یک ساعت است.

فرهنگ مردم

نزدیکی فرهنگ مردم این شهر و با فرهنگ ایرانی هم از نظر فرهنگ غذایی و هم از نظر فرهنگ اخلاقی و رفتاری و ارزشی باعث می شود تا با کمترین سختی ممکن دانشجویان تازه ورود احساس راحتی کنند و کمتر حس کنند که در غربت هستند و از خانواده و کشور و مردم خود دور هستند که این موضوع شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان را بسیار راحت تر می کند.

همچنین با توجه به ساحلی بودن این شهر و با وجود آب و هوای معتدل و بسیار دلپذیر ان یک شهر مناسب برای زندگی است و این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که این دانشگاه های دولتی کشور آذربایجان مورد تایید وزارت علوم ایران است.

مجموعه این موارد موجب می شود که دانشگاه دولتی باکو یک انتخاب منطقی برای دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی باشد که قصد دارند تا آسان ترین شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان را داشته باشند.

اهمیت زبان برای تحصیل در  آذربایجان

در 80 درصد دانشگاه های کشور آذربایجان از جمله دانشگاه دولتی و غیر دولتی دروس به سه زبان روسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی است. بنابراین یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان داشتن دانش زبانی است. در مقطع دکترا تسلط به زبان آذری علاوه بر یکی از دو زبان دیگر یعنی روسی و یا انگلیسی نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.

زبان انگلیسی

در رابطه با زبان انگلیسی که انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان است نیاز به نمره آیلتس 5.5 و یا تافل 40 دارید که توانایی شما نسبت به هر یک از زبان های انتخابی توسط کنوانسیون زبان دانشگاه مورد نظر بررسی می شود.

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید ولی سابقه تحصیل در مراکز علمی به زبان روسی و یا ترکی آذربایجانی را داشته باشید می توانید مدارک مربوط به آن را ارائه کنید. همچنین افرادی که در یکی از مقاطع پایین تر در یکی از دانشگاه های آذربایجان سابقه تحصیل داشته اند نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند مدارک مربوط به سابقه تحصیلی خود را ارائه کنند.

در صورتی که هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشید باید یک دوره یک ساله زبان را در دانشگاه مورد نظرتان و مرکزی که به شما معرفی می کنند بگذرانید و سپس وارد کورس اصلی دروس خود مربوط به رشته مورد نظر شوید. که توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های اضافه این دوره را در ایران بگذرانید.

مراحل پذیرش در دانشگاه های آذربایجان

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان

1 ابتدا باید مدارک لازم را برای دریافت پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. مدارک لازم به شرح زیر است؛

  • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
  • انگیزه نامه
  • فتوکپی از پاسپورت معتبر
  • مدرک معتبر زبان مورد قبول دانشگاه
  • گواهی سلامت

2 پس از آنکه دانشگاه مدارک شما را تایید کرد و اجازه پذیرش را برای شما صادر نمود می توانید با مراجعه به سفارتخانه کشور آذربایجان و تکمیل فرم و مدارک لازم و پرداخت هزینه های جاری که پرداخت شهریه یکسال دانشگاه نیز جز آن است می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید و با رزرو پرواز به صورت مستقیم از فرودگاه تهران به مقصد فرودگاه باکو پرواز کنید و زندگی جدید خود را به عنوان دانشجوی ایرانی در یک محیط بین المللی علمی شروع نمایید. این مراحل پس از شناخت و بررسی شرایط تحصیل درجمهوری آذربایجان باید انجام شود.

برای مطالعه بیشتر به مقاله ی بورسیه تحصیلی جمهوری آذربایجان مراجعه کنید.

 

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *