تحصیلی, کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

تقاضا برای دستیار دندان پزشک در کانادا همواره بالاست. از طرفی این کشور نیازمند جذب متخصصین این رشته است. دستیار دندان پزشک کسی می باشد که مراقبت های دهان دندان و روش های آزمایشگاهی دندان پزشکی را انجام می دهد و تمام تجهیزات و وسایل را در اختیار دندان پزشک قرار می دهد.

کار دستیار دندان پزشک در کانادا چیست؟

دستیار دندان پزشکی علاوه بر کمک‌های معمول به پزشک، در تمیزکردن وسایل و پر کردن مواد، آنها ممکن است عکس‌برداری اشعه ایکس و برخی کارهای ساده‌تر پزشکی برای آمادگی بیماران را نیز انجام دهد.

از آنجا که دندانپزشکان دارای مطب شخصی تلاش می‌کنند در هزینه‌های خود صرفه‌جویی بیشتری انجام دهند به دنبال دستیاران خبره‌تر هستند که بتوانند مجموعه‌ای از وظایف را با هم پیش ببرند.

به دلیل رقابت زیاد بین دندانپزشکان و اهمیت جذب بیماران جدید، رفتار و نحوه عملکرد دستیاران اهمیتی دو چندان می‌یابد به همین دلیل فشار کاری بر روی دستیاران معمولاً بسیار زیاد است.

شغل دستیار دندانپزشک در اکثر استان‌های کانادا از جمله بریتیش کلمبیا و البرتا به صورت کنترل شده regulated است و نیازمند گذراندن آزمون و دریافت مجوز برای کار است اما خوشبختانه در انتاریو و کبک چنین نیست.

داشتن سوابق تحصیلی یا تجارب کاری می‌تواند در به دست آوردن شغل بهتر با درآمد بیشتر برای موثر باشد.

دوره های تحصیل رشته ی دندانپزشکی در کانادا

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا شرایط سنی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هرچه که سن شما به 30 سال نزدیک تر شود، شانس اخذ پذیرش تان کم تر می شود.

بهتر است بدانید قبل از ورود به دانشگاه باید دوره پیش دانشگاهی را با موفقیت پشت سر بگذارید. دوره تحصیلی لیسانس در دانشگاه های کانادا برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا 4 سال به طول می انجامد.

در این دوره تحصیلی شاخه دکترای دندان و جراحی دندان تدریس می شود و شما برای ورود به این دوره باید در دوره پیش دانشگاهی نمرات کافی کسب کنید و همچنین در دانشگاه مورد نظرتان پذیرفته شوید تا بتوانید مشغول به تحصیل دندانپزشکی شوید.

اگر می خواهید در دوره های بالاتر تحصیل دندانپزشکی در این کشور شرکت کنید، باید شرایط مورد نظر آن را داشته باشید.

داشتن دانش کافی و همچنین کسب نمرات لازم از مهم ترین شرایط ورود به دوره های فوق لیسانس و دکترای دندان پزشکی می باشد.

میزان درآمد رشته ی دندانپزشکی در کانادا

درآمد این رشته بسیار بالا می باشد و متقاضیان آن هر سال بیشتر می شوند؛ به طوری که شما با اخد مدرک از معتبرترین دانشگاه های کانادا می توانید در روستاها و شهرهای کوچک این کشور نیز مشغول به کار شوید و درآمد خوبی داشته باشید.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تحصیل دندانپزشکی در کانادا نگاهی بیندازید.

دوره های تحصیل دستیار دندان پزشک در کانادا

در اغلب استان‌های کانادا دو رده شغلی برای دستیاران تعریف شده که عبارت است از Level I و Level
با گذراندن دوره آموزشی در کالج‌های معتبر کانادا شما این امکان را می‌یابید که در آزمون ویژه National Dental Assisting Examination Board شرکت کنید و مجوز سطح دو را دریافت کنید. این مجوز نشانه تجربه و دانش بیشتر شما در این شغل و درآمد و اعتبار بیشتر است. قبولی در این آزمون حتی در استان‌هایی که داشتن مجوز شرط نیست می‌تواند محاسن زیادی داشته باشد.

مراکز آموزشی فراوانی این رشته را به صورت حضوری یا مکاتبه‌ای تدریس می‌کنند که بدیهی است در همه آن ها امکان شرکت در آزمون ویژه برای همه آنها فراهم نیست.

هرچند که به هر حال گذراندن یک دوره، به هر شکلی، می‌تواند برای شما فرصت‌های شغلی بهتری فراهم کند. البته اگر زمان و پول کافی داشته باشید، گذراندن یک دوره در یک کالج معتبر بهتر است.

در اینجا برنامه این رشته در کالج جورج براون تورنتو قابل دسترس است. این دوره یک ساله در 2 سمستر ارائه می‌شود (در واقع در ۹ ماه چون هر یک سال تقویمی، 3 سمستر است. یک دوره که اول پاییز آغاز شود در پایان بهار به اتمام می‌رسد.)

دوره عملی این دوره هم در کالج دندانپزشکی دانشگاه تورنتو برگزار می‌شود. هزینه این دوره یک ساله هم 5440 دلار کانادا است. البته برای تمرین عملی شما موظف هستید خودتان افرادی را به کلینیک ببرید.

اگر مایلید که درباره هزینه های تحصیلی پزشکی در این کشور بیشتر بدانید می توانید به مقاله ای با نام هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

شغل مورد نیاز دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک یکی از مشاغل مورد نیاز کانادا است که در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور نیز موجود می باشد. داشتن سابقه ی کاری مرتبط با این شغل از اهمیت ویژه برخوردار می باشد.

اگر سابقه ی کار در کلینیک های دندان پزشکی را داشته باشید و مهارت خوبی در این زمینه داشته باشید به راحتی می توانید ویزای کانادا را به دست آورید.

این سابقه ی کاری باید حداقل به مدت 4 سال و زیر نظر یک مرکز دندان سازی در ایران باشد. یکی از استان های کانادا که به واسطه ی شغل های مورد نیاز خود مهاجران بسیاری را در این زمینه می پذیرد کبک می باشد.

دوره های دستیار دندان پزشک در کانادا

دوره های متعدد دستیاری دندان پزشکی در کانادا وجود دارند. که دانش جویان را به این رشته وارد می کند که شامل:

موسسه ی تکنولوژی شمال آلبرتا

این موسسه یک دوره ی یک ساله ی دستیاری دندان پزشکی را ارائه می دهد. که در آن درباره ی شیوه های مراقبت از بیماران در مطب های دندان پزشکی عمومی و تخصصی آموزش داده می شود.

همچنین در مورد پرتو نگاری و تجزیه و تحلیل دندان ها، مهارت های حرفه ای و ایمنی محل کار نیز آموزش داده می شود.

بری تحصیل این رشته باید تجربه های بالینی در مطب های عمومی، دندان پزشکی و یا در درمانگاه های دندان پزشکی دانشگاه آلبرتا و موسسه ی تکنولوژی شمال آلبرتا را کسب کنید.

یک آزمون به صورت آنلاین هم وجود دارد که به وسیله هیئت اداره ی صدور مجوز دندان پزشکی کانادا معتبر شناخته شده است.

البته بعد از این که از آزمون کتبی دستیاری دندان پزشکی عمومی سربلند بیرون بیایید که موفقیت در این آزمون به شما این امکان را می دهد که خدمات داخل دهانی درحد پایه ی دو دستیاری دندان پزشکی را کامل کنید. حال که صحبت از آزمون ها شد توصیه می کنیم به مقاله ای با نام آزمون MCAT کانادا مراجعه کنید. این آزمون مهارت و دانش پزشکی فارغ التحصیلان را پیش از ورود به دانشگاه کانادا را می سنجد.

معرفی دوره های دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

دستیار دندان پزشک در کانادا

کامیونیتی کالج نوا اسکوشیا

این موسسه در شهر هلیفکس یک دوره ی گواهی دار پایه ی دو دستیاری دندان پزشکی را ارائه می دهد. مطالب در این دوره ی یک ساله سرفصل هایی چون علوم دندانی، آمار دندانی.خدمات روی صندلی دندان پزشکی و دندان پزشکی پیش گیری کننده را پوشش می دهد.

در این دوره مهارت های دستیاری دندان پزشکی مانند پیش بینی کردن لوازم مورد نیاز دندان پزشک و توزیع لوازم و مواد را یاد خواهید گرفت. و خواهید گرفت که چگونه در انجام مهارت هایی مانند کار کردن باliners ،bases ،matrices  wedges موفق شوند.

این برنامه هم چنین شامل دوره های بالینی در درمانگاه دندان پزشکی دانشگاه دالهازی و مرکز بهداشتی IWK است. بعد از فارغ التحصیلی این دوره باید در آزمون استانی عمومی دندان پزشکی نوا اسکوشیا برای گرفتن گواهی نامه موفق بشوید.

دانشگاه جزیره ی ونکوور

دانشگاه جزیره ی ونکوور در نانائیمو در استان بریتیش کلمبیا یک دوره ی دستیاری دندان پزشکی ده ماهه را ارائه می دهد که به وسیله ی کالج جراحان دندان پزشکی بریتیش کلمبیا که دستیاران دندان پزشک استان را تحت نظارت دارد، تایید شده است.

اگر دوره را تمام کرده و از آزمون عمومی دستیاری دندان پزشکی سربلند بیرون بیایید. می توانید برای گرفتن گواهی نامه پایه ی دو دستیاری دندان پزشکی در خواست بدهید.

این دوره شامل موضوعات مدیریت مطب دندان پزشکی و دانش حرفه ای و نظریات حمایتی بالینی است. در ادامه ی برنامه، می توانید در مطب های دندان پزشکی، مراکز بهداشتی اجتماعی، مدارس و درمانگاه های دندان پزشکی بیمارستانی استخدام شده و مشغول به کار شوید.

پیشنهاد می کنیم درباره شرایط تحصیل در کانادا  بیشتر بدانید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند. 

 

سوال های متداول

1. تحصیل در رشته ی دندانپزشکی با مدرک دیپلم به چه صورت است؟

  • باید در ابتدا در یکی از رشته‌های علوم پایه مرتبط با علوم تجربی از یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید. در این حالت باید معدل بالای 15 دیپلم و مدرک زبان با آیلتس 6/5 داشته باشید.

2. آزمون DAT چیست؟

  • پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره لیسانس دانشجوی دندانپزشکی باید در آزمون صلاحیت دندانپزشکی DAT شرکت نماید.

3. دوره ی کارشناسی علوم پایه در کشور کانادا چه مدت است؟

  • کسب مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم پایه، دوره ای 2 تا 4 ساله است.

4. دوره دندانپزشکی کانادا شامل چه مراحلی است؟

  • در صورت قبولی در آزمون صلاحیت دندان‌پزشکی (DAT)، دانشجویان وارد دانشکده دندان‌پزشکی می‌شوند. در دانشکده‌های دندانپزشکی، دانشجویان در یکی از دو رشته دندانپزشکی (DDS) یا جراحی دندان (DMD) تحصیل می‌کنند.

5. هزینه ها برای رشته دندان پزشکی در کانادا چقدر است؟

  • هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به ازای هر سال تحصیلی حدود 11900 دلار کانادا می باشد که البته این هزینه با توجه به دانشگاه و همچنین مقطع تحصیلی متغیر می باشد.

6. طول دوره های پزشکی چه مدت است؟

  • تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا و آموزش های آن در زمینه ی دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی معمولا به ارائه ی مدارک 3 یا 4 ساله ی دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) و مدارک 2 ساله دستیار پزشکی ختم می شود.

7. دلیل نیاز یک دندانپزشک به دستیار چیست؟

  • دندانپزشک ها برای صرفه جویی در هزینه ها و زمان به دستیار دندانپزشکی نیاز دارند که با داشتن مهارت و تجربه ی لازم بخشی از کارها را به عهده بگیرد.
3.4/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *