انگلستان, تحصیلی

شرایط تحصیل در انگلستان

شرایط تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان رویای دانشجویان در نقاط مختلف دنیا است. هر سال بیش از ۵۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های انگلیس ثبت نام می کنند. دانشگاه های انگلیس در جمع بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. قدمت بعضی از دانشگاه های انگلیس به قرون دوازدهم و سیزدهم برمی گردد. پیشینه درخشان و کیفیت بالای آموزش، انگلیس را به مقصدی پرطرفدار تبدیل کرده است. تحصیل در انگلستان زمینه استخدام شما در تمام کشورهای دنیا را فراهم می کند. تحصیل در انگلیس فرصتی برای ارتقای سطح مهارت و دانش، معاشرت با افراد توانمند، کسب تجارب جدید و لذت بردن از فرهنگی نو است.

تحصیل در دانشگاه های انگلیس شما را به فردی متخصص در حوزه موردنظر تبدیل می کند؛ در واقع به شما کمک می کند که در زمینه موردنظر بهترین باشید. دانشگاه های انگلستان، دانشجو را به بیان و ارائه افکار نو و خلاقانه تشویق می کنند. همچنین انگلستان بهترین مقصد برای یادگیری زبان انگلیسی و ورود به بازار کار است. تحصیل در انگلستان مزایای مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مزایای تحصیل در انگلستان

انگلیس بین اروپا و آمریکای شمالی قرار دارد؛ کشوری ثروتمند و پیشرفته که میزبان هزاران دانشجوی بین المللی است. دلایل مختلفی برای انتخاب انگلیس وجود دارد. در بین مزایای تحصیل در انگلستان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1. سطح بالای دانشگاه ها:

دانشگاه های انگلیس دارای بالاترین استانداردهای جهانی هستند. ۴ دانشگاه از ۱۰ دانشگاه برتر دنیا مانند آکسفورد و کمبریج در انگلیس قرار دارند. تحصیل در دانشگاه های انگلستان، دانش کاربردی را به شما هدیه می دهد و از شما فردی خلاق با قدرت تحلیل و تفکر می سازد.

2. کیفیت بالای سیستم آموزشی:

آژانس تضمین کیفیت یا AAQ، نهادی مستقل در انگلیس است که عملکرد مدارس و دانشگاه ها در رشته های مختلف را ارزیابی و اعلام می کند. بدین ترتیب تمام مراکز ملزم به رعایت استانداردها می شوند. همین امر منجر به ارتقای کیفیت سیستم آموزشی انگلستان شده است.

3. طول کوتاه دوره های تحصیلی:

طول دوره های تحصیلی در انگلستان نسبت به سایر کشورها کوتاهتر است. شما می توانید کارشناسی را ۳ ساله و حتی کارشناسی ارشد را ۱ ساله تمام کنید؛ بدون اینکه کیفیت را از دست بدهید. بدین ترتیب هزینه کمتری هم بابت زندگی و تحصیل در انگلیس متقبل می شوید.

4. امکان کار کردن حین تحصیل:

شما حین تحصیل اجازه دارید به صورت پاره وقت کار کنید. همچنین در تعطیلات بین ترم می توانید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید. بدین ترتیب هم بخشی از هزینه ها تامین می شود؛ هم اینکه تجربه کار در صنعت را کسب می کنید.

5. امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی حین تحصیل:

انگلیس با مهمترین کشورهای اروپایی مانند فرانسه، هلند و بلژیک در ارتباط است. فاصله مکانی انگلیس با این کشورها بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مایل است. بنابراین با استفاده از هواپیما حتی می توانید یک روزه از این کشورها دیدن کنید.

6. یادگیری زبان انگلیسی به صورت حرفه ای:

تخصص داشتن در زبان انگلیسی لازمه موفقیت در دنیای رقابتی امروز است. انگلیس بهترین مقصد برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت حرفه ای است. در انگلیس، دوره های آموزش زبان متعددی برای افراد در سنین مختلف ارائه می شود که همراه با سرگرمی، حل مسئله و بحث هستند.

علاوه بر اینها تحصیل در انگلستان شما را برای ورود به بازار کار هر کشوری آماده می کند. با این تفاسیر اگر مایلید در مورد تحصیل در این کشور بیشتر بدانید؛ با ما همراه باشید تا در بخش بعد به شرایط تحصیل در انگلیس بپردازیم.

شرایط تحصیل انگلستان

سطح کیفیت و استانداردهای سیستم آموزشی انگلستان در دنیا زبانزد است. به طور کلی، سیستم اموزشی انگلیس شامل ۵ مرحله است:

 • Early years
 • Primary years
 • Secondary education
 • Further education (FE)
 • Higher education (HD)

سال های اولیه یا early years شامل کودکان ۳ تا ۵ دسال است. کودکان در این محدوده سنی وارد مهدکودک می شوند. سپس از سن ۵ سالگی تحصیل در مدارس شروع می شود. در بخش بعدی، تحصیل در مدارس انگلیس را با جزئیات بررسی می کنیم.

تحصیل در مدارس انگلستان

تحصیل در مدارس انگلستان از ۵ سالگی شروع می شود و تا ۱۶ سالگی ادامه دارد. تحصیل در مدارس انگلیس خود به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می شود. تحصیل در مقطع ابتدایی ۶ سال زمان می برد. ۵ تا ۷ سالگی به آموزش پایه ای زبان انگلیسی، ریاضی، تاریخ، جغرافیا، تربیت بدنی و موسیقی اختصاص دارد.  ۷ تا ۱۱ سالگی به آموزش تخصصی تر این علوم پرداخته می شود. در پایان، دانش آموز ملزم به شرکت در امتحان ریاضی، انگلیسی و علوم است. در صورت موفقیت فرد وارد دبیرستان می شود. در این دوره روی آموزش موضوعات مختلف اعم از ریاضی، علوم، تاریخ، جغرافی، طراحی و هنر، موسیقی، تربیت بدنی، زبان های خارجی مدرن، طراحی و تکنولوژی و محاسبات تمرکز می شود‌. بعد از دبیرستان فرد با توجه به علاقه خود باید در یکی از رشته ها امتحان دهد.

لازم به ذکر است که دانشگاه های انگلیس برای دانش آموزان ۱۳ ساله، دوره ای تحت عنوان GCSE برگزار می کنند. دانش آموز در پایان دوره موفق به دریافت گواهی دوره متوسطه یا همان GCSE می شود. این دوره به نوعی فرد را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. در ۱۶ سالگی و  بعد از اتمام دوره فرد می تواند وارد مرحله further education شود تا آمادگی بیشتری برای تحصیل در دانشگاه کسب کند. این دوره ها تحت عناوین A-level و Foundation برگزار می شوند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

تحصیل در دوره A-level انگلستان

تحصیل در دوره A-level دو سال به طول می انجامد. برای ورود به این دوره سن شما باید حداقل ۱۶ سال تمام باشد‌. این مقطع شما را برای تحصیل در انگلستان در مقاطع بالاتر آماده می کند. در سال اول حدوداً ۵ درس و در سال دوم باید حدوداً ۴ درس را پاس کنید. سپس می توانید در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کنید.

تحصیل در دوره Foundation  در انگلستان

دوره Foundation  نیز مانند A-level شما را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. ارائه مدرک دیپلم ۳ ساله و نمره حداقل ۵ از آزمون آیلتس، شرایط ورود به این دوره هستند؛ همچنین سن شما باید حداقل ۱۷ سال تمام باشد. بنابراین اگر در ایران سال دهم دبیرستان را خوانده اید می توانید وارد دوره A-level شوید اما اگر دیپلم گرفته اید برای ورود به Foundation باید اقدام کنید. دوره Foundation  یک ساله و شامل ۳ ترم است که ترم ها در سپتامبر و ژانویه شروع می شوند. در ترم اول و دوم باید زبان و اطلاعات فناوری را بگذرانید و در ترم آخر در دروس تخصصی رشته موردعلاقه خود آموزش می بینید. در پایان می توانید برای تحصیل در دانشگاه های انگلیس اقدام کنید.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی

تحصیل کارشناسی در انگلستان ۳ سال به طول می انجامد. برای ورود به این مقطع ملزم به دریافت نمره حداقل ۵/۵ از آزمون آیلتس هستید. برای تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی باید از طریق سایت خدمات پذیرش دانشگاه ها  و کالج ها تحت عنوان UCAS  اقدام کنید. البته بعضی از دانشگاه ها در این پایگاه عضو نیستند؛ اما اکثر دانشگاه ها عضو UCAS هستند. بنابراین برای اپلای باید مدارک خود را از طریق این سایت ارسال کنید. مدارک موردنیاز به دانشگاه و رشته موردنظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای تحصیل پزشکی در انگلیس به مدرک UCAT و برای تحصیل حقوق به LANT نیاز دارید. بعد از ارسال مدارک، چنانچه دانشگاه با درخواست شما موافق باشد؛ این موضوع را با ارسال ایمیل به شما اطلاع می دهد.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان ۱ سال زمان می برد. در حالیکه این دوره در بیشتر کشورها ۲ ساله است. به همین دلیل تحصیل کارشناسی ارشد در انگلیس بسیار موردتوجه است. مدیریت کسب و کار، روابط بین الملل، مهندسی الکترونیک و روانشناسی از رشته های پرطرفدار در این مقطع هستند‌. برای تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به دریافت نمره حداقل ۶ آیلتس هستید. برای اپلای کردن در این مقطع لازم نیست که از طریق سامانه UCAS اقدام کنید. درخواست خود را باید مستقیماً به دانشگاه موردنظر بفرستید. در طول سال می توانید درخواست خود را ارسال کنید. اما برای تحصیل در بعضی از رشته ها مهلت زمانی مشخصی دارید. به عنوان مثال، آخرین مهلت ارسال مدارک برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی اواسط اکتبر است.

تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری

طول دوره تحصیل دکتری در انگلستان حدود ۳ سال است. در حالیکه این مقطع در سایر کشورها بین ۴ تا ۵ سال زمان می برد. برای ورود به این مقطع باید رزومه قوی داشته باشید. داشتن معدل بالای ۱۷، مقالات بین المللی، تالیفات علمی و مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵/۶ از الزامات ورود به مقطع دکتری هستند. بنابراین هرچه رزومه شما قوی تر باشد؛ شانس بیشتری نیز برای جلب نظر استاد راهنما و دانشگاه خواهید داشت.

حال که با شرایط تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف آشنا شدیم؛ لازم هست که نگاهی هم به بهترین دانشگاه های انگلیس داشته باشیم.

بهترین دانشگاه های انگلستان

در این بخش بهترین دانشگاه های انگلستان در رنکینگ سال جدید تایمز را معرفی می کنیم:

 • آکسفورد (با رتبه ۱)
 • کمبریج (با رتبه ۶)
 • کالج امپریال لندن (با رتبه ۱۱)
 • UCL (با رتبه ۱۶)
 • دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن (با رتبه ۲۷)
 • دانشگاه ادینبورگ (با رتبه ۳۰)
 • کالج پادشاهی لندن (با رتبه ۳۵)
 • دانشگاه منچستر (با رتبه ۵۱)
 • دانشگاه وارویک (با رتبه ۷۷)
 • دانشگاه بریستول (با رتبه ۹۱)
 • دانشگاه گلاسکو (با رتبه ۹۲)
 • دانشگاه بیرمنگام (با رتبه ۱۰۷)
 • دانشگاه کویین ماری لندن (با رتبه ۱۱۰)
 • دانشگاه شفلد (با رتبه ۱۲۱)
 • دانشگاه سوتمپتون (با رتبه ۱۲۷)
 • دانشگاه یورک (با رتبه ۱۳۰)

دانشگاه های نامبرده فقط تعدادی از دانشگاه های مطرح انگلیس هستند. دانشگاه های انگلیس سهم بالایی در لیست بهترین دانشگاه های دنیا دارند، اما اگر می خواهید بدانید که هزینه تحصیل در این مراکز چقدر است، بخش بعدی مقاله را بخوانید.

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلیس از ۱۰ هزار تا ۳۸ هزار پوند متغیر است. هزینه تحصیل در علوم انسانی و اجتماعی کمتر اما شهریه رشته های آزمایشگاهی بیشتر است، هزینه تحصیل پزشکی در انگلیس حدود ۵۳۷۰۰ پوند است. اگرچه شهریه دانشگاه های انگلیس بالا بنظر می رسد، اما طول دوره تحصیل در انگلیس نسبت به سایر کشورها کمتر است. بنابراین در نهایت برای تحصیل در دانشگاه های تراز اول انگلیس در مقایسه با دیگر کشورها مبلغ اضافه تری متحمل نخواهید شد. علاوه بر بحث هزینه تحصیل، بررسی هزینه زندگی در انگلیس نیز ضروری است، بخش بعدی را به این موضوع اختصاص می دهیم.

هزینه زندگی در انگلستان

میانگین هزینه زندگی در لندن حدود ۱۲۶۵ پوند در ماه است‌، در حالیکه هزینه ماهانه زندگی در سایر شهرهای انگلیس تقریباً ۱۰۱۵ پوند هست. تفاوت هزینه زندگی در لندن با سایر شهرها ناشی از تفاوت هزینه اجاره خوابگاه یا آپارتمان است. اغلب دانشجویان در سال اول از خوابگاه های دانشجویی استفاده می کنند. اجاره خوابگاه در لندن حدود ۸۰۷۳ پوند در سال است. در مورد مابقی هزینه ها می توان به مبالغ زیر اشاره کرد:

 • هزینه خرید غذا به مدت یک هفته: ۳۰ پوند
 • هزینه خرید کتاب و لوازم تحریر در ماه: ۳۰ پوند
 • هزینه استفاده از تلفن همراه: ۱۵ پوند در ماه
 • حق عضویت در باشگاه های ورزشی: ۳۲ پوند در ماه
 • حق استفاده از تلویزیون: ۱۴۷ پوند در سال
 • بلیط سینما: ۱۰ پوند
 • هزینه خرید پوشاک: ۳۵ پوند در ماه

برای کاهش هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان می توانید به صورت پاره وقت کار کنید، در بخش بعدی در مورد کار دانشجویی در انگلستان صحبت می کنیم.

مقاله پیشنهادی: هزینه های زندگی در انگلستان

حق کار حین تحصیل در انگلستان

دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اجازه دارند که به ترتیب تا سقف ۱۰، ۲۰ و ۳۰ ساعت در هفته کار کنند. دستمزد هر ساعت کار حدود ۸ تا ۱۲ پوند است. همچنین در تعطیلات بین ترم، دانشجویان می توانند تمام وقت کار کنند. بدین ترتیب هم بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در انگلیس را تامین می کنند؛ هم با کار در صنعت آشنا می شوند.

یکی دیگر از راه های کاهش هزینه ها، دریافت بورسیه تحصیلی است. در بخش بعدی در مورد بورسیه های تحصیلی انگلستان صحبت می کنیم.

بورسیه های تحصیلی انگلستان

دولت و دانشگاه های انگلیس سالانه ۳ هزار بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا می کنند.‌ در این بخش بهترین بورسیه های تحصیلی انگلیس را معرفی می کنیم:

 • بورسیه تحصیلی چونینگ: بورسیه چونینگ یکی از بزرگترین بورسیه های تحصیلی انگلستان است. این بورسیه سالانه هزینه تحصیل ۱۵۰۰ دانشجوی بین المللی مقطع کارشناسی ارشد را پوشش می دهد.
 • بورسیه تحصیلی کامن ولث: بورسیه کامن ولث، بورسیه ای فول فاند است که به دانشجویان بین المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد. برندگان بورسیه کامن ولث اغلب از کشورهای کم درآمد و فقیر هستند.
 • بورسیه تحصیلی گیت کمبریج: بودجه بورسیه گیت کمبریج از طرف موسسه بیل اند ملیندا گیت تامین می شود. مبلغ این بورسیه فول فاند نسبت به سایر بورسیه ها بسیار بالا است. بورسیه گیت کمبریج هر سال به ۸۰ تا ۹۰ دانشجوی بین المللی مستعد از نقاط مختلف دنیا اعطا می شود.
 • بورسیه تحصیلی تحصیلی رودز: بورسیه رودز قدیمی ترین بورسیه تحصیلی انگلیس است که هر سال به ۱۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه آکسفورد تعلق می گیرد.
 • بورسیه تحصیلی جامعه رویال: متقاضیان این بورسیه باید دارای پیشنهاد پژوهشی باشند. برندگان بورسیه ۳ هزار تا ۱۲ هزار پوند دریافت می کنند.
 • بورسیه تحصیلی تینک بیگ دانشگاه بریستول: بودجه این بورسیه ۵۰۰ هزار پوند است و به دانشجویان تمام مقاطع تعلق می گیرد.
 • بورسیه تحصیلی The Global study awards: این بورسیه در سال دو بار اعطا می شود. متقاصیان بورسیه باید بالای ۱۸ سال و دارای مدرک آیلتس باشند. برندگان این بورسیه ۱۰ هزار پوند دریافت می کنند.

بورسیه های مذکور فقط تعدادی از بورس های تحصیلی انگلیس هستند. حال که با جنبه های مختلف تحصیل در انگلستان آشنا شدیم؛ لازم است بدانید که برای تحصیل در این کشور ملزم به اخذ ویزا هستید. در بخش بعدی در مورد ویزای تحصیلی انگلستان صحبت می کنیم.

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلیس در انواع متفاوتی صادر می شود که هر یک امتیازات خاص خود را دارند. انواع ویزای تحصیلی انگلیس عبارتند از:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت: اعتبار ویزای تحصیلی کوتاه مدت ۶ یا ۱۱ ماه است‌. این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که قصد دارند در دوره های تحصیلی کوتاه مدت مانند دوره های آموزش زبان شرکت کنند. هزینه دریافت ویزای تحصیلی کوتاه مدت ۶ ماهه ۹۷ پوند است. اما برای اخذ ویزای ۱۱ ماهه باید ۱۸۶ پوند بپردازید.
 • ویزای تحصیلی Tier 4 جنرال: این ویزا برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر می شود. سن متقاضیان ویزای Tier 4 جنرال نباید کمتر از ۱۶ سال باشد. هزینه دریافت ویزای جنرال ۳۲۸ پوند است. متقاضیان ویزای جنرال باید ۱۵۰ پوند نیز بابت بیمه درمانی بپردازند.
 • ویزای تحصیلی Tier 4 child: ویزای Tier 4 child مخصوص دانش آموزان زیر ۱۷ سال است. اعتبار ویزا برحسب سن و دوره تحصیلی متقاضی تعیین می شود که معمولاً بیشتر از ۶ ماه است.

برای دریافت ویزا باید مدارک موردنیاز اعم از گواهی پذیرش تحصیلی، پاسپورت، مدارک شناسایی، بیمه مسافرتی، مدارک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی و… را به مرجع صدور ویزا تحویل دهید. همچنین ملزم به ارائه گواهی تمکن مالی هستید. در واقع به ازای یک سال زندگی در لندن باید حساب بانکی شما حداقل ۱۵۱۸۰ پوند و برای زندگی در سایر شهرهای انگلیس حداقل ۱۲۱۸۰ باشد. چنانچه موفق به دریافت ویزا شوید می توانید به انگلیس سفر کنید. پروسه دریافت ویزای تحصیلی انگلیس حدود ۳ ماه زمان می برد. اما توصیه می کنیم زودتر اقدام کنید تا در صورت بروز مشکل پیش بینی نشده ای با کمبود وقت مواجه نشوید.

نکته دیگری که احتمالاً می خواهید بدانید؛ گرفتن ویزا برای سایر افراد خانواده است. در بخش پایانی مقاله به این موضوع می پردازیم.

آیا حین تحصیل در انگلستان می توانیم خانواده خود را به انگلیس ببریم؟

بله خوشبختانه این امکان وجود دارد؛ شما می توانید برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه دریافت کنید. همچنین والدین دانش آموزان بین المللی نیز می توانند ویزای همراه دریافت کنند. البته همسر فرد دانشجو حق کار دارد ولی والدین دانش آموز حق کار  ندارند.

در پایان امیدواریم مطالب مفیدی در مورد تحصیل در انگلستان ارائه کرده باشیم. اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به انگلستان هستید، حتماً از کارشناسان توانمند این حوزه کمک بگیرید.

در پایان

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید همه روزه از ساعات 9 الی 17 با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید. همچنین می توانید فرم ارزیابی مهاجرتی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما را بررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای لازم را به شما عزیزان بیان می کنند.

5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *